Сборните групи - лошо ли е там?

  • 2 296
  • 55
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 38 490
Идва края на май. И края на учебната година за детските градини. Няма да коментирам, че родителите трябва да застанем на челна стойка, за да измислим какво да си правим децата 3 месеца, докато учителките си почиват. И самите учителки ни плашат, че сборните групи през лятото били гадна работа - омешани деца, различни учителки.
Толкова ли е лошо в сборна група?
Да си дам ли детето там?
Или да мисля други варианти? Баби, летни платени забавачки и пр.

# 1
  • Мнения: 1 897
Сборните групи не са никак страшни.
Предимството им е, че обикновено децата в тях са по-малко на брой и учителките могат да  обърнат по-голямо внимание на всяко едно от тях.
Лично аз ги предпочитам пред  алтернативата да търся други варианти.

# 2
  • Мнения: 47 981
Не , не са страшни

# 3
  • Мнения: 3 537
Аз също не виждам нищо страшно.И моето дете ще бъде на сборна.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 296
Не са страшни,но лошото е,че по цял ден гледат детски в градината,
а и не ги извеждат навън,или поне не винаги.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 155
В нашата градина остава всичко на всичко една група, в която са и малките от яслите. Миналата година още на втория ден от посещенията си в сборната, дъщеря ми лепна летен вирус, при положение, че откакто ходи на градина, това и беше първото разболяване. Освен това нейните приятели със сигурност не ходят, скучно и е. Та затова ще търся други варианти.

# 6
  • София
  • Мнения: 39 761
Не са страшни. Но мисля, че такава е тактиката на учителките. По-малко деца, по-малко работа. Аз като не работех преди ми казваха "не водете поне нашите деца, за да можем да поемем от другите градини".
Дияна е била и в нейната градина, и в друга градина в квартала. Като порасна малко даже и харесваше. Миналото лято беше в дежурна градина в квартала, намери си нови приятелчета, даже беше доволна. И от време на време ми говори за тази градина.
Извеждането на децата зависи от учителките. През лятото обикновено са навън.

# 7
  • Мнения: 46 515
Нашата градина е малка, само 4 групи, вечер редовно събират останалите последни дечица, за да не им е скучно и така всички се познават, и учители, и деца, и родители, сборна или нормална група, не мисля, че има разлика в този случай, не ме притеснява и за това лято я записахме.

Но в голяма градина, където детето ще попадне на непознат учител, не знам  Tired

# 8
Моята дъщеря се претснява като е в сборна група...но щом се налага! Peace
А иначе не е лошо. В градината  където ходихме ги изкарваха  на вън....и филмчета гледаха! #Crazy
Но като няма как да ги гледаме лятото  ,ще ходят на сборна група.

# 9
  • Мнения: 9 814
Не виждам нищо страшно в сборните групи, и там ходят нормални деца. Това че, твоето  не познава всички от тях не смятам, че е основен проблем. В крайна сметка не могат всички родители да си вземат по три месеца отпуск да си гледат децата.

# 10
  • Мнения: 1 172
Нашето дете харесва много сборните групи. Най-вече заради това, че са деца на различна възраст и на него му е по-интересно. Много контактен е, няма проблеми да е с непознати учителки и деца. Когато са в сборни групи, нямат толкова много занимания и предимно играят навън.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Според мен не са страшни сборните групи, но все пак си зависи и от учителите. Специално за нашата градина сборни групи е имало доста често през учебната година. Това лято дъщеря ми ще е в друга градина и нямам представа там как ще е. Дано учителите са отговорни. А що се отнася до децата дъщеря ми е контактна и бързо си намира приятелчета , с които да си играе. Дано това лято нацелим добър колектив и детето да се чувства добре а не като гостенче. А учителите определено не ги радва варианта много деца да са записани лятото да посещават детска градина.

# 12
  • varna
  • Мнения: 676
Моето дете беше категорично и не искаше да ходи в сборни групи.Аз се съобразих с неговото мнение и ходи на занималня.

