Отучвате ли децата си от неправилните думи?

  • 4 458
  • 76
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 688
напоследък ми прави впечатление,че сина ми използва неправилни думи
напр: "шото" вместо защото
          "тоя" вместо този
          "глей" вместо гледай
много се дразня,ама много.Аз си налагам да говоря правилно,но товно ги чува от някъде и ги използва,правя му забележка,но незнам това достатъчно ли е,за да започне да говори правилно.

Провокирана от темата за момиченцето което когато се съсредоточава си показва езика ви питам,трябва ли да правя непркъснато забележки или да се правя ,че тези неща не ми правят впечатление?

Дали ако се превърна в досадна майка и правя поправка на всяка негова такава дума,той ще ми обърне внимание и ще започне да ги произнася правилно.

# 1
  • Мнения: 2 309
Може би не на всяка дума, но все пак го поправяй. Иначе как ще разбере и ще се научи?

# 2
  • Мнения: 673
  Аз правя забележки. Naughty Според мен ако нещата се оставят на самотек ефектът няма да е положителен. Винаги коригирам сина ми когато се изразява неправилно и той се старае да говори както трябва , но не трябва да забравяме ,че влияние върху децата ни има и околната среда, т.е. и останалите хора с които общува. Аз не му се сърдя ,нито му се карам ,че е сгрешил ,просто коригирам. Hug

# 3
  • у дома
  • Мнения: 965
Няма нужда аз да я отучвам - всеки, който контактува с нея, си мисли, че е много умен и и прави забележки  Crazy
Но, сериозно, поправям я само за думи, които произнася неправилно - например казва гобадаля, а не благодаря. За примерите, които си дала - бих я наблюдавала и ако и стане система да произнася тези думи така, я поправям. Ставам досадна, понякога и сменям тона, но за мен начина, по който се изразява е важен. Напоследък започна да говори на "ма", правя забележка всеки път. И тъй като в къщи така не се говори - спря!

# 4
  • Мнения: 10
   Действително родителите трябва да обръщат внимание на изразяването на децата си и да ги коригират.Аз винаги съм поправяла дъщеря ми,но с усмивка и се опитвам да не се получи като упрек,обяснявам й,че така не е правилно да се говори и че ако не се научи ще й се смеят.Забелязала съм,че постигам по-добър резултат,когато съм спокойна и й говоря като на голям човек.

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
  Поправям постоянно.В противен случай ще свикне да произнася думите неправилно!

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 252
Поправям с риск да стана досадна. Държа много на правилния говор и правопис. Аз съпруга си поправям, та какво остава за детето.

# 7
  • Мнения: 9 814
И аз поправям постоянно. И се дразня, че дъщеря ми смята произнасянето на буквата "р" за неправилно, тъй като голяма част от нейните приятелчета все още не могат да казват правилно тази буквичка. Когато е с мен ясно ми казва :Хайде да ходим до пазаРа", но щом е с някое детенце винаги използва бебешката форма "пазая"  или "хвани ме за ъчичка"Close
Свекърва ми използва често и диалектни форми като "хлеб", "млеко", "некои" и пр. и вместо да уча на правоговор свекито Mr. Green, просто обясних на дъщеря ми, че има т.нар. селски думи. И сега като отидем при баба на село  Wink Кати често й прави забележки и й обяснява, че говори на селски.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Правя забележки постоянно.

# 9
  • Мнения: 4 292
Правя забележки и то не само на детето си, а и на всички, които са ми достатъчно близки. За мен е много важно правилното говорене и интониране. Може и да съм малко крайна, но не искам един ден да открия, че детето ми говори на диалект.

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 21:07 от Клото

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 295
И аз правя забележки, когато говори неправилно.
Напоследък вместо "беше" казва "бя" . Например "времето бя хубаво",
или "дядо бя за риба"  Crazy
Това е от скоро, преди си говореше нормално.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 511
Да,аз също поправям. Иначе ще си говори така,откъде да знае детето,че точно това е неправилно. Grinning

Преди време като ходихме по-често при свекърите направо се бях поболяла с техния говор. Говорят на жа,га...примерно вместо Ще ходим-Жа ходим или вместо Няма я - Няма га..
Помолих свекървата,когато сме там да говорят нармално,но се обърна и каза,че те така си говорят и не могат да се променят. 2-3 месеца Тано грачеше с това га....радвам се,че с постоянство от моя страна спря. Сега той й прави забележка,че говори не както трябва. Mr. Green

А пък моята майка понякога вместо кое казва койо.... hahaha  или вместо мое - мойо.Отучвам я по малко.....ще успея.

Иначе има смешни комбинации в изреченията на детето....да помисля за примери...
Имам две почивни денове.
Тати ми да шоколад.....да всъщност е даде Joy


 Grinning

# 12
  • Мнения: 14 654
И сега като отидем при баба на село  Wink Кати често й прави забележки и й обяснява, че говори на селски.
Ако си толкова изрядна в правоговора, би трябвало да и обясниш, че тези думи са диалектни. Това определение "селски" звучи пренебрежително, а и няма такова понятие  Mr. Green
Поправям понякога. Някои разговорни, които използвам и аз- не. Примерно за "глей" ще направя забележка, но за "тоя" няма.

# 13
  • София
  • Мнения: 790
И аз поправям, иначе как ще се научи кое е правилно и кое не... А то винаги ще има някой, който говори на селски, на някакъв диалект или просто на жаргон.

# 14
  • Мнения: 645
Поправям непрекъснато. А връщайки се вкъщи от яслата какви ударения поставя на думите.... ooooh!

# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Поправям непрекъснато. Обаче майка ми един ден каза "Александра говори на "бе"  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Ми как няма да говори, като ние помежду си говорим така, например... "къде бе", "добре бе.. еди какво си" Тогава се замислих, че всъщност не мога да изисквам от нея да не употребява изрази, които употребявам аз. Но много се дразня от неправилни ударения, от диалектни думи и поправям всеки път Grinning

# 16
  • Мнения: 14 654
И ние си говорим на бе. А за някои това е грубо и му правят забележки.

# 17
  • Мнения: 1 092
Поправям!
Веднъж!
И следващия път като решат да кажат нещо , само поглеждам Naughty
Но, в никакъв случай не съм някоя досадница Flutter

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
Поправям!
Веднъж!
И следващия път като решат да кажат нещо , само поглеждам Naughty
Но, в никакъв случай не съм някоя досадница Flutter


Лелеее, де да можеше и моята да разбра от поглед, ама не... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Седи, блещи се насреща ми и продължава  Crazy

# 19
  • Мнения: 23 000
Правя забележки,за неправилни думи.Иначе има опасност да ги заучи неправилно.Имах познат,който като дете е живял доста в чужбина.Знаеше някои думи грешно,така ги бе чул и научил, и така ги произнасяше.Пропуск на родителите,определено.

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 22:41 от ДесиХ2

# 20
  • Мнения: 606
  На Марти като му кажа, че не се казва "зерачка", а "резачка" и "химикалка", а не "михикалка" и се старае и успява.

# 21
  • Мнения: 323
Поправям с риск да стана досадна. Държа много на правилния говор и правопис. Аз съпруга си поправям, та какво остава за детето.
Peace

# 22
  • Мнения: 1 092
Лелеее, де да можеше и моята да разбра от поглед, ама не... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Седи, блещи се насреща ми и продължава  Crazy

Даа,ама само понякога,те не говорят и много неправилно де,действа погледа Sunglasses
Като вземат да се лигавят и да говорят простотии не помага даже и бойно снаряжение Mr. Green
Освен тевелизор и коркодил  Laughing и някой други такива шантави,те не ме дразнят много но поправям!Да се учат!

# 23
  • Мнения: 3 367
Ne znam dali ги отучвам,но неуморно повтарям че се казва йес вместо йе, магазин вместо камазин, чорапогащник вместо гащанащник(макар логиката и да ми е близка), салата вместо сала и пр. Фактът че има деца дето взимат от ведньж ме кара да завиждам гласно,у дома всяко нещо се повтаря поне до 506 пъти докато/ ако  хване декиш.

