Rh- мама и второ дете

  • 2 913
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 127
Пред мен стои дилемата за второ дете. Искам, но се страхувам от рискове и усложнения за детето. На 37 съм, с отриц. резус фактор, първата ми бременност завърши със спонт.аборт. Евентуално, ако се реша, това ще е 3-та бременност. След раждането ми биха анти Д- гамаглоболин, но незная това достатъчно ли е. Ако има др. мами с подобни проблеми, пишете, споделете опит.

# 1
  • Мнения: 679
Аз съм Rh (-), след раждането ми сложиха АнтиД-гамаглобулин. Ваксината се слага именно, за да няма проблем при следваща бременност. Естествено през бременността трябва да се следи за антитела и ако има такива да се постави пак АнтиД-то. Ние още не мислим за второ бебче, но мисля че като му дойде времето няма това да ми е основна пречка, докторите си знаят работата все пак.
Успех и не се чуди  Peace

Последна редакция: ср, 22 окт 2008, 10:53 от бебка и бебко

# 2
  • Мнения: 1 127
Благодаря за подкрепата. Свекърва ми ме плаши, че се раждали с анемия в такива случаи, която прераствала в левкемия и т. н.

# 3
  • Мнения: 2 438
Свеки говори глупости - опасността за бебето не е анемия/левкемия, а еритробластоза. Сменя се кръвта на новороденото.
На тебе ти е направена обаче профилактика, но не пишеш какъв е резус фактора на таткото и първото ти детенце. Спонтанният аборт може да се дължи на най-различни причини. Аз съм майка на две "положителни" деца. Децата ми нямаха дори обикновената физиологична жълтеница на новороденото.
Бременността просто се следи по-стриктно, особено втората, правят се няколко допълнителни изследвания.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 558
Най-добре говори със специалист ами не слушай какво говори свекърва ти. Майка ми е със Rh-, а баща ми с положителен. Имам двама братя и всички сме живи и здрави. Не е имало никакви проблеми. Успех  Peace!

# 5
  • Мнения: 1 428
Тази твойта свекърва е за  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 6
  • Мнения: 1 127
Благодаря ви за подкрепата.Таткото и детето ни са с + резус фактор. А свекърва ми е акушерка,
вече пенсионерка и си придава важности. После казва "Ще си блъскаш главата".

# 7
  • Мнения: 298
Тази твойта свекърва е за  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Щом са ти били гамаглобулин не се плаши,давай напред.  bouquet

# 8
  • Мнения: 941
никакъв проблем не съм имала със втората бременност, протече точно както първата, правех си изследвания за антитела и всичко си мина добре, пак ми сложиха като родих инжекция анти Д, аз съм с отрицателен Rh, и двете ми деца се родиха живи и здрави с положителен Rh
Не слушай свекито, те си говорят само глупости, кажи и малко да се по образова и после да дава съвети

# 9
  • Сливен
  • Мнения: 894
Тази твойта свекърва е за  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
мдаа #Cussing out

# 10
  • Мнения: 178
Аз също се притеснявах по време на втората ми бременност-аз съм отрицателен Rh,а  таткото и големия ми син са положителни.Когато споделих с лекарката,тя каза,че за 18-годишната си практика е имала 2 случая на завишени стойнокти на антителата.Не се притеснявай все пак живеем в 21 век.

# 11
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Аз съм Rh (-) , първото ми дете и таткото са + !След първото раждане ми сложиха Анти Д гама глобулин , след това имам аборт по мед.  показания ,не съм имала никакви проблеми със третата бременност!!

# 12
  • into the blue
  • Мнения: 771
Аз също съм с Rh (-),мъжът ми е с Rh(+),и с двете бременности не съм имала проблеми или усложнения.Не слушай свекърва си,която сигурно е практикувала преди повече от  20 год  Tired ,а се консултирай с доктор  Peace

# 13
  • Мнения: 2 898
И аз съм отрицателна, а съпругът ми и първото дете- положителни.Нямах проблеми при втората бременност. А раждах доста отдавна -преди 18 и 20 години. Сега медицината е къде-къде по-напреднала. Тогава ехографа беше екстра, за епидурална никой не беше сънувал, а секциото по желание беше непознато.
 Раждай! Не се страхувай!

