Трапезата на Великден ?

  • 6 669
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Дано не се повтаря темата, ако е така се извинявам предварително.
Кой какво ще сготви за Великден. Давайте идеи, че тази година на мен се падна честта да посрещам фамилията и имам нужда от помощ при изготвянето на празничното меню.

# 1
  • Мнения: 195
Вземи идеи от тук:http://www.bonapeti.tv/recipes.php?t=seasons&id=6

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 16:40 от mocarella

# 2
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Освен яйцата и козунаците,ще направя агнешко печено с картофки отстрани, зелена салата, кифлички с плънка и лазаня с агнешка кайма.

# 3
  • Сливен
  • Мнения: 894
Освен яйцата и козунаците,ще направя агнешко печено с картофки отстрани, зелена салата, кифлички с плънка и лазаня с агнешка кайма.
а лазаня с агнешка кайма как newsm78

# 4
  • Мнения: 1 505
Аз ще боядисам яичица,ще направя козунак,харесах си едни лимонови бисквитки от този форум,и меденки.Отделно зелена салатка и агнешко,но все още не съм си харесала рецепта.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Имам една форма заек. Предполагам, че е точно великденски. И се чудя какъв точно пълнеж да му сложа и да го опека. Като сладкиш, ама нещо по-различно. Не искам да е с обикновено кексово тесто. newsm78

# 6
  • Мнения: 5 001
Печено агнешко,великденска салата,боядисаните яйчица,козунак

# 7
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Освен яйцата и козунаците,ще направя агнешко печено с картофки отстрани, зелена салата, кифлички с плънка и лазаня с агнешка кайма.
а лазаня с агнешка кайма как newsm78

Виж в тази тема съм я публикувала рецептата Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=276232.msg6869713#msg6869713

# 8
  • Мнения: 6 017
Каква по- точно е тази салата, може ли да дадеш малко инфо, ако обичаш, де. Wink

# 9
  • Мнения: 21
Освен яйцата и козунаците,ще направя агнешко печено с картофки отстрани, зелена салата, кифлички с плънка и лазаня с агнешка кайма.
а лазаня с агнешка кайма как newsm78

Виж в тази тема съм я публикувала рецептата Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=276232.msg6869713#msg6869713

това е страхотна идея  Peace

# 10
  • Мнения: 21
Каква по- точно е тази салата, може ли да дадеш малко инфо, ако обичаш, де. Wink

аз това открих  http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=seasons&id=179

# 11
  • Мнения: 1 175
Великденска салата-зелена салата със сварени яйца.Пълнена агнешка плешка,отстрани с много лапад.Домашен козунак.

# 12
  • Мнения: 195
Ето още една рецепта:

Великденска салатка


Продукти:

4 сварени яйца
2 марули или зелени салати
връзка пресен зелен лук
2 с.л. зехтин
1 лимон
1/2 връзка магданоз
сол

Начин на приготвяне:

Твърдо сварените яйца се обелват. Две яйца се нарязват на парчета, а 2 - на кръгчета.

Марулите се почистват от външните листа, измиват се в обилно течаща вода и след отцеждането се нарязват на дребни парченца.

Пресният лук се почиства и се нарязва ситно.

В салатиера се поставят нарязаните марули, нарязаният лук и нарязаните на парченца яйца и се разбъркват. Салатата се посолява и се подправя със зехтин и лимонов сок.

Украсява се с нарязаните на кръгчета яйца.




И още един начин на сервиране:




Сварените предварително яйца се обелват и в острия край на яйцето се правят два плитки разреза отстрани и там се поставят по едно кръгче от репичките за ушички. За очички, носленце и опашчица използвайте клечки за зъби. Сервират се върху салата.

# 13
  • Мнения: 6 017
 mocarella такива мишлета от яйца и репички бях видяла в списание Кулинарен журнал.

# 14
  • Мнения: 195
mocarella такива мишлета от яйца и репички бях видяла в списание Кулинарен журнал.


Да, така е, рецептата е от електронното издание Е-Кулинар.

# 15
  • Мнения: 134
Имам една форма заек. Предполагам, че е точно великденски. И се чудя какъв точно пълнеж да му сложа и да го опека. Като сладкиш, ама нещо по-различно. Не искам да е с обикновено кексово тесто. newsm78
Козуначен кекс
 
Продукти:

3 яйца
1 1/2 ч.ч. захар
1/2кубче мая
1 ч.ч. малко прясно мляко
3 ч.ч. брашно
1/2ч.ч. олио
лимонова кора или есенция
щипка сол
захар.

Начин на приготвяне:
Разбиват се 3 яйца с 1 1/2ч.ч. захар. 1/2 кубче мая се размива с малко прясно мляко, брашно, щипка сол и захар. Остава се да втаса. След това се смесва с яйчената смес, като се добавя и 1 ч.ч. прясно мляко (хладко), 1/2 ч.ч. олио, 3 ч.ч. брашно, лимонова кора или есенция. Втасва в кексова форма. Поръсва се със захар и се пече.

# 16
  • Сливен
  • Мнения: 894
Освен яйцата и козунаците,ще направя агнешко печено с картофки отстрани, зелена салата, кифлички с плънка и лазаня с агнешка кайма.
а лазаня с агнешка кайма как newsm78

Виж в тази тема съм я публикувала рецептата Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=276232.msg6869713#msg6869713
мерси ще погледна Hug

# 17
  • Мнения: 3 034
и ние традиционно ще хапнем агнешки котлети на фурна с подправки, картофки пресни, великденска салата, козунак и яйца, но понеже е любимо вкъщи, ще првя и яйца по панагюрски   chef

# 18
  • Мнения: 422
Имам една форма заек. Предполагам, че е точно великденски. И се чудя какъв точно пълнеж да му сложа и да го опека. Като сладкиш, ама нещо по-различно. Не искам да е с обикновено кексово тесто. newsm78
Козуначен кекс
 
Продукти:

3 яйца
1 1/2 ч.ч. захар
1/2кубче мая
1 ч.ч. малко прясно мляко
3 ч.ч. брашно
1/2ч.ч. олио
лимонова кора или есенция
щипка сол
захар.

Начин на приготвяне:
Разбиват се 3 яйца с 1 1/2ч.ч. захар. 1/2 кубче мая се размива с малко прясно мляко, брашно, щипка сол и захар. Остава се да втаса. След това се смесва с яйчената смес, като се добавя и 1 ч.ч. прясно мляко (хладко), 1/2 ч.ч. олио, 3 ч.ч. брашно, лимонова кора или есенция. Втасва в кексова форма. Поръсва се със захар и се пече.



Какъв е точно вкуса на кузоначения кекс, че ме заинтригува. Да не би да е нещо подобно на панетонето? Би ли споделила повече, мек ли е, ако поседи няколко дни.

# 19
  • Мнения: 173
Печено агнешко, зелена салата

# 20
  • Мнения: 1 174
Всичко традиционно. Simple Smile
Великден ми е любим празник и приготовленията около него са ми толкова приятни!...Simple Smile
Със сигурност ще има дроб сарма, която ще направя аз.Ще се занимая и с курабийките войнишки - за мен те са най-вкусни - навремето моята баба правеше индустриални количества за цялата фамилия, та са ми скъпи и до днес! Simple Smile Събирахме се много хора и имам прекрасни спомени от тогава, така че имам сантимент към точно този вид печени вкусотийки! Simple Smile
Яйцата са моята стихия - започвам ги в четвъртък и приключвам в събота -голямо рисуване пада, наваксвам си за цяла година мързел! Wink
А преполагам, че мъжът ми ще се включи с агнешкото, понеже и той е кулинар, а аз все още не смея да предприема такова предизвикателство.Зная какво се слага и как трябва, но...
Козунак ще купя, а...остана Великденската салата, която всички добре познаваме, хубава ракия, винцето и доброто настроение! Laughing

# 21
  • Мнения: 134

Какъв е точно вкуса на кузоначения кекс, че ме заинтригува. Да не би да е нещо подобно на панетонето? Би ли споделила повече, мек ли е, ако поседи няколко дни.
[/quote]
Дали е мек зависи от мазнината, аз не слагам само олио добавям масло или мас, но всичко да е половин чаша както е в рецептата. По мек е от обикновения козунак, но когато престои става като обикновен. Предимството му е че може да се добавят различни по твърди неща в самото тесто ядки, лимонови корички дори парченца шоколад.

