До каква възраст е нормално да се кърмят бебетата?

  • 14 682
  • 105
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 408
Аз лично ще я кърмя докато имам кърма. Природата си знае работата.

Така може да откарате и до студентските години. И определено не е нормално  Wink
Къде пише, че не е нормално???? И все пак мисля, че кърмата ще спре някой ден, но едва ли това ще стане след 20 години   Crossing Arms

# 31
  • Мнения: 959
За мен нормално е до 8-9 м. възраст.
Разбира се за майка, която кърми 2г. това ще е ненормално.
И все пак, всичко е въпрос, на лична преценка и усещане.

# 32
  • на Север
  • Мнения: 503
Аз още кърмя Моника(2 г.7мес.), надявам се скоро да се отбие сама Wink

# 33
  • Мнения: 961
Докато майката и бебето го искат и се чувстват добре.
Peace

# 34
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Докато майката и бебето го искат и се чувстват добре.
Peace

# 35
  • Мнения: 27 524
Аз лично ще я кърмя докато имам кърма. Природата си знае работата.

Така може да откарате и до студентските години. И определено не е нормално  Wink
Къде пише, че не е нормално???? И все пак мисля, че кърмата ще спре някой ден, но едва ли това ще стане след 20 години   Crossing Arms

Не знам къде го пише. Е, да, кърмата може и да спре и 14г след раждането.  И, да, със сигурност след осъзнаването на децата да се кърит не е нормално. Тук става въпрос вече за зависимост на майката към бебето, а не обратното. Защото то отдавна се е осъзнало и не осъзнава, нито има нужда от това. Знам, че много майки ще скочат, но все пак не бива да бъдем крайни -  Hug Нито към некърменето изобщо, нито кърменето до пубертета са добре дошли  Wink  Crazy

# 36
  • София
  • Мнения: 408
Нещо не ми стана много ясно това което си написала  newsm78
Не ми се води безсмислен спор. Аз споделих личната си гледна точка. В крайна сметка ти нали твоето дете си го отбила вече - не бери грижа за моето!!!

# 37
  • Мнения: 6 274
Тя, темата сама по себе си е предразполагаща към скандали, но мисля, че се прекалява с някои изказвания. Нали сте съгласни, че всяка майка има правото да определя кое е най - добро за нейното дете ? Защо тогава вие определяте кое е ненормално ? Аз не съм чувала някоя майка да е кърмила детето си до 15 годишна възраст. Но в случаи, когато майката има кърма, аз не мога да разбера какъв е проблема, че бебето се кърми до 1, 2 или 3 годинки. Който, колкото и когато иска да си кърми детето. Не бъдете толкова крайни в изказванията си, моля.

# 38
  • Мнения: 487
L_A_L_K_A, теоретично не е задължително кърмата да спре някой ден. След няколко месеца кърмене, е достатъчно и по-рядко сучене, за да се поддържа лактацията.  Peace

# 39
  • Мнения: 27 524
Нещо не ми стана много ясно това което си написала  newsm78
Не ми се води безсмислен спор. Аз споделих личната си гледна точка. В крайна сметка ти нали твоето дете си го отбила вече - не бери грижа за моето!!!

О, на мен ми е ясно. Грижи за хора, които не познавам, не бера  Grinning  Лакатацията, както загатнах вече, може да се поддържа и 20 години. Което е повече от всичко, но ни най-малко нормално, нали?  Simple Smile Не приемай лично изказванията ми. Иначе знам, че крайности и изключения винаги има  Grinning

# 40
  • София
  • Мнения: 2 296
Каката я кърмих 1г.и 5м.,сама се отказа.
Малкия още го кърмя,мисля да продължа да го кърмя,
докато и на двамата ни е приятно.
За мен е нормално до 2г.,а пък баби,лели и стринки ги пращам да си
гледат работата. Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 408
БЛОНДИ- язък, че си в тоя форум толкова време и не си изчела всичко. Whistling
В подкрепа на всичко което написах, ще кача следната извадка:

“След годинката в млякото няма нищо полезно”.

