Световната икономическа криза или каквото там се случва в момента

  • 77 504
  • 1 312
  •   1
Отговори
# 1 305
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 942
Как на какво? На грешките. За да се предотврати повтарянето им, или поне на част от тях, доколкото е възможно. Ако има слаб контрол ето тук - ще го затегнеш, ако алчността и кражбата са си прокарали път през тази вратичка, ще промениш закона, разпоредбите, практиките и пр.

# 1 306
  • Мнения: 4 399
ЧеКа, много благодаря за подробната информация! За мен е много интересно да Чета твоите постове защото обстановката при вас е много специфиЧна, а тук не се коментира, на принципа малка страна, всяко Чудо за 3 дни. Хубаво е Че толкова бързо страната е запоЧнала да се възстановява, дано да продължи тази тенденция.

Как на какво? На грешките. За да се предотврати повтарянето им, или поне на част от тях, доколкото е възможно. Ако има слаб контрол ето тук - ще го затегнеш, ако алчността и кражбата са си прокарали път през тази вратичка, ще промениш закона, разпоредбите, практиките и пр.

Не само на грешките, а и на отговорността. Човекът си е алЧно създание по природа, но ако знае Че няма шанс алЧността му да бъде наказана, се стига тоЧно до такива програмирани 'грешки'. Някак си в цялата ситуация на мен особено много ми се губи въпроса за отговорността. Защото в ЕУ има нормативи за формата на бананите и никой не може да изкара на пазара банани, които не са завити под не знам си какъв градус, но се оказва Че всяка банка може да ви 'продаде' някакви финансови инструменти, които на нея самата не са и ясни.  Rolling Eyes След това ограбеният данъкоплатец се спуска да спасява същата тази банка, която му е прахосала спестяванията, за награда пък му вдигат и данъците. На мен това ми звуЧи като сценарии писан от психиЧно болен, но за съжаление е реалност и при това положение в ролята на данъкоплатец ми се иска да видя Че все пак някакви поуки са извлеЧени и Че виновни понасят също някакви последствия.  И да, иска ми се да видя и Че банките се контролират поне колкото бананите и краставиците, но засега май бананите остават приоритет.

# 1 307
  • Мнения: 9 052
Вяра  аз какво говорих преди повече от година  Mr. Green Няма оправия, освен на хората да не им остане друг избор, освен да се дигнат срещу цялата тази мафия  Hug 

# 1 308
  • Мнения: 263
Вяра  аз какво говорих преди повече от година  Mr. Green Няма оправия, освен на хората да не им остане друг избор, освен да се дигнат срещу цялата тази мафия  Hug 

Да се дигнат, ама за това трябват лидери... нация от индивидуалисти (много често по принуда егоисти) не се вдига ей така. Омагьосан кръг е тая история, ама айде...  #2gunfire

# 1 309
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Защото в ЕУ има нормативи за формата на бананите и никой не може да изкара на пазара банани, които не са завити под не знам си какъв градус, но се оказва Че всяка банка може да ви 'продаде' някакви финансови инструменти, които на нея самата не са и ясни.  Rolling Eyes След това ограбеният данъкоплатец се спуска да спасява същата тази банка, която му е прахосала спестяванията, за награда пък му вдигат и данъците.

...а пък работата с европейското законодателство е такава,  поради "гениалната" идея на държавите-членки да си имат валутен съ/з, но с минимална възможност за Европейските институции да упражняват фискална дисциплина.

Каквото и да си говорим, колко и какво законодателство се прави в ЕС зависи само и единствено от държавите-членки. В областите, където искат слаб съ/з, си го правят такъв (за справка - съдбата на Пакта за стабилност и растеж след като Франция и Германия наруушиха някои от критериите от Маастрихт, касаещи точно макро финансовата дисциплина)... Иначе за пред редовия гласоподавател винаги остава оправданието с Бр/ксел.

Ако може всяка държава да не отстъпи и милиметър от фискалната си независимост, обаче като опре ножа до кокъла - хайде на европейското (визирам фонда за солидарност и идеите за Евробондове)  #Cussing out

Последна редакция: вт, 04 яну 2011, 21:52 от Loreley

# 1 310
  • Мнения: 263
Спред мен истината е, че държави с традиционно добра финансова дисциплина като Германия направиха компромис с приемането на редица държави без да предполагат какви буфосинхронисти и аматьори движат финансите там. Добави в комбинацията също и традиционни културни нагласи като маняна-маняна, никой да не си задва зор за нищо, важното е купона да продължава и ти е ясно защо системата е програмирана за злоупотреби. Тепърва ще стане ясно какви ядове ще добави "балканската" икономическа мисъл, която дори в условия на валутен борд успява да генерира инфлация и бюджетен дефицит + високи нива на безработица.  hahaha

За един германец е немислимо как така няма да се спазват правилата, за французите стачката е национален спорт, а на испанците и гърците им дреме, щото има защитни клаузи и техните "политически партньори ще им окажат подкрепа". Най-голямата мъгла и измама в ЕС е, че бюрократите успяха да откъснат/разделят в съзнанието на хората държавноста от гражданите. Хем гражданите страдат, хем им плащат масрафа, хем "това ни е спуснато от ЕС" и в повечето случаи изправните държави нямат избор.

# 1 311
  • далечно
  • Мнения: 1 029
е, все пак валутният съ/з не е в никакъв случай немска благотворителна акция, но наистина шмекериите в него доведоха до сегашното състояние на нещата. Далеч съм от мисълта, че Германия и т.н. не са били наясно с "двойното счетоводство" на някои държави - ама докато нямаше кой знае какви последствия си затваряха очите и оставха ЕЦБ и/или ЕК да размахват безпомощно пръст. А и защитните клаузи не са точно безплатен обяд, а и ги позатегнаха. 

Но пък е непонятно как обикновените хора масово отказват да разберат връзката между харчовете на избраните от него (харчове усвоени от него) и "фискалния хал" на държавата. Или че ако производителността на труда е ниска и нямаш възможност да си обезцениш валутата, то няма как просто заплатите да са само нагоре ио да запазиш конкурентноспособност.

"това ни е спуснато от ЕС"
това е класика в жанра и най-красивата част от членството в ЕС - националните политици обожават да си приписват успехите във всичко, но загрубеят ли нещата и стигне ли се до непопулярни мерки и - о, красота - най-лесното оправдание е за "спуснатото".
По отношение на процеса на приемане на европейско законодателство и неговия обхват, по същество огромна част от материята е в ръцете на държавите-членки (чрез Съвета на министрите и ЕП). Има няколко области, в които ЕС има ексклузивни компетенции (напр, вътрешен пазар), но те са минимална част от обхвата на законодателството.   

# 1 312
  • Мнения: 9 052


Но пък е непонятно как обикновените хора масово отказват да разберат връзката между харчовете на избраните от него (харчове усвоени от него) и "фискалния хал" на държавата. Или че ако производителността на труда е ниска и нямаш възможност да си обезцениш валутата, то няма как просто заплатите да са само нагоре ио да запазиш конкурентноспособност.

 

Да бееее !  Ама много е ин тересно как успват все още да се съпротивляват да им промият мозъка и да ги унижат до там, че да се мислят за виновни за каквото им се каже! Айде бе! Добъра система е тази на религията, където каквото и да ти се каже в името на свисшата сила - вЕрваш и превиваш гръб! Са,мо на физическо насилие - то и робите са вдигали глава и са се противили . но влезнат ли в сила промивките на мозъка и сме готови.

Общи условия

Активация на акаунт