Помага ли семейният психолог/ консултант?

  • 10 041
  • 62
  •   1
Отговори
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Ходили ли сте? Помогнал ли ви е? И с какво?

Гледам по американските филми как си решават проблемите ... и се чудя- дали само си дават $$ , или има резон в това.

Понякога чуствам, че независим съвет от психолог за взаимоотношенията в семейството ми, би ми помогнал. Мисля си, че бих си спестила някои грешки...

Не съм се интересувала дали в Бг има и как точно работят. Зная, че ако бях психолог оббаче, щях да работя това. Но уви, съм инженер.

# 1
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Помага. Не са толкова тъпи тези американци, за колкото ги мислим  Laughing
И доста българи ходят вече. Само, че фамилните терапевти много-много съвети не раздават. По-скоро помагат на семейството само да стигне до онова, което е най-добро и работещо за него. Което е доста по-трудно, отколкото даването и приемането на съвети  Simple Smile

 

# 2
  • Мнения: 2 175
Абсолютно съм - за! (макар хич да не харесвам американците..)
Най-малкото, защото карат и двамата партньори да говорят за проблемите си..Половината бракове се разпадат от недоизказани неща..

# 3
  • Мнения: 233
Аз все си мисля, че щом има нужда от консултант/психолог...нещата са непоправими.
Наистина ако двама души стигнат сами до проблема/ите, тогава има шанс..
иначе не си струва усилието..

# 4
  • Мнения: 4 784
До сега не ми се е налагало да ходя, но все си мисля, че ако някой ден изпитам нужда, ще отида без да се колебая.
В Бг приятелите изпълняват според мен в голяма степен ролята на психолог, в смисъл, че с готовност слушат изповеди, но доколко помагат е друга тема.

# 5
  • Мнения: 1 726
Едни приятели бяха пред развод, имаха нужда  от терапевт, но понеже бяха в чужбина, решиха че някакъв чужденец не може да реши българските им проблеми и си намериха друго решение. Организираха посещение на тихо уединено заведение (без децата) , веднъж седмично с уговорката, че всеки ще казва това, което му се е насъбрало през седмицата, но там и само там, а после в къщи - мир и спокойствие. Мисля че имаше ефект, сега чакат бебе  Peace

# 6
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Има двойки, които посещават консултация още преди брака си, не е задължително да има проблем, който да застрашава съществуването на една връзка  Peace За да е ефикасна консултацията има различни условия, т.е. няма еднозначен отговор на въпроса ти.

Твърдо против съм сравнението на психологическата помощ с помощта, която получаваме от приятели. И при физическа болка не винаги ходим на лекар, понякога се допитваме до приятели, понякога до аптекарите дори, но е ясно, че медицинската помощ е незаменима, въпреки че понякога и билковият чай е достатъчен  Wink Не всеки случай, обаче, е от типа "с лекарство ще мине за седмица, без лекарство - за седем дни". Точно темите в този подфорум показват, че не е толкова лесно за човек да се справи със семейната ситуация. Нима омразата към свекървата или страхът от потенциалната изневяра е признак на добри отношения в семейството?!

Всъщност професионалната консултация не е нито даване на съвети, нито просто изслушване на проблемите  Peace Не е  случайно, че това е професия с не лек прием за обучение и с дълго продължаващо обучение.

Абсолютно съм - за! (макар хич да не харесвам американците..)
Най-малкото, защото карат и двамата партньори да говорят за проблемите си..Половината бракове се разпадат от недоизказани неща..
Hug

# 7
  • Мнения: 4 784
Твърдо против съм сравнението на психологическата помощ с помощта, която получаваме от приятели.
Аз също съм твърдо против.  Както поради доводите, които даваш, така и поради факта, че приятелите много често стават "приятели".

# 8
  • Мнения: 3 423
Помагат, ако и двамата искат да спасят
връзката си. Иначе няма смисъл от него.

# 9
  • Мнения: 387
помагат, ако и двете страни вярват че може да им се помогне...и стига да го искат...иначе няма как...и е вярно,това че психотерапевтите (не ги бъркайте с психлозите) могат да помогнат на хората да стигнат до проблема и сами да намерят начина по който да се справят с него...

P.S. пиша от името на бъдещ психолог и човек, който е търсил услугите на психотерапевт..

# 10
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Помагат, ако и двамата имат желание да продължат връзката. Иначе е безсмислено. Никой не може да накара двама души, които са си опротивели, да заживеят заедно без проблеми.

А относно американците... не мога да се сдържа да не кажа един виц за нашите и американските консултанти.

Отива американеца на терапия. Уютна стая, мека светлина, нежна музика.
Терапевтът го настанява удобно, слуша го внимателно и го насърчава да споделя.
- Амиии, с жената не се разбираме... тя иска басейн 25 м, а аз - 50 м... Тя иска розова кола, аз искам синя... Печалбата ми тази година е само 1 милион...
А терапевтът повтаря - Отпусни още, отпусни се...

А у нас как е:
Малка стая, доста разхвърляна. В ъгъла кашон с компоти, купчини стари списания, сакове с празни буркани. Терапевтът седи зад очукано бюро, чопли семки и решава кръстословица. Пациентът стои прав и притеснен разказва:
- Докторе, много съм зле, съкратиха ме от работа, жената ме напусна, синът ми взема наркотици...
Кажи кво да правя...
Докторът го слуша разсеяно, по едно време го тупва по гърба и крясва:
- Бе, вземи се стегни бе! Много си се отпуснал!!!

# 11
  • София
  • Мнения: 4 578
Имам приятелка/колежка, която се дипломира като фамилен терапевт. Ами...не съм ползвала специализираните й услуги, по скоро приятелски разговори. Много е добра, след разговор с нея ми е по-повдигнато. Те не са само да сдобрят разделените двойки. Живеем в стресово време, има много тактики, да се отпуснем, да преодолеем дневните ситуации, които често са движещи отношенията у дома. За мен има смисъл.
firebird , вицът е сладък  Peace, но е от началото на миналия век, предполагам. Или явно съвсем се поамериканчили. Щото където ходя е точно като при американците.

# 12
  • Мнения: 270
Да, помагаме  Peace

# 13
  • Мнения: 636
Да, помага. Не се колебай!

# 14
Когато ти се струва, че си на дъното на океана, когато слънцето пече, а на теб ти е студено, когато ти се струва, че адът е като детска градина - е, помощ е нужна. Работата на психолога е като всяща друга - натрупан опит и възможност за адекватна реакция. Дали е професионалист или не - вероятно не е от значение, ако си върши работата.
Иначе veni9 е права - "Боже, от приятелите ме пази, а от враговете си - сам ще се опазя".

# 15
  • Мнения: 239
Разбира се,че помага! Толкова спасени бракове има ,както и такива,които наистина са прекъснати,но за добро!

# 16
  • Мнения: 521
Помага, особено ако човека отишъл там иска да му бъде помогнато.
Манталитета на българина е такъв, че не върва в това и го приема като обида и наказание

# 17
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Сигурна съм, че помага. Но къде ги тези специалисти???

# 18
  • Мнения: 92
Аз от личен опит заявявам,че психолозите и семейните терапевти МНОГО помагат!!!
Все пак,те не са факири,за да превърнат една невъзможна и кошмарна връзка в приказка безкрай,но определено дават правилни напътствия чрез анализ и самоанализ и така човек сам стига до извода в какво точно се е забъркал.В цял свят хората посещават подобни специалисти по всякакви емоционални и сексуални проблеми.В България обаче хората все още масово робуват на срама от посещението в подобни специализирани кабинети.Дори още по-лошо-предпочитат да търсят помощ при разни гадателки,врачки,баячки,екстрасенси и разни природни феномени ooooh!Не можем вечно да си решаваме проблемите на чаша ракия с домашна салата,псуване и оплакване наляво и надясно.Време е според мен да спрем да мислим,че при психолог или терапевт се ходи само,когато наистина започне да ти хлопа дъската!!!Ако чакаме последната фаза,няма да имаме нужда от психолог,ами направо от психиатър и хоспис.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 823
Бихте ли дали координати на пробвани и доказани професионалисти и колко струват услугите им?

# 20
  • София
  • Мнения: 174
Бихте ли дали координати на пробвани и доказани професионалисти и колко струват услугите им?


Ходихме миналото лято.Не останахме доволни и след втория сеанс се отказахме.Справихме се сами. Таксата беше 40 лв. на час.
Мога на лични да ти напиша името на центъра и терапевта , за да не ходиш там.