Организмът на мама не знае, че днес детето има рожден ден и не започва да изработва течност второ качество. Млякото и през втората и през третата година на лактацията съдържа всички необходими на детето белтъчини, мазнини, въглеводороди, витамини, микроелементи, хормони, защитни фактори и много други. По време на края на лактацията, когато кърменето приключва по естествен начин, кърмата се приближава по състав до коластрата. Това е необходимо, за да се защити максимално майчината гръд и здравето на детето в сложния период на отделяне от гърдата. Мъникът, сучейки няколко месеца мляко по време на приключването, след отбиването не боледува поне половин година. И майка му, отбивайки го постепенно, никога няма да се сблъска с проблеми от типа на мастита, за разлика от жени, прекратили стабилна лактация ненавреме и неграмотно. Така че, млякото след годинка е полезно за детето така, както и слагането на гърдата. След една година детето търси гърдата когато заспива и по време на нощния сън, сутрин, когато се буди, търси я денем, за да заспи, иска я, когато иска да пие или да пийне с друга храна, когато е разстроено, обидено, има нужда от утеха, тича при мама да суче, когато му домъчнее за нея. С възрастта потребността от слагане на гърдата намалява, тъй като се намалява потребността от абсолютна майчина защита. Всички деца са много различни. Има деца, които на 1.5 – 2 години съвършено спокойно минават без гърдата, но има и деца, на които майчината гръд им е нужна до 3-4 години.Твърдението, че да се суче повече от година е вредно, не се вписва и в биологическите рамки, ако се разгледа човека като млекопитаещо от раздела на приматите. Големите примати кърмят децата си примерно шест периода, равни на продължителността на бременността. При човека в този случай се получава да кърми 54 месеца, или 4.5 години. Може би на някого няма да му се понрави сравнението с маймуните, но все пак трябва да се има предвид биологията. През първите години от живота на детето се полагат основите на физическото му здраве, извършва се усъвършенстване на системите на организма му, основният растеж на мозъка се извършва през първите три години. Кърмата съдържа огромен брой компоненти, необходими за развитието на детето. Тези компоненти ги няма нито в най-съвременните смеси адаптирано мляко, нито в храната на възрастните и никога няма да ги има. Както стана дума по-горе, това са фактори на имунната защита, фактори за растежа на тъканите, хормони и биологически активни вещества, витамини под такава форма и такова съотношение на микроелементите, че да са оптимални за усвояване. Детето има нужда да получава всичко това не само през първата година от живота си.
Оптимално дълго кърмене няма, тъй като няма еднакви деца и еднакви майки. При правилна организация на кърменето краят на този процес е някъде между 1.5 и 4 години и зависи не от мнението на лекаря или близки роднини и приятелки, а от готовността на детето да се отдели от гърдата, от настъпването на края на лактацията на майка му, от готовността на самата майка да отдели детето от гърдата. И от нищо друго.
източник: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/696/76/

# 42
  • София
  • Мнения: 17 592
Звучи ми извратено и ужасно. Напълно подкрепям педиатъра, бабите и всички други, които се опитват да ти отворят очите. На теб може да ти е удобно да кърмиш и до пълнолетие. Това не е въпрос на удобство, а на физиологична нужда от този вид храна - е, отдавна я е отминала.


По време на края на лактацията, когато кърменето приключва по естествен начин, кърмата се приближава по състав до коластрата. Това е необходимо, за да се защити максимално майчината гръд и здравето на детето в сложния период на отделяне от гърдата. Мъникът, сучейки няколко месеца мляко по време на приключването, след отбиването [color=redне боледува поне половин година.[/color]


Е това пък е такава въпиеща, фрапантна и безумна глупост, че думи нямам!!!!!!!!!!!!!

Или просто си пропуснала да го прочетеш на племенника ми, който беше болен баж в периода на спиране на кърменето и в следващата половин година беше 4 пъти на АБ? Да допълня, че моето бебе, което НИКОГА не е било кърмено, а е в ежедневен контакт с въпросния ми племенник, за същия период се разболя веднъж - зарази се от него, играеха заедно точно в началото на грипа му (за което аз съм виновна, изобщо казано) и то изкара само с вит. C и вентолин? Да бях знаела, да те бях поканила да му разясниш тази своя теорийка - може би пък вирусите тогава щяха да го подминават като информиран?

Безобразие е да сеете такива заблуди!!!

# 43
  • Мнения: 2 829
Лалка, прочети внимателно изказването на Блонди  Grinning Защото става така, че спорите без повод. Блонди е права, че теоретично може и 20 години да не ти спре кърмата, явно наистина доста е чела Hug А 20-години кърмене (на едно и също дете Mr. Green) и на мен ми се струват множко...

Кати АБВ, добре че се появи ти да ми отвориш очите! Отивам да се срамувам в ъгъла, но с риск сина ми да е на АБ и вентолин до края на живота си продължавам да го кърмя Mr. Green
Явно племенника ти е единственото кърмаче в света. Интересно дали е отбит така, както е описано в статията? Така изказването ти би имало поне малко смисъл?
Безобразие е да обиждаш наред и да се държиш арогантно с хора, които с нищо не са те обидили и не ти пречат! Явно смяташ, че ти си единственото мерило за това кое е правилно и кое не!

# 44
  • Мнения: 875
пипикапоне, а защо не си си пуснала темичката в кърмаческия? по един начин ще ти отговорят кърмещите майки и по съвсем друг - некърмещите. ако трябваше да отговоря на въпроса ти преди да родя, сигурно щях да кажа нещо от сорта на 6 - 9 месеца, а в момента нещата стоят по съвсем различен начин.  освен това думичката 'нормално' е малко не на място... много неща, които намираме за ненормални са си съвсем нормални другаде. всеки кърми толкова колкото си иска. и всеки си преценява до колко да се съобразява с хорското (и общофорумското) мнение.  Peace

кати, баш, миличка, а не баж  Peace . не за друго, ами да не си живееш и ти в заблуда...

Общи условия

Активация на акаунт