# 14
  • Мнения: 672
Аз също съм с отрицателен резус фактор. Таткото и първото дете са с положителен. След първото раждане никой не си направи труда да ми постави ваксина. Само аз си знам колко се страхувах при втората бременност. Разбира се, споделих с моя гинеколог и той ме успокои, че усложнения настъпват изключително рядко, че е сигурен, че при мен всичко ще е наред и най-важното да не си пълня главата с глупости от интернет, защото там нещата не били обяснени както трябва. Повярвах му и вече си имам още едно здраво момченце. То също е с положителен резус фактор. Този път обаче си изисках ваксината, която пак мислеха да спестят, защото едва ли съм щяла да родя трети път #2gunfire
Раждай мила, не се тревожи излишно. Медицината отдавна се справя с такива проблеми, а свеки наистина е доста нетактична.
Желая ти здраво и пухкаво бебче   bouquet

# 15
  • Мнения: 3 016
Аз съм RH- ,съпруга ми е положителен. След като родих първото дете не ми сложиха нужната анти Д ,нито изследваха кр. група на детето. Уверяваха ме след това, че ако било взело моя резус фактор нямало нужда от нея .През втората бременност нямах антитела ,въпреки че не бях имунизирана. Родих детето, но............ го и загубих.Не е от кр. групи причината  -вродена сърдечна малформация беше диагнозата .След второто раждане ми сложиха анти д -то след хиляди въпроси дали ще ми сложат. В повечето случаи се правят на ударени. Ако мине номера или пък в някои болници трябва да си я закупиш ти.

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 135
Донякъде свекървати е много права. Недай си Боже ако се образуват антитела по време на бременност ваксина е абсолютно забранено да се бие (става дума за антиД-гамаглоболина). Пият се хапчета, за да се премахнат антителата. А относно анемията това е най малкото което понякога се случва след раждането на децата. Има случай на деца родени с драстично уголемени черни дробове, доста тежка форма на анемия (почти без червени кръвни телца във тях), затова се прави тази смяна на кръвта на новороденото. Аз също съм 0 (-), а мъжът ми и синът ми са +. След като родих първият път, никой не се сети да ми бие такава ваксина и никой не ми беше казвал за нея. Слава богу на този етап нямам антитела и се надявам да не се образуват до края. Мен също много ме беше страх в началото, но в крайна сметка каквото е писано това ще става.

# 17
  • Canada
  • Мнения: 1 773
И аз съм с RH-, а мъжът ми с RH+. Имам 3 бременности, като втората не можах да задържа (не заради RH-то). И двете ми деца са с RH+. Не съм образувала антитела. Втората бременност карах в Канада и тук са ме изследвали за натитела само веднъж (за сравнение в БГ с първата бременност ме изследваха всеки месец). За сметка на това, в 26 седмица ми сложиха профилактично анти Д-то, след раждането - пак. И това не е някакво специално отношение, а задължително са всички бременни с RH-, при татко RH+.
sela, не слушай какво ти говори свекърва ти. Ако е истински загрижена за теб, няма да ти пълни главата с глупости, а би те пратила да си поговориш с някой доктор.

# 18
  • Мнения: 1 981
Въобще не бих слушала свекърва си! Това решение го взимате вие със съпругът ти! Риск винаги има, но аз бих поела такъв риск..и ще го направя, скоро надявам се! И аз съм Rh (-), а съпругът ми и детето са Rh(+)! Не се чуди, а отиди на лекар и ви желая успех!

