Отговори
# 15
  • Мнения: 1 217
Сега видях темата Пъзел.Виж ми последните публикации да не пиша наново рецептата за спагети със сметана и спанак. Hug

# 16
  • Мнения: 694
Здравейте може ли още малко постни рецептички но за коледните пости, че ще постим за първа година и не сме още наясно точно какво трябва да приготвяме като за разнообразие.А Боднюел са ми любимите зеленчуци!!!  bouquet

# 17
  • Мнения: 1 217
Днес ядохме супа от коприва.Много е вкусна и се приготвя много бързо и лесно.
Оклоло 400-500гр.коприва се измива,нарязва и задушава със средно голяма глава лук и малко мазнина.Доливаме вода,посоляваме и добавяме след около 20-ина минути фиде,или ориз.Застройва се по желание с 1яйце и малко лим.сок,или 2-3капки оцет като към застройката прибавяме 1суп.лъж. от супата предварително за да не се пресече.Добавя се при непрекъснато бъркане.Накрая може да се сложи и сирене  chef Много върви и с кисело мляко.
Друго любимо и много бързо и лесно ядене е ориз с гъби.Задушаваме почистените,измити и нарязани гъби с малко мазнина и лук,добавяме ороза,като на всяка чаша ориз се слага 2-3чаши вода,варим на слаб огън 15-ина минути и готово.По същия начин правя и ориз със зеленчуци,просто слагам и моркови,грах,или каквото друго обичаме. 

# 18
  • Мнения: 746
на човек да му се прииска да стане вегетарианец  Flutter

# 19
  • Мнения: 762
Следя темата.Не знам дали сте обсъждали богати на желязо храни,защото аз съм кърмачка вегетарианка,която пости и се оглеждам за допълнение към менюто.

# 20
  • Мнения: 334
Следя темата.Не знам дали сте обсъждали богати на желязо храни,защото аз съм кърмачка вегетарианка,която пости и се оглеждам за допълнение към менюто.

Освен класиката със зелените зеленчуци (спанак, броколи, коприва и други), подходящи във Вашия случай са ядките - кашу, орехи, лешници, бадеми (100 грама ядки съдържат над 20% от препоръчителната дневна доза желязо)...освен че сами по себе си са много вкусни, добавени към салата или ядене могат да придадат неочакван и много интересен привкус.
Ще потърся за рецепти, но това, което в момента ми идва наум е салата с домати, броколи и орехи, например. А за когато свършат постите, счуканите бадеми често много добре се вписват в ястие с кашкавал... 

# 21
  • Мнения: 413
ето ви една австрийска рецепта, любимата на моя съпруг, много здравословна и диетична е

Картофи със спаначено пюре
продукти - картофи, спанак, магданоз, заквасена сметана /а той иска без нея/, яйца, или кашкавал, може и сирене
Приготовление
Картофите се сваряват/ние в тенджерата под налягане/, обелват, нарязват на кубчета колкото орех. Подреждат се в тава, заливат се със спаначено пюре /тук продават готово/, аз правя и с коприва, която си бера. отгоре се залива със заквасената сметана, или настъргва кашкавал или няколко яйца се чукват отгоре, поръсва се с магданоз, и сол да не забравите.  /моя съпруг обича само с яйца и едната половина от тавичката е с яйца, другата правя с кашкавал за мен/
Не е особенно по български вкус, но можете да я залеете със  запръжка с лук, червен пипер и олио. Пече се във силна фурна, колкото да се запече леко.  Всеки път импровизирам.

  ако се сетя още вегетариански австрийски ще пиша пак

   

# 22
  • Мнения: 5 370
Усмивке, даваш ми идеална идея. Ще я пробвам в най-скоро време, много благодаря.

# 23
  • Мнения: 413
ето и още една за днес, пак от тукашните - това е предястие, яде се с препечени филийки хляб
Морковен мус със салата
4 големи моркова /ама големи/,обелват се, нарязват се на шайби и се варят във вода със захар  Simple Smile 500гр вода-1 чаена лъж захар, не се усеща не се стряскайте че се стане сладко. После се пюрират морковите.  Отделно се смесва кисело мляко с малко извара или сирене /колкото искате количество/, малко индийско орехче, черен пипер, 1 ч.л лимонов сок и Кимьон, накрая се смесва това с пасираните моркови, разбива се един белтък на пяна и той се прибавя и накрая с желатин да се желира, налива се всичко в купа, тава, да е високо около 6-8 см и се оставя за около два да се желира, сервира се върху зелена салата листа - гребва се с голяма лъжица от желираната смес и се поставя върху листата.

# 24
  • Мнения: 265
Ще ви препоръчам една пролетна салата с коприва.През зимата я правя със замразен спанак,като го бланширам и отцеждам много добре.
1 чаена чаша коприва,нарязана на дребно или спанак,половин кофичка кисело мляко,половин ч.ч.счукани на едро орехи,2 скл. счукан чесън,зехтин,сол.
През пролетта добавям и няколко млади листа от глухарче.Ако я поръсите и с малко кротончета,става още по-засищаща.Може да добавите и други зелени подправки според вкуса си- магданоз,копър,пера от зелен лук...
Това са количества за две порций.

# 25
  • Мнения: 2 132
Следя темата.Не знам дали сте обсъждали богати на желязо храни,защото аз съм кърмачка вегетарианка,която пости и се оглеждам за допълнение към менюто.
Освен зеленолистните зеленчуци, които вече са ти препоръчали - зеле, боб, леща, грах, тиквени семки, просо, елда и разни други зърнени, смокини, сушени кайсии, фурми. Задължително с източник на витамин С, който подпомага усвояването на желязото. Чай и кафе недей да пиеш 2 часа около храненето  Peace Simple Smile

# 26
  • Neverland
  • Мнения: 143
Аз съм почитателка на брюкселското зеле ,бейби морковите и броколите.
Варя ги за кратко в малко вода и зехтин.След това разбърквам с парче синьо сирене/парченце  Simple Smileколкото триъгълниче от топеното сирене / или топено сирене /по избор /и добавям сметана.Понякога слагам и зелени маслини /без костилка Peace/

# 27
  • Мнения: 334
Здравейте може ли още малко постни рецептички но за коледните пости, че ще постим за първа година и не сме още наясно точно какво трябва да приготвяме като за разнообразие.А Боднюел са ми любимите зеленчуци!!!  bouquet

Зеленчуков гювеч

Необходими продукти
1,200 kg картофи
300 g замразени бейби морковчета Bonduelle
200 g замразен зелен фасул Bonduelle
200 g бамя
2 червени чушки
2 глави лук
1 чаена чаша доматен сок (или 1-2 с.л. доматено пюре, разредено с вода до 1 ч. чаша)
3 с.л. олио
босилек
сол и пипер на вкус

Начин на приготвяне
Картофите леко се сваряват, обелват и нарязват на едро. Бейби морковчетата и зеленият фасул се попарват с гореща вода, бамята се почиства от дръжките, чушките и лукът се нарязват.
В тава се поставят олиото с малко вода, лукът, бамята, чушките и зеленият фасул, и след около 15 минути на фурна, към тях се добавят картофите и морковите. Заливат се с доматения сок, към който са добавени солта, пиперът и босилекът. Нивото на течността трябва да достигне около 1/3 от тавата. Пече се до оставане на малко сос.

Bon appetit   chef

Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 09:51 от Madame Bonduelle

# 28
  • Мнения: 265
Вчера за първи път приготвих нещо много вкусно и ще го споделя с вас.
 Кюфтета от елда със спаначен сос
1ч.ч.елда се вари в 3 ч.ч. вода.След като се свари се оставя около 10 минути да престой и ако има излишна вода се прецежда.Към елдата добавям 1 яйце,лук на ситно,магданоз,черен пипер,кимион и галета, докато се сгъсти,така че да могат да се оформят малки кюфтенца,Овалвам в галета и пържа.Ако искате може да ги панирате и с яйце.
За соса:половин пакет замразен спанак запържвам с малко ситно нарязан лук.Добавям готварска сметана/става и с прясно мляко / и сгъстявам с малко брашно.Сол и черен пипер.
Тези кюфтенца са вкусни и с подлучено кисело мляко-1 коф. кис. мляко,4 склидки чесън,копър,сол и няколко капки зехтин.

# 29
  • Мнения: 762
Това е гениална рецепта.Ще я пробвам щом свършат постите.А спанакът като се замрази запазва ли си свойствата (най-вече желязото) и къде мога да намеря такъв?

Общи условия

Активация на акаунт