Кога и с какво захранихте бебетата си?

  • 77 972
  • 630
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 13 805
В светлината на писаното преди мен , дъщеря ми по съвет на педиатърката и тогавашните тъпи тъпи тъпи  методики на 3 месеца с картоф. Има толкова алергии включително хранителни ( примерно свинско, телешко , морски продукти, млечни изделия ,добакив шоколадите и много др.)че ми идва да застрелям който е измислил тази глупост и себе си че съм ги слушала. Синът ми изключително кърмен 7 месеца пълнии именно заради предразположението към алергии. Захраних не с пюре а с твърди храни - кора ръжен хляб, морков, свежо сирене. За сведение за разлика от сестра си няма хранителни алергии.

# 61
  • Мнения: X
Откога картофа е тежък? Мислех, че е от първите храни, с които се захранва.
Иначе съм изумена, че все още има майки, които не знаят, че се захранва след 6 навършени месеца (приблизително естествено, ама 3 месеца е безумие) и не се пият сокове до годинка! Това трябва да се напише с големи букви във всички лекарски кабинети.

# 62
  • Мнения: 573
И аз не го разбирам това със соковете и захранване на 3-4 месеца, както и с даването на готови пюрета, при наличието на толкова много плодове и зеленчуци поне през 3 от 4-те сезона в страната и това, че все още се намира качествена селска продукция по пазарите.

Моят син е изключително кърмено бебе, захраних го на 6 месеца, още не седеше стабилно и не проявяваше особен интерес към храната, но все пак реших да пробвам, опитах с домашно пюре от морков, картофче, тикичка, в този ред, беше потресен, иначе още първия път грабна лъжичката от ръката ми и си я пъхна в устата, но просто беше в потрес от съдържанието Simple Smile Изчаках го още 2 седмици и почнах да пробвам по малко да му предлагам да си гризе плодове - круши, дини, ябълка, банан (знам, че може да е било грешка, но нямаше реакция към него) и човекът почна да яде с апетит, малки количества, но с удоволствие и дъвчеше. Не ми се е давил с храна никога, по-големи парчета като има ги изплюва, но за сметка на това като му дам вода после, се къса да я плюе и да се дави с нея Grinning Сега е в началото на 8-ми месец и хапва почти всичко, без месо и глутен още, макар че ще ги въвеждам и двете тази седмица. Малки количества и си се кърмим приоритетно, но въвеждам все повече неща, като всеки път давам по нещо според наличността на нещо хубаво, което съм открила и доколко го смятам за подходящо. Примерно като попадна на хубав пъпеш, споделям с него. Гриловах една тиквичка и му дадох и на него. Пекох тиква във фурната, издълбах и за него и му давах с лъжичка. Като правя салата от домати и красавици (плодове и зеленчуци винаги купувам от автентично изглеждащи хора на пазарчето до нас, личи си ясно кои са прекупвачи и кои производители), му давам резен краставица да си смуче или парче домат, обелен, изяжда го цялото и пита за още Simple Smile Жълтъкът го въведох намачкан и смесен с настърган домат и няколко капки пречистен зехтин, понеже иначе не искаше жълтък - много добре се прие. В нищо не слагам сол и захар, солта ще я ограничавам до година, захарта поне до 2. Детето надава прекрасно, вече минава 10 кг, но са равномерно разпределени, висок е. Мисля да кърмя до година, като другата храна да е по-скоро за опитване и учене как се дъвче, а между година и две да е на кърма сутрин и вечер и евентуално по спешност през деня Simple Smile Човекът има невероятен апетит и с еднакво желание се нахвърля както на гърда, така и на всяка храна, която му предлагам. Нощем спи от 8 до 7 с едно събуждане за кърмене в 2, след което веднага заспива, така че не смятам, че гладува. И през деня е много спокоен. Предпочитам да му давам истинска храна в натурален вид + кърма, не виждам защо да купувам съмнителни бурканчета, в които не се знае дали са останали полезни вещества, но има сол, захар, консерванти и други подобни излишни неща. Детето ми не е пуйка, че да го угоявам с нещо, само за да му е запълнен стомаха, в тая храна, дето я ядем и двамата, трябва да има някаква смиленост все пак. Не съм маниак на тема здравословно хранене, просто се ръководя от това, което ми е вкусно и по една случайност разните пакетирани и обработени до безкрайност храни просто не са в тази категория. Затова и не смятам да му давам разни бисквитки, Зрънчота и други подобни неща. Предпочитам да му сваря кафяв ориз или овесени ядки, да направя един домашен хляб или солетки, да намеря хубави плодове, зеленчуци или някоя селска кокошка Simple Smile Млечни ще въвеждам след годинка, дотогава си има достатъчно мляко със сигурност Simple Smile Сега направих за пръв път нещо много лесно и вкусно, което ще му предложа за пръв път утре, ако не му хареса, аз ще ги изям със сигурност - настъргват се две ябълки и два моркова, смесват се с 200 гр. брашно (аз ползвах от лимец, макар че с всякакво ще стане) + 60 гр. масло, сместта се прави на продълговати формички, тип соленки, да са удобни за хващане, и се пече за около половин час на предварително загрята на 180 градуса фурна. Бързо, лесно, полезно и мекичко Simple Smile Не виждам защо да давам разни съмнителни бисквитки, когато мога да правя това през ден. Вода почнах да давам след като започнах със захранването, предлагах след всяко ядене на нещо.

# 63
  • Мнения: X
Идеята на готовите пюрета е че са с проверен състав и са по-хомогенни, т.е. по-лесно ще се приемат от бебето.

# 64
  • София
  • Мнения: 8 639
Първоначалната идея може и да е такава, но доста от марките имат ужасен състав.
Иначе, почти всички майки знаят за захранването след 6-ия месец.Просто си държат на своето.То и аз си държа на моето, та ги разбирам.
Проблемът ми главно е, че искат понякога доказателство, аз си губя 10 минути от живота да търся материали, слагам и ми се казва"Тя баба ти само така е захранвана", "Аз на СЗО не вярвам", " От много четене еди какво си ще ви стане" и до там...в отговор не искат да ми предоставят информация за плюсовете на ранното захранване и аз тъна в неведение и съм необразована. Не, че са длъжни, но самите те са поискали от мен, аз очаквам в отговор същото.

# 65
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 667
Ох, пустото му и захранване.. То вЕрно, че всеки си знае, но поне наистина за готовността на детето си да следяха... ooooh!
Скрит текст:
Пример ми е една колежка. Много желано дете, след един неуспешен опит с кухо яйце.. И като го подкара детето на пюрета.. На 6 месеца вече заешко ядеше, на 8 беше записано на Детска кухня... ooooh! Незнам, да се оправят...
Аз, за себе си (и за детето де Wink) реших - след 6 месеца твърдо! Педиатърката се опита да ми обясни, че като ми било доносено детето, ама имало да наваксва килограми (че не ядеше първите два-три месеца - имаше проблем със сърцето...) и на 5 навършени месеца каша да съм ѝ била дала. И не споменава, че може и домашна, ами ме насочи да си избера от пазара каквото ми допадне и да давам и не само, ами и хранене да заместя за един месец #Crazy
 Яла е кърма до 6 месеца по малко, но преобладаваше АМ-то, че беше голяма мъка с цеденето... Embarassed

Първо си викам "Добре, щом така казва, сигурно е права"(отделно ми заяви супер убедено и нетърпящо възражения, че нея ще слушам за храната)... Ама ме гложди отвътре, та знае ли се Thinking Накрая попрочетох, поинтересувах се, Помислих логично и реших, че тая няма да я бъде така.

Започнах на 6 месеца и 2-3 дни със сладък картоф. Харесах си схемата Зеленчук-Каша-Плод-Месо-Риба и дерзах. Бавно и славно - по 4 дни въвеждах новите неща. Първо мачках с вилицата, после пасирах и накрая като ми писна да плюе детето, ѝ дадох цяло парченце от батат, хубаво сварено, а тя си дъвче и си пее  Crazy. Никой от познатите не ми вярваше, че бебе на 6 месеца може да дъвче...Е що да не може?!? На телето, кравата де ни би да му пасира яденето първата година...(може и кофти да звучи, ама е факт - никой друг бозайник в природата не яде пасирано... Mr. Green) И така бавно и славно моята злояда щерка, преди годинката, е 10 кг , 75 см, с 12 зъба и се мъчи да ходи...  Mr. Green
Яде само и изключително домашно приготвена храна (с една оризова каша само кривнах от правият път, че не помислих навреме). Зеленчуците са варени и понамачкани или пък на хапки; плодовете са необработени, в тотално суров вид, на парчета за дъвчене (само ябълка стържа на рендето, че я домързява да я дъвче, твърда ѝ е); глутена го въведох с ядките и семената на растенията (овесени ядки, ръжени ядки, ечемик на зърна и лимец на зърна - последните две искат поне 24 часа киснене и поне час варене, но си струва труда), месо само домашно гледано, от моето село(сварено и пасирано на кубчета във фризера); яйца само домашни - от разни места, но не от магазина; риба - диво уловена; кисело мляко, сирене, масло, извара - от фирменият магазин на мандрата (има вид, вкус и състав на истинско) и така...

Педиатърката, първоначално като пита, на 6тия месец с какво е захранена и аз казвам - с нищо, сега ще започваме Laughing ми поизгледа ме странно, ама нищо не каза. После ми даде "безценна" рецепта за картофено пюре - за първа храна с масло и сол Shocked и все пак имало и готови, ако не съм била сигурна за готвенето; после с кашите ми каза да не ги правя с кърма или АМ, ами с вода било по-добре Rolling Eyes и така. Ама и аз ѝ го връщам като ме пита какво яде детето и аз почвам: "Зеленчуци, плодове, глутен...". После пак - Ами в пюрето какво ѝ слагаш? Аз - Ми тя пюрета не яде, хапва ги на хапки, глутена го въведох на зърна направо... Полудява с мене... Joy ама така й се пада.

Скрит текст:
Скоро, пак в тема за храненето бях писала, че не разбирам защо лекарите препоръчват готовите пюрета, при положение, че са тъпкани с боклуци, но мой близък, лекар отскоро, ме "светна", че се застраховат срещу недоимъчни заболявания - рахити, авитаминози и т.н. Понеже готовите са балансирани в това отношение... Може и да е прав, но с четене и мислене се избягва тази опасност, според моето скромно мнение Peace

# 66
  • България
  • Мнения: 3 621
Записвам се и аз да следя,че ни предстои.Бебките са още малки - на 4м. и педиатърката все още не е повдигала въпроса за захранването.
Каката ни и тя от малка дъвчеще парченца ябълка без нито един зъб в устата(излязоха й след годинката) ,затова знам , че  може да се дъвче, но зависи от детето Simple Smile

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Сок дадох (1ч.л. ябълков сок) на 2м по съвет на педиатъра. Съжалих 100 пъти и не повторих. Няма такива колики - 12 ч почти непрекъснат рев и от двамата.  ooooh! Повече не дадох сок до 1 год.
Плодово пюре дадох на 4м навършени и не съжалявам. По ред причини. Ако имам (дай Боже) трето дете, пак така бих го захранила. После зеленчуково, после месно (към 6м). На 7м - попара. От 10 м - детска кухня. След 1г - кисело мляко, след 18 мес - прясно мляко.
За сведение - единият има алергии, другият не. От личния и професионалния си опит, както и от наблюдение на децата около мен, съм склонна да вярвам, че алергиите са много повече генетично предопределени и много малко зависят (да не кажа голяма дума, че изобщо не зависят) от начина на захранване. Което, разбира се, си е мое лично мнение, не ангажирам никого с него. Не ме изяждайте.  Mr. Green

# 68
  • Мнения: X
На мен не ми допадат крайни изказвания и методи, така че захранването ти ми е почти ок. Само за киселото мляко се чудя защо толкова късно си го дала, но може би си имала причина.
Аз захраних на почти 6 месеца ( без 1 седмица) и двете деца. Давам купени пюрета чат пат, немски са с гаранция за произход и разни сертификати. Нямам понякога време да готвя, но това само първия месец. После както с голямото дете минаваме на домашни манджи, в чуденка съм за дър.кухня, но май ще пропусна и този път.
С големия син бях много предпазлива, но сега няма да процедирам така. Сестра ми захрани племенника ми пред мен, по английската система и май повече ми допадна. Дават повече неща и не му треперят много, много.
Захранване водено от бебето не ми се получава, пък и изпитвам стрес, така че съм мерси.
Педиатъра ми дава съвети чат-пат, но си ги пускам покрай ушите. Не познавам хора захранили преди 6 месец, но и да познавах не бих се месила. Всеки си има глава на раменете.

Последна редакция: вт, 04 окт 2016, 21:07 от Анонимен

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ако е към мен въпросът за киселото мляко ще отговоря. Дадох го късно, защото нямам от къде да вземам домашно мляко с проверено качество. А купешкото кисело мляко (според мен) е с доста съмнително качество. От друга страна адаптираните млека подлежат на много по-строг контрол (или поне би трябвало) от киселото мляко, а и са обогатени с витамини, желязо, пробиотик и т.н. С две думи - АМ ми се струваше по-полезно от киселото. За това до 3-4 год си пиеха основно АМ. Киселото го ползвахме само като добавка - за някои десерти, за застройка и т.н. Отделно, че АМ им харесваше повече на вкус.

# 70
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Аз досега съм провела три коренно различни и по възраст, и по състав захранвания.
1-то - преди повече от 10г., нямах компютър, нито интернет, така че сляпо слушах лекарката. Захраних на 2 месеца със сок, на 3 - плодово пюре, на 4 - зеленчуково, на 6 - месно и жълтък и т.н. Добре, че детето нямаше колики, нито пък хранителни алергии.
2-то - вече чела малко повече, на 5 месеца със зеленчуково пюре и после другите по реда.
3-то - на 6 мес. със домашно приготвени каши, на почти 7 - зеленчуково пюре и т.н.
Като обобщение - последното захранване, това на 6мес. с кашите отчитам като най-успешно, само за две седмици заместих хранене, а с другите две минаха почти 2 месеца. Сега третото бебе яде всичко. До 10,5 мес. не беше ял нищо готово, всичко му приготвях. Към настоящия момент още две мами захранват по моята схема със същия успех. Явно наистина 6-ия месец е най-подходящ, а да речем оризовата каша, с която започнах, е неутрална като вкус и затова бебетата не правят голяма разлика от кърмата.

# 71
  • Мнения: 2 897
На 5 месеца и две седмици - захраних с домашно приготвена зърнена каша - елда, просо, амарант, след това дойде ред на зеленчуковите пюрета (също домашно приготвени) - картоф, тиквичка, карфиол до момента...

# 72
  • Плевен
  • Мнения: 1 614
Бе не знам кой кога и с какво захранва,обаче в Разград млечната кухня започва от 3-ти месец.До тогава трябва да е въведено всичко де що го има по пазарите като зеленчуци.А още по-тъпото е,че има жени които си пускат БЕБЕТАТА от 3-ия им месец на кухня  ooooh! .Не е майтап,даже в същата тема ме обявиха за изостанала,щото съм захранвала от 6-ти месец

# 73
  • Мнения: 4 708
Бе не знам кой кога и с какво захранва,обаче в Разград млечната кухня започва от 3-ти месец.До тогава трябва да е въведено всичко де що го има по пазарите като зеленчуци.А още по-тъпото е,че има жени които си пускат БЕБЕТАТА от 3-ия им месец на кухня  ooooh! .Не е майтап,даже в същата тема ме обявиха за изостанала,щото съм захранвала от 6-ти месец
Shocked Shocked Shocked

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Бе не знам кой кога и с какво захранва,обаче в Разград млечната кухня започва от 3-ти месец.
Shocked
А разделена ли е по възрасти или на 3-мес и на 3 год дават едно и също? Както е в градините например.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт