Каква е, според вас, оптималната разлика м/у децата?

  • 12 438
  • 100
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 9 474
Цитат на: Vache
Аз смятам, че разликата не трябва да е повече от 3-4 г. Поради няколко причини:
1. Ако децата са породени е ужасно трудно за майката, особено ако ще ги отглежда почти сама. Аз си представям да съб бременна и да тичам след нищо неразбиращо дете.

2. Ако разликата е по-голяма пак от гледна точка на майката нещата се отдалечават, в смисъл тамън си тръгнала на работа и си влязла в крак и айдеее пак.

3. При малка разлика някак вървиш по инерция, имаш тренинга и това е по-добре.

Аз лично не смятам, че по-голямото дете трябва да помага в отглеждането на малкото или поне не така както го разбират масово жените, затова и това отпада като мотив за голяма разлика.
Има едно друго нещо, което съм чувала от жените около мен, че е добре да родиш второто когато първото започва училище. Мисля си обаче, че може да се окаже, че вместо да помагаш на първокласника не можеш да му обърнеш внимание.

Затова ние сме си говорили да планираме второ дете, когато Александра направи 2 или 3 години в зависимост от финансовото състояние, в което се намираме.


Ваче, заставам зад всяка една твоя дума! Simple Smile  Мисля точно като теб!
Всъщност се улавям, че не ми е за първи път да споделям твое мнение. Но сега използвам случая и да ти го кажа. Laughing

Също така е права и Elfi, като задава въпроса:
Цитат
Оптимална за кого - за децата или за нас родителите
?

Аз имам сестра, със 6 години по-голяма от мен. Ами да ви кажа така си мина времето-тя учеше в друг град, после аз отидох да уча в друг град, тя се омъжи много рано-на 19 роди, та не остана време да се опознаем. Cry  Много ми е мъчно за това.
На моменти- в редките случаи, когато изобщо се виждаме-усещам, че имаме да изграждаме много мостове помежду си.... Sad

# 31
  • Мнения: 1 220
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Ellypr
Всеки сам трябва, разбира се, да прецени, но за нас най-добра е малката разлика. Всъщност аз дадох зор  Grinning , за второто. Първо на моите години не мога да си позволя разлика от 10 години (поергенувах си доста), а и не мога да си представя, че ще тръгна на работа, детето на детска градина , всичко влиза в норма и след година две, хайде пак памперси, нощни събуждания, подсечени дупета ...... И да ви кажа смятам, че с годините децата стават по-големи егоисти и ревнивци , а не по-малки. Моите са като при Додо с две години разлика и също ги гледам сама. Не ми е лесно, цял ден правя сметки как да им размина храненето Grinning и въобще режима, че да имам време за глътка въздух. Понякога вечер съм толкова уморена, че не мога да водя нормален разговор, а само гледам в една точка, но вярвам, че скоро децата ще почнат да си играят заедно и ще стане доста по-лесно, или поне живо се надявам да стане така  Grinning . Но не съжалявам, никога не ми е скучно, даже в момента пиша и слушам Вики как ми "чете"  Laughing някаква книжка.



Да! И на мен това ми е най-голямата чуденка. По цял ден правя сметки и изчисления как да им размина храненията.
Не, че не ми се е случвало да стане пробойна в графика и едновременно да кърмя и да държа с дясната рка Ерик, а с лявата да храня Денис. Не ме питайте как се прави Shocked
Вече мозъка до такава степен ми е изпит, че не знам кое какво е и къде е. Загубих си шофьорската книжка, вчера не можах да намеря и ключовете от колата..ходих на пазар без книжка и с резервни ключове.........
Чудя се какво ли ще загубя днес Embarassed


dodo_dodo, pazi decata!!!

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Цитат на: nadq


dodo_dodo, pazi decata!!!

Хахахаха ! Laughing  Laughing  Laughing
Няма страшно за тях! защото само те са ми в главата, та няма място за другите неща Laughing

# 33
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: kopche
Аз имам сестра, със 6 години по-голяма от мен. Ами да ви кажа така си мина времето-тя учеше в друг град, после аз отидох да уча в друг град, тя се омъжи много рано-на 19 роди, та не остана време да се опознаем. Cry  Много ми е мъчно за това.
На моменти- в редките случаи, когато изобщо се виждаме-усещам, че имаме да изграждаме много мостове помежду си.... Sad


В тази връзка разликата между мен и брат ми е 1г. и 5м. и винаги сме се разбирали прекрасно /е, имало е периоди в детсвото когато се дърляхме и биехме непрекъснато  argue  #2gunfire bash , но те са в реда на нещата Laughing  Laughing  Laughing / и сега все още сме много близки hug . Същото важи и за моите братовчеди - с двама от тях разликата ни е по2г., а с единия - 5г., но много се разбираме и обичаме и до сега. А имам братовчед, който е с 10г. по-малък от мен, но той някак не се вписва сред останалите - по-отчуждени сме. Така че ако е за децата - разлика до пет години може би е най-добре Rolling Eyes . Но въпросът ми отново е - защо всъщност раждаме децата си Confused ?

# 34
  • Мнения: 2 693
Сега да си кажа и аз какво мисля по въпроса:

1. Породени деца - нямам нито желание, нито физическата сила да гледам.
2. Разлика от 2-3 години - като чета постингите на Ellypr и dodo_dodo, а и по предишни мои наблюдения - ама хич не ми харесва тоя вариант. Почти всеки ден виждам как 2-3-годишното дете отнася шамара, защото майката е изнервена от постоянните колики на бебето или никнещите му зъби, и очаква по-голямото дете да я разбира и подкрепя, ама тц, то и то си е бебе! /не казвам, че всички са така, не ме разбирайте погрешно, но това е което виждам/.
3. Разлика от 4-5 години. Цитирам една позната - много спокойна и мъдра мама /чак и се чудя на хладнокръвието!/ - "Тъкмо едното стана човек, и айде пак наново!"
4. Над 5 години разлика. Тук вече е истинското тото. Не съм съгласна, че колкото повече растат, толкова по-големи егоисти стават. На тази вързаст вече личи характера, и съответно се вижда резултата от възпитанието. Ние с брат ми сме с 6 години разлика /той е по-малкия за съжаление/, но освен "побоищата" Laughing в ранна детска възраст, всичко друго ми е купон с него. Може би защото имаше един дълъг период, в който сами се гледахме, нямаше "тате носи, мама меси", но връзката ни е много силна, при положение, че от доста години не живеем заедно. И така - въпреки различните полове и разликата във възрастта, никога не сме губили връзката помежду си! Е, когато беше по-малък не съм го водила по купони и кръчми с мен, също така едва ли можеше да ми е някаква опора в света, но пък аз живея с нагласата, че съм сама и само на себе си трябва да разчитам!
5. Около 10 години разлика. Колко много си личи, когато на някое дете не му е обръщано достатъчно внимание! Виждала съм и двете крайности - от жестока ревност /граничеща с лудост и престъпление/, до дете, което дава всичко за малкото си братче или сестриче!

Та така, общо взето пак се убедих, че първоначалното ми намерение е най-доброто за нас! Време откъм възраст имам да планирам всеки от изброените варианти /е, породените отпадат, Емката порастна вече Laughing /, и всъщност затова пуснах анкетата! Grinning  Майчинството не ми тежи, така че нямам нищо против да го изживея отново на една по-късна възраст!Благодаря ви за отговорите, момичета, интересно ми беше да прочета всичко написано!  Grinning  Grinning  Grinning

# 35
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз искам три деца с възраст през 3-4 години. Сега се борим за номер две!  Laughing
За мен това е най-добрата разлика. Так имаш време да се насладиш на бебешорските години на първото, после като то тръгне на градина - имаш време за второто и т.н.
Освен това междувременно имаш възможност да походиш малко на работа - година-две, да влезеш пак в обществото, колкото да не те забравят през следващите две години. Че иначе ако изкараш 4-5 години само вкъщи с децата, първо- ще изкукаш и второ - като срещнеш някой познат по улицата, ще ти кима с объркана физиономия и ще си мисли - "Абе откъде я познавах тази, не съм я виждал сто години?!"  Imp  Wink

# 36
  • Мнения: 148
Ако не е късно и аз да кажа моето мнение, което е в подкрепа на варианта "до 10г." Аз имам брат, който е 7г. по-малък от мен и доколкото си спомням никога не съм се чувствала ощетена, напротив страшно много го обичам и досега и му помагам с каквото мога да си стъпи на краката. А като дете страшно помагах на майка ми и се грижех за него.
Моите деца са с 2г. и 10м. разлика  и мога да кажа, че съжалявам че не изчаках каката да стане по-самостоятелна и тогава да раждам братче, тичането и нервите са големи, умората също. Добре, че тръгнах на работа, когато малкия стана на 6м., защото бях с опънати нерви и сигурно щях да си ги изкарам на дъщеря ми. Но да са живи и здрави, все си мисля че ще дочакам момента, в който ще се оправят сами и няма да се налага да бърша носове и да разтървавам на всеки 3 минути.
Успех на всички майки, които искат и второ детенце - това е най-хубавия подарък за първото дете, но то ще го разбере чак като порасне Wink

# 37
  • Мнения: 580
Имам сестра с 4 години по-голяма от мене.От как се помня все се "дърляхме", докато аз не излязох от пубертета.От тогава се разбираме много добре.Преди да се омъжим излизахме заедно по дискотеки и си бяхме като приятелки.Но пък годините преди това.....  Close  За това и реших децата ми да бъдат с разлика около 2 години.За сега така и се очертава.Митака ще бъде на година и осем месеца когато живот и здраве се появи бебето.Знам, че ще е трудно, но пък ще си израснат заедно.
Третот го планувам след около 10-15 години  Laughing

# 38
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Разликата между Елина и новото попълнение ще е две години и един месец...незнам дали е оптимална...ще ти кажа след месец-два....но знам, че ако бяхме отложили за по-натам....сигурно щеше да ни се отще всичко от начало....Simple Smile знам ли:)

пък и ми се стува, че така ще мине по-бързо:)....може само така да ми се струва...незнам, ще видим:))))))

# 39
  • Мнения: 1 770
Цитат на: dodo_dodo

ооох, братя, пардон сестри по съдба Laughing
и аз слухтя, като разперя пеленгаторите и чувам всяко шумче.
а ерик е особено звучен нощем - то не е сумтене, то не е хъркане, давене, хълцане, пуфтене.......човек ще рече, че осъществява тежък физически труд мъника, а не че просто трябва да заспи!


Simple Smile И ние сме същите и се чудех дали сме "в нормата"  Wink
То не са звуци, то не са физиономии и протягания във всякакви посоки... понякога пръхтим като кончета, друг път кудкудякаме като кокошчици или пък цвъркаме като мишлета...

А Додо, как го правиш този номер с едновременното писане във форума и кърмене?

То и аз към 3-4 също кърмя, но не сядам на компютъра, щото много ми бучи нощем и ме дразни, пък и после през деня очите ми се сбъркват, а евентуално гледам по тв повторението на някой филм от през деня. Пък и не мога да си представя как ще се кърмим без да държа с едната ръка гърдата - иначе тя се изплъзва и бебо яко захапва зърното: до сълзи (моите разбира се). Иначе и аз бих се включила в чата Wink

А относно темата: моите деца са с 8 години разлика. Хубавото, което аз виждам е че: каката ми помага; между нея и бебо имах няколко години, в които да поработя та да ми омръзне и пак да поискам да се кротна вкъщи  с някой малчо. Осъзнавам, че няма да може да си играят на един акъл, но пък каката ще може да се грижи за малкия и да го учи на туй-онуй като му дойде времето.
Аз и моят брат имаме 8 години разлика - в случая обаче той е по-голям от мен. Отдалечеността е голяма наистина, но когато порастнахме, разликата във възрастта няма такова голямо значение.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Цитат на: Yvette


А Додо, как го правиш този номер с едновременното писане във форума и кърмене?

То и аз към 3-4 също кърмя, но не сядам на компютъра, щото много ми бучи нощем и ме дразни, пък и после през деня очите ми се сбъркват, а евентуално гледам по тв повторението на някой филм от през деня. Пък и не мога да си представя как ще се кърмим без да държа с едната ръка гърдата - иначе тя се изплъзва и бебо яко захапва зърното: до сълзи (моите разбира се). Иначе и аз бих се включила в чата Wink


малко сложно ми идва, затова и пиша с краката без препинателни знаци и главни букви
по правописа ми може да познаете дали кърмя в момента или не Laughing  Laughing  Laughing
и с едната ръка съм обгърнала бебето, с другата пиша - бавно и славно Grinning
гърдите ми не са големи и му идват тамън по мярка без да ми се налага да ги придържам, натискам и повдигам
а за бученето нощем - бучи спор няма, аз като съм дежурна по бебе хич не го гася, но на фона на другото озвучаване за което писах вече - хич не може да ме впечатли Laughing

# 41
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Yvette
А относно темата: моите деца са с 8 години разлика. Хубавото, което аз виждам е че: каката ми помага; между нея и бебо имах няколко години, в които да поработя та да ми омръзне и пак да поискам да се кротна вкъщи  с някой малчо. Осъзнавам, че няма да може да си играят на един акъл, но пък каката ще може да се грижи за малкия и да го учи на туй-онуй като му дойде времето.
Аз и моят брат имаме 8 години разлика - в случая обаче той е по-голям от мен. Отдалечеността е голяма наистина, но когато порастнахме, разликата във възрастта няма такова голямо значение.


Хм, това за по-големите каки ми се струва, че е почти правило, много са грижовни, но ми се ще да се включи и някоя мама с по-голям батко, има ли такива? Rolling Eyes  Все си мисля, че от по-големите батковци можем да очакваме евентуално разбиране, ама чак помощ... не знам, то си е и до дете! Grinning

Аз исках брат ми да е по-голям, защото щях да имам повече свобода, и нямаше да ми се налага аз да пробивам вратите в закоравялата и упорита до самозабравяне Овнешка глава на майка ми! Сега на него му е толкова лесно... Grinning  Sunglasses  Grinning

# 42
  • Мнения: 830
Разликата от 2 год. и 8 месеца при моите деца си ми харесва , така си я искахме . Но , да , това е разлика за хора със здрави нерви ! Добре че моите са такива Simple Smile) . Така едното дете "върви покрай другото " , по-близки са си децата ( макар че и това да е относително както много майки са споделили ).
Но аз си оставам за разлика до 5 години .

# 43
  • Мнения: 2 693
Цитат на: nadia
Разликата от 2 год. и 8 месеца при моите деца си ми харесва , така си я искахме . Но , да , това е разлика за хора със здрави нерви !


Еееееех, мила, не е само до здрави нерви, повярвай ми! Grinning

# 44
Айде и аз да се отчета Simple Smile
Разликата между мойте двете буболечки е 2 години и 11 месеца(пиши ги 3). Честно казано мислехме за вариянт 2, но нещата се бяха поизкривили от нашият план. До сега нещата вървяха добре. Ама сега малкото (на9 месеца) налита на играчките на кака си и тя ревностно ги пази и не ги дава(въпреки нашите убеждения ,че в къщи всичко е на всички Sad ). И от там почват драканиците. Не знам като поотраснат как ще е. Че за капак взехме и куче (на 8 месеца сега) .Боря се с тях сама денем. Вечер тати помага. (да  не кажа, че му връчвам цялото домочадие). Абе като дойде номер две осъзнах колко лесно било да гледаш едно дете.  Grinning
Със сестра ми имам 7 години разлика(тя е по-голямата) И по нейни разкази (аз не помня този момент)майка ни ми е давала тя да ме гледа като излиза навън да играе. И тя сподели, че много мразела този момент и ме е дресирала като ме прибере в къщи и майка попита дали съм се наиграла, аз да кажа ДА. Да ама НЕ. Голям инат съм брей. Правила съм й мръсно. В общи линии близки с нея и добри приятелки станахме когато навърших 18 години. До тогава имахме различни интереси, тя учеше и в друг град. Сега сме още по-добри приятелки и всичко си споделяме, но "първите" години може би ни липсват и на двете.
Всеки сам си избира вариянта. Аз не исках да се получи така и с моите деца. Искам от малки да са си приятелки. Пък знае ли човек. Децата винаги са различни , пък макар и от една майка.  Wink  Grinning
Боболента, който и вариянт да си избереш ти пожелавам да се разбират и обичат децата. И най-вече да уважават вас РОДИТЕЛИТЕ Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт