малко повече инфо за катетъра

  • 17 691
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 776
Здравейте! Има страшно много теми за секциото, но сега се сетих за тая подробност. Задължително ли се поставя катетър, в кой точно момент, какво представлява и къде точно се слага? Има ли вариант да се постави след упойката или по принцип се слага тогава, защото доколкото съм чела не е приятна манипулация? Дано не ви се сторят тъпи въпросите ми Simple Smile!

# 1
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Здравей,

и мен на времето ме беше страх от катетъра, повече от колкото от секциото, но в същност се оказа, че няма нищо страшно. При мен го поставиха непосредствено преди поставянето на упойката, така че усещах. Процедурата по поставяне на самия катетър трае не повече от една секунда, за мен по-неприятно беше дезинфекцирането, защото ме поляха с нещо ужасно щипещо, като преди това ме сложиха върху една подлога, за да не се намокри всичко.

Има вариант и да не ти сложат катетър, обаче после в реанимацията трябва да ползваш подлоги, а е известен факт, че всяко мърдане, непсредствено след секциото е доста болезнено, тогава могат да ти сложат временен катетър, нещо като малка пишчица (сигурно си има точно наименование, но не го знам).

Има вариант за поставяне на катетъра след като са ти сложили упойката, но за него трябва да се разбереш с лекаря си, иначе, подозирам, че ще го приемат за прищявка, и може да не ти обърнат внимание на исканията!

С две думи - няма страшно!

Успех, и леко раждане!

# 2
  • Мнения: 4 335
И мен много ме беше страх от поставянето на катетьра EmbarassedСложиха ми го преди упойката и усещах,но както са ти казали ве4е поставянето ставя за секунда.Мен не ме болеше и дори не ми беше неприятно,то няма време направо да усетиш.Не го мисли,няма нищо страшно наистина.Успех и леко раждане  bouquet

# 3
  • Мнения: 244
Раждах в Тина Киркова. Катетър ми поставиха доста преди операцията, сигурно поне час преди нея. Ако е опитна акушерката, манипулацията наистина е за секунди, неприятно е, но бързо приключва. След поставянето, аз лично имах усещането, че катетърът може да се изхлузи (макар, че е невъзможно) и , че ми се пишка постоянно. Бях с катетър 24 часа, махането му не се усеща.
Успех!

# 4
  • Мнения: 2 111
Поставиха ми катетъра преди упойката,нищо не усетих. Свалянето му е по-неприятно,но отнема точно 1-2 секунди.
Не се притеснявай.Леко раждане  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 1 735
Поставянето на катетъра не беше никакъв проблем.При махането ми беше по-неприятно,но както беше вече написано всичко трае секунди.Пък и това да ти е проблема. Peace

# 6
  • Мнения: 45
На мен ми поставих катетъра след упойката. Но махането беше неприятно понеже акушерката беше доста груба.

# 7
  • Мнения: 9 776
Благодаря ви, мами! А дали мога да видя някаква снимка на това чудо? Защото не ми стана много ясно кой точно участък обхваща. Честно казано се надявам да родя нормално, но предвид положението на бебето, май ще се стигне до секцио. Разбира се, не ми се иска да подхващаме темата за и против секцио или нормално раждане. Само за катетъра. Мерси Simple Smile!

# 8
  • Мнения: 91
страшно няма за поставянето на катетара и за ваденето, карай го по ведро престоят ти хубави моменти и не си мисли глупости
Успех!!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 590
На мен лично това ми беше най-неприятната манипулация  Sick. Сложиха ми го малко преди да ме свалят в операционната. Сложиха ми го за секунди, но на мен лично много ме дразнеше докато не ми сложиха упойката (спинална). Махнаха ми го на другия ден, малко преди да ме преместят в обикновена стая.
Не се притеснявай, не е толкова страшно, минава бързо и се забравя. Някои жени дори нищо не усещат. Може да ги помолиш да ти го сложат след упойката.
Леко раждане! Hug

# 10
  • Мнения: 2 197
И мен ме беше страх повече от катетъра. Но не усетих абсолютно нищо нито при слагането нито при изваждането. Иначе - да, поставянето му е задължително. След операцията лежиш доста време (нас ни "пуснаха" чак на следващата сутрин) и поне на нас ни бяха казали, че е задължително да се пият доста течности, така че няма начин да не се сложи.
Няма страшно!

# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Представлява тънка тръбичка, слага се в пикочния канал, събира урината да не се напишкаш, докато си под упойка, а и после да не ставаш.
Няма игли и тн. Няма причина да боли, при слагане и махане, освен ако сестрата не е груба. Не го мисли хич.
Кат гледам колко смут и тревоги всяват клизмите и катетъра... а въобще не е страшно.
По-добре ли ще да е, като тръгне бебето да почнеш да се притесняваш да не се напишкаш или наакаш - защото при нормално раждане бебето силно натиска тия участъци и дава точно такива усещания - че ти се ходи мноого спешно в тоалетна - а това са напъните за раждане всъщност.
(пиша ти го, защото както гледам може и нормално да раждаш)
Леко раждане и не се тревожи за глупости!

# 12
  • Мнения: 1 155
На мен ми беше доста неприятна тази процедура, но неможе без нея. Слагането по усетих повече от махането. Не е въобще страшно не се притеснявай. Леко раждане!!!  bouquet

# 13
  • Мнения: 66
Поставиха ми катетъра малко преди упойката. Усетих нещо като ощипване и леко парене, но това трая секунди. След това вече не усещах нищо. Махането също не го усетих.
Няма нищо страшно. Успех!

# 14
  • Мнения: 1 473
Не се притеснявай, тръгнеш ли да раждаш най малкото ще мислиш за катетъра. Слагането му при операция е задължително, тъй като упойката не отпуска толкова бързо, че да станеш и да идеш до тоалетна. Слагането и махането не боли. Довери се на лекарите и останалия мед. персонал, всичко ще мине наред.
Леко раждане и здраво бебе.

# 15
  • Мнения: 259
Вярно е , че поставянето е неприятно (поне при мен, защото се стегнах), но няма нищо страшно. Това да ти е проблема. И аз в началото имах усещането, че ще се изхлузи и изпитвах напрежение, сякаш всеки момент ще се напишкам, но след упойката и изобщо до края забравих за него. Когато го свалиха също нищо не усетих. Катетърът се поставя в пикочните пътища, но колко дълбоко-незнам, може би до самия пикочен мехур. Катетрите имат номера(на мен ми сложиха най-малкия). Има прозрачно маркуче като при системите за отвеждане на урината в пластмасова торбичка, която се сменя и се следи колко течности си изхвърлила. Но за катетъра изобщо не мисли. Леко раждане!

# 16
  • София
  • Мнения: 408
Задължително се слага катетър, тъй като от упойката ставаш безчувствен от кръста надолу и можеш да се изпуснеш. Слагат го преди упойката да е подействала (поне при мен беше така) в уретрата. Усещането е неприятно, но не болезнено. След поставянето му не се усеща. Вади се бързи и не е болезнено.

# 17
  • Мнения: 741
Не е нещо,от което да се страхуваш,наистина.А и без него не може

# 18
  • София
  • Мнения: 44 162
Така е нито е страшно, нито чак толкова неприятно.
Аз раждах нормално и пак ми сложиха....бях вързана на запис на тоновете и със система и така прецениха...не знам - може би защото вече бях с много разкритие, а ми се пишкаше...та ми сложиха, свърших работата и го махнаха...почти не ми направи впечатлениеWink

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 14:38 от Angel_Dust

# 19
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Катетъра ми го поставиха докато чаках да ми влеят системите преди самата операция.Не се усеща болка...по-скоро чувството е неприятно, но за кратко време.Поставят торбичкаата в уретрата, след което някак е раздуват леко (доколкото разбрах), за да уплътни отвора.
Звучи по-зле отколкото всъщност е.
Кураж!Не мисли за тези неща.Опитай се да се концентрираш единствено върху мислълта за едно пухкаво малко бебе, което ще гушкаш скоро. Hug

# 20
  • Мнения: 764
Вярно е, че поставянето на катеръра и клизмата са доста неприятни процедури, но без тях не може. Момичетата вече са ти описали всичко много подробно. На мен ми го сложиха малко преди операцията и след това си се разхождах с него, държейки маркучето и торбичката в ръка, по коридорите, докато стигна до операционната - доста комична ситуация! Имаш чувството, че ще се изхлузи и че адски много ти се пишка. Но това са само усещания. Аз имах късмет, защото и при поставянето и при махането се случиха мили мед.сестри, които подробно ми обясняваха какво ще усетя и кога.
Просто не го мисли, и двете минават за секунди. Успех и леко раждане ти пожелавам!

# 21
  • до канала
  • Мнения: 518
Благодаря ви, мами! А дали мога да видя някаква снимка на това чудо? Защото не ми стана много ясно кой точно участък обхваща. Честно казано се надявам да родя нормално, но предвид положението на бебето, май ще се стигне до секцио. Разбира се, не ми се иска да подхващаме темата за и против секцио или нормално раждане. Само за катетъра. Мерси Simple Smile!
виж в гугъл изображения има ,но не можах да пусна линк
https://http://images.google.bg/imgres?imgurl=http://www.mkrepost-bg.com … official%26sa%3DG

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 14:59 от bulgari1

# 22
  • Мнения: 71
доста подробно моничетата са ти отговорили,но да си кажа и аз Wink и слагането и махането не са от най-приятните манипулации, но са наистина за секунди и наистина не чак толкова неприятни! на мен ми сложиха катетъра 20-тина минути преди да ме вкарат в операционната. Дори си мисля, че факта, че си под напрежение, в тръпнещо очакване и сетивата ти са изострени прави усещането по-осезаемо.Може би ако не си така "настръхнала" от предстоящата среща с малкото същество нещата ще са далеч по-простички. Не боли, просто е неприятно, а после..после на мен ми беше все едно, нали видях и целунах малката принцеса!  Laughing Така че, спокойно, дишай дълбоко и всичко ще е наред!
Пожелавам ти леко раждане и здраво бебче!

# 23
  • Мнения: 121
и при мен както при повечето непосредствено преди упойката не ме е боляло и когато ми го махаха не ме е боляло

# 24
  • Мнения: 9 776
Много сте подробни, момичета, благодаря за което Simple Smile! Аз не съм от страхливите, просто не обичам изненади, а да знам какво ме очаква. И благодарение на този чуден форум, вие сте насреща! Какво ли не научих от тук. Благодаря за пожеланията! Hug

# 25
  • Мнения: 174
На мен ми го поставиха преди операцията и преди упойката, дори не усетих, че и това ми се е случило  Simple Smile Нито пък при свалянето му, хич не се и притеснявай!! Неудобно е до теб да виси торбичка с урина, обаче пък първите часове това е единственото решение, защото начин да отидеш до тоалетната НЯМА  Naughty

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
На мен ми го поставиха след упойката и преди операцията-не се усеща,но като го махаха беше малко неприятно

# 27
  • София
  • Мнения: 23 098
Аз раждах нормално, но докато още имах контракции казах, че ми се пишка. Мислех, че ще ми сложат подлога, но докато се усетя акушерката ми набута катетъра и дори нямах време да протестирам. Толкова бързо го направи, че така и не разбрах първоначално! Нямаше дразнене, явно защото веднага ми го махнаха  Peace

# 28
  • Мнения: 2 334
Аз раждах секцио със спинална упойка и ми сложиха катетъра след като ме хвана упойката преди да започне самата операция.След като ми го махнаха на другия ден мислих че ще ми е неприятно самото махане и след това ,но нямах абсолютно никакъв проблем Peace

# 29
  • Мнения: 630
Аз раждах със спинална анестезия - не са ми слагали катетър. 4 часа след операцията ме раздвижиха и си ходих до тоалет. През тези 4 часа бях с памперс, а по време на операцията - не са ми споменавали да съм правила бели.

# 30
  • Мнения: 525
Те вече всички са писали.
Но, катетърът си е като всяка друга гадост - изтърпяваш и по принцип забравяш.  Simple Smile
Ако прагът на болка е нисък ще усетиш, че ти поставят и махат каквото и да било.

На мен лично клизмата ми се вижда "песен" пред поставянето на този предмет и тъпото усещане след като го махнат.

# 31
  • Мнения: 6 713
Аз раждах нормално и пак ми сложиха....

И на мен така, но не усетих почти нищо при слагането и при махането. Не се настройвай негативно! Peace

# 32
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
На мен ми го поставиха преди операцията и преди упойката, дори не усетих, че и това ми се е случило  Simple Smile Нито пък при свалянето му, хич не се и притеснявай!! Неудобно е до теб да виси торбичка с урина, обаче пък първите часове това е единственото решение, защото начин да отидеш до тоалетната НЯМА  Naughty
в първите часове те улеснява доста, клизмата е доста по-голяма гадост и аз се подготвих предварително с по-леки и малко храни и задължително всеки божи ден Активия и така 1 седмица  Peace

# 33
  • Мнения: 9 776
При мен денят наближава стремително. Благодаря на всички, които се включиха със собствените си преживявания по въпроса Hug! А в кой точно момент ви спукаха околоплодния мехур? Наистина, това са дребни подробности, но бих искала да знам всичко. Първото ми раждане беше нормално и затова сега това ще бъде нещо ново за мен. Благодаря ви отново!

# 34
  • Мнения: 1 080
Нито клизмата, нито катетъра ми бяха кофти изживяване.
Гадничко си е, ама не е нищо особено!!!
 Peace Peace Peace

# 35
  • Мнения: 14
И АЗ ПЪРВОТО СИ ДЕТЕ РОДИХ НОРМАЛНО , А ВТОРОТО - СЕКЦИО .НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ - НА МЕН СЕКЦИОТО МИ СЕ ВИДЯ ДОСТА ПО -ЩАДЯЩО ПРЕЖИВАНЕ В СРАВНЕНИЕ С НОРМАЛНОТО РАЖДАНЕ . И АЗ КАТО ТЕБ СЕ РОВИХ ВЪВ ФОРУМИТЕ ЗА ДА РАЗБЕРА КАКВО МЕ ЧАКА  ,ЗАЩОТО НЯМАХ НИКАКВА ПРЕДСТАВА .ОЧАКВАХ ДА Е МНОГО ПО-ГАДНО И ПО-БОЛЕЗНЕНО ,НО ...НИЩО ТАКОВА. А ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО СПУКВАНЕТО НА ВОДИТЕ - ТОЗИ МОМЕНТ ГО ПРОПУСКАШ - ТЕ ТИ ГИ ПУКАТ КАТО ВАДЯТ БЕБЕТО И АСПИПИРАТ ДОКАТО СИ ПОД УПОЙКА .ДОРИ И НЕ РАЗБРАХ КОГА СА ГО НАПРАВИЛИ - НИЩО НЕ СЕ УСЕЩА .ТАКА ЧЕ БЪДИ СПОКОЙНА И ЛЕКО РАЖДАНЕ

# 36
  • Мнения: 290
На мен ми поставиха катетъра като легнах на операционната маса. Не беше болезнено, но беше леко неприятно и е наистина само за секунди това неприятно усещане.
После като ми го махаха беше още по-леко. И аз много се притеснявах, но в никакъв случай не е болезнено, просто си е неприятно.

# 37
  • Мнения: 207
Ако имаш възможност искай да ти го поставят след упойката. При мен беше преди това и манипулацията беше много болезнена. Явно има значение кой го поставя.

# 38
  • Мнения: 4 784
След упойката, на операционната, точно преди да започне операцията. Нищо не съм усетила. Нито като го махнаха.

# 39
  • Мнения: 11 009
И двете манипулации ми ги направиха преди плановото секцио,. Катетър ми сложиха преди упойката. Не усетих нито как го слагат, нито как го махат. Нищо болезнено, неприятно и унизително няма.

# 40
  • Мнения: 1 546
Сложиха ми катетъра докато лежах вече на операционната, доктора ми си миеше ръцете, мажеха ми корема с нещо жълто, и изобщо такъв спек ми беше, че катетъра ми беше ама най-малкия проблем. Mr. Green Усеща се леко боцване, абе нищо работа.

Виж за околоплодните - идея си нямам кога са ми ги спукали...може би след упойката? newsm78

# 41
  • Мнения: 89
Катетърът бе най-големия ми кошмар от цялото секцио. Първо ми го поставиха трудно, усещането да стоя с него в малкото време докато ми подейства упойката беше ужасно. След операцията, докато бях с него нямаше проблеми, но след като ми го махнаха получих някаква циститна криза. Цяла вечер ме държа. И сега настръхвам като се сетя. Поливах се с тетра, че ми олекваше малко...

# 42
  • Мнения: 4 784
А в кой точно момент ви спукаха околоплодния мехур?
И него след упойката. Нищо не съм усетила.
Клизма не са ми правили.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 9 732
След упойката, на операционната, точно преди да започне операцията. Нищо не съм усетила.
Peace
Явно в различните болници е различна практиката. Може би е добре да уточниш къде ще раждаш.

# 44
  • Мнения: 152
Не се настройвай за болка. Когато ти покажат бебо, всички болки ще ти минат. От опит го зная.  ylinfant

# 45
  • Мнения: 1 336
И на мен ми престои секцио след десетина дни и чак не ми се чете ...
Няма нужда да се плашим толкова. Може пък и да не е толкова ужасно  Praynig

# 46
  • Мнения: 4 784
Как ужасно бе, моето секцио си беше песен! Абсолютно от нищо не мога да се оплача! Никаква болка не съм изпитвала. Нищо страшно няма! Никакъв ужас не видях...Слава Богу!

# 47
  • Мнения: 140
И аз съм много доволна от моето секцио. Нямам спомен за катетър сложили са ми го след като ме е хванала пълната упойка. Изваждането вече го помня, не е кой знае какво Peace

# 48
  • Мнения: X
Катетъра е най - неприятното нещо от цялото секцио поне за мен.Сложиха ми го малко преди операцията и ме заболя доста/а може би бях и под голям стрес/и затова заболя така.Махането изобщо не го усетих.

# 49
  • Мнения: 1 131
Това е урологичен катетър,или по-точно тръбичката,която се поставя в уретера(много е тънко и не се усеща поставянето му,ако преди това се намаже с един крем,на който сега му забравих името)Майка ми е здравен работник и всеки ден поставя и сваля катетри в неврологично отделение.Тя ми каза,че ако се постави по правилата не се усеща АБСОЛЮТНО НИЩО.

Тръбичка
-
Уринаторната торба е продължението на тръбичката(катетъра)-


Дано съм била полезна.Успех на всички мами,които им предстои раждане.

# 50
  • Мнения: 564
Леле, ми тя огромна тази трабичка  #Crazy Не знаех, че е толкова дълга!!! Или нещо не съм разбрала от снимките  newsm78
Мен ми беше много гадна тази процедура, преди упойката ми го сложиха и ме заболя и след това докато подейства упойката имах доста неприятно усещане  Rolling Eyes Като го сваляха обаче не ме боля, просто като пишках първите 2-3 пъти ми беше странно и леко болезнено..

# 51
  • Мнения: 1 195
На мен ми го поставиха преди операцията и преди упойката, дори не усетих, че и това ми се е случило  Simple Smile Нито пък при свалянето му, хич не се и притеснявай!! Неудобно е до теб да виси торбичка с урина, обаче пък първите часове това е единственото решение, защото начин да отидеш до тоалетната НЯМА  Naughty

не се притеснявай излишно за глупости
Нито поставянето нито ваденето на катетъра е болезнена процедура. Аз  нищо не усетих при слагането - без упийка преди да вляза за секцио и при ваденето също  Naughty само ми казаха да се напъна все едно ще пишкам и за две секунди свършиха процедурата по вадене  Mr. Green
А и напрежението преди свекциото е толкова голямо че катеръра и клизмата са ти последния проблем  Mr. Green

# 52
  • Мнения: 207
И на мен ми престои секцио след десетина дни и чак не ми се чете ...
Няма нужда да се плашим толкова. Може пък и да не е толкова ужасно  Praynig

Катетъра е най - неприятното нещо от цялото секцио поне за мен.Сложиха ми го малко преди операцията и ме заболя доста/а може би бях и под голям стрес/и затова заболя така.Махането изобщо не го усетих.

Yani_cat , това май е най-точно казаното, поне за мен. Не се притеснявай, всичко ще бъде наред. И да се похвалиш после  Wink

# 53
  • София
  • Мнения: 1 890
Harem_style, би ли питала майка си за името на кремчето ?  Praynig На мен ми предстои секцио скоро и тоя гаден катетър го мисля от няколко месеца...  ooooh!

# 54
  • Мнения: 1 131
Harem_style, би ли питала майка си за името на кремчето ?  Praynig На мен ми предстои секцио скоро и тоя гаден катетър го мисля от няколко месеца...  ooooh!

Сега и се обадих.Кремчето е чист медицински вазелин,но аз те съветвам да си носиш една кутийка,преди да влезеш да раждаш,защото тя ми каза,че в повечето случаи в болниците нямало и затова понякога не слагат на катетъра.Успех ти желая за раждането.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 890
 Така ще направя, мерси много, дано помогне !  Hug

# 56
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 332
И аз се притеснявах от това. Наистина е неприятно, на пък трае секудни.
И един съвет, не си пълни главата с лоши мисли. Очакват те само положителни емоции.
Леко раждане.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 1 265
Привет! Не е нищо страшно. При мен го поставиха непосредствено преди операцията, след епизуралната упойка - дори не се сещам за усещането. Махнаха го на следващия ден, преди раздвижването - неприятно, но кратко усещане. За мен си беше удобство да не мисля за тоалета първите 24 часа при наливането с течности  Wink После един-два дни ми беше неприятно ходенето по малка нужда, но и това минава.
Леко раждане  Hug

# 58
  • Мнения: 1 440
Harem_style, би ли питала майка си за името на кремчето ?  Praynig На мен ми предстои секцио скоро и тоя гаден катетър го мисля от няколко месеца...  ooooh!

Сега и се обадих.Кремчето е чист медицински вазелин,но аз те съветвам да си носиш една кутийка,преди да влезеш да раждаш,защото тя ми каза,че в повечето случаи в болниците нямало и затова понякога не слагат на катетъра.Успех ти желая за раждането.

Не мисля,че някой ще използва вазелин,внесен от вън!
И да уточня,че става въпрос за някакъв вид олио /не за готвене  Wink /,но стерилно!!!Катетърът също е стерилен!
А такъв вариант няма в болницата,за мен е недопустим!


# 59
  • Мнения: 2 960
И аз съм много доволна от моето секцио. Нямам спомен за катетър сложили са ми го след като ме е хванала пълната упойка. Изваждането вече го помня, не е кой знае какво Peace

 Peace

# 60
  • Мнения: 344
На мен ми сложиха катетъра малко преди да ме вкарат в операционната.Кратка процедура , леко неприятно е усещането в началото , но после изобщо няма да го усещаш.Дезинфекцията с йодбензина ми беше по - неприятна , но това да ти е проблема.Катетъра представлява една торбичка с маркуче по - дългичко/ако така мога да ти го обясня/.В часовете след секциото ще ти е удобно с него , защото няма да можеш да се движиш.Абе , я си мисли за срещата с малкото бебче  Blush и късмет ти пожелавам!

# 61
  • Мнения: 961
На мен ми го сложиха преди упойката и усещах всичко. Беше доста болезнено, но трая секунди. А и много по-важно е бебчето да ти е здраво. Така че не се притеснявай - ще мине без да разбереш кога са ти го сложили.

# 62
  • Мнения: 571
На мен ми предстои секцио след няколко дни  Praynig и това с катетъра ми е голям страх!!!Аз съм с нисък праг на болка и се чудя дали ако много ги помоля да го сложат след упойката/ще раждам в Т.Киркова/ще се съгласят Rolling Eyes
Много ме успокоиха постовете ви Hug Hug

# 63
  • София
  • Мнения: 1 890
На мен ми предстои секцио след няколко дни  Praynig и това с катетъра ми е голям страх!!!Аз съм с нисък праг на болка и се чудя дали ако много ги помоля да го сложат след упойката/ще раждам в Т.Киркова/ще се съгласят Rolling Eyes
Много ме успокоиха постовете ви Hug Hug

  И аз съм за Тина Киркова, и ме интересува същото нещо !  Rolling Eyes На 16-ти съм на Ден на отворените врати и срам, не срам, мисля да го забия тоз въпрос.  Mr. Green Ако имаш инфо преди това, пиши, моля те !  Praynig И леко раждане !  Hug

# 64
  • София
  • Мнения: 17 592
Здравей!
Аз раждах така и... ами, не бях във възторг от идеята предварително.
Няма начин без катетър. Отнася се за каквато и да било операция.

Изобщо нищо не разбрах от слагането. В момента не си и спомням поредността спрямо упойката, но преди това ще да е било (или преди да е хванала добре, де да знам) - най- неприятното нещо в цялата работа беше, когато найлончето на самия ... колектор се беше оказало за миг под крака ми - убиваше ми. Смешно е - такова неудобство...  Joy да се споменава дори.


Каквото и неудобство да изпитваш - било от катетъра, било от абоката или каквото и да било подобно - трябва незабавно да информираш екипа (най - вероятно сестрата, която ти го е сложила).

Първия път, когато се бях сдобила с абокат, си траех, че ме "наболява" - ми първо, не знаех какво трябва да е усещането, пък и като не става въпрос за зъби, съм доста търпелива на болка... по едно време буквално случайно - и понеже беше станало време за сън - попитах сестрата кога се очаква да преминат тези усещания, леле, не е истина, накара ми се - и с основание! - вика ти как може да не си кажеш веднага, я виж, как се е надуло, явно се е спукало, а ти що си траеш, знаеш ли какво можеше да стане, ако те бях оставила така, нали затова е болката, за да казвате, аз не мога да седя с очи, вперени във всички абокати, че някой може да си трае... и така. Уплаши се жената - то беше току преди нощта, пък и аз вярно случайно питах и като нищо можеше и да си затрая.

Та - каквото и да усещаш, което не те кефи - винаги си казвай!

# 65
  • Мнения: 9 776
Благодаря отново на всички  за споделения опит Hug! Много се надявам и при мен всичко да бъде наред. После ще разказвам Peace.

# 66
  • Мнения: 145
На мен не са ми слагали катетър, а  памперс . Родих 11 на обяд и вечерта към 9 вечерта ме вдигнаха за първата разходка до банята. Родих със секцио  Peace

# 67
  • Мнения: 2 521
Катетъра на мен и при двете секциота ми го поставяха точно преди упойката.Не е много болезнено, но е неприятно все пак.Мисля че не го слагат след упойката за да не губят време.При мен упойката започна да излиза точно след 1 час когато вече приключваха със шиенето Mr. Green

# 68
  • Мнения: 9 776
galina_743, може би наистина за да спестят време слагат катетъра преди упойката. Една приятелка ми разказа, че в края на операцията анестезиолога почнал да дава зор на лекаря, който я шиел и накрая и сложил маска на лицето /в смисъл упоил я още/, защото почнала да излиза от упойката. Събудила се е после в леглото. Явно някакъв вид пълна упойка и е сложил. Да ме извиняват по-компетентните, но не съм много в час с медицинските термини.

# 69
  • Мнения: 2 521
На мен не са ми слагали маска,но упойката наистина излиза бързо и накрая вече се усеща шиенето.Не е силна болка обаче защото упойката все още не е минала съвсем.Но когато ме сваляха от операционната вече си движех краката и малко след това вече си усещах всички части от тялото.Доколкото знам при второ секцио(като при мен)понякога трябва повече време защото може да има сраствания от предишната операция.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Родих секцио със спинална упойка и 15 мин преди операцията влязох да ме подготвят. Качват те на едно "магаре" и ти вкарват тънка тръбичка в уретрата. Не боли, но ако кажа, че не се усеща, ще излъжа. Честно казано на мен ми беше много неприятно, но няма как да не ти сложат. Все пак няма да ставаш дълго време. 

Общи условия

Активация на акаунт