# 13
На Мон по и харесва сборната група и харесва повече отколкото обикновената.

# 14
  • Мнения: 2 448
На моя му харесва "при батковците", има предвид, че при нас сборните групи дори са от различни възрасти. Миналото лято ходи без прекъсване, само когато градината затвори за 1 месец , това ни беше ваканцията.

# 15
  • Мнения: 205
Аз избор нямам ходил е и ще ходи, не му харесва особено

# 16
  • Мнения: 4 841
Нищо страшно и лошо не виждам в сборните групи, така се опознават с децата от цялата градина, като по-малък на сина ми му беше супер интересно при "батковците", а сега пък той се изживява като "батко" на "бебетата" (които не са никакви бебета, а 1-ва група, но нейсе). В нашата градина ги извеждат винаги, когато времето го позволява, дори и когато са сборни групи.
Единствения недостатък е, че нямат целеви занимания, понеже са на различна възраст, но затова пък го удрят на творчество - пеят, рисуват, "големите" правят представления на по-малките...

# 17
  • Мнения: 2 950
Миналата година през юли Йоана (тогава беше на 2 г.) ходи в сборна ясла в друга градина. Децата бяха на нейна възраст, защото бяха отделили градинските от ясленските хлапета. Чувстваше се прекрасно и беше много доволна от факта, че "мамо, а пък там има толкова различни играчки от нашите"  newsm62 През август бяха в нашата градина, сборна група от всякакви деца - и ясленски, и градински. Тя беше очарована от каките, с които по цял ден се гушкали, правели си прически и си играли на майки. Много добре й се отрази, защото каките от по-горни групи я научиха на нови игри.  newsm10

Тази година пак ще ходи цялото лято. Все още незнам коя градина ще бъде, но смятам да я пусна - дано й хареса.  Grinning

ПП Определено не ми харесват разсъжденията на някои майки, че в сборните групи имало други деца. Какво значи "други деца"?  И нашите  и другите деца са ходили на градина, играли са си, щуряли са и са боледували еднакво, така че....  Hug

# 18
  • Мнения: 14 133
Не, никак не е лошо. Сашо ходи с желание.  Wink

# 19
  • София
  • Мнения: 38 490
Тя групата на Габи и без това е смесена - първа група са смесени с предучилищната поради липса на място. В сборната група просто ще ги смесят с нови каки. Grinning
При нас юни и юли ще има сборни групи в нашата градина.
Август ще го мислим. Сигурно ще мога да си взема отпуск.
Момичета, благодаря за отговорите. Hug Успокоих се.

# 20
  • Мнения: 1 645
Дани непрекъснато е в сборна група,от януари. Shocked
Децата никога не са достатъчно за да се формира"нормална"група.
Учителките непрекъснато са различни.
Но на малкият му харесва,когато има по - големи деца.
При хубаво време винаги са навън.
Та според мен сборните групи не са страшни.

# 21
  • Мнения: 1 172
А и нека не забравяме, че колкото повече деца са записани за сборни летни групи, толкова по-малко сборни групи ще има за сметка на повече нормални (редовни). Няма логика в това да се прави сборна група, ако почти всички деца от редовната група са си на градина. Евентуално само учителките ще са други, което обаче не е изключено да се случва и през периода септември-юни.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 490
А и нека не забравяме, че колкото повече деца са записани за сборни летни групи, толкова по-малко сборни групи ще има за сметка на повече нормални (редовни). Няма логика в това да се прави сборна група, ако почти всички деца от редовната група са си на градина. Евентуално само учителките ще са други, което обаче не е изключено да се случва и през периода септември-юни.

Е те учителките точно затова ни плашат, че сборните групи са лоши, за да се запишат по-малко деца и да бачкат по-малко. #Cussing out

# 23
  • Мнения: 4 965
На Мон по и харесва сборната група и харесва повече отколкото обикновената.

И моите харесват повече сборната група - там учат по-малко, повече играят /тази година са във филиала и нямат толкова голям двор, а в градината има огромен двор и катерушки/, само тогава гледат филмчета /иначе, в групата не им пускат/, обикновено съберат деца на различна възраст и им е по-интересно с по-големите, а и в сборната група винаги са с едни близначки от ношия вход и си играят много четирите заедно. А госпожите ги познават, защото често в градината се заместват една друга по грепите, а и моите са интересни на всички госпожи и май няма някой да не ги познава /в цялата градина има 3 двойки близнаци - нашите, комшийчетата и едни момченца/. Wink

# 24
  • Мнения: 1 172
Е те учителките точно затова ни плашат, че сборните групи са лоши, за да се запишат по-малко деца и да бачкат по-малко. #Cussing out

Записването в сборна група не означава задължително присъствие. Кажете им, че благодарите за предупреждението, но сте склонни за опитате. А ако не ви хареса, ще си организирате гледането на детето по друг начин. Аз правя точно така. Съответно никаква "обработка" от страна на персонала не може да ме притесни.

# 25
  • Мнения: 14 133
Хубаво им е. При нас сборни са групите през летните месеци, с малки изключения / по грипните епидемии или подобни/. Играят почти през цялото време на двора.  Wink

# 26
  • Мнения: 47 981
А и нека не забравяме, че колкото повече деца са записани за сборни летни групи, толкова по-малко сборни групи ще има за сметка на повече нормални (редовни). Няма логика в това да се прави сборна група, ако почти всички деца от редовната група са си на градина. Евентуално само учителките ще са други, което обаче не е изключено да се случва и през периода септември-юни.
Абсолютно
От общината са обещали пари за заместници, ако има достатъчно подадени молби за лятото
А срока за подаване на молбите е до ...утре

# 27
  • София
  • Мнения: 7 097
А срока за подаване на молбите е до ...утре

В нашата градина пък изобщо не се отваря дума за тези молби  Thinking
Дъщеря ми отсъства повече от месец, но аз питах една майка на дете от нейната група и тя нищо не знаеше, а и госпожите нищо не казват. По всяка вероятност нашата градина ще е дежурна това лято за района - да не би заради това да не трябва да подаваме молби  newsm78

# 28
  • Мнения: 47 981
От сайта:http://kg.sofia.bg/?page=news&id=43
"Новини и съобщения

22.04.08 Дежурни детски градини при ремонти
Във връзка с подобряване на материалната база в детските градини предстои извършването на основни ремонти в по-голямата част от тях. В сайта на информационната система, в линк „Ремонти и нови места” родителите могат да се запознаят с конкретните детски градини, в които ще се извършват ремонтите.

С цел осигуряване възможност на жителите на София да ползват услугите на детските заведения, Ви уведомяваме:

1. Директорите на детските градини в срок до 15 .05.2008 г. ще извършат проучване за броя на децата, които ще посещават детска градина през летните месеци – юни, юли и август.
2. Там където ще се извършват основни ремонти детските градини ще преустановят работа. Районната администрация, съвместно с директорите ще определят дежурни детски градини, за които ще бъдете информирани своевременно. Ако няма основен ремонт и броят на децата е значително намалял, детската градина ще работи със сборни групи.

3. За да може детето да посещава дежурна детска градина, е необходимо родителят да подаде заявление при директора на детската градина, която то посещава целогодишно. За улеснение на родителите пренасочването на децата ще се извърши по служебен начин между директорите на детските градини. "

Не знам, на мен не ми взеха молбата и ще чакам уж списък за сборни групи...
В същото време общината уж иска да даде пари за заместници, ама като няма деца, няма да има смисъл , нали...
 

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 1 155
И при нас молби не се подават, само госпожите искат да знаят ориентировъчно дали детето ще ходи, или не.

# 30
  • София
  • Мнения: 7 097
И при нас молби не се подават, само госпожите искат да знаят ориентировъчно дали детето ще ходи, или не.

А при нас и ориентировъчно не искат да знаят  Laughing

3. За да може детето да посещава дежурна детска градина, е необходимо родителят да подаде заявление при директора на детската градина, която то посещава целогодишно. За улеснение на родителите пренасочването на децата ще се извърши по служебен начин между директорите на детските градини. "

Явно при нас затова не искат да попълваме молби - защото ще сме дежурна детска градина  Thinking

# 31
  • Мнения: 639
Еси харесва сборните групи,при нас те са през юни и юли.Август обикновенно градината не работи.Така ,че не се притеснявай ,ако детето е свикнало с различни на възраст деца едва ли ще има проблем.Нашите са навън през цялото време,прибират ги само за хранене и спане на обяд.Даже още при воденето сутрин ги посрещат на двора.

# 32
  • Мнения: 14 133
И при нас е така през лятото. Прибират само да се хранят и спят. Дори преди сутрешната закуска стоят навън. Изваждат им пейки, масички и там ги занимават.  LaughingГледат ги достатъчно добре и когато са сборни групите.  Peace Сашо първото лято тръгна на градина в сборна група.

# 33
  • Мнения: 147
Не са страшни сборните групи. Wink Голямото ми момче  го гледах сама и е ходил всичките години на дежурна детска градина. Беше му забавно и интересно Simple Smile В началото, защото "учеше" разни щуротийки от "големите", после, защото той започна да ги показва Wink Майтапя се Laughing Много е общителен и нямаше проблем с приспособяването. А за извеждането на вън всичко опира до политика на градината Wink

# 34
  • Мнения: 1 090
Миналото лято Марина беше един месец в сборна група в нейната градина. Не е имала проблем с другите учителки и новите деца. Само в началото се сърдеха на тяхните госпожи, че гледат деца от друга градина, но това беше само първите 2-3 дни.

# 35
  • Мнения: 179
Е те учителките точно затова ни плашат, че сборните групи са лоши, за да се запишат по-малко деца и да бачкат по-малко. #Cussing out

 Аааааа, затова значи било. И мен така ме "предупредиха" с изражение, което говореше"По-добре не го записвайте сега". Пък аз не виждам нищо лошо. Така или иначе малкия тръгва за първи път и не познава нито деца, нито учителки. Така отведнъж ще се сдобие с широк кръг приятелчета. Hug
Аз имам само един страх и той е от болести, ама това не се определя от сборната група. Да са здрави дечицата-другото лесно.  bouquet

# 36
  • Мнения: 8 999
Моите деца ги харесваха. Така имаха възможност да са заедно със свои приятелчета от другите групи.

# 37
  • Мнения: 7 386
А и нека не забравяме, че колкото повече деца са записани за сборни летни групи, толкова по-малко сборни групи ще има за сметка на повече нормални (редовни). Няма логика в това да се прави сборна група, ако почти всички деца от редовната група са си на градина. Евентуално само учителките ще са други, което обаче не е изключено да се случва и през периода септември-юни.

Е те учителките точно затова ни плашат, че сборните групи са лоши, за да се запишат по-малко деца и да бачкат по-малко. #Cussing out
Това си е направо глупост! Що не погледнете бюджета на ДЗ и да установите ,че като работят цяло лято всички групи /без значение с титуляри учители или със заместници/ на септември ще ви се наложи да си търсите алтернативи.И в момента казват,че пари няма за заплатите на персонала в ДЗ. При това положение се чудя дали и учителите няма да напуснат,за пом.възпитателите вече съм сигурна.Там положението е отчайващо.

# 38
  • Мнения: 47 981
Участниците в раб група твърдят, че общината ще отпусне пари за заместници за лятото- така са оповестили общинарите
Дидиа, мислиш ли че е вярно?

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И в момента казват,че пари няма за заплатите на персонала в ДЗ. При това положение се чудя дали и учителите няма да напуснат,за пом.възпитателите вече съм сигурна.
Еее едва ли столична община ще допусне това. Не ми се вярва.

# 40
  • Мнения: 7 386
                      Ще доживеем,ще видим  Peace

# 41
  • Мнения: 7 386
Еее едва ли столична община ще допусне това. Не ми се вярва.
Ами как ги лиши от така наречените пари за 24 май ? И не си представя в момента какви скандали се вихрят.Пропуснах да спомена,че става въпрос за жълти стотинки /особено за пом.персонал/.А и друго - това е и за учителите в у-щата.ГУУУУУУляма грижа за образованието от страна на общината. Sick

# 42
  • София
  • Мнения: 38 490
Еее едва ли столична община ще допусне това. Не ми се вярва.
Ами как ги лиши от така наречените пари за 24 май ? И не си представя в момента какви скандали се вихрят.Пропуснах да спомена,че става въпрос за жълти стотинки /особено за пом.персонал/.А и друго - това е и за учителите в у-щата.ГУУУУУУляма грижа за образованието от страна на общината. Sick

Didia, Това не е тема за бюджетите на градините и грижите на общините!
Моля те да не я превръщаме в такава!

# 43
  • Мнения: 1 172
А и нека не забравяме, че колкото повече деца са записани за сборни летни групи, толкова по-малко сборни групи ще има за сметка на повече нормални (редовни). Няма логика в това да се прави сборна група, ако почти всички деца от редовната група са си на градина. Евентуално само учителките ще са други, което обаче не е изключено да се случва и през периода септември-юни.

Е те учителките точно затова ни плашат, че сборните групи са лоши, за да се запишат по-малко деца и да бачкат по-малко. #Cussing out
Това си е направо глупост! Що не погледнете бюджета на ДЗ и да установите ,че като работят цяло лято всички групи /без значение с титуляри учители или със заместници/ на септември ще ви се наложи да си търсите алтернативи.И в момента казват,че пари няма за заплатите на персонала в ДЗ. При това положение се чудя дали и учителите няма да напуснат,за пом.възпитателите вече съм сигурна.Там положението е отчайващо.

От твоя гледна точка може и да са глупости. Но как, кажи ми, тези от общината ще разберат, че има нужда от повече средства за персонал, освен ако не се направи реално преброяване на децата, които искат да посещават градини през лятото? А това прословуто уведомяване за колко лоши са сборните групи, дали помага да се види реалния проблем или го  замаскира като "нежелание" на родителите да водят децата си на градина през лятото. И да, ако градината затвори врати за 1 месец и не ми осигурят алтернатива, ще си намеря сама. Дори и за цялото лято имам такава, но това не променя решението ми. Защо трябва да си пращам детето на стотици километри от нас и да го виждам само за уикендите, ако в градината му реално ми осигуряват възможност да си го задържа в София? И защо някой от персонала ще се пробва да промени мнението ми по този въпрос?

И за да е по-ясно: нямам против децата да посещават дежурна градина, сборни групи или каквато и да е друга форма, когато трябва да се предотвратят излишни разходи. Но само когато това е реалния брой желаещи за градина. Против съм да се манипулира изборът на родителите, за да се постигнат икономии.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 8 221




Против съм да се манипулира изборът на родителите, за да се постигнат икономии.
Peace И мен се опитаха да ме подведат в нашата градина. Много се подразних.

# 45
  • Мнения: 47 981
Подкрепям *SV*

# 46
  • Мнения: 512
Ходехме известно време в сборна група миналото лято, слава Богу аз имам големи отпуски, та не беше за дълго.
Беше му интересно с по-големите, но по едно време започнаха да се тормозят, все пак по-големичките са и по-хитри и бяха намерили начин да се възползват от незнанието на по-малките.
За съжаление попадахме на учителки, които дори не си правеха труда да запомнят имената на дечицата и беше много неприятно. Гледаха си най-много децата от техните групи, а другите...
Имах и скандал с една от тях, бях помолила баща ми да вземе Никола (тогава в първа група) от градината и тя дори не беше излязла да види кой прибира детето - по-голямо момиченце от групата попитало баща ми на вратата за кое дете идва и след като нашичкият се показал, с дядо му си тръгнали. #Cussing out
На следващия ден отидох да поискам обяснение от госпожата, но тя не намери нищо нередно в поведението си - ами то имало по-големи деца и те й помагали.  #Crazy
Добре, но ако на детето ми му се случи нещо - какво ще ми каже, тя дори не си е направила труда да види кой го взима, този човек познат ли е на детето ... абе, нямам думи.
Ако мога да избегна сборните групи, за да не попадам на такива - ще го направя.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
тя дори не беше излязла да види кой прибира детето - по-голямо момиченце от групата попитало баща ми на вратата за кое дете идва и след като нашичкият се показал, с дядо му си тръгнали.
В нашата градина децата се викат по домофон. До преди месец февруари не си правеха труда да знаят кой взима детето. След мое оплакване тук във форума учителките бяха уведомени и след цупене и сърдене сега си правят труда да надникват кой взима детето.  Така, че не ме учудва вече нищо.

# 48
  • Мнения: 560
Аз съм учителка и лятото наистина са смесени децата.На малките им е забавно да са с големите.Едно че ги занимават постоянно,и както каза една мама учат ги на игри.На големите също им е забавно с малките.Играят активно на "учителки" и "майки с деца"
А що се отнася до излизането навън....не знам как е в София но в малките градове и по-точно в нашата ДГ ако е топло и слънчево веднага след закуска навън.Не виждам смисъл да се затварят децата вътре за анимации.Едно че са на различна възраст и не може да се уцели филмче,друго че децата имат огромна енергия и тя трябва да се изразходва навън на въздух.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Мисля, че в повечето градини когато е хубаво времето децата са навън.

# 50
  • Мнения: 2 609
Мисля, че в повечето градини когато е хубаво времето децата са навън.

В градината на дъщеря ми, уви, не е така.  Naughty Поне при първите групи. От септември, от как е почнала, са излизали има няма 7-8 пъти. ooooh! Седят си в групата и гледат детски или музикални канали. Някой път и новини. Shocked Затова вечер не мога да я прибера от двора, като се съберат половината група, пада страшна игра. 1swing piasyk
Дано сега в сборните групи това да се промени.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ох голям противник съм на тези филми. Но на учителките така им е екстра и не искат да чуят да се прекрати тази практика с телевизорите.

# 52
  • Мнения: 14 133
Нашите дори тази сутрин ги оставихме навън пред крилото.  Wink
Шели да му тропнат едно хорце, като се съберат повечко "танцьори" и чак за закуската да влязат вътре.  Joy Утре пак ще има сборни групи, но  сигурно ще му дръпнат едни хубавички игри на двора и ще се прибират само да се хранят и спят.  Sunglasses

# 53
  • Мнения: 148
И нас ни плашеха много със сборната група  fightи даже детето беше се стресирало предварително,защото агитацията не ги беше подминала и тях,но накрая така и хареса,че се молеше нейните госпожи да не се връщат скоро.

# 54
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз не ги харесвам и не водя Ники, когато групата ще е сборна, така че не съм имала възможността да разбера неговото мнение по въпроса. Все си мисля, че събират повече деца, отколкото имат възможност да гледат и нещата стават малко през куп за грош...А и другите учителки не познават моето дете, навиците му, особеностите...Предпочитам да не ходи в сборни групи Peace

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Всичко си зависи от учителките. Някой са разочаровани, защото госпожите явно са си гледали работата през пръсти, други са доволни т.к. са нацелили съвестни . А децата са си деца, те мислят за игра и нищо повече. Мисля, че лятото игри ще има , защото са повечето време навън.

Общи условия

Активация на акаунт