# 22
  • Мнения: 422
Ще взема да го направя тази вечер, че козунаците ми се струват доста сложни, докато тази рецепта не, а щом има вкуса на козунак.Ще споделя по-късно мнение от личен опит.

# 23
  • Мнения: 931
Някой може ли да ми даде хубава рецепта за агнешко , че и аз ще посрещам фамилията тази година у нас и да не се изложа нещо.БЛагодаря ви предварително  Hug

# 24
  • Мнения: 134
Ще взема да го направя тази вечер, че козунаците ми се струват доста сложни, докато тази рецепта не, а щом има вкуса на козунак.Ще споделя по-късно мнение от личен опит.
Важно е да втаса другото е лесно. Печенето е на 200 градуса. Последно го правих в форми за мъфини сложих лъжичка сладко отгоре. Peace успех

# 25
  • Мнения: 422
Направих го, струваше ми се, че тестото е много и като втаса ще излезе от формата и затова направих няколко във форнички за мъфини. Хареса ни, поне на мен и щерката, ще видим тати дали ще го хареса. Може би трябваше да го оставя повечко да втаса, другия път ще оставя. Пекох на 100 гр с вентилатор, спука се по средата много хубаво, на снимката изглежда като яма, но е чак толкова. Ето и как изглежда:

# 26
  • Мнения: 134
Много хубави са станали. Когато позасъхнат може да ги залееш с захарен сироп и стават саварини  bouquet

# 27
  • Мнения: 3 034
Някой може ли да ми даде хубава рецепта за агнешко , че и аз ще посрещам фамилията тази година у нас и да не се изложа нещо.БЛагодаря ви предварително  Hug

ами аз обичам най-много пълнено агне с дробсарма, но понеже тук няма дреболийте, правя котлети на фурна. от предишния ден си ги слагам в марината: вино или бира, сол, черен пипер и ситно нарязан джоджен - стават много ароматни и крехки. на Великден само ги слагам в намаслена тавичка с пресни картофки, поръсвам им отгоре джоджен пак, сол за картофите, доливам 2 пръста вода, завивам с фолио, защото ми е силна фурната  и пека на 180 градуса за 30-на минути. като омекнат котлетите и картофите (зависи от фурната ти, може и по-бързо да е), махам фолиото и оставям да се запекат. това е   chef

# 28
  • Мнения: 966
Печено агнешко, зелена салата

И аз такая ама ще добавя и боядисани яйца Peace

# 29
  • Мнения: 931
Някой може ли да ми даде хубава рецепта за агнешко , че и аз ще посрещам фамилията тази година у нас и да не се изложа нещо.БЛагодаря ви предварително  Hug

ами аз обичам най-много пълнено агне с дробсарма, но понеже тук няма дреболийте, правя котлети на фурна. от предишния ден си ги слагам в марината: вино или бира, сол, черен пипер и ситно нарязан джоджен - стават много ароматни и крехки. на Великден само ги слагам в намаслена тавичка с пресни картофки, поръсвам им отгоре джоджен пак, сол за картофите, доливам 2 пръста вода, завивам с фолио, защото ми е силна фурната  и пека на 180 градуса за 30-на минути. като омекнат котлетите и картофите (зависи от фурната ти, може и по-бързо да е), махам фолиото и оставям да се запекат. това е   chef


MMMMMMMMM  Звучи много добре и предполагам  ще е вкусно.Ще го пробвам.Благодаря ти много simplyaven   bouquet

# 30
  • Мнения: 3 034
за нищо  Hug лесничко е, но специално за водата в тавичката - можеш да сипеш мъничко водичка и пак бира - още по-ароматни ще станат  Simple Smile весело празнуване  Party

редактирам, защото мъжът ми тук ме подсеща, че и ребърца стават хубави така  Peace

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Великденска салата, салата от домати и краставици с лук, печено агнешко месо с гарнитура от пресни задушени картофи или картофено пюре. Аз козунак не мога да правя, но лелята на мъжа ми прави страхотни, те също ще присъстват на трапеза.  И понеже големият ми син е рожденик точно на Великден, ще има и торта  Hug

Аз салатата я правя в индустриални количества понеже се консумира много. Слагам само марули, репи и лук в огромна купа, а яйцата ги добавя всеки допълнително, по колкото и когато си прецени  Peace  Ние сме големи фенове на зелената салата по принцип и я правя поне по 2 пъти в седмицата   chef

# 32
Момичета, пиша си точка, в моя полза. Направих твърде успешен кекса на Митковата майка. Аз никога не съм могла да правя кексове - нямам обяснение защо. Но този стана. Пекох в кръгла форма - ами тя се попълни до горе. Нямам вентилатор, затова на 150 градуса - сигурно 1 час, през цялото време.
Блягодаря на авторката. Може би като е с мая - го докарах, но  другите - с бакпулвер - цц. Препоръчвам го. В къщи се хареса са домочадието. Сега мога и да фантазирам с добавките., но вече разбрах, че става.

# 33
  • Габрово ,сега Испания
  • Мнения: 74
Много бих искала да направя козуначения кекс ,но не видях какво е количеството на захарта. newsm78Който го е правил ако може да сподели . Ама съм и аз bash,чак сега видях  ЗАХАР 1 1/2ч ч

Последна редакция: ср, 23 апр 2008, 14:40 от mers5

# 34
  • Мнения: 452
А този козуначен кекс дали ще може да се пече в електрическа тенджера,че кексовете стават много хубави в нея,а този като е с мая дали няма да бухне много?

# 35
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Трапезата ни е традиционна  Laughing
Пълнено агне с ориз, гъби и дреболии, печено в пещ. Курабии, козунаци, яйца, салати ...
/ ...и после що кантара показва толкоз кг/   Embarassed Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 301
Печеното агне в пещ не е ли за Гергьовден

# 37
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Печеното агне в пещ не е ли за Гергьовден
В нашия край го правят за Великден.

# 38
  • Мнения: 2 448
Печеното агне в пещ не е ли за Гергьовден
В нашия край го правят за Великден.
И при нас така и за това го обичам Великдена, единствения празник, на който си ходя на село на гости и не приготвям нищо. Само ям. Wink

# 39
  • Мнения: 134
А този козуначен кекс дали ще може да се пече в електрическа тенджера,че кексовете стават много хубави в нея,а този като е с мая дали няма да бухне много?
Опитай, но нека да е добре втасал. Тестото не е тежко може би ще стане. Ако пробваш пиши за резултата. Нямам електрическа тенджера иначе бих пробвала.

# 40
  • Мнения: 818
Освен яйцата и козунаците ще правя пьлнена агнешка плешка.Вече направих бели курабии и великденските лимонови бисквити на Танита.исалатата я купих,сега трябва да я измия и в хладилника.

# 41
  • Мнения: 125
Ние след постите ще сме на пълнено пиле ,агнешка дроб сърма и салатка.
ВЕСЕЛИ ПРАЗНАЦИ на всички!
  bouquet  bouquet  bouquet

# 42
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
митковатамайка, 1-во: търся рецепта за нещо подобно от 1 седмица (щото не съм много по месенето) и много брагодаря, че я намерих тук.   bouquet 2-ро: питането ми е за маята - на колко от сухата мая е равно 1/2 кубче мая? Мерси!

# 43
  • Мнения: 452
митковатамайка направих кекса,страхотен е.Изпекох го в електрическата тенджера,втаса,наду се много, даже се уплаших да не залепне за прозорчето.Малко и се поопърли отгоре, но е много вкусен.Снимки след няколко дена ще пусна.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 378
досега правих великденски венчета и един козуначен кейк във форма заек. Grinning

# 45
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Сега приготвяме, утре подреждаме.....после похапваме........ Hug

# 46
  • Мнения: 134
митковатамайка, 1-во: търся рецепта за нещо подобно от 1 седмица (щото не съм много по месенето) и много брагодаря, че я намерих тук.   bouquet 2-ро: питането ми е за маята - на колко от сухата мая е равно 1/2 кубче мая? Мерси!
Може и да е късно вече, но едно пакетче мая на Йоткер е равно на половин кубче прясна мая предполагам че е така и за другите сухи.
радвам се че е станал barcela следващия път като правиш нещо като козунак ако прегори отгоре го намажи с захарен сироп и го поръси с захар или каквото поискаш коричката малко посветлява и става лъскава и мека а захарта полепва дори днес това го правих на козунакът си няма грешка  Hug

# 47
  • Мнения: 452
митковатамайка благодаря ти за съвета ще го запомня.

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ момичета!

Общи условия

Активация на акаунт