Въпрос към раждалите с епидурална аналгезия

  • 3 477
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 24 467
Аз първия път като постъпих да раждам бях с 7 см разкритие, но съвсем поносими контракции на 5 мин., дори се чудех дали ....Какви проблеми, това ме обезпокои, че можело да се стигне до форцепс, да не се повреди нещо бебенцето!?...
Аз не познавам обаче никакви лекари, които са правили такова обезболяване, пък и не искам да плащам за избор на екип, вече не знам, объркахте ме, то е върно, че е много важно как ще ти я сложат тая инжекция. А най-много ме е страх да не стане случайно нещо, защото се бие в гръбнака, да не се парализирам!
....
Първо изчети всичко налично, има и в настоящия подфорум с линкове към специализирани други такива и не се плаши. Не се впрягай на  жени, които не са раждали по този начин, препоръчвам ти да прочетеш написано от специалисти по темата.
Аз също след ужасно първо раждане избрах епидурална упойка /другият вариант беше секцио, но се спрях на този/- две години и половина се благодаря на информацията, която открих, когато търсех такава, по повод този вид аналгезия.
Не съм ползвала специално избран от мен "екип"- какъвто се падна- такъв, но за упойката предварително се срещнах с анестезиолог от лечебното заведение, където щях да раждам, разговарях с него, уточнихме се да му се обадя по всяко време, когато се наложи. Така се случи, че заминах точно в полунощ към болницата, изчаках до заветните 4 см. и веднага го потърсих. Човекът се появи и от там- нататък просто беше песен- никакви болки, напъните се усещат идеално и раждането определено се ускори, тъй като аз вече можех съзнателно да помагам, а не да се гърча от уплаха пред предстроящата контракция. Знаех, също така, че ако се наложи спешно секцио към него може да се премине веднага, тъй като е направено вече каквото следва пза обезболяването.
Препоръчвам ти, ако се спреш на епидуралната аналгезия, да си намериш и да разговаряш директно с анестезиолог, не с акушерка, не с гинеколог, а именно със специалист, който практикува този вече от много години разпространен и използван начин за обезболяване /ползва се и при операции на долните крайници- доста често/, който няма да те плаши и да ти дрънка врели- некипели, нито ще те настройва да ползваш /просто искаш първи разговор и толкова- можеш да се откажеш, можеш да избереш за самото раждане друг анестезиолог/. Избор на екип не е задължителен, избор на анестезиолог обаче е за препоръчване, ако се притесняваш от упойката и ако въобще се спреш на този вариант.
Последици от упойката нямаше при мен лично абсолютно никакви, нямаше дори главоболие. Затова- подбери си специалиста.
За парализа /това, което е истинска парализа, а не просто временно обездвижване/- изрично съм питала /имам такава възможност/ в различни здравни заведения в различни градове- не е имало такъв случай. Когато в няколкото тукашни теми се прокрадваха такива заплахи от един потребител на форума /регистрирал се най- вероятно няколко пъти- все "новак"/ винаги съм питала за конкретни данни- в коя болница и кога се е случило това с цел да проверя, никога не ми е бивал даван отговор.

# 31
  • Мнения: 2 617
InaD, като ти го сложат в гръбнака  този катетър не ти ли пречи да лежиш по гръб и няма ли опасност да се размести от движенията на тялото ти? И казваш, че самото поставяне е било болезнено?
Във Вт. градска ми казаха 300 лв. А не искам да плащам за избор на екип, защото струва 1300, в случая твойто "само избор на екип"... не вкл. упойката.

Този "катетър" (ако говорим за едно и също нещо) е точно за предотвратяване на многократно забиване на спринцовка в гръбнака. Улеснява вкарване на нови дози (при мен общо бяха 5). Това е  тръбичка, която при мен беше "преметната" през дясното рамо. Спомням си, че по време на самото раждане в края, анестезиоложката ми постави последна доза.
Не се размества, аз дори не съм го усещала.
Не съм плащала нищо, но пък и не съм раждала в България.

# 32
  • Мнения: 367
Аз раждах предизвикано (с таблетка) и такава упойка и умрях от болка. Не зная защо не ме хвана ли или нещо друго, но хем ми вляха няколко дози и пак не знаех на кой свят се намирам. Всичко си усещах, няма опасност от това да загубиш чувствителността, по-скоро губиш я, но не губиш усещането за допир и т.н. Сложиха ми я на около 5 см разкритие в гръбнака - изобщо не боли, просто не трябва да мърдаш и за това се прави между две контракции. катетъра се поставя, за да не се налага да ходиш до тоалетна, няма нищо общо с упойката  Laughing. Успех и леко раждане!

# 33
  • Мнения: 2 617
Аз раждах предизвикано (с таблетка) и такава упойка и умрях от болка. Не зная защо не ме хвана ли или нещо друго, но хем ми вляха няколко дози и пак не знаех на кой свят се намирам. Всичко си усещах, няма опасност от това да загубиш чувствителността, по-скоро губиш я, но не губиш усещането за допир и т.н. Сложиха ми я на около 5 см разкритие в гръбнака - изобщо не боли, просто не трябва да мърдаш и за това се прави между две контракции. катетъра се поставя, за да не се налага да ходиш до тоалетна, няма нищо общо с упойката  Laughing. Успех и леко раждане!
Явно говорим тогава за различни катетъри, на мен подобно "нещо" не са ми слагали. При мен маркучето завършваше снакрайник, през който ми слагаха дозите и както писах,беше през рамото ми, минаваше през гърба.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Maphia ,катетър за епидуралната упойка и катетъра за тоалетна са две различни неща.

При епидурал слагат катетър между прешлените на гръбначния стълб,защото иначе трябва да бодат всеки път като искат да сложат доза.С катетър убождането е еднократно и така е много по лесно.

# 35
  • Мнения: 262
Judy, благодаря за изчерпателния отговор.
Но се чудя откъде да намеря анастезиолог и да поговоря с него, не мога, или мога ли да отида на входа на болницата и да питам къде има кабинет на анастезиолог и да вляза за консултация? И това би ли ме обвързало с него той да ми е, и трябва ли да му платя само на него, без избор на екип? И как да знам кой е добър и опитен?
Ох, все въпроси... просто не познавам никого, то се чувстваш малко безпомощен като нямаш конкретен човек срещу тебе.

# 36
  • София
  • Мнения: 18 679
Седада, ако те притеснява катетъра и поради него по-големият риск от инфекция, питай за раждане със спинална. Моето второ раждане беше такова и пак не беше зле Peace Е, вярно, не можеш да се движиш, както с епидурала, но откъм обезболяване също е доста добре Peace

Но като цяло си е същата работа Laughing Важното е, че не те боли Peace А като не те боли, напъваш силно и когато ти кажат, а това улеснява нещата значително. Това за напъните, че като не се усещат, се стига до форцепс - не е вярно. Много жени от болка не напъват ефективно и накрая са не само с ужасни спомени от раждането, ами и с епизеотомия до задника. Така че давай смело, няма да съжаляваш!

# 37
  • Мнения: 262
Белинда, да, за това си права, аз първия път, като ми казваха да напъвам, просто си казвах мислено - ей сега, след малко, да си поема дъх, но този дъх все не успявах да го поема... от следващата ужасна контракция, и около мен си говореха - нищо не прави, не, тя е просто неадекватна...
Добре, че бебето само си излезе, без никакво участие от "моя" страна!

# 38
  • Мнения: 698
И двата пъти раждах с такава упойка. късмет е да попаднеш на добър анестезиолог. Вторият път се погрижих да не е само късмет. Първият път щях да загина от главоболие. Повярвайте, това е последното, което ви трябва, когато току-що сте станали майка. Раждах нормално, с епидурална. Затова преди второто раждане, отидох при гинеколога ми и му казах, че изводите ми са, че искам секцио без упойка.  Laughing Не стана, разбира се. Вторият път всичко беше наред. Епидуралната упойка е съкровище, когато ти я поставят, както трябва.

# 39
  • Мнения: 262
Добре де, Ангел, кажи къде си раждала и при кой анастезиолог?
Изобщо, тези писания вече ме навеждат на мисълта, че наистина трябва да се търси човек! Препоръки, моля!

# 40
  • Мнения: 24 467
Judy, благодаря за изчерпателния отговор.
Но се чудя откъде да намеря анастезиолог и да поговоря с него, не мога, или мога ли да отида на входа на болницата и да питам къде има кабинет на анастезиолог и да вляза за консултация? И това би ли ме обвързало с него той да ми е, и трябва ли да му платя само на него, без избор на екип? И как да знам кой е добър и опитен?
Ох, все въпроси... просто не познавам никого, то се чувстваш малко безпомощен като нямаш конкретен човек срещу тебе.

Пак ще опитам да съм конкретна. Не знам къде си избрала да раждаш, нито дали имаш близки от съответното лечебно заведение. Аз, самата, имам такива и те ме свързаха с анестезиолог. Другата възможност е да те свърже гинекологът ти. Трета възможност- просто да разпиташ, ако още не си решила, за добър такъв специалист и да се свържеш лично с него- нищо особено не виждам в това, и той е лекар, като всички останали и той може да подлежи на "избор". Разговорът не те обвързва с него по никакъв начин, може просто да не ти вдъхва доверие и това би било достатъчно да се насочиш към друг, докато още имаш време.
При избор на анестезиолог се плаща на самата болница за епидурала /аз платих официално, с касова бележка дори/, но ако той поиска нещо допълнително- както се разберете, на мен не ми е искал. Екип, писах вече, нито съм избирала, нито съм плащала на такъв, имах само тази лична уговорка с този човек.
Бих дала препоръки, но не става въпрос за София, а не видях ти от къде си.

# 41
  • Мнения: 2 013
Винаги ли преди да ти поставят епидурална слагат местна упойка???????? newsm78 Thinking newsm78

# 42
  • София
  • Мнения: 1 535
Винаги ли преди да ти поставят епидурална слагат местна упойка???????? newsm78 Thinking newsm78

Нямам спомен да са ми слагаи местна упойка  newsm78. Направо май си ме бодоха да ми сложат катетъра  Thinking

# 43
  • Мнения: 698
Раждала съм в "Шейново", при д-р Чалманов. Вторият път, когато съм доволна, анестезиолог ми беше Руми /съжалявам, не помня фамилията/ - шеф на анестезиолозите е. Изключително приятна жена.  И много добър професионалист.  bouquet

# 44
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз раждах в Тина Киркова с избран екип - и гинеколог, и анестезиолог. Ако решиш да си смениш болницата, пиши на лични, ще ти дам името на анестезиоложката, да си говориш направо с нея. Макар че за ТК съм чувала, че всичките им анестезиолози са добри и опитни - там раждат десетки жени всеки ден.

Общи условия

Активация на акаунт