малко повече инфо за катетъра

  • 17 680
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 776
Здравейте! Има страшно много теми за секциото, но сега се сетих за тая подробност. Задължително ли се поставя катетър, в кой точно момент, какво представлява и къде точно се слага? Има ли вариант да се постави след упойката или по принцип се слага тогава, защото доколкото съм чела не е приятна манипулация? Дано не ви се сторят тъпи въпросите ми Simple Smile!

# 1
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Здравей,

и мен на времето ме беше страх от катетъра, повече от колкото от секциото, но в същност се оказа, че няма нищо страшно. При мен го поставиха непосредствено преди поставянето на упойката, така че усещах. Процедурата по поставяне на самия катетър трае не повече от една секунда, за мен по-неприятно беше дезинфекцирането, защото ме поляха с нещо ужасно щипещо, като преди това ме сложиха върху една подлога, за да не се намокри всичко.

Има вариант и да не ти сложат катетър, обаче после в реанимацията трябва да ползваш подлоги, а е известен факт, че всяко мърдане, непсредствено след секциото е доста болезнено, тогава могат да ти сложат временен катетър, нещо като малка пишчица (сигурно си има точно наименование, но не го знам).

Има вариант за поставяне на катетъра след като са ти сложили упойката, но за него трябва да се разбереш с лекаря си, иначе, подозирам, че ще го приемат за прищявка, и може да не ти обърнат внимание на исканията!

С две думи - няма страшно!

Успех, и леко раждане!

# 2
  • Мнения: 4 335
И мен много ме беше страх от поставянето на катетьра EmbarassedСложиха ми го преди упойката и усещах,но както са ти казали ве4е поставянето ставя за секунда.Мен не ме болеше и дори не ми беше неприятно,то няма време направо да усетиш.Не го мисли,няма нищо страшно наистина.Успех и леко раждане  bouquet

# 3
  • Мнения: 244
Раждах в Тина Киркова. Катетър ми поставиха доста преди операцията, сигурно поне час преди нея. Ако е опитна акушерката, манипулацията наистина е за секунди, неприятно е, но бързо приключва. След поставянето, аз лично имах усещането, че катетърът може да се изхлузи (макар, че е невъзможно) и , че ми се пишка постоянно. Бях с катетър 24 часа, махането му не се усеща.
Успех!

# 4
  • Мнения: 2 111
Поставиха ми катетъра преди упойката,нищо не усетих. Свалянето му е по-неприятно,но отнема точно 1-2 секунди.
Не се притеснявай.Леко раждане  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 1 735
Поставянето на катетъра не беше никакъв проблем.При махането ми беше по-неприятно,но както беше вече написано всичко трае секунди.Пък и това да ти е проблема. Peace

# 6
  • Мнения: 45
На мен ми поставих катетъра след упойката. Но махането беше неприятно понеже акушерката беше доста груба.

# 7
  • Мнения: 9 776
Благодаря ви, мами! А дали мога да видя някаква снимка на това чудо? Защото не ми стана много ясно кой точно участък обхваща. Честно казано се надявам да родя нормално, но предвид положението на бебето, май ще се стигне до секцио. Разбира се, не ми се иска да подхващаме темата за и против секцио или нормално раждане. Само за катетъра. Мерси Simple Smile!

# 8
  • Мнения: 91
страшно няма за поставянето на катетара и за ваденето, карай го по ведро престоят ти хубави моменти и не си мисли глупости
Успех!!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 588
На мен лично това ми беше най-неприятната манипулация  Sick. Сложиха ми го малко преди да ме свалят в операционната. Сложиха ми го за секунди, но на мен лично много ме дразнеше докато не ми сложиха упойката (спинална). Махнаха ми го на другия ден, малко преди да ме преместят в обикновена стая.
Не се притеснявай, не е толкова страшно, минава бързо и се забравя. Някои жени дори нищо не усещат. Може да ги помолиш да ти го сложат след упойката.
Леко раждане! Hug

# 10
  • Мнения: 2 197
И мен ме беше страх повече от катетъра. Но не усетих абсолютно нищо нито при слагането нито при изваждането. Иначе - да, поставянето му е задължително. След операцията лежиш доста време (нас ни "пуснаха" чак на следващата сутрин) и поне на нас ни бяха казали, че е задължително да се пият доста течности, така че няма начин да не се сложи.
Няма страшно!

# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Представлява тънка тръбичка, слага се в пикочния канал, събира урината да не се напишкаш, докато си под упойка, а и после да не ставаш.
Няма игли и тн. Няма причина да боли, при слагане и махане, освен ако сестрата не е груба. Не го мисли хич.
Кат гледам колко смут и тревоги всяват клизмите и катетъра... а въобще не е страшно.
По-добре ли ще да е, като тръгне бебето да почнеш да се притесняваш да не се напишкаш или наакаш - защото при нормално раждане бебето силно натиска тия участъци и дава точно такива усещания - че ти се ходи мноого спешно в тоалетна - а това са напъните за раждане всъщност.
(пиша ти го, защото както гледам може и нормално да раждаш)
Леко раждане и не се тревожи за глупости!

# 12
  • Мнения: 1 155
На мен ми беше доста неприятна тази процедура, но неможе без нея. Слагането по усетих повече от махането. Не е въобще страшно не се притеснявай. Леко раждане!!!  bouquet

# 13
  • Мнения: 66
Поставиха ми катетъра малко преди упойката. Усетих нещо като ощипване и леко парене, но това трая секунди. След това вече не усещах нищо. Махането също не го усетих.
Няма нищо страшно. Успех!

# 14
  • Мнения: 1 473
Не се притеснявай, тръгнеш ли да раждаш най малкото ще мислиш за катетъра. Слагането му при операция е задължително, тъй като упойката не отпуска толкова бързо, че да станеш и да идеш до тоалетна. Слагането и махането не боли. Довери се на лекарите и останалия мед. персонал, всичко ще мине наред.
Леко раждане и здраво бебе.

Общи условия

Активация на акаунт