Трябва да върна мизерното майчинство което са ми давали.

  • 8 429
  • 190
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 678
На мен ми се поизясниха
- авторката знае, че не е права
- знаела го е още в началото, като е разпитвала, но са я успокоили, че ще й се размине
Peace
Добре, мен обаче справедливия закон не ме изпълва с никаква радост. Като че ли ще се оправим, карайки некоректните майки да си връщат майчинството Rolling Eyes

Иначе е ясно, че яслите са за децата на работещите родители, но явно има много хора, които искат да го дават, въпреки че не работят (тяхна си работа защо, странно е, но е факт). Дали всички са надлежно уведомени за този закон?
Считам, че всеки, който е взел неправомерно нещо е длъжен да го върне. Така некоректните майки, като върнат взетото(откраднатото) ще има за тези, които са коректни. Като се случи на повечко, другите ще почнат да се замислят.
Не мисля, че авторката я е подвел някой, защото във всяка отчетна идва момент, когато започват да се обсъждат тези неща и се намират достатъчно компетентни майки, които да разяснат законовите положения.
Всеки, който стигне до момента за ясла или връщане на работа се осведомява надлежно за законовите положения. И то не толкова, за да знае на какво няма право, а за да разбере колко още може да вземе от държавата  Wink

# 181
  • София
  • Мнения: 8 933
Не мисля, че авторката я е подвел някой, защото във всяка отчетна идва момент, когато започват да се обсъждат тези неща и се намират достатъчно компетентни майки, които да разяснат законовите положения.
Все пак забравяте, че не всеки ползва Интернет и още по-малко Бг-мамма. Така че, явно има доста неясноти около този закон и все още доста хора не са информирани. Казвате, че незнанието не е оправдание, така е. Въпреки, че има толкова некомпетентни служители на НОИ и счетоводители, че един добър адвокат, би свършил чудена  работа. Стига всичко за което си се интересувал, да го имаш черно на бяло.

# 182
  • София
  • Мнения: 62 595
Очевидно конкретната авторка ползва интернет и бг-мама. Laughing Така че и това няма как да бъде извинение.
За тези, които не ползват интернет има един старомоден уред, който се казва телефон или още по-старомодните крака с жива сила, която може да закара главата на интересуващия се до НОИ или друго място, откъдето може да добие информация. Wink

# 183
  • Мнения: 3 621
Не мисля, че авторката я е подвел някой, защото във всяка отчетна идва момент, когато започват да се обсъждат тези неща и се намират достатъчно компетентни майки, които да разяснат законовите положения.
Все пак забравяте, че не всеки ползва Интернет и още по-малко Бг-мамма. Така че, явно има доста неясноти около този закон и все още доста хора не са информирани. Казвате, че незнанието не е оправдание, така е. Въпреки, че има толкова некомпетентни служители на НОИ и счетоводители, че един добър адвокат, би свършил чудена  работа. Стига всичко за което си се интересувал, да го имаш черно на бяло.
Аз пак казвам няма счетоводител, който внася осигуровки и декларации в НАП и НОИ да не е запознат с това. Ако някой от вас е ходил в НОИ там винаги има информационни табла, където ги има всички декларации и промени в законите. Другото което е, ако отидеш на място да попиташ винаги получаваш пълна информация относно това което те интересува...

# 184
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Аз мисля, че тези допълнения трябва да се знаят от счетоводителите, а не майките сами да се лутат кое е правилно и кое не  Confused

# 185
  • Мнения: 2 018
Винаги има опасност отговорността някак си да се размие, когато има посредник. Не упреквам нито счетито, нито майката. Разбира се по закон - майчето е отговорна. Но всички предполагам ще се съгласите, че има толкова много неуредени неща в държавата ни, че няма как да сме наясно с всяка една промяна, кога и как настъпва.

# 186
  • Мнения: 7 114
Аз все повече не разбирам какво се е случило. Авторката отговори по няколко пъти на всички лични нападки, но не каза на кого е предала първата подписана декларация и кой я е карал да попълва втора, но със задна дата.  Rolling Eyes

# 187
  • Мнения: 24 467
Четох само първите три страници от темата.
При такова положение законът е пределно ясен- обезщетения не се получават. Гледам и по темата и по много други във форума и други форуми има достатъчно извадки от самия закон /КСО/.
Съвет- Четете си декларациите, които попълвате- при започване ползването на отпуск за гледане на малко дете е подписана такава, в която си пише дори кога следва да се уведоми работодателя. Единият случай е такъв.
Ако имате питанки от правно естество- обръщайте се към адвокат, не към лелята, учителката, директорката, ТРЗ-то или Личния състав, дори не към служителите в НОИ. Всеки е длъжен да знае законът- това е презумпцията. Ако на практика не го знае си пита и плаща на друг, който следва да го познава.
Конкретно за питащата- има съдебна практика- парите не се "вземат" от работодателя, той не е "ползващ", а от майката и то след издаване на специален акт. Като си го получиш тичай с него на адвокат да видите има ли основание за обжалването му. На адвоката ще занесеш всички свои документи, а той ще може да разучи детайлите.
Неуредици има в изобилие. Както и противоречива съдебна практика, така че опитайте /с адвоката/.

# 188
  • Мнения: 603
Майката (осиновителката) подава заявление до работодателя си, че ползва отпуск за гледане на малко дете, след изтичане на срока за временна нетрудоспособност поради бременност и раждане;

Прилага се декларация, че детето не е настанено в детско заведение и че майката (осиновителката) не е дала съгласие отпускът да бъде ползван от бащата (осиновителя) или някои от техните родители;

Когато майката даде детето на ясла, работничката е длъжна в 7 дневен срок да уведоми работодателя, че детето е на ясла, с което и се прекратява отпуска за отглеждане на дете (а това означава, че се прекратяват и обезщетенията от НОИ). Майката има няколко варианта - връща се на работа (получава 50 % от майчинските), излиза в платен годишен отпуск (отново пплучава 50 % майчински), напуска работа и се регистрира като безработна.

При настъпване на промяна в декларацията подадена от майката, тя е длъжна да уведоми работодателя за тази промяна (даването на детето на детска ясла), в противен случай тя е наказателно отговорна.  Ако тя не е уведомила работодателя си с декларация че детето е на детска ясла, то тогава тя е в нарушение и ще трябва да върне парите, а да не говорим, че може да има и глоби.

# 189
  • Мнения: 24 467
... и лихви...

# 190
  • София
  • Мнения: 13 206
Ключ!
Авторката да се постарае да коригира тона си занапред, особено когато сама си е виновна! Иначе може да седне на пейчицата за малко да си почине. Нали така правят в яслите и градините   Wink

Общи условия

Активация на акаунт