Чиста Молитва

  • 11 243
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
На 40 ден от раждането на детето, майката трябва да заведе бебчо в църквата, за да направи попа чиста молитва за двамата.
Вие водихте ли детето в църквата?
Имам и един въпрос - Ако не успееш на 40-я ден може ли да се заведе след това да се прочете тази чиста молитва?!Питам защото днес ставаме на 40 дни а се чудя още поневе на вън е малко студеничко. Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 194
Здравей! Няма проблем да отидете по-късно на църква, никой няма да ви върне  Wink Аз ходих точно на 40-я ден, тогава правихме и погачата  Peace

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз също ходих на 40-щ ден

# 3
  • Мнения: 91
аз отидох на 39тия ден защото нямаще как на 40тия а после след време една акушерка ми каза че това се правило на 39тия ден #Crazy Shocked

# 4
  • Мнения: 286
Ние не сме ходили, не знаех, че трябва. Когато правихме кръщенката, попа ми пя и на мен, мисля че това беше Чистата молитва за мен. Иначе на самото кръщене не ме пуснаха с бебето вътре, така било редно, ако не съм ходила на църква "да се пречистя" преди кръщенката.

# 5
  • Мнения: 645
За първи път чувам такова нещо

# 6
  • Мнения: 780
Не съм ходила.

# 7
  • Мнения: 571
Аз имам малко глупав въпрос!Не мога да сметна кога е четирестия ден!!Дъщеря ми се роди на 08.09!Кога е 40 ден от раждането и на 17 или на 18 откомври newsm78Ако за първи ден се смята 8ми значи трябва да е на 17 ако пък се смята следващия ден значи е на 18ти??Много се обърках и ако може да ми разясните ще съм ви страшно благодарна Hug

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Брои се и деня, в който се е родило бебето. Това е първия ден, а не от следващия  Peace

# 9
  • Мнения: 451
Аз отидох към 48-50ден, защото точно да 40-я ден от раждането почина чичо ми и нямаше как да отида!

# 10
  • Мнения: 343
Мисля, че може. Моето дете вчера направи 40 дни и ходихме. Попа ме попита кога е наравило 40 дни, което ме кара да мисля, че със сигурност не е проблем. Важното е преди това да не си влизала в черква. След молитвата вече може.

# 11
  • Мнения: 2 090
Не знаех за това и не съм ходила,нито на 40 ден,нито след това.

........ Иначе на самото кръщене не ме пуснаха с бебето вътре, така било редно, ако не съм ходила на църква "да се пречистя" преди кръщенката.
На кръщенето на сина ми никой не ме е питал дали съм "пречистена" или не Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 7 201
Само на мен ми четоха такава молитва на 40-я ден.
На детето беше на самото кръщене.
Не мисля,че е някакъв проблем да се спази точно на деня. Peace

# 13
  • Мнения: 257
И двете си деца водих точно на 40 ден
Можеш да го заведеш и по късно но според мен е наи добре да си е на деня

# 14
  • Мнения: 1 153
Може и по-късно, никой няма да те върне. Но не бива да ходиш на църква преди да са ти чели чистата молитва.

# 15
  • Мнения: 2 197
Може и по-късно, никой няма да те върне. Но не бива да ходиш на църква преди да са ти чели чистата молитва.
Точно така. Просто не трябва да е преди 40-тия ден.
Иначе при кръщенето няма значение дали на майката са и чели молитва, важното е кръстницата да е кръстена.

# 16
  • Мнения: 9 973
на 40 ден го заведох

# 17
  • Мнения: 1 372
Смятам че няколко дни по-късно не е фатално. Моята дъщеря я заведохме на 41 вия ден, защото тогава имаше служба в църквата.

# 18
  • Мнения: 1 134
Най - добре е да е точно на 40-тия ден. Майката - за да й се прочете въпросната молитва, а бебето, за да го "представят" на Бога.
Другото, което малко хора знаят е, че най - късно до тертия ден след раждането се освещава специална вода в църквата за родилката. Peace

# 19
  • Мнения: 263
Не съм правила подобно нещо. Не мисля , че има смисъл.

# 20
  • Мнения: 1 153
Не съм правила подобно нещо. Не мисля , че има смисъл.
Това е религиозна традиция, за някои има смисъл Peace

# 21
  • Мнения: 822
Може да ти четат тази молитва по-късно.На нас ни я четоха на 60 ден и попа ни каза,че докато не ти четат тази молитва не трябва майката да влиза в църква.Също ни каза,че ако искам да кръстя бебка,трябва да ни е четена тази молитва.

# 22
  • Мнения: 4 784
Ходих, но сама. Молитвата е за майката. Пробвай с търсачката, има доста теми по въпроса във форума.

# 23
  • Мнения: 371
И аз не съм ходила късно разбрах за тази молитва  Whistling

# 24
И ние ходихме точно на 40 ден. Тя се чете да пази майката и новороденото.

# 25
  • София, център
  • Мнения: 3 455
На 40-тия ден четоха и на мен.

# 26
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Аз не съм правила

# 27
# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 588
Ние не можахме да отидем точно на 40-ия ден, защото таткото точно тогава беше в командировка. Питахме попа дали е фатално и той каза, че може да отидем в следващите дни. Така че чистата молитва ни я четоха на 42-ия ден.  Peace

# 29
  • Разград
  • Мнения: 518

Аз също  Peace

# 30
  • Мнения: 1 187
. Важното е преди това да не си влизала в черква.
Това не го знаех. Аз влязох една седмица преди това, за да си запиша деня и часа (при нас предварително всичко се уточнява). Но има логика - преди това сме "мръсни"

# 31
# 32
  • София
  • Мнения: 7 036
Заведох малкият точно на 40-ят ден, беше някаква кошмарна виелица, но бях твърдо решена.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Аз съм чувала,4е трябва точно на 40-тия ден да се направи чистата молитва,но ние отидохме на 41-вия ден.Няма нищо лошо,да се направи и по-късно.

# 34
  • Мнения: 4 433
Ние не сме ходили,но съм чувала че няма проблем ако закъснеете

# 35
  • Мнения: 1 512
При мене 40 ден се падаше през седмицата и затова отидохме в неделя ( за да може и свекито и таткото да са с нас). Няма нищо лошо в това да се направи и по-късно.

# 36
  • София
  • Мнения: 112
При мене 40 ден се падаше през седмицата и затова отидохме в неделя ( за да може и свекито и таткото да са с нас). Няма нищо лошо в това да се направи и по-късно.

И аз така направих, като преди това се обадих в църквата и питах попа дали е фатално ако не е точно на40-тия ден - каза, че не е, но не трябва е да преди него.

# 37
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Не. Няма никакъв проблем по-късно. По-рано не може. Peace

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 129
Ходих точно на 40-я ден да ми прочетат чистата молитва и "представя" бебчо пред Бог.

# 39
  • Мнения: 2 479
Ходихме точно на 40-тия ден.

# 40
  • Мнения: 4 753
Не съм ходила - не смятам, че аз или бебето сме "мръсни", за да ни се чете "чиста" молитва, от когото и да било...

# 41
  • Мнения: 30
Заведох бебчо точно на 40 ден.В църквата ми казаха,че трябвало точно на тоя ден,а не след него.Четоха ми "чиста"молитва.След като свърши с молитвата попа взе бебчо и с него обиколи църквата,като почна да го нарича за здраве.

# 42
  • Мнения: 2 521
Не съм ходила,но на кръщенката никой не попита за това,и не са ме спирали да вляза в църквата Naughty

# 43
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
И двата пъти ходихме на 39 ден, просто така се падна.
Предполагам няколко дни след това също не е проблем.

# 44
  • Мнения: 259
не сме правили "чиста молитва" и на кръщенето никой не ме е питал или спирал.

# 45
  • Мнения: 566
аз пък знам че се ходи в неделя , и по рано от 40 ден  или точно на него.Моята дъщеря я заведохме на 38 ден(защото се падаше неделя ) и след което се ходи на гости у майка  ти,но преди да влезнеш в нейната къща (старата твоя Laughing) трябва да влезеш в чужда къща за да не се ожени за първият срешнат.И  за момиче знам  че е по хубаво да се заведе по рано .Баба ми ми е казвала така и ние решихме да  го спазим това  нещо.

# 46
# 47
  • Мнения: 2 784
Чувала съм ,но не съм ходила. Не искам да влизам в теологически спор, но не мисля, че жена, която е дала живот, може да бъде "нечиста" пред Бог, това са само попски измислици и бабини деветини.

# 48
  • Мнения: 719
Чувала съм ,но не съм ходила. Не искам да влизам в теологически спор, но не мисля, че жена, която е дала живот, може да бъде "нечиста" пред Бог, това са само попски измислици и бабини деветини.

Точно така.

# 49
  • Мнения: 304
и аз не знаех,че се ходи никога не съм ги водила на църква-може би като пораснат малко и сами пожелаят тогава Peace

# 50
  • Мнения: 571
Аз знам че погачата се прави задължително в неделен ден а на църква се ходи на 40 точно!За това питах и как да ги смятам Hug
Рири благодаря

# 51
  • Мнения: 529
Каката не съм я водила,бебето  водих точно на 40тия ден,но мисля ,че ден-два не са проблем.

# 52
  • Мнения: 1 103
И двете си деца заведох да им четат чиста молитва точно на 40 ден .Нищо няма да стане ако отидеш по късно просто когато имаш възможност..

# 53
  • Мнения: 805
За пръв път чувам за подобна традиция. За сметка на това Изабела я кръстихме на 2 месеца, така че мисля, че едното замества другото...
Може с второто да ида.

# 54
  • Мнения: 1 134
Идва от Стария Завет - очистването е свързано с проклятието върху Ева, че с мъка ще ражда децата си, съответно тези 40 дни се припокриват с времето на кръвотечение при жената след раждането, а и се счита, че до тогава родилката и бебето са между живота и смъртта. Освен това на 40-тия ден от раждането са водили детето в храма и са оставяли жертвоприношение. След Новия завет жертви не се принасят, днес жертвоприношението се изразява в молитва и палене на свещ.

# 55
  • Мнения: 645
Ходихме точно на 40-я ден. Доколкото знам, чистата молитва е по - скоро за майката.

# 56
  • Мнения: 1 473
Не сме ходили на 40 ден, нямахме възможност.
  Това да се иде на църква  и да се направи погача  е хубава българска традиция, но не е фатално ако не се направи. Доколкото знам молитвата е за майката, ако тя е кръстена, а бебето трябва да бъде кръстено, което в миналото е ставало на 40 ден от раждането.
 Ние  кръстихме сина ни като стана на 4 месеца.

# 57
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Какво представлява тази чиста молитва?Аз мислех че кръщенето е за пречистване от първия грях а майката тя нали е пречистена вече с нейното кръщене като дете? Тази чиста молитва от какво я пречиства всъщност?Благодаря

# 58
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
....и аз така  Crazy ...ами сега  Sunglasses

# 59
  • Мнения: 9
Идва от Стария Завет - очистването е свързано с проклятието върху Ева, че с мъка ще ражда децата си, съответно тези 40 дни се припокриват с времето на кръвотечение при жената след раждането, а и се счита, че до тогава родилката и бебето са между живота и смъртта. Освен това на 40-тия ден от раждането са водили детето в храма и са оставяли жертвоприношение. След Новия завет жертви не се принасят, днес жертвоприношението се изразява в молитва и палене на свещ.
Аз ходих точно на 40 ден , но не мисля, че фатално да е няколко дни след това . Кръщенето го направихме когато  Бебчо навърши 3 месеца , но не са ме питали дали сме ходили на чиста молитва .

# 60
  • България
  • Мнения: 457
Точно на 40 ден го заведохме Peace

# 61
  • Мнения: 1 168
И ние ходихме Simple Smile. Важно е да е след 40-я ден, може и по-късно, но до тогава не трябва да влизаш в църква. Peace

# 62
# 63
  • Мнения: 488
Отидох в църквата около 11 часа,попът имаше ангажименти и аз попитах дали може да отида на следвашия ден защото ПАК наближаваше кърмене  hahaha ,но ми казаха че САМО на 40 ден се ходело-не може кой когато му скимне  Naughty Попчето претупа на две-натри молитвата,  bishop тя е за майката всъщност,и ни пусна да си ходим,тя и беба се разцирика към края   breastfeeding
Прибрах се пречистена,пресметнах пак дните и се оказа че съм отишла на 41 ден  moresmile

Общи условия

Активация на акаунт