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Момичетата са прави-няма проблем за втора бременност,ако след раждане е правена такава ваксина.Задължително си остава редовното следене за наличие на антитела

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
0(-) кръвна група съм, двете ми деца са 0(+). Второто нямаше жълтеница дори. И след 2 раждания ми сложиха Анти-д, втория път си я платих, но предпочетох да съм спокойна, ако евентуално се решим на 3 бебе след някоя година.

# 21
  • Мнения: 1 900
Прочети тук, подробно е обяснено.
http://209.85.135.104/search?q=cache:1gVL7j8JgikJ:www.doctorbg.c … p%3Fid%3D12933+RH+и+бременност&hl=bg&gl=bg&strip=1
Чуй сега и аз какво имам да кажа. Нашето положение е същото. Бебето ми се роди с кръвната група на баща си. Конфликт имаше въпреки следния цитат от статията" Риск от подобно усложнение се счита за минимален при първа такава Rh-несъвместима бременност. Рискът е минимален, тъй като е установено, че навлизане на еритроцити от плода в майчината циркулация може да има предимно по време на раждането, когато е възможно разкъсване на съдовете на плацентата. "
Последствията: жълтеница, кръвопреливания. Съмненията бяха за хемолитична жълтеница у новороденото (фетална еритробластоза), не се потвърдиха слава богу. Оправи се детето, както и да е.

Трябва да ти кажа, че по време на бременноста си правих необходимите изследвания за това дали образувам антитела. Отрицателни бяха, и какво от това.
На Запад има практика Анти Д имуноглобулина да се постави още по време на бременноста, дори да няма образуване на антитела. Един вид презастраховане.
Живот и здраве ще го направя това при следващи бременности.
Наскоро се срещнах с лекар, специалист по хематология. Разпитах го подробно, попитах го и за това дали у нас се прилага този метод на инжектиране по време на бременноста. На ясно беше човека, прилагал се. Само, че ако не ходиш и не разпитваш и не се интересуваш никой няма да ти обясни за какво става въпрос.
Друго момент е това, че освен Rh несъвместимост между мене и мъжа ми имаме и кръвно групова. Аз съм О той е А.

Друго нещо което се прилага: /Копирам/
Бих искала да разбера, прави ли се амниоцентеза в 29-30 седмица при титър за антитела 1-16, като преди е бил 1-4? Аз съм с Rh- и какво би се могло да се установи от изследването в моя случай?
С амниоцентезата при Rh- жени се изследва амниотична течност за да се установи има ли хемолиза (разграждане на кръвните телца на бебето) от образувани антитела на майката. В съвременното акушерство в тези случаи амниоцентезата се измества от доплеровото (ултразвуково) изследване на централната мозъчна артерия на плода. От кръвотока се преценява има ли анемия (следствие на хемолиза) на плода. Титър 1:4 е висок, но след това сте имала 1:16, който е сравнително нормален. За да са точни изследванията трябва да се правят в една лаборатория.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 773
Преди години имах едни аборт по желание. Никой не ми би ваксина, а и аз нямах представа, че има такава. По време на втората бременност се притеснявах много, но за радост нямахме проблеми. Аз съм А-, мъжът ми 0+, детето 0+. След време живот и здраве, ако решим да имаме още едно дете, незнам дали всичко ще е ок. Доста се притеснявам.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 809
И да не е правена ваксината след 1-та бременност (и след аборта, когато също е задължително), ваксина могат да ти бият и докато си бременна, за по-сигурно. Моята бременност беше първа и въпреки всичко ми правиха задължителните изследвания за антитела по време на бременността и ми казаха, че може да ми сложат и ваксина, така или иначе ти си я купуваш. Има още няколко теми във форума относно Rh-, много от майките казват, че ваксината се поемала от ЗК, но на мен ми казаха, че няма такова нещо.
Относно жълтеницата при бебето, ако се роди с Rh- може да кара по-тежка жълтеница, но ако бебето вземе твоето Rh не е необходимо да ти бият ваксина.

# 24
  • Мнения: 349
 И ние сме така, и си имаме две дечица без никакви проблеми. Не се притеснявай бременноста се следи и лекарите си знаят работата. При втората ми бременност ме беше мн.страх тъй като имам братовчед с увреждания точно поради тая причина, но той е на 30год. тогава в Б-ия изобщо не са се правели тези кръвни изследвания едва след години са разбрали на какво се дължи. Та може и затова свекито ти да продължава да се изживява като най добрата акушерка от преди 30 год. Затвори и устата с едно бебче - живо и здраво. Hug

# 25
  • Мнения: 1 900
Анти Д Имуноглобулина се поема от ЗК когато родилния дом има договор със ЗК и работи в нея. Когато жена Rh отрицателна роди бебе с кръвна груба Rh положителна.
Иначе струва около 200лв. /може и да има промяна в цената вече/

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Момичета вие какво мислите по въпроса за поставянето на такава ваксина в 28-32 седмица.Досега три пъти съм пускала антитела и все нямам , но док ме съветва да си я сложа за всеки случай превантивно.Не ми е за парите, по-скоро се притеснявам да не навредя на бебето.В България не е практика да се поставя такава ваксина все още за разлика от останалия свят

# 27
  • София
  • Мнения: 1 809
На мен лекарката ми каза, че е няма да навреди, твойта какво казва? Все пак ако имаше риск едва ли в ЕВропа навсякъда щяха да я бият превантивно без да изследват антитела.

# 28
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Момичета вие какво мислите по въпроса за поставянето на такава ваксина в 28-32 седмица.Досега три пъти съм пускала антитела и все нямам , но док ме съветва да си я сложа за всеки случай превантивно.Не ми е за парите, по-скоро се притеснявам да не навредя на бебето.В България не е практика да се поставя такава ваксина все още за разлика от останалия свят

Аз също се притеснявах като теб. Консултирах се с няколко доктора, всички бяха на мнение, че е по-добре да я направя. В 29г.с. я сложих. Проблеми не съм имала.
Явно скоро и тук ще стане практика да се поставя, защото  мен ме информираха за профилактиката в 28-32г.с.  в ЖК (за Тина Киркова става въпрос).

# 29
  • Мнения: 3 016
А по -принцип има ли някакъв определен срок в коя седмица трябва да се сложи ваксината по време на бременността?

# 30
  • Мнения: 384
Аз съм нулева отрицателна и също правих аборт преди години. Никой нищо не ми е обяснявал тогава, в болницата дори не си направиха труда да ми видят групата, та камо ли да тръгнат да ми бият ваксина. Не съм имала никакви проблеми по време на бременността със сина ми, която де факто е втора. След раждането изследваха бебето, установиха, че е взело групата на съпруга ми - нулева положителна, биха ми ваксината, която си купих, подчертавам, и това е. Бебокът е такъв здравеняк, че ми се ще свекърва ти да го види отнякъде и тогава да плещи глупости. Ама тия бивши акушерки все много знаят. И моята е работила това. Пускай си покрай ушите и не обръщай внимание Whistling.

# 31
  • Мнения: 1 900
Навън е масова практика да се слага по време на бременноста. Опасност за плода няма.
Ето какво открих:
Бременност и кърмене
Това лекарствено средство се използва по време на бременността. Не са известни   увреждащи ефекти във връзка с  бременноста и върху  здравето на плода и новороденото( Категория А ).

 Имуноглобулините се екскретират с млякото и могат да допринесат за пренасянето на  защитните антитела  в новороденото.

Тук има доста полезна информация и жени поставили глобулина по време на бременност.

http://74.125.39.104/search?q=cache:soqgsSOMANMJ:www.svatbata.or … 3Ftopic%3D2213.60+анти+Д+имуноглобулин+протеини&hl=bg&ct=clnk&cd=1&gl=bg

# 32
  • Мнения: 1 127
Благодаря ви за включването. Желая ви здрави рожби!!!

# 33
  • София
  • Мнения: 5 079
Аз съм такъв случай и честно да ти кажа, не се притеснявам особено.
Не живеем в Средновековието, а и съм досега, (и ще) взема всички необходими мерки, за да няма проблем.

