Семейства от различни етноси

  • 22 805
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 212
Имате ли познати семейства или да сте чували за такава връзка между българин и циганка, между българин и туркиня или между българин и помакиня. Има ли много такива семейства според вас в България и дали те са успешни. И кога са по-успешни - ако мъжът е българин или ако жената е българка а мъжът е циганин, турцин или помак.

# 1
  • Мнения: 6
Познавам много такива двойки/семейства. Всичко е относително и зависи не само от етноса към който принадлежат, но и от личностните им качества, възпитание и т.н.

# 2
  • Мнения: 212
Какви са браковете - българин - туркия или българин - циганка. или обратно

# 3
  • Мнения: 6
Обратно. А ти защо се интересуваш, ще споделиш ли?

# 4
  • Мнения: 589
Познавам доста такива двойки,понеже съм родена в т.нар. район със смесено население.Има двойки както българин и туркиня/помакиня,така и обратното,не мога да кажа,че единият вид преобладава.Най-ме е впечатлило едно семейство,той-българин,тя туркиня,бяха съученици на сестра ми навремето.Когато се ожениха нейната рода като че ли се отрече от нея,обаче тя се оказа много "окомуш"-невеста,страшно амбициозна и съобразителна.Благодарение на "навирането" и тук и там съпругът и стигна до пост в министерство,а тя е на доста отговорна позиция в една партия,известна повече като етническа...
  

# 5
  • Мнения: 927
Да. Българка с турчин ( от Турция) и българка с циганин. Млади, образовани момичета са и двете, с прекрасни семейства. Мъжете им се грижат много добре за тях, но и двете си работят. Едната дори стана кметица в селото , където живеят.

# 6
  • Мнения: 654
Да познавам:българка и циганин,циганка и българин,туркиня и българин.
Тези хора срещнаха доста трудности , защото семействата оказаха натиск.
Едните казваха:Ох,от къде я намери тази циганка?!
Другите:Свършиха ли циганите за теб?
Но всички се пребориха за семейното си щастие и се моля да имат дълги години пред себе си.

# 7
  • Мнения: 4 380
Имах приятелка от тинейджърските години- туркиня, която беше омъжена за българин. Разведоха се и не заради етнически различия. Той като че ли беше много по-"турчин" от нея.

Борисе какви са тези въпроси? В България всички етноси са толкова измешани вече че някой въобще обръща ли внимание на такива неща? По улиците само смуглички се разхождат и въпреки че не си признават произхода, то е ясно като бял ден че без етнически малцинствени примеси не се е разминало. Българи със светла кожа и светла коса са рядкост.

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Познавам семейства от различни етноси. Само нямам познато семейство от български и ромски произход.
Няма лошо в смесените б(ракове, стига родата да не се опитва да надвие.

# 9
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
до офиса на предна работа имаше семейство българин-циганка .... добре се разбира, имаха 1 дете, сега може и повече да са. излизаха хванати за ръце тримата ...

# 10
  • Мнения: 1 317
Имам съученик турчин, който ходи с българка.
Семейството му беше страшно против, големи драми, обяснения, молби.
Скоро се видяхме - тя вече живее у тях, родителите му са я приели, щастливи са и ще се женят.
Факт е обаче, че им беше трудно да се преборят за щастието си. 

# 11
  • Мнения: 904
Аз съм в така наречения етнически смесен брак- аз съм българомохамеданка, той е българин християнин, аз от малко провинциално градче той от голямата София. В малкият ни китен градец почти не останаха къщи без смесен брак, имам предвид че ако едното дете си вземе от неговия етнос другото почти винаги взема от другия и в един момент се оказва че сме много омешани.

# 12
  • София
  • Мнения: 591
Аз съм момиче христианка което ходи с турчичин. Плановете са ни за брак началото на 2009г.г., независимо че нито неговата рода нито мойта го премат. Е след девет месеца връзка видяха, че няма да стане тяхното, затова и вече живеем отделно без намеса на родителите.

# 13
  • Мнения: 2 448
Имам приятелка, която живее от години с турчин. Справят се чудесно, той е мноооооооого богат. 
Това е единствения пример, който мога да дам от близкото си обкръжение, други не познавам толкова добре.

# 14
  • Мнения: 958
Имам приятелка, баща и е българин, майка и рускиня.
Много ркасиво момиче, ама си провали живота.
на 18 се събра с един циганин, верно беше хубав, имаше и пари, ама си беше циганин. Роди им се много хубаво момиченце, след години заминаха за Италия, носеха се слухове, че е сводник и от там има кинти, и че пускал и нея от време на време.
не искам да го вярвам.
Сега са разведени, тя е още в Италия, казва че е бавачка.
Но тя имаше и тежко детсто, баща и редовно рпебиваше майка и, много я ревнуваше.
Язък, много хубаво момиче, дано си е стъпила на краката.

# 15
  • Мнения: 6 604
 Борисе, към коя социологическа агенция работиш? Laughing
Сори за спама Embarassed

# 16
  • Мнения: 212
В студентските ми години имах едно гадже - българомохамеданка (или помакиня както още ги наричат). Шегувах се от време на време с нея че ще се женим, но тя категорично ми каза че цялата й рода ще се откажат от нея отколкото да приемат българин за зет.
Скоро гледах едно предаване на "Море от любов" в което ставаше въпрос за смесен брак - тя българка, той от Кавказките републики. Дошли да живеят в България след като неговото семейство не я приело по никакъв начин. След като той избира жена си и идва с нея в България, семейството му се отказва напълно от него и то по такъв начин че той дори на погребенията на майка си и баща си не може да отиде тъй като е нежелан в родното си село.
Мислех си в кой век живеем че има още такива предрасъдъци в нашето общество, но явно те си съществуват от време оно. Също така съм говорил с турци и те са ми казвали че за техния етнос е по-прието мъж турчин да си вземе жена българка, отколкото жена туркиня да се омъжи за българин. Целия род може да се откаже от тази жена.
С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

# 17
  • София
  • Мнения: 591
Както ВИ писах по- горе аз живот и здраве ще сключа брак с турчин. С него мн. пъти сме си говорили по отоншение на това как тяхната вяра приема брака с човек от друга религия. Та точно както казва Борис ако жена мюсолманка сключи брак с мъж от друга религия, направо си се отказват от нея т.е. родата и.  Даже моя бъдещ съпруг ми каза, че го пишело някъде в корана че мъжа може да вземе жена от др. религия но не това не въжи и за жената. Довечера ще го питам какточно го е писало там. Др.което знам от него, е че ако турчин вземе христианка за жена и след време тя стане мюсулманка то това според корона значело, че той - мъжа ще отиде в рая така да се каже.

# 18
  • Мнения: 904
Няма такова нещо като "двоен стандарт".От мен никой не се е отрекъл, въпреки че естествено не мина без сътресения, явно твоята приятелка не е била достатъчно смела, аз съм възпитана от татко да си отстоявам позициите когато съм убедена че съм права, в онзи момент това се обърна срещу него, но аз не съжалявам въобще че отстоях на моето, мъжа ми е приет от родителите ми като тяхно дете. Не съм се омъжила млада и зелена, имах точна и ясна представа какъв мъж като качества, а не като религиозна или етническа принадлежност искам до себе си, въпреки че и брака си е честа лотария и никой гаранция не ти дава, за сега всичко е ок.

# 19
  • Мнения: 826
Борисе какви са тези въпроси? В България всички етноси са толкова измешани вече че някой въобще обръща ли внимание на такива неща? По улиците само смуглички се разхождат и въпреки че не си признават произхода, то е ясно като бял ден че без етнически малцинствени примеси не се е разминало. Българи със светла кожа и светла коса са рядкост.
[/b]

Ксения, решително не съм съгласна с теб. Къде пише,че българите са със светла кожа и светла коса? И че всичко друго е в резултат на малцинствени примеси? И ако можеш ми прати някоя снимка на чист българин, без примеси.
Това дали си българин изобщо не зависи от цвета на косата, очите, цвета на кожата. Кръстосай за момент в представите си един прабългарин- такъв, какъвто го помниш от учебника си по история, с една руса славянка, и помисли какви отрочета ще се пръкнат  newsm78 Колкото и елементарен да е примера ми, е показателен за разнообразието при българите.
А по темата- познавам смесени двойки. Тези, които познавам не са особено щастливи заедно. Но това може да се дължи на милион други причини.
В района, където живея около 50% са българи, има много турци, и дал господ- цигани  Crazy Това обяснява и многото смесени бракове. Наскоро си мислех обаче защо сме склонни да приемаме смесени бракове българин- чужденка /рускиня, немкиня... и прочие/, а порядъчно мнително сме настроени към бракове между българи и представители на някой друг от етносите  newsm78
В малкия град все още го има различното отношение към подобни двойки.

# 20
  • Мнения: 589
Няма такова нещо като "двоен стандарт"..
И аз така мисля.Още повече,че се сетих,че една от снахите ми(омъжена за мой братовчед) е помакиня,но отношенията м/у двете роди са си прекрасни.Явно е до възпитание.Колкото до сътресенията,ами тях ги има и в несмесените бракове понякога...

# 21
  • София
  • Мнения: 38 489
Аз съм омъжена за арменец и си живеем чудесно.
А за Коледа какви манжи готви свеки.... Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 448
Аз разбрах, че темата е само за турците и циганите, ако ще говорим за бракове между различни етноси, с които имам близък контакт - брат ми е женен за французойка, братовчедка ми за швед.  Laughing Чудесно се разбират. Макар, че в началото на брака им бащата на снахата виждаше в лицето на брат ми поредния абориген от източна Европа, който се е докопал до брак по сметка за документи. Е, мина време и видяха, че не е така. Но, двойния стандарт би могъл и се прилага на всякъде. Зависи от хората.

# 23
  • Мнения: 683
Имате ли познати семейства или да сте чували за такава връзка между българин и циганка, между българин и туркиня или между българин и помакиня. Има ли много такива семейства според вас в България и дали те са успешни. И кога са по-успешни - ако мъжът е българин или ако жената е българка а мъжът е циганин, турцин или помак.

Да направя 1 забележка - т.нар. помаци са си чисти българи, тук става въпрос за различни религии, не етноси! А съвременните потомци на българомохамеданите вече  до такава степен са се претопили, че за някакви различия трудно може да се говори. Етносът се определя от майчиния език. Като студентка в университета едно лято обикаляхме на диалектоложка експедиция района на селата Широка лъка, Гела, Брезе, Солища, Мугла - първите 2 изцяло християнски, останалите смесени, а последното -  българомохамеданско. Мога да кажа, че разлики в бита нямат никакви, освен в носиите и 2-3 празника, а за широколъшкия диалект се смята, че е най-сходен с езика на братята Кирил и Методий. Имала съм колеги от тези региони и тяхното самосъзнание си е българско, дори повече от нашето.  Не мисля, че подобни бракове въобще трябва да се смятат за смесени. 
Друго,  което се сещам, че подобни райони години наред са останали откъснати и изолирани от околните и благодарение на това са съхранили древни български обичаи, отдавна изчезнали и забравени от нас, градските хора.  Simple Smile Peace

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 16:43 от mama_na_vale

# 24
  • Мнения: 992
ами аз съм българка и мъжа ми е турчин, разбираме се прекрасно и сме заедно вече почти 9 години(дано и за напред да е така)

# 25
  • Мнения: 1 629
Имам една страхотна приятелка - българка, а мъжът и е арабин. Страхотно семейство са си. Имат си 3 деца. Мъжът и е много любезен. Първоначално ми беше странно, защото те нали не ядът свинско. Ама са страхотни!

# 26
  • Мнения: 4 435
Също така съм говорил с турци и те са ми казвали че за техния етнос е по-прието мъж турчин да си вземе жена българка, отколкото жена туркиня да се омъжи за българин. Целия род може да се откаже от тази жена.
С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

Аз лично имам перфектен пример за брак между туркиня и българин.Няма да кажа повече,защото не искам.Но от нея никой не се е отказало,нито него са го спряли.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 554
Един от най-добрите ми приятели е българомохамеданин от едно голямо село в Родопите. Женен е за българка, имат две деца. Предишната му приятелка също беше българка. Не е имало проблеми с неговата рода, обаче при предишната му връзка родителите на момичето не го приемаха, защото бил турчин. Да се чудиш какъв турчин е, като е роден в България, че и прадедите му също.  Laughing

# 28
  • Мнения: 1 289
Имате ли познати семейства или да сте чували за такава връзка между българин и циганка, между българин и туркиня или между българин и помакиня. Има ли много такива семейства според вас в България и дали те са успешни. И кога са по-успешни - ако мъжът е българин или ако жената е българка а мъжът е циганин, турцин или помак.

Имам добри приятели българка с турчин. Цигани не познавам и нямам такова намерение.

# 29
Аз съм помакиня  съпругът ми  е христянин. Не съм имала никакви проблеми с баща си и другите ми роднини. Най добрта ми приятелка българка се омъжи за циганин брат ми е женен за българка. Най добрият приятел на мъжът ми е оженен за момиче което е турска циганка много добро и умно момиче. Само да кажа  никога не съм носила забрадка и не смятам някога да нося няма да накарам и дъщеря си ако тя реши това си е нейния избор

# 30
  • София
  • Мнения: 1 825
В студентските ми години имах едно гадже - българомохамеданка (или помакиня както още ги наричат). Шегувах се от време на време с нея че ще се женим, но тя категорично ми каза че цялата й рода ще се откажат от нея отколкото да приемат българин за зет.
Скоро гледах едно предаване на "Море от любов" в което ставаше въпрос за смесен брак - тя българка, той от Кавказките републики. Дошли да живеят в България след като неговото семейство не я приело по никакъв начин. След като той избира жена си и идва с нея в България, семейството му се отказва напълно от него и то по такъв начин че той дори на погребенията на майка си и баща си не може да отиде тъй като е нежелан в родното си село.
Мислех си в кой век живеем че има още такива предрасъдъци в нашето общество, но явно те си съществуват от време оно. Също така съм говорил с турци и те са ми казвали че за техния етнос е по-прието мъж турчин да си вземе жена българка, отколкото жена туркиня да се омъжи за българин. Целия род може да се откаже от тази жена.
С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

Моята сестра си избра етнически българин преди 22 г., веднага след възродителния процес. Никога не съм ги виждала да спорят по етнически или религиозни въпроси. Той слуша турска музика, а тя предпочита да общува на български. Аз лично не правя никаква разлика между хората от различни етноси в рамките на една държава, дори и на един континент. Всичко си зависи от възпитанието. Дори и то да куца, когато човек достигне определена възраст сам може да си изгради подходящо мнение и съответстващото му поведение.

# 31
  • Мнения: 227
Аз съм на половина българка и рускиня, а мъжа ми е тур4ин (от Турция, не е от БГ или помак)  и се разбираме прекрасно, грижовен е, и прави вси4ко за да сме щастливи. Peace

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Познавам доста семейства от различни етноси. Хората си живеят добре, не виждам да има проблем в това.

# 33
  • Мнения: 2 908
Имах едно време приятел турчин-исках да се оженим,уж и той искаше,но родителите му така и не ме приеха,вечно му триеха сол,че не трябвало и не можело такова съжителство и той се предаде.

# 34
  • Мнения: 4

С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

Това е така, защото вземайки си жена християнка, тя ще му роди деца мюсюлманчета, а когато мохамеданка се ожени за мъж от друга религия ражда деца с друга религия, защото се приема в мюсюлманската религия, че децата са от религията на бащата. Те такова нещо има.

Моят брак също е смесен, аз бях мюсюлманка, но се покръстих заради мъжа си, който е християнин и така станах християнка, за да имаме църковен брак главно, иначе нямаше значение религията. Децата предполагам ще бъдат християнчета. Празнуваме си всички празници, неговите родители ме приеха, моите също, макар че моите вече имаха едно дете със развален смесен брак, и бяха доста притеснени, но не ми забраниха да поема тази крачка, само ми казаха да помисля добре какво правя. Лично аз избирах мъжа си не по релиагия, а по човечност. И не сбърках. Благодаря на родителите си, че са ме възпитали като свободен човек.

# 35
  • Мнения: 227

С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

Това е така, защото вземайки си жена християнка, тя ще му роди деца мюсюлманчета, а когато мохамеданка се ожени за мъж от друга религия ражда деца с друга религия, защото се приема в мюсюлманската религия, че децата са от религията на бащата. Те такова нещо има.

Моят брак също е смесен, аз бях мюсюлманка, но се покръстих заради мъжа си, който е християнин и така станах християнка, за да имаме църковен брак главно, иначе нямаше значение религията. Децата предполагам ще бъдат християнчета. Празнуваме си всички празници, неговите родители ме приеха, моите също, макар че моите вече имаха едно дете със развален смесен брак, и бяха доста притеснени, но не ми забраниха да поема тази крачка, само ми казаха да помисля добре какво правя. Лично аз избирах мъжа си не по релиагия, а по човечност. И не сбърках. Благодаря на родителите си, че са ме възпитали като свободен човек.

Ее, не е задължително, ние пък сме се разбрали Мелисса като порасне, сама да си избере религията. Според мен е до човек... Peace

# 36
  • Мнения: 4 435

С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

Това е така, защото вземайки си жена християнка, тя ще му роди деца мюсюлманчета, а когато мохамеданка се ожени за мъж от друга религия ражда деца с друга религия, защото се приема в мюсюлманската религия, че децата са от религията на бащата. Те такова нещо има.

Моят брак също е смесен, аз бях мюсюлманка, но се покръстих заради мъжа си, който е християнин и така станах християнка, за да имаме църковен брак главно, иначе нямаше значение религията. Децата предполагам ще бъдат християнчета. Празнуваме си всички празници, неговите родители ме приеха, моите също, макар че моите вече имаха едно дете със развален смесен брак, и бяха доста притеснени, но не ми забраниха да поема тази крачка, само ми казаха да помисля добре какво правя. Лично аз избирах мъжа си не по релиагия, а по човечност. И не сбърках. Благодаря на родителите си, че са ме възпитали като свободен човек.

Ее, не е задължително, ние пък сме се разбрали Мелисса като порасне, сама да си избере религията. Според мен е до човек... Peace

Точно така.

# 37
  • Мнения: 641
В една друга тема написах това,но ще го напиша и в тази.
За любовта и желанието граници няма.

# 38
  • Мнения: 904

С една дума няма проблем мъжът да си избере каквато си иска жена, но жената трябва да се омъжи само за турчин.

Това е така, защото вземайки си жена християнка, тя ще му роди деца мюсюлманчета, а когато мохамеданка се ожени за мъж от друга религия ражда деца с друга религия, защото се приема в мюсюлманската религия, че децата са от религията на бащата. Те такова нещо има.




Не съм много съгласна с това нещо,
първо религията човек е редно ако я  сменя да го направи  само по свое убеждение и потребност, а не заради някой.
И ако се съди по един откъс, който наскоро прочетох от корана, в който Аллах,казва че уважението към родителите е три към едно в полза на майката(лично тълкуване, за което не твърдя че съм 100%права ,но аз така го разбрах), и ако майката е праведна мюсюлманка и възпитава децата си според корана без да им го натрапва, като в същото време безпристрастно ги запознае и с религията на бащата без значение каква е тя, смятам че съвсем в реда на нещата е децата да приемат нейната религия.
Много се отплеснах Blushизвинете ме.

# 39
  • Мнения: 4
Моята истина всъщност е, че аз вярвам в силата на природата, и че именно заради тази природна сила са възникнали тези религии, опитвайки се да създадат на хората някакъв ред благодарение на който те да могат да живеят в хармония с тази природа. Така че, погледнато от моята камбанария, аз вярвам в много религии, което означава, че не ми пука кой ква религия е стига този, който стои срещу мен да е човек, който отговаря на моите разбирания.

Децата имат право на избор.

"Това е така, защото вземайки си жена християнка, тя ще му роди деца мюсюлманчета, а когато мохамеданка се ожени за мъж от друга религия ражда деца с друга религия, защото се приема в мюсюлманската религия, че децата са от религията на бащата. Те такова нещо има."

Това, което написах в предния си пост, не е мое виждане, а на религията.

# 40
  • Мнения: X
Имах по едно време една съквартирантка- помакиня. Доста палавка беше и все тичаше сред разни лекенца-българчета, които й се подиграваха съвсем открито- много гадно се държаха. Беше ми споделила, че имала няк'в любим-помак, с който имали консумирана връзка, но той се оженил за друга. Тя много страдаше и плачеше и сериозно се притесняваше, че сега никой друг от "нейните" няма да я поиска за жена. А имаше един обожател-българин, който беше готов да я вземе. Един ден я попитах :"Добре, де, като се притесняваш, че ще ти е трудно при това положение да се омъжиш , не си ли ми мислила да речем, че с българин-немохамеданин ще ти е много по-лесно, най-малкото защото няма да направи проблем от това,че не си девствена?", а тя каза: "При всички случаи между българин и турчин бих избрала турчина."

А от смесени бракове се сещам много повече за брак между циганин и туркиня или турчин и циганка. Имам и една роднина, която движи с едно турче и много се разбират, родителите й го приемат добре и доколкото знам и тя няма проблеми с неговите- казва,че били с доста модерно мислене, а и той самият не е някаквъ забит, ами е доста находчиво и работливо момче. Дано да са щастливи заедно.

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 09:40 от Анонимен

# 41
  • София
  • Мнения: 816
Боризеее пак фитилчето.Ти все на соц.теми го караш.За гей браковете какво ще кажеш?За осиновяването от гей двойки? Mr. GreenПо темата-религията ли те интересува или битовизма?Щото циганите и те са християни.АЗ съм православна християнка а моя мъж атеист.Не ни пречи.Даже е много весело понякога защото моя мъж е чел и библията и корана,новия и стария завет,Прави страшни заключения  и имаме много приятели от различни етноси точно по тази причина.

# 42
  • Мнения: 740
Аз съм туркиня, а съпругът ми е българин. От 8г. се познаваме, а от 3 сме семейство. Живеем си доста добре и не сме имали проблеми с родителите на никой.
Отношенията между хората не е до етнос или религия, а до възпитание, мироглед, светоусещане...

# 43
Имате ли познати семейства или да сте чували за такава връзка между българин и циганка, между българин и туркиня или между българин и помакиня. Има ли много такива семейства според вас в България и дали те са успешни. И кога са по-успешни - ако мъжът е българин или ако жената е българка а мъжът е циганин, турцин или помак.
Познавам доста успешен брак м/у турчин и българка, но те са евангелисти, което е  от значение/общата им вяра/.Жениха се преди 7-8  години мисля.
    А на работа единия колега турчин е женен за българка, но тях ги обвързва и професията.Той е акордеонист/това му е другата професия/, а тя е ръководител на прочута танцова трупа.На него не му личи  , че е турчин/няма акцент/, аз даже  дълго време не знаех.И името  и фамилията му са български ,както и името на детето им.Брака им е добър засега, но  той все още е кратък, не може да се каже.
    mimona, не всички цигъни са християни.Турските цигъни са мюсулмани  по  подразбиране.Освен , ако сами  не са избрали друго вероизповедание, но това са единици:peace:

Общи условия

Активация на акаунт