# 24
  • София
  • Мнения: 39 783
Поправям, разбира се.
Проблема при Дияна е, че чува тест на песен или някакво стихче, чува грешно и след това възпроизвежда грешно. А на мен ми трябват големи усилия да я удебя, че такава дума в българския език няма.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Поправям, повтарям, обяснявам, давам примери и правим нещо подобно на езикови упражнения. Като попораснаха започнах да им казвам за диалектите, защото те така или иначе започнаха да забелязват разликите в произношението и други особености на езика. Мисля, че донякъде благодарение на работата по езика много рядко допускат граматични грешки, правописни и произнасят думите с добра артикулация и без особена следа от диалект (независимо дали софийски, варненски или какъвто и да е друг). Признавам, че софийският диалект и свързаното с него мекане, използване на "па...", множествено число като се говори за 1 лице и др. ми създава малко проблеми, защото в София масово се говори така, дори и в повечето електронни медии (може би само БНР прави изключение).

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Поправям, разбира се.
Проблема при Дияна е, че чува тест на песен или някакво стихче, чува грешно и след това възпроизвежда грешно. А на мен ми трябват големи усилия да я удебя, че такава дума в българския език няма.

МОже да вкараш в употреба правописния речник и заедно да търсите думата, за която тя твърди, че съществува.

# 27
  • София
  • Мнения: 7 097
Поправям я, разбира се. Не мисля, че й е досадно, напротив - повтаря, каквото чуе от мен.

Проблема при Дияна е, че чува тест на песен или някакво стихче, чува грешно и след това възпроизвежда грешно. А на мен ми трябват големи усилия да я удебя, че такава дума в българския език няма.

 hahaha
Това и при нас го има. Като чух днес интерпретацията й на "Пипи", щях да падна. Песничката, която слуша от диска е на немски и тя такива ги реди, че се чудя да се смея ли, да плача ли... hahaha

# 28
  • София
  • Мнения: 2 688
Поправям я, но не винаги, тя по принцип говори много правилно, има само някои думи, които обръща и понеже знае, че не ги казва правилно, от време на време се вдъхновява и започва да се опитва да ги каже правилно.

Понякога се шегувам, тя например казва: Мамо, отрови ми вратата, аз и казвам: Ей сега ще ти я отровя.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

 Като чух днес интерпретацията й на "Пипи", щях да падна. Песничката, която слуша от диска е на немски и тя такива ги реди, че се чудя да се смея ли, да плача ли... hahaha
Еее за немски сте още малки.В този случай може и да пада смях.  Laughing

# 30
  • Монтана
  • Мнения: 220
Аз поправях баткото като малък когато изговаряше някои думи неправилно,например конове вместо коне,денове вместо дни и т.н.Той и сега като изцепи някой бисер... newsm78 ,нищо,че е голям.
Малката още не говори.  Peace

# 31
  • Мнения: 673

 Като чух днес интерпретацията й на "Пипи", щях да падна. Песничката, която слуша от диска е на немски и тя такива ги реди, че се чудя да се смея ли, да плача ли... hahaha
Еее за немски сте още малки.В този случай може и да пада смях.  Laughing
  Кен лии Laughing Laughing Laughing

# 32
  • София
  • Мнения: 2 896
Аз пък рядко поправям, сладко ми е да слушам "пирателче" /приятелче/, "футелче"/фотьойлче/  Laughing и т.н.
така или иначе думите, които произнася неправилно след време ги научава правилно и не ми е такова бебче  Heart Eyes
Преди време, бяхме на разходка с една приятелка и щерка ми каза на кучето "Туче" /тогава казваше и тахе, вместо кафе, отдавна  и двете ги изговаря правилно/ и ми беше много сладка. Та, мойта приятелка взе да я поправя, да и казва как било правилно и ми  вика "Защо не я поправяш? Защо не я учиш да говори правилно?". Аз "Ми щото не искам, цял живот има да бъде по-голяма и да изговаря думите правилно"...
С баща и винаги ни става смешно когато обърка някоя дума и даже понякога се лигавим и ние да говорим като нея...
Сега ни е времето  Grinning

# 33
  • Мнения: 361
моята пък много се влияе от начина на говорене на децата около нея. и когато някой каже нещо неправилно, тя го запомня и започва да го употребява. вкарва всякакви диалекти и неправилни думи, когато говори и на мен ми се накъдря косата. поправям, обяснявам, че така не е правилно- все едно си говоря на вятъра. баща й много се дразни като я чуе как говори понякога, но засега не можем да я накараме да повярва, че децата, с които си играе, може да грешат:-) е, надяваме се всичко да е временно и да отшуми като поотрасне още малко...

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Поправям и двамата и има резултат. Слушат ме все още и се стараят да не ползват думи и изрази, за които съм ги поправяла и обяснила, че не са правилни. Последно синът ми ме изненада с едно възклицание характерно за нашия край: "Въй!" Обясних, че това е диалект и не е добре да го употребява.

# 35
  • Мнения: 7 821
Поправям.

# 36
  • Мнения: 3 405
Ще кажа за големия ми син. Като кажеше думата неправилно аз я повтарях правилно.
Много са сладки "измислените" им думички, но все пак целта е да се научат да говорят вярно  Grinning

# 37
  • София
  • Мнения: 3 688
Светльо също има неови си детски думички които не поправям,харесвам ги и знам,че сам ще ги замени с правилните думи,но тези които съм дала като пример страшно ме дразнят...Sad

# 38
  • Мнения: 4 841
Поправям, обяснявам, давам примери... За мен езиковата култура е много важна, затова особено наблягам на правилното изговаряне и богатия речник. Обикновено го правим под формата на игра, влизане в различни роли - в магазина, при лекарката, на сладкарница... Също така имаме една игра "кажи три" - например аз казвам "пръчка", а той трябва да каже два синонима - да речем, "сопа" и "тояга". после той казва дума, а аз така му въвеждам нови думички, обяснявам каква е разликата и в какъв случая коя е по-правилно да се употреби... Засега му е интересно и обикновено започваме да играем по негова инициатива; опитвам се да не съм мърмореща досадница, но дали ми се получава - нямам идея  Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 3 405
Подсети ме за една игра. Казваш дума с 3 букви и детето казва пак трибуквена, но да започва с буквата, с която завършва предната, после ти си наред.

сол - лек - кос - сос и т.н.

Като се изчерпат възможностите думата става 4-буквена и така, докато ви омръзне  Laughing

# 40
  • София
  • Мнения: 9 863
  Поправям постоянно.В противен случай ще свикне да произнася думите неправилно!
PeaceПоправям.Когато тръгна на градина малката,буквално от първите дни започна да казв "ама мамо" и "абе тати" Crazy.Правех и забележки постоянно.Отнасях си подигравките на другите майки,които твърдяха,че е глупаво да я поправям,защото така или иначе "така се учат в градината,няма смисъл".Е имаше смисъл. Grinning

# 41
  • Мнения: 1 172
Не. Казвам му как е правилната дума, карам го да я повтори няколко пъти, оттам нататък не правя забележка за всяка неправилна употреба. Той сам се коригира, когато усети, че непознати хора не го разбират. Говорът му се изчиства и без да се вманиачавам в непрекъснато правене на забележки.
След година - година и половина ще го запиша и на логопед, ако има нужда. Така, че ще има възможност с помощта на специалист да изчисти всички забележки по говора (ако въобще има такива).

# 42
  • София
  • Мнения: 903
Правя забележки винаги, когато произнася неправилни думи. Моята дъщеря след като е ходила при баба си  започва да използва диалектни думи и след като й кажа, че тази дума не е така, ами иначе и тя ми отговаря: "защо? Баба така я казва.". И следват обяснения защо баба й така я казва. 

# 43
  • Мнения: 8 999
Аз поправям. Има ефект, но не е мигновен. Трябва време и упоритост.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 421
Поправям постоянно - щерката повтаря чинно след мен и после си го казва правилно, ама малкият не иска - дано да му остане подсъзнателно и после да има резултат.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Поправям-задължително. Ако думата е трудна я казвам на срички и тя повтаря след мен. Говори правило и има богат речник. Не мога да я отуча обаче да произнася правилно "ще" в бъдеще време-казва "са"-например: "Аз са отида..." Поглеждам я строго-произнася правилно изречението и в следващото пак греши.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 688
Поправям, обяснявам, давам примери... За мен езиковата култура е много важна, затова особено наблягам на правилното изговаряне и богатия речник. Обикновено го правим под формата на игра, влизане в различни роли - в магазина, при лекарката, на сладкарница... Също така имаме една игра "кажи три" - например аз казвам "пръчка", а той трябва да каже два синонима - да речем, "сопа" и "тояга". после той казва дума, а аз така му въвеждам нови думички, обяснявам каква е разликата и в какъв случая коя е по-правилно да се употреби... Засега му е интересно и обикновено започваме да играем по негова инициатива; опитвам се да не съм мърмореща досадница, но дали ми се получава - нямам идея  Heart Eyes
Подсети ме за една игра. Казваш дума с 3 букви и детето казва пак трибуквена, но да започва с буквата, с която завършва предната, после ти си наред.

сол - лек - кос - сос и т.н.

Като се изчерпат възможностите думата става 4-буквена и така, докато ви омръзне  Laughing

тези два примера са много полезни,но ми се струва,че са за по-големи дечица.
Кажете моля ви колко годишни са децата ви!

Аз поправям. Има ефект, но не е мигновен. Трябва време и упоритост.
Ето това вече е успокоително Simple Smile

# 47
  • Мнения: 4 841
тези два примера са много полезни,но ми се струва,че са за по-големи дечица.
Кажете моля ви колко годишни са децата ви!

Синът ми е на пет, но игри с думички и буквички играем, някъде откъм три. Просто в началото игрите бяха по-прости, а с времето се усложняват. Въпросът е да е леко, ненатрапчиво и приятно и за двете страни; аз поне страхотно се забавлявам - измисляме римички, рапираме, единия започва едно изречение, другия го довършва така, че да е смешно, съответно измисляме "бивалици" и "небивалици"... Просто в момента не се сещам всички неща, на които сме играли, свързани с изговарянето на думи, защото импровизираме в движение.

# 48
  • Мнения: 339
Трябва да се коригира от самото начало, защото отучването е по-трудно.
Моят син  от малък използваше думата "с пеш", вместо "пеш" : по логика - като си говорим с какво ще ходим до някъде си - с кола ли, с автобус ли.. и съответно - с пеш ли? На всички ни беше забавно и така си говорихме, но детето порасна и един ден му обясних, че всъщност не се казва така.  Ей такива очи ококори Shocked   Думата " пеш" дълго му звуча странно и му беше трудно. Съжалявам, че не съм го отучила още в самото начало.
Не правете като мен. Naughty

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Знаех, че в един период правят грешки с множественото число и т.н. (кон->кони), но им давах много примери и ги питах за някои думи, докато свикнаха. Има такъв период и казват, че си отминава сам. Обаче не ми се щеше да чакам, защото можеше в детската градина само да затвърдят такъв вид грешки. Активно съм работила с децата по артикулирането, а не само по правилата на езика. Ето, точно затова не съм много привърженик на изцяло детските колективи, защото повечето деца допускат все още доста езикови грешки и това се отразява на останалите - тези, които знаят могат да се върнат назад, а тези които не знаят научават грешните форми.

# 50
  • Мнения: 3 929
Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля. Сега, когато каже неправилно някоя дума, сам се поправя на глас.
Колкото по-рано започнеш да правиш забележки за неправилното изговаряне, толкова е по-малък шансът да свикне да говори неправилно. Въпросът е точно в навика.

# 51
  • Мнения: 9 052
поправям го  Wink

# 52
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Поправяме ги.
 Вече те поправят и госпожите в градината. Mr. Green

# 53
  • Мнения: 3 405
Колкото по-рано започнеш да правиш забележки за неправилното изговаряне, толкова е по-малък шансът да свикне да говори неправилно. Въпросът е точно в навика.

Taka e, но без шамарите  Grinning

# 54
  • София
  • Мнения: 2 896
Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля.

 Shocked
горкото дете
 Sad

# 55
  • Мнения: 9 052
Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля.

 Shocked
горкото дете
 Sad

 и на мен ми стана мъчно. то се zакачА , zащотот е дете, но като го шляпне zабравя да се държи като дете . Така трябва май да се дсржим всички като големи инаЕч шляп.

# 56
  • Мнения: 3 423
Аз говоря правилно и мисля това е достатъчно без да поправям още сина ми,на 2 години е и искам да му се порадвам на невероятно забавните начини, по които изговоря някои думи.Бързам да го записвам с камера ,как сладко говори преди да е започнал да говори правилно,а той говори всичко,но някои букви ,които не изговаря замества с други и се получават адски сладки комбинации.

# 57
  • Мнения: 1 045
Винаги я поправям  Naughty Изключения правя ако е започнала много въодушевено да ми разяснява нещо  Crazy


Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля.

 Shocked
горкото дете
 Sad

 и на мен ми стана мъчно. то се zакачА , zащотот е дете, но като го шляпне zабравя да се държи като дете . Така трябва май да се дсржим всички като големи инаЕч шляп.
Ми след време тя ще се обърка и вече порасналото дете ще шляпне нея и така  ooooh!

# 58
  • Мнения: 1 172
Аз говоря правилно и мисля това е достатъчно без да поправям още сина ми,на 2 години е и искам да му се порадвам на невероятно забавните начини, по които изговоря някои думи.Бързам да го записвам с камера ,как сладко говори преди да е започнал да говори правилно,а той говори всичко,но някои букви ,които не изговаря замества с други и се получават адски сладки комбинации.

Тези дни гледах отново записи от преди близо година. Няма такава забава просто, наистина са много сладки  Laughing! Слушам речта на сина си, на записа има и мой "превод" на неговите изрази, които днес едва ли бих успяла така точно да преведа както тогава. Няма непрекъснато повтаряне и поправяне. Днес, година по-късно, детето ми говори много по-добре. Разликата е очевидна, а за мен все повече остават само сладките спомени от някогашното му бебешко/детско говорене. Със или без забележки, момчето ми расте и изговарянето на думите става все по-вярно и точно, построява все по-сложни изречения и речникът му се увеличава прогресивно.

# 59
  • Мнения: 1 035
Цитат
Аз поправям. Има ефект, но не е мигновен. Трябва време и упоритост.
Peace

# 60
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Поправям!

# 61
  • София
  • Мнения: 2 958
Моята дъщеря постоянно си намира съкратени думи. Моята тактика за сега работи. КОгато ме попита "К'во ........" се правя, че не я чувам и когато ме попита за 3-ти път я карам да каже "Какво ...". За сега има ефект. Когато каже дума, която не се изговаря правилно я поправям и я карам да повтори изречението както трябва. Понякога и тя ме поправя. Аз изказвам благодарност, че го е направила. Всеки път когато успея трайно да избия грешна дума от речника правя и дребен  подарък и обяснявам защо го правя. Въпреки всичко, когато се закача с нас и прави смешна муцунка и нарочно казва нещо не и се карам. Аз понякога също говоря неправилно и се усещам веднага когато съм я казала. Ако имаше и мен кой да ме поправя постоянно, може би щях да говоря по-правилно.

# 62
  • Мнения: 1 771
Криси от два дни започна да говори на "бе" като натъртва и е много дразнещо.
Правих забележка, но не и не.
В къщи рядко някой говори на "бе"

# 63
  • Мнения: 13 512
Да, поправям. И малката, и големите. И възрастни около мен поправям , правя го понякога без да се усетя. Не понасям да се говори неправилно.
Има ефект. На малката ми дъщеря много се изчисти говора за няколко месеца.

# 64
  • София
  • Мнения: 203
Аз Симбата почти винаги я поправям - особено като каже "туту стана ще ядем" Mr. Green Hug

# 65
  • София
  • Мнения: 748
Не съм чела коментарите, дано не повторя. Хубаво е детето да говори правилно, защото ако не го прави след време ще има проблем с правописа. Аз постоянно правя забележки и смея да твърдя, че има ефект.

# 66
  • Мнения: 2 910
Правя забележки много често, но не постоянно.

# 67
  • София
  • Мнения: 7 050
Поправям го, даже се улавям, че и аз започнах да говоря много по-правилно (опитвам се да изолирам думата "бе" от речника си) с цел да слуша правилен изговор на думите.

# 68
  • Мнения: 2 897
  Поправям постоянно.В противен случай ще свикне да произнася думите неправилно!

И аз. Той е като попивателна за всякакви диалектни думички  ooooh! Хубавото е, че веднага се поправя и осъзнава, че това е неправилно.

# 69
  • Мнения: 2 439
Децата ги поправям на момента. Подобни неща попиват от свекитата, поправям ги пред тях и хич не ми пука как се чувстват, да са се научили да говорят правилно. Дори мъжа си се случва да поправя с мотива, че трябва да дава пример на децата ни.

# 70
  • Мнения: 440
Като чета темата започвам да се учдя дали не  изпускам момента...Моят е на 2 г. и 4 м. и бърбори много, но естествено 80% от думите, които казва са неразпознаваеми. Струва ми доста трудно да го поправям за всяка дума и затова правя забележки най-вече за неправилни ударения и разни паразитни като "бе" , "аре" и т.н.  За правилното изговаряне си мисля, че му е още рано, защото не може да произнася всички звуци. Хм:thinking: Може би греша  newsm78

# 71
  • Мнения: 941
Винаги съм я попрявяла и продължавам, когато сметна за нужно - всяка забележка от моя страна е имала ефект...сега говори много правилно, но и благодарение на изчетените книги, умишлено и забавих запознаването с компютъра и чата....наблюдавам, че връстниците и използват съкращения и правопис, подходящи САМО за чат.

# 72
  • Мнения: 1 645
Поправям но не на всички думи.
Например Дани вика "що" вместо защо, "кво" вместо какво ,не винаги но понякога.
Усещам се ,че и аз самата понякога ги използвам Embarassed
Но когато каже "Царове" вместо царе - веднага го поправям.

# 73
  • Мнения: 1 479
Всеки ден и с това се занимавам!Освен думите се учим и на правилно казани изречения.Например: баткото говори за всичко в м.р. ед.ч.и на"ем"/Аз сьм не можем.../Е никой у нас не говори по този начин и се ядосвам. CloseПризнавам си за това гадно"бе" Embarassed

# 74
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
  Поправям постоянно.В противен случай ще свикне да произнася думите неправилно!
и аз така  Peace

# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
Най-лошото беше, че започнах да поправям и другите хора.  ooooh!

# 76
  • Мнения: 512
Горкото ми дете! Аз съм филолог по образование и направо полудявам, когато чуя нещо подобно.
Обикновено минавам с "Ти чувал ли си някога мен или татко ти да говорим така?" и, естествено, отговорът е - не. Обясняваме, че ние вкъщи не говорим неправилно, а ако на него толкова много му харесва, нека си говори по този начин с хората, от които го е чул.
Не забранявам директно, защото веднъж имах конфузна ситуация с едната от учителките му в детската - чудесна жена и педагог, но обича да слага ударенията на последната гласна - паднА, станА, подстригАл си се... и т.н. , а нашичкият я беше поправил с "Ама мама каза, че така не е правилно да се говори..."  Embarassed
Иначе не съм крайна, пропускам покрай ушите си разните му там "кво", "тва" и подобни, аз също говоря така, ако бързам.

Общи условия

Активация на акаунт