безработно мамче

  • 11 189
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Здравейте бъдещи мамчета, искам да задам въпрос който ме вълнува от известно време, но не зная към кой да се обърна. При мен нещата стоят така бременна съм в трети месец от 2005г. съм безработна( не съм се регистрирала в Бюрото по труда), мъжа ми работи за Белгийска фирма и не сме изпитвала финансови проблеми, но ме вълнува как стои въпроса в родното ми БГ с майчинството при такива бъдещи майки като мен. Аз имам ли право на майчинство, все пак повишавам прираста на страната ни би трябвало да ми плащат за това, но не съм наясно със сегашното законодателство. С първото ми дете нещата стояха друго яче можеше да те назначат на работа за 7 дни и после да получаваш две години майчинство от държавата. Но сега как е newsm78. Може ли някой да ми помогне със съвет. Благодаря ви.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
След като не си на трудов договор можеш да получаваш от Дирекция "Социално подпомагане" месечна помощ за отглеждане на дете до една година в размер на 100 лв. за 2008 г., като доходът на член от семейството трябва да е по-нисък или равен на 300 лв. Също можеш да получиш и еднократна помощ за бременност, като доходът пак трябва да е по-нисък или равен на 300 лв. Размера и е 150 лв. Тя се изплаща за се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Другия вариант е да те назначат фиктивно на трудов договор/ но не само за 7 дни, а за целия период на майчинството/, като си плащаш осигуровки върху определена сума и ще получаваш 2 години майчинство.
 Peace

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
мерси много за съветите anii_ta   bouquet, ще проуча как стои въпроса в Дирекция "Социално подпомагане", по по това което ми пишеш си мисля, че дохода ни е доста над тия 300лв на член на семейството. Нищо здраве да е и бебчето ми да се роди живо и здраво, пък от държавата ни досега нищо не съм получила че сега ли Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 4 181
Имаш право и на еднократна помощ за раждане, която е 600 лв за 2-ро дете, която не зависи от дохода  Peace

# 4
ЗДРАВЕЙТЕ!БРЕМЕННА СЪМ В ТРЕТИЯ МЕСЕЦ И ТОЧНО СЕГА ОСТАНАХ БЕЗ РАБОТА!ЗАПИСАХ СЕ НА БЮРОТО ПО ТРУДА,НО НЕ РАЗБИРАМ ИМАМ ЛИ ПРАВО НА ПЪРВОНАЧАЛНА ПОМОЩ И АКО ИМАМ КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВЯ!?ИМАМ СТАЖ ОКОЛО 5 ГОДИНИ.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

# 5
  • Мнения: 4 181
ЗДРАВЕЙТЕ!БРЕМЕННА СЪМ В ТРЕТИЯ МЕСЕЦ И ТОЧНО СЕГА ОСТАНАХ БЕЗ РАБОТА!ЗАПИСАХ СЕ НА БЮРОТО ПО ТРУДА,НО НЕ РАЗБИРАМ ИМАМ ЛИ ПРАВО НА ПЪРВОНАЧАЛНА ПОМОЩ И АКО ИМАМ КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВЯ!?ИМАМ СТАЖ ОКОЛО 5 ГОДИНИ.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
На първо време се успокой  Peace
Трябва да си спокойно заради бебчо. Сега
от бюрото по труда имаш право на обезщетение, те ще ти обяснят.
Обаче най-добре е да се опиташ да си намериш работодател при който да се водиш на работа и да си плащаш осигуровките, за да имаш право да получаваш после 2 години майчинство.

Ако си без работа към датата на раждането имаш право на еднократна помощ за бременност - 150 лв
След това 1 година всеки месец по 100 лв.
Това само ако дохода ви на член от семейството е под 300 лв брутно, тоест таткото да е с доста ниска заплата.
Имаш право и на помощ за раждане - 250 лв за 1-во дете, която не зависи от дохода.
Пак казвам, опитай се да намериш фирма , където да се водиш на работа. Дори и на минималната заплата да си плащаш осигуровки , ако нямаш възможност за повече пак 2 години ще получаваш майчинство. АКо имаш други въпроси пиши  Peace

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Да, бе- от утре и аз официало съм безработна, защото преди месец подадох предизвестие. Преди 1 седмицa , обаче разбрах, че съм бременна във 2рия месец и сега ПРОСТО  #Crazy newsm78 #Crazy Няма работодател, ама въобще не съществува такъв, дето да ме назначи фиктивно!   ooooh! Thinking Naughty

# 7
  • Мнения: 60
Здравейте и от мен!Аз също не работя от няколко години,но съм с ТЕЛК.Преди10 дни разбрах, че съм бременна .Искам да попитам ако намеря фирма,която да ме води на работа и си плащам осигуровките дали имам право на майчински?И по принцип на какво имам право-става въпрос за второ дете.

# 8
Предстои ми съкращение по чл. 328 ал.2. До момента имам 20-на години стаж без прекъсване, плащала съм осигуровки - последните години на максималния таван.
Значи ли това, че ако не си намеря фиктивен договор за да си плащам осигуровки и забременея (както планирам и не бих искала да отлагам) ще имам право само на 100 лв.месечно?
Ако продължа да се осигурявам на 2000 лв. колко майчинство бих получила и колко трябва да плащам като осигуровки?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 352
Предстои ми съкращение по чл. 328 ал.2. До момента имам 20-на години стаж без прекъсване, плащала съм осигуровки - последните години на максималния таван.
Значи ли това, че ако не си намеря фиктивен договор за да си плащам осигуровки и забременея (както планирам и не бих искала да отлагам) ще имам право само на 100 лв.месечно?
Ако продължа да се осигурявам на 2000 лв. колко майчинство бих получила и колко трябва да плащам като осигуровки?
Ако не започнеш работа можеш да получиш от Дирекция "Социално подпомагане" еднократна помощ за бременност, като доходът на член от семейството трябва да е по-нисък или равен на 300 лв. Размера и е 150 лв. Тя се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
След това другата помощ е месечна помощ за отглеждане на дете до една година в размер на 100 лв., като доходът на член от семейството пак трябва да е по-нисък или равен на 300 лв.
Това са сумите за 2008 г., за 2009 може да се променят мисля, че и прага ще стане 350 лв.
За това колко майчинство ще получаваш и какви осигуровки трябва да плащаш мога да ти кажа какви са за 2008 г, но мисля че няма смисъл. След като новите проценти и съотношение на осигурителните вноски работник - работодател за 2009 г. и новите промени в майчинството влязат в сила  ще мога да ти отговоря и на този въпрос.

# 10
  • София/Люлин
  • Мнения: 61
Здравейте!
Моят случай е следният. От 01.07.2008г. съм съкратена, като получавам обезщетение от борсата съответно и имам осигуровки до месец ноември 2008г. Терминът ми е на 07.04.2009г. , ако започна да се осигурявам към някоя фирма от 01.02.2009г. дали ще получавам майчинство 2 години? Каква вноска трябва да платя при условие, че искам да се осигурявам на минимална заплата? Ако влезе в сила новата промяна за 12 месеца платено майчинство за определяне размера на майчинството ще се вземе ли в предвид дохода ми преди забременяването, тъй като тогава съм била на работа и съответно осигуровките ми са по-големи?
Извинявайте за многото въпроси.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Моят случай е следният. От 01.07.2008г. съм съкратена, като получавам обезщетение от борсата съответно и имам осигуровки до месец ноември 2008г. Терминът ми е на 07.04.2009г. , ако започна да се осигурявам към някоя фирма от 01.02.2009г. дали ще получавам майчинство 2 години? Каква вноска трябва да платя при условие, че искам да се осигурявам на минимална заплата? Ако влезе в сила новата промяна за 12 месеца платено майчинство за определяне размера на майчинството ще се вземе ли в предвид дохода ми преди забременяването, тъй като тогава съм била на работа и съответно осигуровките ми са по-големи?
Извинявайте за многото въпроси.
Ако към момента на излизане в болничен за бременност и раждане работиш и имаш 6 месеца осигурителен стаж ще получаваш обезщетение за бременност и раждане и след това обезщетение за гледане на дете до 2 години. Осигурителните вноски и данъка върху 240 лв. за сметка на работник и работодател общо са около 100 лв.
Ако промяната за майчинството влезе в сила ще се вземе дохода върху, който си осигурявана една година назад.

# 12
  • София/Люлин
  • Мнения: 61
Благодаря ти anii_ta за бързия отговор. Hug Значи мога да започна работа на 01.02 което е няколко дена преди да изляза в 45 дневен болничен преди раждане.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря ти anii_ta за бързия отговор. Hug Значи мога да започна работа на 01.02 което е няколко дена преди да изляза в 45 дневен болничен преди раждане.
Можеш да започнеш работа, иначе ако не започнеш няма как да получаваш майчинство две години.

# 14
  • Мнения: 475
И аз съм с подобни проблеми и въпроси, по тази пречена реших да попитам в тази тема, за да не отварям нова. Имам около 10 години трудов стаж, преди 3 месеца ме съкратиха, аз започнах на ново място, но съм с 6 месеца изпитателен срок. Преди седмица разбрах, че съм бременна и съответно се притеснявам как  ще се приеме от работодателя. Има ли право да ме съкрати при положение, че съм все още в изпитателен срок. Благодаря безкрайно за отговорите.  bouquet

# 15
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз съм с подобни проблеми и въпроси, по тази пречена реших да попитам в тази тема, за да не отварям нова. Имам около 10 години трудов стаж, преди 3 месеца ме съкратиха, аз започнах на ново място, но съм с 6 месеца изпитателен срок. Преди седмица разбрах, че съм бременна и съответно се притеснявам как  ще се приеме от работодателя. Има ли право да ме съкрати при положение, че съм все още в изпитателен срок. Благодаря безкрайно за отговорите.  bouquet
По време на изпитателен срок договорът ти може да бъде прекратен без която и да е страна да дължи предизвестие, въпреки че си бременна. По време на изпитателния срок няма закрила при уволнение.
Успех, надявам се работодателят ти да е коректен.

# 16
  • Мнения: 475
 Кофти тръпка, но благодаря за отговора.

# 17
  • Мнения: 475
Явно при мен работодателят няма да е коректен , поне така съдя при първата реакция. Започвам да обмислям вариант да се само-осигурявам в някоя фирма..на минимална работна заплата. От форума разбрах че ще ми коства около 100 лв.месечно, а какво става при положение че ползвам през това време болничен от ТЕЛК..отново ли дължа осигуровка..Изобщо как стоят нещата..

# 18
  • София
  • Мнения: 1 352
Явно при мен работодателят няма да е коректен , поне така съдя при първата реакция. Започвам да обмислям вариант да се само-осигурявам в някоя фирма..на минимална работна заплата. От форума разбрах че ще ми коства около 100 лв.месечно, а какво става при положение че ползвам през това време болничен от ТЕЛК..отново ли дължа осигуровка..Изобщо как стоят нещата..
По време на болничен има само здравна осигуровка, която е за сметка на работодателя. За 2008 г. е в размер на 8.64 лв.

# 19
  • Мнения: 475
Благодаря безкрайно за отговорите....наистина сте незаменими(((  bouquet

# 20
  • Мнения: 826
С промените в осигуряването на заварените бременни подоени случаи май ще се повлияят негативно. Стискам палци да не е така Peace

Последна редакция: нд, 14 дек 2008, 01:33 от dendri

# 21
Здравейте на всички, моля ви за съвет.
 На изпитателен трудов договор съм, който изтича на 10.4.09 г, но си счупих пръста на крака и ми дадоха 30 дневен болничен, който след това травматологът каза, че ще бъде продължен най-вероятно още 10 дни и се засича с датата на изтичане на изпитателния договор. Интересува ме могат ли да ме съкратят след като се явя на работа. Дали ще ми удължат срока на изпитание с времето на болничния. Искам да отбележа, че договора подписан от мен  е в полза на работодателя.
Благодаря предварително за отговора. Grinning

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте на всички, моля ви за съвет.
 На изпитателен трудов договор съм, който изтича на 10.4.09 г, но си счупих пръста на крака и ми дадоха 30 дневен болничен, който след това травматологът каза, че ще бъде продължен най-вероятно още 10 дни и се засича с датата на изтичане на изпитателния договор. Интересува ме могат ли да ме съкратят след като се явя на работа. Дали ще ми удължат срока на изпитание с времето на болничния. Искам да отбележа, че договора подписан от мен  е в полза на работодателя.
Благодаря предварително за отговора. Grinning
През времето на временната неработоспособност срокът на изпитване не тече т.е.  срока на изпитване се удължава с дните ползван болничен.
чл.70(4) от КТ  В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

# 23
  • Мнения: 36
Здравейте!Моя случай е следния-бях на работа в чужбина(дългосрочна командировка)към Външно м-во,договора ми беше 3г,които изтекоха на 30.06.08г,преди това се роди синът ми на 28.05.08г.Прибрахме се в БГ,вече с доста документации взимам и майчинство,но това ще е до 28-ми май тази година!Въпроса ми е-след това какво трябва да направя за да получавам майчинство още една година и воабще има ли такъв вариант след като вече сам безработна дефакто!Благодаря Ви,предварително!

# 24
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!Моя случай е следния-бях на работа в чужбина(дългосрочна командировка)към Външно м-во,договора ми беше 3г,които изтекоха на 30.06.08г,преди това се роди синът ми на 28.05.08г.Прибрахме се в БГ,вече с доста документации взимам и майчинство,но това ще е до 28-ми май тази година!Въпроса ми е-след това какво трябва да направя за да получавам майчинство още една година и воабще има ли такъв вариант след като вече сам безработна дефакто!Благодаря Ви,предварително!
За да получаваш обезщетение за гледане на дете до 2 години трябва да се намираш в трудово правоотношение т.е да работиш и да ползваш допълнителен платен отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 КТ
След като вече не работиш по трудово правоотношение, това означава, че няма да отговаряш на това условие и няма как да получаваш обезщетение за гледане на дете.
Ако започнеш отново работа и след като отработиш поне 1 работен ден, за да влезете отново в кръга на осигурените лица ще може да получаваш обезщетение.

# 25
  • Мнения: 36
Anii ta,много благодаря за отговора!

# 26
  • Мнения: 2 908
Здравейте на всички, моля ви за съвет.
 На изпитателен трудов договор съм, който изтича на 10.4.09 г, но си счупих пръста на крака и ми дадоха 30 дневен болничен, който след това травматологът каза, че ще бъде продължен най-вероятно още 10 дни и се засича с датата на изтичане на изпитателния договор. Интересува ме могат ли да ме съкратят след като се явя на работа. Дали ще ми удължат срока на изпитание с времето на болничния. Искам да отбележа, че договора подписан от мен  е в полза на работодателя.
Благодаря предварително за отговора. Grinning
През времето на временната неработоспособност срокът на изпитване не тече т.е.  срока на изпитване се удължава с дните ползван болничен.
чл.70(4) от КТ  В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
Това ще рече ли,че се удължава и с толкова дни,колкото човек е ползвал законната си отпуска? Голямо прецакване е ако е вярно-сега ми изтекоха 6 месеца,но бях от тях 38 дена в отпуска и имам още поне 18 дена да съм.... ooooh!Демек-ще бъда по тази логика поне в 8-9 месеца в изпитателен срок...

# 27
  • София
  • Мнения: 1 352
Вярно е
чл.70(4) от КТ  В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

# 28
  • Мнения: 2 908
Благодаря,идва ми да се застрелям  smile3511
Или да напусна работа-бленувам да подпиша договора още от месеци,а сега по мои сметки ще чакам до юни чак....smile3515 Пусто майчинство-насила ме накараха да си вземам стари отпуски сега.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 2
Здравейте. Миналата година през юни завърших семестриално висшето си бразование. Бях в период на търсене на работа допреди януари, когато разбрах че съм бременна във втория месец(цветна бременност представете си  Embarassed). Оказва се че няма кой да ме наеме на работа в настоящото ми положение, няма и къде да ме запишат фиктивно, та поне осигуровки да плащам. Таткото засега е на сигурна работа, но с тази криза нищо не се знае....Въпросите ми са: трябва ли да се запиша в бюрото по труда като безработна за да се ползвам с някакви социални помощи? И: на какво имам право и на какво нямам като тип социално подпомагане? Мога ли да очаквам майчински?
Също така знам, че се полагат някакви еднократни помощи за раждането, а  и по 100лв на месец за една година...обаче незнам дали аз имам право на това. С таткото още не сме подписали, но смятаме да го направим; това има ли някакво значение?

Извинявам се за многото въпроси, още съм шашната и незнам как да постъпя..

# 30
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте. Миналата година през юни завърших семестриално висшето си бразование. Бях в период на търсене на работа допреди януари, когато разбрах че съм бременна във втория месец(цветна бременност представете си  Embarassed). Оказва се че няма кой да ме наеме на работа в настоящото ми положение, няма и къде да ме запишат фиктивно, та поне осигуровки да плащам. Таткото засега е на сигурна работа, но с тази криза нищо не се знае....Въпросите ми са: трябва ли да се запиша в бюрото по труда като безработна за да се ползвам с някакви социални помощи? И: на какво имам право и на какво нямам като тип социално подпомагане? Мога ли да очаквам майчински?
Също така знам, че се полагат някакви еднократни помощи за раждането, а  и по 100лв на месец за една година...обаче незнам дали аз имам право на това. С таткото още не сме подписали, но смятаме да го направим; това има ли някакво значение?

Извинявам се за многото въпроси, още съм шашната и незнам как да постъпя..
Не е нужно да си регистрирана в БТ за да получаваш социални помощи.
Ако доходът на член от семейство е по - малък или равен на 350 лв.за 12 месеца назад преди подаване на молби - декларациите /след като не си омъжена се взима само твоя доход, ако подпишете се взима и дохода на бащата/ ще имаш право на следните помощи:
Еднократна помощ за бременност в размер на 150 лв. за 2009
Месечна помощ за отглеждане на дете до 1 година в размер на 100 лв. за 2009
Детски добавки в размер на 35 лв. за 2009

Еднократна помощ за раждане, като тя не зависи от доходите на семейството.

По подробно може да прочетеш тук в първия пост за описани и необходимите документи http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=362470.435

# 31
  • Мнения: 165
Имам един принципен въпрос - ако безработното мамче с все още невидимо коремче от съседната тема кандидатсва за работа някъде, какво е най-добре да направи?

1. Да уведоми ли работодателя още на интервюто за работа?
2. Да изчака ли назначаването си и тогава да го уведоми?
3. Нещо друго (като например да си мълчи докато не й направят договора постоянен).

Или просто да потърси фирма, която да я назначи фиктивно на работа...

# 32
Здравей, Джена.

И аз си задавах многократно тези въпроси. И докато се питах кое е правилно и кое не предложението ми за работа дойде неочаквано и ме назначиха от раз. А знам за бременността си едва от 10 дена. Днес даже ми е първото посещение при гинеколог. Приех предложението. Всички приятели и роднини ме подкрепят с думите, че след толкова търсене и притеснения, че съм без работа си заслуважа да се започне. А пък и не било хубаво да се тръби отсега и да се казва за състочнието ми. Както ми каза и личния лекар: "Ние все още не сме установили бремеността". И въпреки всички тези думи ми е адски некомфортно с тази тайничка в мен. Опитвам се да се успокоявам, но нещо не ми се отдава. Успокоявам се и с думите, че хора хора убиват и не им пука, а ние се кахарим за това, което погледнато реално е толкова красиво.  А и като се замисля по колко интервюта съм била за работа и колко пъти съм била разочарована и колко пъти са уреждали някой под носа ми на свободната позиция си казвам: Заслуважам и аз това място, въпреки състоянието ми.

Та така Джена при мен нещата стоят по този начин. Има и нещо друго трябва вече да мислим за малките човечета в нас, а ако сме без работа какво майчинство ще получим, за да сме спокойни през 2 те най-хубави години.

# 33
  • Мнения: 165
rayyyya, мила, стискам ти палци и ти пожелавам успех в новата работа. Дано шефовете ти са свестни хора и проявят разбиране, когато решиш да им обявиш състоянието си.  Peace

# 34
Благодаря много  bouquet  bouquet  bouquet
Имах голяма нужда от подкрепа и разбиране. Не съм спряла да мисля за това. Все пак ще започвам държавна работа, по заместване. Толкова месеци на улицата и толкова сълзи, че съм финансово на гърба на някой. И когато се появи новината за бебчо и ме взеха на работа, без да очаквам. Помислих си, че за пореден път ще стана свидетел на връзкарщина. Но... Еми късмет. Каквото ще става да става. Не съм знаела и това. Така поне ще мога да си осигуря сама майчиството и не ще обременявам семейството си.
Успех и на теб и на всички останали в нашето положение. Има все още добри хора. Пожелавам Ви и на Вас да започнете работа, за да не се молим после за социални помощи като безработни.

# 35
  • Мнения: 750
Здравейте, и аз имам въпрос - съкратиха ме , а имам дете и гледачка по програмата в подкрепа на майчинството, какво трябва да направя? Бих искала да питам и какво мога да очаквам от борсата, имам стаж 15г и съм осигурявана на 1000 лв. последната година. Дано съм уцелила темата, ако не моля да ме извините  Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, и аз имам въпрос - съкратиха ме , а имам дете и гледачка по програмата в подкрепа на майчинството, какво трябва да направя? Бих искала да питам и какво мога да очаквам от борсата, имам стаж 15г и съм осигурявана на 1000 лв. последната година. Дано съм уцелила темата, ако не моля да ме извините  Hug
В 7 дневен срок от прекратяване на договора трябва да уведомиш Дирекция "Социално подпомагане", че отпускът за гледане на дете е прекратен и съответно договора на детегледачката трябва да се прекрати.
Може да се регистрираш в БТ и да получаваш обезщетение за безработица. При осигурителен стаж около 15 години обезщетение се изплаща 9 - 10 месеца. Обезщетението е 60% от среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 9 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на ТД, като не може да бъде по-малко от минималния /6 лв./и по-голямо от максималния дневен размер /12 лв./ на обезщетението за безработица.

# 37
  • Мнения: 750
anii_ta Много благодаря!  Hug

# 38
Zdraveite,imam dete na 2godinki i 2 mesetsa,ne polu4avam ve4e mai4instvo i sam bremenna v 2 mesets,6te polu4avam li mai4instvo kato rodj i v kakav razmer.Sega me vodjt v neplatena otpuska ot rabotata mi?mnogo blagodarj predvaritelno.

# 39
  • Мнения: 60
Здравей те.

Моля ако някой може да ми каже какви документи трябва да представя в Дирекция "Социално подпомагане" за еднократна помощ при бременност.

Адресната ми регистрация е в София - Люлин.Там трябва да ги подам,но живея в Плевен и АГ-то ми е тук в Плевен.Та какви документи трябват,за да ги подготвя и другата седмица да ги занеса в София преди празниците и за да не ме върнат за нещо?
Благодаря ви предварително... Simple Smile

# 40
  • Мнения: 13
Еднократна помощ при бременност

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

Молба за еднократна помощ за бременност се подава  рамките на 45-те дни преди раждане на детето.
Тя е за неосигурени майки, които към момента на излизане в болнични не работят и за майки които работят, но нямат необходимия 12 месечен осигурителен стаж. Тя се изплаща до придобиването на необходимия осигурителен стаж, но не повече от 45 дни.  Ако доходът ви на член от семейство е по малък или равен на 350 лв. можете да подадете документи за еднократна помощ за бременност.

Необходими документи за еднократната помощ за бременност
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане

2. удостоверение от работодателя или НОИ по образец съгласно приложение № 3 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, тук може да се види образеца https://docs.google.com/Doc?id=ddcb5nfm_96d6hqpngg&hl=bg - за осигурените. В него трябва да пише кога майката ще придобие необходимия 12 месечен стаж за изплащане на обезщетение по КСО

3. копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок 45 дни от работодателя или НОИ - вярно с оригинала, подпис и печат. - за осигурените

4. медицинско удостоверение за термина на раждане - за неосигурените жени;

5. лични карти  на деклараторите (за справка).

# 41
  • Мнения: 13
На мен от тези документи ми искаха само  медицинско удостоверение за термина на раждане,да попълня молбата и IBAN на сметка на която да ми преведът парите

# 42
  • Мнения: 57
здравейте!след като съм безработна и нямам социални осигуровки от каде трябва да взема тази декларация за доходите(12м преди термина).нямам никакви доходи

# 43
  • Мнения: 16
Добър ден на всички!
Четох, четох и накрая съм като пате в калчища. Сега да ви кажа какво съм разбрала и ако може някой да ми каже така ли е или не е така. Бременна съм втори месец и безработна от година че и повече, но и аз като всички мами бих искала след като родя да взимам майчинство. Сега ако почна да се водя на работа(фиктивно) в дадена фирма и се осигурявам до деня на излизане на болничния 45 дни преди термина (термина ми е на 30 септември) излиза че имам само 5 месеца на разположение, защото доколкото разбрах месеца на излизане на болничния не се смятал. Та въпроса ми е има ли смисъл да плащам всеки месец на фирмата по 160лв или да ме назначат на работа няколко дена преди излизането на болничния.  newsm78  оф вече тотално се обърках. Така или иначе дори и да се осигурявам на 500 лв. нали после тия пари ги делят на 12 и пак излиза че няма да мога да взимам по високо майчинство. Дано някой да ме е разбрал   Wink

# 44
  • Мнения: 57
Здр Галя!Разбирам за какво питаш но искам да ти кажа че това което искаш не може да стане,поради причината,че за да взимаш майчинство от трябва да имаш трудов стаж 1 година преди термина.Така че мила,няма смисъл да плащаш осигуровки.Аз съм в съшото положение и единствения вариант е-да взимаш майчинство от социалните.там се подава декларация 45дни преди термина издадена от лекаря който ти следи бременноста+молба(тези документи са за еднократна помощ при бременност-150лв) и после вече се подават документи за майчинство което е по 100лв за една година.Има и еднократна помощ при раждане която е 250лв.Малко е "шибано",но все пак да не забравяме че живеем в България.Това е положението-надявам се че си ме разбрала!

Общи условия

Активация на акаунт