Гастроезофагеален рефлукс

  • 273 852
  • 780
  •   2
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
правилно е предложението на д-р Лазарова за ендоскопско изследване. Възможно е хранопроводът да е раздразнен (т.н. езофагит), въпреки че именно това усложнение на рефлукса се лекува с Нексиум. Все пак наблюдаваното от Вас кървене е незначително.

Впрочем кой Ви посъветва да спрете кърменето? Кърмата е алкална, освен това е полезна за бебето, стига да е пълноценна.

# 346
  • Мнения: 1 874
Здравейте отново докторе!
В понеделник ходихме при лекуващата лекарка с епикризата от болницата.Обясних й какво се получи когато бяхме в отделението - че му слагаха венозно Улкопрол 10 мг.и аз му давах орално Пробитор 10 мг.И така се чувстваше много по - добре.Та в понеделника лекуващата лекарка каза да си давам Нексиума цяло хапче,т.е 20 мг.И каза терапията с Нексиум,Мотилиум и Рефлуксед да продължи 3 месеца.Той пи един месец Пробитора.Няма ли да стане много дълго време ? 4 месеца ?
И не ми е ясно друго...в болницата казаха ,че неправилното разпределение и форма на стомаха при него може да е придобито състояние.Лекуващата каза вродено.Може ли да бъде придобито ?
И може би тъп въпрос...Ако да кажем е придобито ,може ли сам стомахът да се приведе в нормално разпределение и форма ?
Иначе новото лечение дава ефект.Има всекидневни епизоди ,но са по веднъж и са от леко до умерено изразени.Силни и продължителни не е имал от как почнахме новите лекарства.

# 347
  • Мнения: 16
Здравейте,
правилно е предложението на д-р Лазарова за ендоскопско изследване. Възможно е хранопроводът да е раздразнен (т.н. езофагит), въпреки че именно това усложнение на рефлукса се лекува с Нексиум. Все пак наблюдаваното от Вас кървене е незначително.

Впрочем кой Ви посъветва да спрете кърменето? Кърмата е алкална, освен това е полезна за бебето, стига да е пълноценна.
Здравейте докторе,
Благодаря за бързия отговор! Спрях кърменето на 9 месеца и 20 дена по собствена преценка, аз много тежко изживявам това с кръвта и все се обвинявах, че ям не каквото трябва и предизвиквам киселинност.
Ако Ви разбирам правилно, да продължим още с Нексиума, за да видим дали се повлиава и тогава да правим скопия или първо да направим скопия?
Много ме е страх да правим на бебчето това изследване и ако ви е възможно след празниците бих се радвала да ни приемете и да ни консултирате.

А и докторе, това израствали се, всички ми обясняват ще мине и как на 12 месеца всичко ще е ок, ама те останаха 2 месеца, да той почти не повръща вече, но това с нишките се случва почти всеки месец?

Благодаря още веднъж!

# 348
  • София
  • Мнения: 3 188
Много е важно, какви елементи от майката навлизът в кърмата. Просто от учтивост не Ви попитах за някои неща. Не сте длъжна да ми отговорите.

Може да не бързате с изследването. Нещата се преценяват и по клиничното състояние. Важно е да не се стресирате - това също се отразява на кърмата. Изчакайте известно време.

# 349
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте отново докторе!
В понеделник ходихме при лекуващата лекарка с епикризата от болницата.Обясних й какво се получи когато бяхме в отделението - че му слагаха венозно Улкопрол 10 мг.и аз му давах орално Пробитор 10 мг.И така се чувстваше много по - добре.Та в понеделника лекуващата лекарка каза да си давам Нексиума цяло хапче,т.е 20 мг.И каза терапията с Нексиум,Мотилиум и Рефлуксед да продължи 3 месеца.Той пи един месец Пробитора.Няма ли да стане много дълго време ? 4 месеца ?
И не ми е ясно друго...в болницата казаха ,че неправилното разпределение и форма на стомаха при него може да е придобито състояние.Лекуващата каза вродено.Може ли да бъде придобито ?
И може би тъп въпрос...Ако да кажем е придобито ,може ли сам стомахът да се приведе в нормално разпределение и форма ?
Иначе новото лечение дава ефект.Има всекидневни епизоди ,но са по веднъж и са от леко до умерено изразени.Силни и продължителни не е имал от как почнахме новите лекарства.

Съветвам Ви да се успокоите. При малките деца закрепването на вътрешните органи е хлабаво. Те постепенно се наместват. Диагнозата "усукване на стомаха" е хирургична и има много драматична картина. Не става дума за "вроден или придобит" проблем. Това са особености на подрастващия и оформящ се анатомически организъм.
Ако лечението дава ефект, изчакайте търпеливо резултата. И помислете за режима и начина на хранене.

# 350
  • Мнения: 1 874
Честита Нова Година Докторе !

Да спазваме диета и някой прости правила- като често хранене на малки порции, също и последното хранене да е около 2-3 часа преди лягане. Симптомите все още се явяват,забелязах че и най- малката грешка в храненето се отразява.Поне тия дни не са всекидневни, но ги има от леко до умерено изразени- едната  вечер пак имаше връщане в гърлото, дори го позадави и изкашля като че храчки има. Обаче снощи получи доста силен епизод, последван от силна болка в стомаха..след бусколизин се успокои.Май малко посбъркахме с храната - хапна царевични пръчки, малко новогодишна баница, която си беше мазничка май, и накрая Помело- а той е цитрус, въпреки че не е кисел.. и май за това се получи тази силна криза.Възможно ли е тези храни да са я отключили ? До сега такива силни болки не е имал и се поуплашихме  за малко да тръгнем към спешното.

И друго- от както има тези стомашни проблеми- вече на два пъти се случва сутрин да се буди силно отмалял и със обострена стомашна симптоматика, силна отпадналост, която го кара пак да си легне. Предният път, когато това се случи,на същият ден се разболя.. та свързах  тази силна отпадналост със ангината.Та преди 3-4 дни стана пак така, след като цяла нощ е спал сутринта се събуди с неразположение в стомаха и силна отпадналост и понижен тонус. Помислих, че пак се разболява..но за щастие не и  този път.Та може би тази силна отпадналост сутрин  е свързано със стомашният проблем.Каква е връзката и защо се получава това ?

# 351
  • София
  • Мнения: 3 188
Честита Нова година.

Пожелавам бързо да се успокоят нещата. Вие връзката сама сте я описали подробно.

# 352
  • София
  • Мнения: 1 913
Честита Нова година Hug Да сме здрави и щастливи, да отгледаме спокойни и добри деца Hug
Имам следния въпрос: спят ли спокойно през нощта вашите деца? Моето дете от както навърши  3 месеца /сега е точно на 4 месеца/ намали драстично съня си- дневния наполовина, а нощния стана още по- неспокоен, като започна да се събужда по 1-2 пъти, но така се събужда, че отваря очи, разсънва се, и трябва пак да го приспивам. Това се случва, след като около 03-04 часа през нощта почва да се върти наляво, надясно, мрънка, пъшка, и накрая отваря очи. Дали този неспокоен сън е причинен от рефлукса? Напоследък не повръща през нощта /кърмя бебето 2-3 пъти в заспало състояние/, но дали е възможно да има киселини и те да са причина за това въртене newsm78 Ясно чувам през нощта,че има газове в червата-но нали уж коликите били до третия месец newsm78 Също според вас може ли рефлуксът да е причина за хъркащото носле- от един - два дни чувам ясно хъркане Rolling Eyes или е задна хрема, защото в нослето сополи не виждам Rolling Eyes
Д-р Оги,ще се радвам на Вашето мнение Simple Smile

Последна редакция: ср, 04 яну 2017, 17:00 от stelaartois

# 353
  • София
  • Мнения: 1 913
Д-р Оги, в допълнение към горния пост ще добавя следното: преди няколко дни водихме детето на гастроентеролог, като му обяснихме, че детето е с рефлукс, има постоянно газове и къркорене в коремчето, и че спи много неспокойно. Лекарката каза, че е възможно от рефлукса да се е образувала раничка на хранопровода, заради киселината от стомашния сок, който се връща заедно с млякото. Предписа ни Bio Amica- за газовете, и Ранитидин - прахчета, които да даваме сутрин и вечер преди ядене. Каза да следим теглото на бебето и дали наддава нормално. Аз обаче от вчера забелязвам, че бебето /сега е на 4 месеца и половина/ не иска да се храни и няма апетит, успявам да я храня само като е полузаспала Rolling Eyes А тази нощ спа ужасно неспокойно, дадох Нурофен, като мислех, че я мъчат зъби- без ефект.
Д-р Оги, има ли още нещо, което да направим, за да облекчим състоянието на бебето- някакво изследване, терапия? А как се процедира, ако действително хранопровода има такава раничка /пропуснах да питам лекарката/?

# 354
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, на тази възраст е малко вероятно да има "раничка" на хранопровода. Даже и да има, ранитидин е правилно лекарство. БиоАмика за газовете също е подходящо. В общи линии не отдавам общото безпокойство само на рефлукса. Възможно е още да има колики, а дали има редовни изхождания? Няма нужда от специални изследвания - много често с търпение и налучкване майките сами разбират как да успокояват бебетата.

# 355
  • Мнения: 543
Не знам как съм пропуснала тази тема миналата година, когато минавахме през "ада".

Но и сега пак ми е от полза. Имам въпрос - как спирате омепразола (Нексиума)?

 Ние сме в чужбина и тук препоръчват постепенното спиране. На 1.2г е. От един месец намаляваме омепразола много успешно  - стартирахме от 20мг омепразол на ден и стигнахме до 4мг. Да обаче след спирането на тези 4мг нощите ни са пак "страхотни" - буди се през час и иска да яде и пие нон-стоп (според мен се дължи повече на рефлукса отколкото на глад). ЗНам че трябва време да се регулира производството на киселина. Колко обаче време отнема този процес? Седмица? Две?

Имам и донесен от България Gastrotuss baby и се замислям довечера дали да не му дам преди лягане  newsm78 Но преди не съм давала и ме е страх от нежелани реакции и ефекти - точно сега хем не ми се екпериментира, хем  искам да го облекча малко.  newsm78

# 356
  • Мнения: 1 874
Аз за първи път чувам за постепенно спиране.А как го намалихте на 4 мг.Сигурно го пиете като ви го приготвят на прахчета нали.А колко дълго го приемахте Нексиума преди да намаляте ?

# 357
  • Мнения: 543
Аз за първи път чувам за постепенно спиране.А как го намалихте на 4 мг.Сигурно го пиете като ви го приготвят на прахчета нали.А колко дълго го приемахте Нексиума преди да намаляте ?

Правят ни го на сиропче и мога да дозирам със сприцовката. Всеки месец нов сироп ни приготвят. Може би една пълна година вече е изкарал на омепразол като в началото беше на много ниска доза. Увеличавахме когато имаше нужда и според теглото.

 

# 358
  • София
  • Мнения: 1 913
Здравейте, на тази възраст е малко вероятно да има "раничка" на хранопровода. Даже и да има, ранитидин е правилно лекарство. БиоАмика за газовете също е подходящо. В общи линии не отдавам общото безпокойство само на рефлукса. Възможно е още да има колики, а дали има редовни изхождания? Няма нужда от специални изследвания - много често с търпение и налучкване майките сами разбират как да успокояват бебетата.
да, изхожданията не са ни проблем- всеки ден, или през ден. Но се замислям какви са тези колики, като е на почти вече 5 месеца Thinking Д-р Оги, докога е нормално да има газове бебето newsm78? И дали това зависи от храната, която яде майката /ако бебето се кърми/?

# 359
  • Мнения: 1 874
Аз за първи път чувам за постепенно спиране.А как го намалихте на 4 мг.Сигурно го пиете като ви го приготвят на прахчета нали.А колко дълго го приемахте Нексиума преди да намаляте ?

Правят ни го на сиропче и мога да дозирам със сприцовката. Всеки месец нов сироп ни приготвят. Може би една пълна година вече е изкарал на омепразол като в началото беше на много ниска доза. Увеличавахме когато имаше нужда и според теглото.

 

Цяла годинаа... доста време! Аз пък си мислих че три месеца е много, на нас ни е изписан Нексиума за 3 месеца.Преди това беше на Пробитор- омепразол, всъщност Нексиума е езомепразол.И ще станат 4 месеца общо.Вече се успокоих, че всъщност не е много. да видим само след спирането му да не се възобновят симптомите. Сега с лекарствата е ок, има редки моменти слаби епизоди само, което нищо не е на фона на това, което беше.

Общи условия

Активация на акаунт