# 34
  • Мнения: 2 190
Sela,

Свекърва ти или е била пишман акушерка, или ти говори така, защото не иска още 1 внуче.

Съгласна съм с написаното от момичетата. Но да добавя малко лични наблюдения за RH (-).

За усложненията - ако ги е имало при някоя бременност и раждане, ще ги има и при следващите, като може и да са по-силни. Но ако ги е нямало - не значи, че ще ги има. Даже бих казала, че всички, които познавам с RH(-), а те са доста, ако не са имали проблеми при първата бременност, нямат и при следващите. На теб са ти били Д-то, което е много добре.

Усложненията се срещат много рядко. Наблюдавала съм (при роднини и познати) 2 вида:
1. по време на бременността. Тялото на майката приема бебето като чуждо тяло и се стреми да го изхвърли. Резултатът е все по-ранен край на всяка следваща бременност. Познавам 1 жена с този проблем, която при първата бременност ражда в края на 8 месец (за съжаление това се случва преди 36 години и поради лекарска грешка детето живее само 2 месеца). При тебе не е имало такъв проблем, така че няма страшно, според мене.
2. Усложнение при бебето след раждане - ако лекарите знаят за евентуалната им поява, вземат мерки  и всичко е ОК. За RH +/-  докторите са нащрек.  И при тебе е така, така че няма страшно. Има много рядко проявяваща се несъвместимост между кръвните групи, мисля А и 0, на която при първо раждане могат да не обърнат внимание.

Така че, ако искате второ дете, не слушайте свекито. Разбира се консултация с добър лекар, винаги е полезна.

Успех и много щастие.

# 35
  • Мнения: 265
Аз също съм с Rh- а таткото ни е с +, след раждането на моя син понеже мисля да имам още едно дете (си купих)и ми поставиха глобулина.През бременноста ми изследваха кръвта за антитела (не се поема от здравната каса).
Жалко е че ваксините не се поемат от здравната каса(струват около 150лв. има вече и български вариант за около 40лв.) както и изследванията за антитела, а  и докторите не обръщат много внимание на това......

# 36
  • Мнения: 3 016
Аз също съм с Rh- а таткото ни е с +, след раждането на моя син понеже мисля да имам още едно дете (си купих)и ми поставиха глобулина.През бременноста ми изследваха кръвта за антитела (не се поема от здравната каса).
Жалко е че ваксините не се поемат от здравната каса(струват около 150лв. има вече и български вариант за около 40лв.) както и изследванията за антитела, а  и докторите не обръщат много внимание на това......
Изследванията за  антитела се поемат от здравната каса .И през двете ми беменностти е било така. Последната беше миналата година. По принцип, обаче тези изследвания са скъпи и на лекарите не им се дават много много направления за тях ,тъй като лимита им се изчерпва доста бързо.

# 37
  • Мнения: 66
Тази твойта свекърва е за  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Братовчедка ми е с Rh(-) и има три живи и здрави деца!

# 38
  • Мнения: 120
Нека и аз разкажа моя случай.За първи път забременях в далечната 1995год.още първите изследвания показаха наличие на антитела и то с доста висок титър.До край на 9 месец имах антитела,но понеже ми беше 1 бременност,казваха,че няма страшно.Детето се роди живо и здраво и е с +фактор,което е било причина за антителата.Сложиха ми ваксина,но от притесненията които бях натрупала през бременността  все не се решавах на второ дете.Накрая си казах,че каквото има да става,да става и забременях с второто си дете.Следяха ми бременността,правих изследвания,антитела не се появиха.Детето се роди с моя резус фактор.
Не се притеснявай,докторите си знаят работата.Желая успех и скоро едно здраво и красиво бебе(което в никакъв случай не кръщавай на свекърва си Naughty)А колко са компетентни акушерките и колко ме шашкаха не искам да коментирам.

Общи условия

Активация на акаунт