Как да накарам сина ми да яде плодове???

  • 8 005
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • varna
  • Мнения: 676
И моето не иска да яде плодове.В къщи винаги има и ги ядеме с килограмите,а то-не ще.Вече като че ли започнах да се примирявам.Много рядко се съгласява на банан,ябълка или диня.Да не говорим,че и домати не иска да яде,както и риба.А месото само във вид на кайма.

# 46
  • Мнения: 639
И аз мисля ,че е много важен личният пример от мама и татко ,за това какво отношение ще си изгради детето към храната.Ако в къщи редовно се предлагат и се консумират плодове,няма как това да не е част и от храната на детето.Ако се дават само на детето ,под предлог ,че за него са полезни,се възприемат като нещо по различно от храната на мама и тате ,то се чувства пренебрегнато и засегнато.Детето иска да е част  от семейството във всяко едно отношение.Така мисля  аз и няма как, една от основните храни на децата ми да не е плодовете,след като тя е и наша такава.

# 47
  • Мнения: 5 940
magic power е абсолютно права. Всичките ми познати, които не ядат плодове, са се "сдобили" с неядящи плодове деца. Плодове трябва да се хапват задължително. Изказванията, че съдържат само нитрати са си чисто извинение ...
Роля оказва подходящото захранване, след навършен шести месец на детето е задължително да се предлага най-малко една порция пресни плодове дневно. За деца с алергична обремененост и стомашни неразположения трябва да се изчака до осми месец.
Непредлагането на сладки храни, зрънчовци, вафли, шоколади също помага. Поне така си мисля..., синът ми е още малък, но всеки ден яде плодове и зеленчуци.

# 48
  • Мнения: 185
И аз дългооо се питах този въпрос, докато разбрах, че си задавам грешния въпрос.
Как да предразположа сина ми да яде плодове? - Това е правилния въпрос!!!
Спираш да го правиш насила и по задължение, като начало. Теглих им майните,
с извинение, на всички 'упътвания' какво, по колко и кога. Успокоих се и почнахме
лека-полека.
Някои от моите сполучливи техники. Но не очаквай бързи резултати. Все пак
идват наистина най-подходящите дни и за възрастта на детенцето ти и като сезони
да започнете опитите. А и няма неподходящи моменти да започнеш с предразполагането,
при едно здраво детенце на поне 4-5 месеца. Каквито и да са плодовете, поне за един от
двамата родители трябва да са вкусни.
  • Измити ръчички.<-първо и основно правило, важи за всяка техника
    Предварително приготвям обелени и нарязани на резънчета ябълка, например.
    Тръгваме на разходка. Вместо солетка, давах парчеце ябълка. Да я прави каквото си поиска.
    Ако я хвърли, не коментирай и не давай ново поне за 5-10 мин. и се научихме да ядем ябълки

  • По БейбиТиВи се натъкнах на едно от образователните филмчета, как слончето се
    учи да яде плодеове, конкретните примери бяха с банани, кокосов орех и мандарини,
    портокали. След като искаше да му го пускам по-няколко пъти това кратко 5 мин. филмче,
    и очевидно му беше станало любимо, веднъж му предложих банан, следвахме стъпките от филмчето
    и детето изяде самичко 2 банана един след друг. Аз гледах буквално така Shocked и благославях
    този детски канал и умовете, които са го превъплатил в детска анимация.

  • Една от бабите в градинката, често посещавана от нас, веднъж сподели с нас и плодовия
    прасковен десерт, състоящ се в следното - в бурканче беше обелила и нарязала на парченца,
    колкото за хапки праскова. През пътя си докато са се джуркали в буркачето, прасковките
    станали по 'хомогенни' ли как да го кажа, представяш си го. Детето ако можеше щеше да им ги изяде
    всичките. Това обаче докато си се забавляваше с нещо си. Не казвам да се бута в устата докато детето
    играе. Просто може да има изключения в познатата ни ситуация на отхвърляне. Прасковоте трябва
    да са сладки, иначе не е болко за умиралка ако добавиш и съвсем малко пудра захар, лична преценка,
    ако има нужда. Можеш лично приготвени такива под прикритие да ги дадеш на друга мама, с която си на
    разходка. Чуждото е винаги по-сладко.

  • Почва и сезонът на черешите. Малко е пипкаво, но избирах хрущялки, обезкостявах и ги белех.
    Нареждаш ги в чинийка и показваш 'войничетата' на детето. Демонстрираш, че са вкусни, на себе си
    или друг член от семейството. Ако не посегне, пробваш да му дадеш. Ако обича грах, му кажи че е червен
    сладък грах, дето е пораснал повече за смели и добри деца като него.

  • Ако се натъкнеш на пресни горски ягоди или дори може да си откъсне сам. Номерът е безгрешен.
    Иначе моя изпадна в екстас от обикновените вкусни ягоди, като му ги предложих, с варианта да си ги
    топва в пудра захар. Редактирам се, за всеки случай да спомена, че ягодите са едни от честите храни,
    които алергизират (дали правилно се изказах, не знам). Така, че ако опитите ви се окажат успешни
    и още в самото начало, давай по-малко и ако забележиш някакви обриви, го имай предвид. Мисля, че
    съм длъжна да те предупредя, но не искам да те стряскам. Просто малки стъпки, за едно по-голямо
    начинание.

  • Един топъл следобед, след играта, навместо водичка, предложих парчеце диня. Получи се.
    Яде диня с удоволствие. Може да си направите и цяла игра по отсраняването на семките, в която и той да
    участва както може и иска. Мен семките на динята никога не са ме пртеснявали, ям динята и със семките.
    За малкия я чистя, но и да глътне семка, много важно. Ще я изака.

  • Плодовите млека винаги са били някакво частично решение, като мога да добавям и пресни плодове на
    много малки парченца, например от круша, киви, кайсия. Плодови млека ползвам само на
    Данон, Активиа. Всичко друго, което съм опитвала за мен има вкус на чиста химия. Иначе ползвам друго к.мляко.
    даже вече, просто преди не се вглеждах, се въздържам и от нишестените кремчета, които на мен са ми любими
    и и ма доста избор. Всичко е пълно с модифицирано нишесте. 1-2 на седмица си позволявам на детенце, но не
    и повече. Иначе като порасте да яде каквото си иска.

  • Мандарини прояде през зимата, като им беше сезона. Тактиката беше - филиране на мандарина.
    Често добавях късчетата филирана мандарина в плодовите млека.

  • Грозде без семки с тънка люспа. Не съм имала никога проблем с гроздето. А да, в началото също
    му го белех. Взимах по едро и белех, поселе почнах да си позволявам да давам по-дребно необелено
    без семки, за да не го притесняват. В двора на квартирата, където сме от известно време, има лози.
    Когато гроздето беше готово и играехме на нещо из двора, наградата в играта беше грозденце.

Има къде, къде още плодове, но и този арсенал, който постигнах с много търпение и правилен подход ми е за успокоение, вече.
И не на последно място - плодовете измивай и тези които има начин дръж на достъпно за детето като зрение или достиг място. Хората,
които формирате ежедневието му, и вие се хранете с плодове пред детето. Води го на пазар с теб и му предлагай той да си избере плод,
който да купите. Това е за момента от мен, дано да съм помоганала по някакъв начин. Съпричастна съм и знам за какво иде реч.

Последна редакция: сб, 10 май 2008, 18:38 от Фанита

# 49
  • Мнения: 277
Нарязани на парченца и набодени на клечки (от тези декоративните, пластмасовите за хапки или чадърчетата за коктейли), на шиш ( използват се същите пластмасови клечки) - грозденце , парче ябълка, бананче - задължително нарязани на малки парченца.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Въпрос на навици изградени още в бебешка възраст..

Не съм съвсем съгласна.
 Дъщеря ми до около годинка ядеше плодове -  пасирани или готови пюрета. Е, не с особено желание, но ги ядеше. Когато започнах да й ги давам на парченца тотално ги отказа. Понякога хапваше банан, друг път успявах да пробутам пасирана ябълка с кисело мляко и бисквитки. и толкоз...
Миналото лято ни хранеше нас с ягоди, череши, грозде и всичко останало, но тя отказваше дори да пробва. За мандарини, портокали и киви...не си и помислям, гледа ги с такова отвращение. Понякога яде единствено ябълки и круши.

Обаче пие фрешове. Всяка сутрин.

# 51
  • Мнения: 286
Мили мами,
моля дайте ми някаква идея че вече ми е много трудно. Сина ми не иска да яде плодове под никаква форма. Пробвала съм на резени, на сок, пасирани с бисквити, смесени с корнфлейкс и какво ли още не, но човека помирише ли плод и го избягва, зеленчуци яде в сварено състояние само. За сега давам мултивитамини но идва лятото и ще е жалко да не се възползваме!
Аз правех кисели или кремчета с нишесте - след като го сваля от огъня слагах настърган плод според сезона. Като се разбърка е трудно да го отдели и да не го изяде.

# 52
  • София
  • Мнения: 5 079
И моят ги яде само в пасирана/изстискана форма, смесена в подходяща за целта храна.  Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 3 929
Давай му личен пример, като често похапваш плодове пред него. Нарежи ги на парченца с различна форма, подреди ги в чиния, така че да изглеждат привлекателно и яж, показвайки му, колко много са вкусни. Нещо от този род пробвай.

# 54
  • Мнения: 2 448
До сега не съм успяла да го накарам да яде нещо, което не иска. Нито с личен пример , нито с нищо. След втората година тотално отказа всичко готвено, плодове яде избирателно,, зеленчуци също. Дори и с някаква уговорка да успея да го накарам да опита, ако не му хареса веднага го плюе, така че съм се отказала. Давам допълнително витамини и това е. Все пак поне няколко вида плодове и зеленчуци харесва.

# 55
  • Мнения: 1 568
Мили мами,
моля дайте ми някаква идея че вече ми е много трудно. Сина ми не иска да яде плодове под никаква форма. Пробвала съм на резени, на сок, пасирани с бисквити, смесени с корнфлейкс и какво ли още не, но човека помирише ли плод и го избягва, зеленчуци яде в сварено състояние само. За сега давам мултивитамини но идва лятото и ще е жалко да не се възползваме!

Спокойно мила,всичко си става когато му е писано,няма човек да не яде плодове ....периоди всякакви,пести си нервите Peace

# 56
  • Мнения: 91
Да бъда честна, не съм прочела всички отговори, но моят е следният:

Детето яде с удоволствие това, което ядат с удоволствие мама и татко. Ако вие с мъжа ти ядете с огромен интерес и накак, как да го кажа, с "почит", разни плодове, без въобще да му ги предлагате дори, то самото ще се заинтересува на бърза ръка какво "пропуска". Мисля, че този метод е безотказен. И е единствения начин да му се покаже колко хубаво нещо е плода. Те децата хич не са балами, всичко усещат. Просто да се яде много плодове в къщата пред него. Човек обича най-много това, което като малък се е яло постоянно в дома му...

# 57
  • Мнения: 14 654
Детето яде с удоволствие това, което ядат с удоволствие мама и татко.
Това пък изобщо не е вярно. Ако беше така, синът ми щеше да яде много неща, които аз ям с удоволсвтие пред него, но не го виждам скоро да започне да яде печени тиквички или ориз със спанак, или пълнени чушки..., нито някакво месо, което не е под формата на кайма.

# 58
  • София
  • Мнения: 7 097
Детето яде с удоволствие това, което ядат с удоволствие мама и татко. Ако вие с мъжа ти ядете с огромен интерес и накак, как да го кажа, с "почит", разни плодове, без въобще да му ги предлагате дори, то самото ще се заинтересува на бърза ръка какво "пропуска". Мисля, че този метод е безотказен. И е единствения начин да му се покаже колко хубаво нещо е плода. Те децата хич не са балами, всичко усещат. Просто да се яде много плодове в къщата пред него. Човек обича най-много това, което като малък се е яло постоянно в дома му...

Аз изяждам индустриални количества плодове и зеленчуци пред дъщеря ми и то по особено изразителен начин  Laughing Желаният ефект обаче не се постига  Thinking
Като малка никой не беше в състояние да ме накара да ям пържола с картофи, нищо, че майка ми и баща ми си хапваха с кеф на масата пред мен. Та мисълта ми е, че не съм съгласна с теорията ти  Grinning

# 59
  • София
  • Мнения: 2 164
И моята не яде, но не я насилвам. Все някога ще прояде. За сметка на това изпива индустриални количества натурален сок, което аз не одобрявам, но това е положението  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт