Примерна схема на захранване (7)

  • 53 596
  • 599
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 1 100
Аз само мога да мечтая за режима на хранене на децата на София и Янина. Моят син изяжда по 30-60 гр пюре веднъж дневно и обикновено по 2/5 от дозата каша. Кърмя по 8-9-10 пъти на денонощие. Защо ли не ни върви захранването? newsm78

# 481
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Кога започнахте захранването?

# 482
  • Мнения: 1 100
На 6 навършени месеца. Досега е опитвал морков, картоф, грах, тиква, тиквичка, ябълка, круша и оризова каша. Единствено от крушата вчера и днес е изял по половин бурканче, сигурно защото е страшно сладка /но няма захар/.

# 483
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 691
Ванилия Канелска защо не дадеш по-разнообразни плозове - праскови, кайсии, сушена синя слива - може би ще ги яде, защото са сладки? А и в кашата можеш да сложиш палко плодово пюре, щом не я яде иначе.
Аз започнах да захранвам с плодови пюрета и след това нямах проблеми с преминаването към каша и зеленчуци. Е, оризовата каша и до ден днешен не я харесва особено, но елдата си я яде с удоволствие. Като започнах да давам зеленчуци, започнах с картоф и след това тиквичка. Картофа го давам още - може би станаха 2 седмици. Реших, че като давам по-дълго един продукт, стомахчето и детето ще свикнат със съставките и вкуса му. В началото се мръщеше и едва успявах да дам и половината от това, което приготвях. Искаше да си цока и не я насилвах. Но постепенно си свикна и от 2 - 3 дни си изяжда абсолютно всичко и даже не иска да я кърмя след това. Аз не бързам със заместване на хранене, но така се получи.
 

# 484
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Охоо, вие доста неща сте въвели  Grinning. Странно защо поема толкова малко.... Може пък кърмата да го засища и да няма апетит след това.  Може да опиташ да смениш времето, в което му даваш или също така и марката на пюретата. На Коко много му харесва пюрето от сини сливи; може да го пробваш.

# 485
  • Мнения: 1 449
Аз само мога да мечтая за режима на хранене на децата на София и Янина. Моят син изяжда по 30-60 гр пюре веднъж дневно и обикновено по 2/5 от дозата каша. Кърмя по 8-9-10 пъти на денонощие. Защо ли не ни върви захранването? newsm78

Напротив, много добре върви захранването. И критерият изобщо не е количеството поета храна, а:
- че детенцето не проявава алергии или непоносимости
- че са въведени подходящи продукти за възрастта
- че не се прекалява с разнообразието (8 нови продукта за 6 седмици е повече от добре)
- че детенцето няма стомашен дискомфорт, запек и пр. вследствие на захранването
- че има само 2 твърди хранения 1.5 месец след захранването (2-ро хранене е добре поне месец след захранването)
- че не избутва лъжичката и храната с езиче и проява все пак интерес към пюре и каша
и т.н.

Много дечица са само на 2 твърди хранения до 9-10 м. и това е нормално. Важното е да свикне със зеленчуците и кашата, сега е момента на формиране на вкусовите възприятия. Колкото толкова, щом расте здраво и в норма.

Ако детето поема 60 гр пюре + 80 г каша, спрямо нужните 750 мл кърма и/или АМ дневно - това е добро съотношение. Млякото трябва да е между 70% и 85% от общото количество храна до 1 год. Съвсем нормално е детенце, което суче над 6-7 пъти в денонощие, да поема не повече от 40-80 г храна на ядене месец-два след захранването. Не е странно, а съвсем обичайно.
 

# 486
  • Мнения: 1 100
Благодаря ви за отзивчивостта, момичета! Hug

Косе-Босе, камък ми падна от сърцето след твоя пост! Благодаря много за вниманието!  bouquet

# 487
  • София
  • Мнения: 1 546
Здравейте. Simple Smile
При нас върви добре за сега захранването. Simple Smile
Картофа го харесва сякаш повече без кърмата в него. Rolling Eyes Днес беше шести ден от започването. Давам му 1/3 от 135гр. бурканче картоф на Семпер. Мисля да запазя това количество за още 3-4 дена и след това да започна да добавям по 1-2 лъжички тиквено пюре и така да го увеличавам. Хапва си преди кърменето и сравнително с охота. Правя така защото кърмата ми вечер започва да намалява и се храним по-често. А нали сега по хладното ще сме навън и ми се иска да го засищам на обяд повече с пюре за да може да прави по-дълъг интервал (повече от 3ч.) за следобедното хранене. Така ще има достатъчно кърма да се насити и да излезем спокойна на разходка. Simple Smile

# 488
  • Мнения: 51
Здравейте!
Аз уж много внимавам много какво давам и искам да изчакам с червените зеленчуци и плодове, но много от готовите пюрета съдържат домат и така изборът ми съвсем се стеснява. Въпросът ми е вие как се отнасяте към домата, давате ли, рано ли е, да продължавам ли да го избягвам?

# 489
  • Мнения: 277
ванилия, и ние сме същия случай. яде по 50-60гр. средно пюре на ден и 50-60гр каша. нямаше да се притеснвам, ако не беше това ужасно ниско желязо. и ние сме въвели толкова храни - 8.
обаче сега вечерта много се притесних. преди да заспи, повърна абсолютно всичката кърма, с която го бях нахранила. на 2 пъти. големи фонтани. не знам какво да мисля, за пръв път ми се случва и според мен може да е от 2 неща
днес дадох за пръв път царевица (пюре морков и царевица) и давах и желязо, след като сутринта бяхме при лекарката и тя ме убеди, че е доста анемичен. по ми се струва, че може да е от желязото и утре няма да дам, а после ще дам по - малка доза, отколкото тя ми каза днес, но знае ли някой за алергична реакция да е това повръщане. от пюрето? дадох 7-8 лъжички и то е смесено с морков
много се притесних с това повръщане

# 490
  • Мнения: 1 100
Венчо, нямам идея за причините за повръщане, но ако е от желязото - на листовката пише ли за такава възможна реакция? Може и да е реакция от царевицата.  newsm78

# 491
  • Мнения: 277
листовката е на румънски и аз не съм перфектна в него, но такова нещо не откривам
а царевицата е 7% в цялото пюре  newsm78, а той повърна ужасно много, мисля поне 150-200мл кърма
докторката не знае от кое е

# 492
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
vencho понякога децата повръщат и от преяждане, да не е хапнал повечко? Пък няма логика да повръща от желязото, като възможна реакция имам предвид /иначе каква полза от него/.

Ewito Обработения домат /т.е преминал термична обработка/ се въвежда около осмия месец на детето, при захранване от 5-6 месец, а суров едва към годинката. Доматът съдържа доста хистамин и лимонова киселина, които са основните причинители да не е сред първите зеленчуци и да се отлага назад в процеса на захранването.

# 493
  • Мнения: 1 449

Желязосъдържащите препарати дразнят стомаха.

От листовката на Малтофер:
"Нежелани лекарствени реакции:
Гастроинтестинални смущения
Много рядко. Болка в корема (без друго обяснение), запек, диария, гадене, стомашна болка, диспепсия и повръщане."

За да става въпрос за истинска алергична реакция, трябва да има поне два признака. Само повръщането не е типичен признак. Може просто стомахчето да не е понесло новата храна.

# 494
  • Мнения: 1 449
Но предполагам, че като въведа кашата и въобще твърдите храни, ще трябва да въведа и водата.
Та чуденето ми е - как се разбира, че бебето е жадно и кога да му предлагам вода?

Вода при захранване може да се предлага по всяко време. На всеки час примерно. Някои казват, че децата пият най-много вода след хранене, но практиката показва, че нещата са индивидуални.

След като детенцето се захрани, то наистина има нужда от вода, тъй като вече се променя солният баланс в организма. Но в началото на захранването количествата поемана храна са много малки и кърмата остава основният източник на хранене. Много е вероятно детенце, което е било само на кърма и не е пило вода първите 6 месеца, в началото да пие съвсем мъничко и да започне да поема по-големи количества едва около 8-10 м. (т.е. когато хапва повече). Това не е повод за притеснение, достатъчно е да се предлага често вода и да се следи все пак за типичните признаци за недостатъчно течности - полусухи памперси, тъмни кръгове под очите, отпусната кожа и др.

Няма смисъл от подсладена вода, сокове или чайове, само за да се провокира детето да пие нещо. Ако е жадно, ще пие чиста вода. От опит – колкото повече намалява кърмата, толкова повече вода пие детето.

Може да се предлага вода по разнообразни начини според възрастта – биберон, сламка, чашка и т.н. Това също би могло да предизвика интерес.




Въпросът ми е следният:давали ли сте фруктова захар и полезна ли е?
Моите не искат попарата и ми дойде на ум да сложа вътре фруктоза

Фруктозата е по-малко вредна от рафинираната и кафявата захар в няколко отношения.

Но е също толкова нежелателна за възрастта 6-12 м.:
- разрушава зъбите като захарта
- създава висок праг на чувствителност спрямо сладко в ранна възраст
- създава вредни навици (дечицата следва да се научат, че вкусната и предпочитаната храна може да бъде без сол и захар, стига да е приготвена с подходящи за възрастта добавки или комбинация на продукти)

Може проблемът да е самата попара. Повечето дечица харесват елда със сирене. Може също просо или овесени ядки със сирене и масло, или нещо подобно според въведените храни.




Въпросът ми е вие как се отнасяте към домата, давате ли, рано ли е, да продължавам ли да го избягвам?

Домат
- готвен след 8 м.
- суров след 12 м.

Доматът е проблем най-вече поради киселината, предизвиква обриви (които често се считат за алергия, но не са имунна реакция на организма). Това е реакция, подобна на тази към цитрусите и ягодите. Тук става въпрос за сурови домати, но е възможно и при термично обработените.

На второ място – доматът е от типичните храни, които съдържат хистамин. Това е проблем най-вече при алергично предразположение, но е добре да се избягва, тъй като може да е причина за т.нар. фалшива алергия (реално няма алергия, но организмът реагира като при такава заради хистамина).

Независимо кога се включва в менюто, добре е да бъде в малко количество, поради двете причини по-горе. В пюретата всъщност е доста малко, но е добре от 8 м. най-рано


X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт