87ма немска тема> Вдишай! Издишай! Вдишай! Издишай!...

  • 15 207
  • 291
  •   1
Отговори
# 285
  • Германия
  • Мнения: 8 099
За записване в градина е нужен документ от тукашен лекар, че детето е "годно" плащаш си го сам, не мисля че ЗК поема такъв разход. Освен това повечето градини искат определени имунизации (тетанус поне)
За детето има ли гарантирано място в градина?



Бейби-бумът днес дали ще има продължение? Wink


Риенска, къде ти е Мая днес?

# 286
  • Мнения: 48
  bouquet   привет момичета,

не знам до колко помагам, но ето това ми изпрати на мен моята счетоводителка миналата седмица /нали и аз се чудя как да си оправим осигуровките тук...та.../



Как да получа Европейската здравно-осигурителна карта.
 

(1).За издаване на ЕЗОК заинтересованите лица подават заявление по настоящ адрес на заявителя в дистрибуторските пунктове на фирмата, която е избрана за изпълнител на обществена поръчка по реда на ЗОП, за изработване и доставка на ЕЗОК ( "КИМ - 2000" ООД).
(2). Към заявлението лицето прилага цветна снимка паспортен формат.
(3). ) Заявлението се подава лично или от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно. За малолетните и непълнолетните лица и за поставените под пълно или ограничено запрещение лица заявление се подава от техните родители и настойници, съответно със съгласието на техните родители и попечители.
(4). Служители на фирмата-изпълнител проверяват документите за четливост и цялост. На заявлението се поставя вх.№ в съответния дистрибуторския пункт.Информация за подадените заявления за издаване на ЕЗОК постъпва своевременно (в рамките на деня, в който е постъпило заявлението), в РЗОК по електронен път. 
(5). В РЗОК от служители със заповед на директора на РЗОК, извършват проверка на здравноосигурителния статус на лицето, подлежащо на задължително здравно осигуряване по българското законодателство, определя се в коя категория по чл. 80б от ЗЗО влиза, с цел определяне на срока на валидност на ЕЗОК. При установяване, че лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права, директорът на РЗОК издава ЕЗОК със срок на валидност - една година. В случай, че лицето е непълнолетно, срокът на валидност на ЕЗОК е до навършване на пълнолетие, но не по-малко от една година и не повече от 5 години. Когато лицето получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, срокът на валидност на европейската здравноосигурителна карта е 10 години, а ако лицето получава пенсия за инвалидност - за срока на отпуснатата пенсия, но не повече от 10 години. При установяване, че лицето е с прекъснати здравноосигурителни права, директорът на РЗОК постановява писмен отказ за издаване на ЕЗОК. Отказът се издава в 14–дневен срок от подаване на заявлението и се връчва на лицето лично или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка, на негов законен представител или на упълномощено лице. 
(6). . Европейска здравноосигурителна карта се издава в 30-дневен срок от датата на подаване на заявлението. Заявителите получават изготвените ЕЗОК в дистрибуторския пункт по подаване на заявлението и удостоверяват с подписа си факта на получаването. Заявителите заплащат стойността на действителните разходи за изработване на ЕЗОК (3 лева). 
(7). При изгубване, кражба или унищожаване на издадена ЕЗОК, както и при възстановяване на здравноосигурителните права на лицето след обявяване на ЕЗОК за невалидна, лицето може да подаде молба за издаване на нова ЕЗОК по установения ред.   

4.Как да получа УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ВРЕМЕННО ЗАМЕСТВАНЕ НА ЕЗОК?

    (1). Удостоверението за временно заместване на ЕЗОК се издава в случаите, когато ЕЗОК не може да бъде издадена по технически или организационни причини, когато обстоятелствата налагат лицето да се снабди с ЕЗОК в по-кратък от законовоопределения срок. На лицата с непрекъснати здравноосигурителни права само при поискване може да бъде издадено Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК 
(2). За издаване на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК лицата подават заявление. Заявленията се подават до директора на РЗОК по настоящ адрес на заявителя. Срокът на валидност на Удостоверението е за срока на едно пребиваване в държава/държави - членка/членки на ЕС, но не по-дълъг от срока за издаване на ЕЗОК. 
(3). ) Директорът на РЗОК издава удостоверенията незабавно, най-късно в деня, следващ датата на подаване на заявлението. Удостоверението за временно заместване на ЕЗОК се издава със срок за валидност, посочен от заявителя, но не по-дълъг от два месеца. 
(4). Заявленията за издаване на Удостоверения за временно заместване на ЕЗОК се приемат и обработват и в случаите, когато са постъпили чрез факс или електронна поща. Издадените Удостоверения за временно заместване на ЕЗОК при необходимост могат да се изпращат по факс, електронна поща и др.


Хубав ден от мен!   Simple Smile

# 287
  • Мнения: 434
Пепе, няма гарантирано място в градина, защото семейството още не знае в кой район на Хамбург ще живее. И аз първо за това попитах, но те ще разберат едва тази седмица, а скоро след това и ще пътуват.
Под документ от лекар имаш предвид атеста, нали? Не мисля, че ще има проблем с това, още повече че ваксините в България са задължителни, а тук най-вече за тях гледат.

Цвете, и на тебе   bouquet

# 288
  • Мнения: 48
...повече че ваксините в България са задължителни, а тук най-вече за тях гледат.

 Simple Smile   Мише, сещам се и още нещо - за ваксините. Ако детето няма имунизационен паспорт може да отидат при личната си лекарка в БГ и да посикат да им го издаде.

Дъщеря ми имаше преди години такав паспрт, но нещо се затри при нашите местения и сега преди да тръгнам от БГ ходих при нашата GP, за да поискам да ми издаде нов. Единственото, с което бях подготвила е че бах купила от книжарницата една малка бяла книжка, която се казва "Имунизационен паспорт". Аз изпозлвах повода и си поднових и моя имунизационен паспорт. Не знам дали тези неща са ми нужни тук, ама гледах да подготвя каквото мога  Wink

# 289
  • Мнения: 1 242
Прелитам само да ви кажа, че бебе няма. По-добре съм и търча по задачи, затуй и мен ме няма.
Значи обобщено, ни маймуна, ни маймунче има. Grinning

# 290
  • Мнения: 3 521
Хайде хващайте си здравните книжки и скок в новата тема - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=326952.new#new

# 291
  • Мнения: 7 605
То4но Е101 беШе  Peace  Само да доуто4ня, 4е тогава иzпратеният Ще е равностоен на вси4ки други zдравно осигурени в страната. Примерно, във Франция иzследването zа токсоплаzмоzата се поема от ЗК, а тук не, и аz трябваШе да си го платя.

Общи условия

Активация на акаунт