Диета на кърмачката

  • 33 001
  • 25
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Диета на кърмачката


Абсолютно идеална диета за кърмачки не съществува,тъй като всяко дете е различно, всяка майка е различна, микрофлората в стомасите им също е различна и, следователно, те извличат различни вещества от една и съща храна. Освен това всеки човек има специфична имунна система и оттук - специфичен имунен отговор на реакцията антиген - антитяло, или на така наречените алергени.

Всяка майка подбира хранителния си режим, като наблюдава изпражненията на детето, има ли то газове, какво е състоянието на кожата му. При новороденото дерматологична реакция може да се наблюдава на всеки един участък от кожата. По-късно най-често реагират на неправилното хранене следните участъци: бузите, бедрата, областта зад ушите, покритата с коса част на главата, кожата на глезените, подколенните и лакътните гънки.

Основни принципи на индивидуалната диета на майката:Всеки продукт се въвежда отделно за да може да се проследи реакцията на детето. Води се хранителен дневник. Често децата реагират не на първия прием на храна от майката, а на втория. Ако се налага кърмачката да започне каквото и да е медикаментозно лечение, това става само след консултация с педиатър. Използването на лекарствени вещества трябва да е още по-строго, отколкото по време на бременността, тъй като плацентата вече не изпълнява своята бариерна функция. Алкохолът е строго забранен! Не бива изобщо да се употребяват следните продукти, за които се знае, че често предизвикват алергични и стомашни реакции:

-пушени меса, кренвирши
-кетчупи и майонези
-зеле
-грозде
-сладки газирани напитки
-всичко, съдържащо консерванти
-пилешки и рибни бульони
-хайвер
-рафинирани въглеводороди - пасти, шоколад, каша от грис
-тиква, моркови
-домати и краставици
-ягоди, банани, киви, портокал

И така, нашите препоръки:
1. През първите 2 дена след раждането диетата е примерно следната:
-елдена каша на водна основа с растително масло
-препечен многозърнест хляб, или сухари
-парченце кашкавал
-парче варено говеждо
-2-3 ореха
-течности до 2 литра: отвара от коприва, отвара от чага, минерална
негазирана вода

2.От третия ден диетата се разширява:
-течностите се ограничават до 0,800-1 литър, тъй като млякото се
увеличава
-печена във фолио зелена ябълка
-зеленчуци - печени, задушени, попарени: тиквички, ряпа, сладка ряпа и цветно зеле
-1 чаша кисело мляко, айран, или прясно мляко, по избор
-не много силен компот от сушени плодове
-каша от пълнозърнести ядки
-вегитариански супи с малко картоф
-трици, като хранителна добавка за профилактика на запека и източник на
витамини от B-групата

3.От седмия ден диетата отново се разширява:
-варена риба
-не много силен говежди бульон (да не е от кокал)
-пшенична каша
-кафяв ориз
-извара
-пресни зелени ябълки
-спира се отварата от коприва
-количеството течности постепенно се увеличава до 2-2,5 литра
-отвара от магданоз, или бял равнец, ако има нужда

4.Към двадесет и първия ден в детето започват да функционират
пълноценно ферментационните му органи и настъпва окончателно заселване на
стомашно-чревната флора. Допускат се:
-варено пиле
-яйце
-картофи, печени с кожата
-цвекло
-овесена каша
-круши, лимон
-обикновени бисквити
-соеви ястия
-сокове от червена боровинка и клюква (северно блатисто растение с
червени,кисели плодове)


Преведе Tsvety от център "Дъга"

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Eдна доста крайна статия за диетата на кърмачката - руска е. Но пак е интересно Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 106
Може би под "пилешки и рибни бульони" имат предвид готовите бульони от кубче, иначе какво им е на домашно приготвените newsm78. А и моркова и тиквата пак ми се вижда странно?

# 3
  • Мнения: 7 837
А с какво да си пия шампанското като не може да се яде хайвер  Wink

# 4
  • Мнения: 6 243
Може и да е малко крайна в някои аспекти, но ми харесва това, че всява известен ред в нещата. Все пак като стане въпрос за храненето на кърмачката мнозинството хора си представят освинване с натурални сокове от кутия, боза, бира и храна за петчленно семейство накуп. Други - като мене, защото са патили от хиперлактация,  и са попадали на много умен неонатолог, стоят гладни и жадни (да нямат пак твърде много кърма и да не се обрине детето). Изобщо хаос. Тук поне има нянаква система - вярно твърде рестриктивна, ама поне е подредено.
Благодаря на преводача за труда. 

# 5
  • Мнения: 590
Интересна статия. Благодаря на преводача Grinning Аз лично при второ бебе не бих консумирала изобщо прясно мляко и кафе през периода на коликите. Ама кафето и без друго не видях изброено. А това с копривата която се пие през първите дни - каква е целта?

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз пък мразя всякакви диети Crossing ArmsК'во да прайш - отвътре съм си прасе Animal Pig

# 7
  • София
  • Мнения: 2 952
Тази диета през първите няколко дни май е само за след вагинално раждане  Grinning
След секцио и без това не се яде бая дълго  Laughing

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 082
Тази диета през първите няколко дни май е само за след вагинално раждане  Grinning
След секцио и без това не се яде бая дълго  Laughing
Ъ! Как така? На мен на третия ден ми дадоха нормална храна, а банани..ми аз почти всеки ден пия шейк от мляко & банани. Досега не съм се лишавала от нищо  и хищника няма проблеми

# 9
  • София
  • Мнения: 2 952
Тази диета през първите няколко дни май е само за след вагинално раждане  Grinning
След секцио и без това не се яде бая дълго  Laughing
Ъ! Как така? На мен на третия ден ми дадоха нормална храна, а банани..ми аз почти всеки ден пия шейк от мляко & банани. Досега не съм се лишавала от нищо  и хищника няма проблеми
Ясно съм написала "през първите няколко дни".
Храна се дава като мине едно денонощие и след като вече си в състояние да се движиш сама. Ако си раздвижена късно, съответно са те и захранили късно  Wink Най-често се препорачва даването на картофено пюре или банан, количеството е малко и постепенно се увеличава като при всяко захранване.

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 082

Ясно съм написала "през първите няколко дни".
Храна се дава като мине едно денонощие и след като вече си в състояние да се движиш сама. Ако си раздвижена късно, съответно са те и захранили късно  Wink Най-често се препорачва даването на картофено пюре или банан, количеството е малко и постепенно се увеличава като при всяко захранване.

Сега схванах и пак научих нещо ново, благодаря!  bouquet 
Но пък статията си е наистина екзотика (за бананите ми е най-вече чудно, защо ги има като евентуално  алергични, а на малките това е една от първите съставки в пюретата..) newsm78

# 11
  • Мнения: 2 784
Само да уточня-аз не съм от център Дъга(Дъга и Млечни реки са руски консултантски центрове по кърмене,от които ,предполагам,Бу е заела статиите).

# 12
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Брех, харесва ми. То щото аз стоях почти гладна сред рождението. И не пиех особено много. Пък топло беше, ама нищо не исках. Нямах проблеми с коластра ,кърма, обаче нали секцио - хората даваха добавка и аз давах, нали съм невежа. Нямаше никаква нужда, беше очевидно.
Според мен диетата е чудесна. Следващия път ще имам едно наум.
И наистина в родилното бъка от кутии натурален сок и разтворим и нам си каквъ боклучав сок и разни тежки храни тоже... Ама не може такава необразованост, съгласете се! Sick

# 13
  • Мнения: 2 950
Това с доматите и краставиците направо ме уби newsm12 Каква алергия може да ти докар акраставицата, в която 99% е вода? Много странно! Или аз не съм разбрала нещо?

# 14
  • Мнения: 4 629
Ами аз май съм достаоша кърмачка, защото моята диета включва
-Биричка
-пушени меса, кренвирши
-кетчупи и майонези
-зеле
-грозде
-сладки газирани напитки
-всичко, съдържащо консерванти
-пилешки  бульони
- моркови
-домати и краставици
-ягоди, банани, киви, портокал
 Та почти всичко забранено аз си го позволявам Embarassedи не забелязвам детето ми да има проблем с това

Общи условия

Активация на акаунт