# 21
  • Мнения: 239
Ами и аз мога да ти дам,но май е по-добре на лични,че да не е реклама...

# 22
  • Мнения: 10 633
Моля тези от вас, които са ходили да разкажат как протичат сеансите   bouquet

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 1 270
Помагаме, ако има ясна заявка за проблем,по който да се работи.
Ако и двамата клиенти идват с идеята, че си струва да се запази връзката-казва се "доброволен" клиент.Обратното е, когато само единия в двойката има нужда от консултация, а другия идва единствено, за да му опонира пред терапевта. Тогава се получава една безсмислена говорилня-те се карат едва ли не пред теб, а ти трябва да ги успокояваш и като медиатор на спор да даваш думата на единия или на другия.
Обикновено единия се опитва да те въвлече в конфликта им, да вземеш страна,което не би трябвало да става,естествено. Това се получава, защото модела им е такъв-кажи сега кой е прав,или-аз съм добрия,той е лошия. И тогава по-добре да си вземе всеки адвокат,а не да ходят на психолог.

# 24
  • Мнения: 239
Ха,ДА! Затова такива двойки се консултират поотделно.

# 25
  • Мнения: 3 423
аз искам да посетим такъв, съпруга ми е категорично против. не знам защо повечето хора си мислят, че за да отидеш на семеен консултант трябва да си през раздяла/ развод. в нашия случаи просто има неща от миналото, които не мога да преглътна, и един такъв специалист ще помогне на съпруга ми да разбере какво ми е коствало да приема някои неща, а на мен- да продължа напред.
сега като го написах излиза, че май само аз съм за терапия  Tired

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 1 270
Точно за този случай писах, когато няма желание,нормално е да няма и  откровеност от единия клиент и ако само цели да угоди на партньора си, няма смисъл да идвате двамата.Ще си пусне защитите и ще нажежава обстановката. Може да се работи с единия от двойката, защото когато той се променя това се забелязва и става промяна в другия. Опитай сама.

# 27
  • Мнения: 4 275
А сексологът? Проблемът при нас е, че на мен не ми се прави секс. След втората или третата година, като поотмине тръпката, ми минава и желанието за секс (така се получи с предишната ми връзка, както и с настоящата). Живеем си като съквартиранти.  Confused И двамата осъзнаваме, че нещо не е както трябва, но не успяваме да кажем КРАЙ или да си кажем ДА. Аз съм съгласна да посетя сексолог или семеен терапевт. Той също ме подкрепя, но не желае да ме придружи. Проблемът си бил мой.  Crossing Arms

Или просто не сме (били) един за друг, или просто аз съм "повредена".

# 28
  • Мнения: 24
Психо терапевта помага, но тогава когато искаш и ти сам да си помогнеш. Ще кажа и аз като  момичетата по горе, че за да  помогне консултанта и двамата трябва да го искат, но какво да се прави като това е срамна дума все още в България. наистина има много разделени семейства /от  недоизказани неща/ и аз съм едно от тях, не можах да убедя съпруга си , че имаме нужда от помощ.

# 29
  • Мнения: 2 448
А сексологът?
....... Той също ме подкрепя, но не желае да ме придружи. Проблемът си бил мой.  Crossing Arms

Твой, твой, ама ако ти се появи тръпка към някой друг изобщо няма да мисли така, нали?  Crazy

# 30
  • Мнения: 2 757
Ако попаднеш на някой, който ти разказва теорията от Унито и нищо не схванеш определено ще ти помогне, показвайки ти, че и специалист не може да ти помогне и така мотивирайки те да се вземеш в ръце и сам да си помогнеш. Това не е майтап.
Иначе един мой познат е получил помощ наистина, но временна. В смисъл, че удължиха брака му, но в един момент пак се случи неизбежното. Просто агонията му беше удължена.
Аз съм за срещи със специалисти, но първо трябва да са проучени, че наистина имат някакви качества. И ще ги посетя повече от любопитство отколкото да се надявам изцяло на тях да ми оправят живота

# 31
  • Мнения: 2 757
Помага, особено ако човека отишъл там иска да му бъде помогнато.

Ето това е истината

# 32
  • Мнения: 92
А сексологът? Проблемът при нас е, че на мен не ми се прави секс. След втората или третата година, като поотмине тръпката, ми минава и желанието за секс (така се получи с предишната ми връзка, както и с настоящата). Живеем си като съквартиранти.  Confused И двамата осъзнаваме, че нещо не е както трябва, но не успяваме да кажем КРАЙ или да си кажем ДА. Аз съм съгласна да посетя сексолог или семеен терапевт. Той също ме подкрепя, но не желае да ме придружи. Проблемът си бил мой.  Crossing Arms

Или просто не сме (били) един за друг, или просто аз съм "повредена".
И аз имах подобни проблеми с бившия съпруг ConfusedНие обаче преминавахме през адски много мъчителни и излишни фази в старанието си да запазим брака или по-точно онова,което е останало от него.Разведохме се,събрахме се,пак се разделихме,пак се събрахме....Според мен,ако една връзка трябва да съществува по някаква причина без секс,партньорите трябва да са на някакво много специално ментално ниво,и двамата.Иначе всичко се превръща в една агония.

# 33
  • Мнения: 4 275
И аз имах подобни проблеми с бившия съпруг ConfusedНие обаче преминавахме през адски много мъчителни и излишни фази в старанието си да запазим брака или по-точно онова,което е останало от него.Разведохме се,събрахме се,пак се разделихме,пак се събрахме....Според мен,ако една връзка трябва да съществува по някаква причина без секс,партньорите трябва да са на някакво много специално ментално ниво,и двамата.Иначе всичко се превръща в една агония.

Докато я има тръпката, всичко е добре. Пропускаш някои дребни неща, които впоследствие не ти харесват. Като отмине тръпката, той започва да ти дава по-малко нежност, няма влюбени погледи. Сексът в един момент се превръща в задължение. А като му спреш секса, защото той не ти дава нежност и обич, той става груб. Започва  да се цупи. Все пак е разбираемо за мъж на 30 години. Не е приятно да бъдеш отблъскван  Confused Когато ти дойде месечният цикъл, се радваш. Е, тогава може и да си поиграеш с "него".  Embarassed Но знаеш, че го правиш, защото го искаш, а не защото той НАСТОЯВА. Както и да е, аз съм си за една цяла отделна тема.  ooooh!

Така се развиха при мен нещата. Завиждам на мацките, които пишат, че желаят партньора си дори и след 10, 15 години ...  Confused

# 34
  • Мнения: 2 448
Мишелин, според мен ти си просто по слабо сексуална жена, защото дори и да ти е поотминала тръпката, ако не те отблъсква или пък да не можеш да го понасяш физически и емоционално, пак не би трябвало да ти пречи на желанието за секс. В смисъл може да ти се прави секс просто така, само от гледането на нещо по еротично, дори от гледката на някой по секси мъж по улицата или мисъл за нещо такова. А специалист тръпка не връща.  Laughing Някакви симуланти за либидо не си ли пробвала или пък "игрички" знам, че някои препоръчват. Аз понякога го правя ей тъй за тръпката, за разнообразието, не че имам нужда да си подклаждам желанието, но просто ми идват от вътре разни секси щуротии.  Crazy  Отиди на специалист , може пък и да ти предложи някаква идея за справяне с проблема, дори и сама, защото на теб може ида не ти липсва, но пък ако партньорът ти не е като теб , няма начин да не стигнете до по сериозни проблеми. 

# 35
  • Мнения: 239
В такива случаи винаги се съветва партньорът с по-слабата сексуална конституция да се нагоди към този с по-силната. Този с по-силната няма какво да направи (меракът си е мерак Simple Smile ).
 А това,че проблемът си е твой ВЪОБЩЕ не е така. Вие сте отделна полова двойка и всичко,което се случва между вас си е в рамките на вашата двойка. С друг мъж ти можеш да бъдеш съвсем различна и да го няма този проблем. Винаги и двамата трябва да идат на консултация (дори поотделно). Обикновено се оказва,че причините за сексуалния проблем са съвсем различни от това,което реално изглежда.

  Дори и партньорът да не иска да съдейства и да се включи,това е достатъчно показателно колко реално държи на връзката и ПОДКРЕПЯ партньора си и тогава консултантът бързо ще те насочи към това сама да разбереш,че това ЯВНО не е човека за теб. Друг е въпросът,че това отнема време,повечето хора си мислят,че "това ни е временно и ще се оправим", без да отчитат,че ако партньорът им не иска да им помогне,значи по-добре е да търсят разбиране другаде. На пръсти се броят двойките,съхранили доброто си съвместно съжителство с години,които имат сексуална несъвместимост и подобни проблеми.

# 36
  • Мнения: 2 757
Не е кой знае какъв проблем жената да няма мерак. Не и и трябва, просто дига краката и чака да се свърши. Проблем е ако жената е по сексуална от мъжа.

pasinet , аз не знам дали може да се говори за силно сексуални и слабо сексуални жени. Тук май някой беше казал за сексуалната енергия, че е определено количество и се изчерпва. Не знам дали е така. Има и уж несексуални жени, ама като намерят някой да гипали  ела гледай кво става. Аз не мога така със всеки, дори и да не ми е отвратителен, може дори да ми харесва, но пак да няма тръпка. От кво зависи не ми е много ясно.
Аз лично винаги съм отдавала голямо значение на секса. Ама май му се наситих и напоследък няма мъж на земята който да ме пали. Или секс ми енергия е на привършване или не знам и аз. Но вече нямам никакъв интерес. Не че не мога да се насиля, но си е насила, не е да ме подгони от вътре как беше на младини.
За мен това не бива да е проблем в една връзка. Рано или късно всички спират да изпитват секс нужди. невъзможно е в една двойка и двамата точно в един ден да спрат да се интересуват от секс. Винаги ще има период в който единият е загубил интерес и изчаква и с другия да се случи същото. Това изобщо не значи, че не се обичат, не се харесват. Даже може човек да се влюби много силно без да влага нищо сексуално в това.

# 37
  • Мнения: 2 448
Рано или късно всички спират да изпитват секс нужди. невъзможно е в една двойка и двамата точно в един ден да спрат да се интересуват от секс.

Е, все пак тя пише че са на 30. Това ли е според теб нормалната възраст на пресищане на секс нужди?  newsm78
И разбира се, че може да се говори за слабо и по силно сексуални жени, както и мъже, разбира се. Хората са различни и това изобщо не зависи от възрастта поне до критическата. И ако единия спре да се интересува на 30, другия какво да прави?
А дали човек може да се влюби без да влага нищо сексуално в това, поне аз не мога, за другите не знам.

# 38
  • Мнения: 4 275
Ооо,  секс без желание, само да вдигна краката и да чакам той да свърши ... НЕ ...  Crossing Arms
Случвало ми се, плакала съм, обърната на другата страна, а той си "действа". В редките случаи, когато сме заедно, винаги успявам да свърша, знам си как, но ... как се дърпам обикновено ...  ooooh! Той се ляга нацупен, аз гузна. На следващия ден си разменяме само две-три приказки.  Confused  На 26 години съм, не мисля, че сега му е времето да спирам секса. А отделно, че ме и боли, срамните ми устни доста наедряват и се зачервяват ....  Embarassed

Такива неща предпочитам да ги обсъждам анонимно .. ама ..стана тя, каквато стана ...  Всичко си казах!  Crazy

# 39
  • Мнения: 156
и какво като си казала... на мен да загубя желание ми се е случвало единствено когато вече съм загубила емоцията към човека, но още не съм го разбрала. според мен е редно да се вгледаш в отношенията ви и там да търсиш причина най-напред. но и специалист би могъл да помогне...

# 40
  • Мнения: 2 448
Ооо,  секс без желание, само да вдигна краката и да чакам той да свърши ... НЕ ...  Crossing Arms
Случвало ми се, плакала съм, обърната на другата страна, а той си "действа".

Е, абсурд, кой ти говори за подобно нещо?   ooooh!
То и за това те и боли най вероятно.
Вярно, че темата е за друго, но пък така и така сподели, ние си пишем каквото мислим по въпроса.
Въпроса е в това дали изобщо нямаш желание за секс или нямаш към приятеля си, защото това е различно, може с нещо да е променил отношението си и постепенно да те е отблъснал. Знам, че има жени, за които романтиката има голямо значение за появата на сексуалното им желание , приятелки са ми споделяли, че искат така от началото на деня гаджето да подходи с нежност, да ги изведе вечерта на вечеря, пък отдалеч да я захващат. Аз не съм от този тип, но пък знам, че има доста такива жени, може би и ти така имаш нужда от по различна и повече нежност от негова страна, за да ти се прави секс.
Ако обаче причината е, че съвсем не те привлича вече и особено пък ако в мислите ти има друг, много трудно според мен да се върнат нещата обратно.  Rolling Eyes
А и има разни симуланти за жени, пробвай и от тях, дори в здравния имаше скоро тема за този на Дюрекс за мазане. Има и разни за пиене, поне няма да ти навреди, ако не помогне.  Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 6 892
А сексологът? Проблемът при нас е, че на мен не ми се прави секс. След втората или третата година, като поотмине тръпката, ми минава и желанието за секс (така се получи с предишната ми връзка, както и с настоящата). Живеем си като съквартиранти.  Confused И двамата осъзнаваме, че нещо не е както трябва, но не успяваме да кажем КРАЙ или да си кажем ДА. Аз съм съгласна да посетя сексолог или семеен терапевт. Той също ме подкрепя, но не желае да ме придружи. Проблемът си бил мой.  Crossing Arms

Или просто не сме (били) един за друг, или просто аз съм "повредена".

Сексологът може да ти помогне в случай, че не знаеш какъв е проблема. Може да ти помогне да го откриеш и евентуално да се бориш за преодоляването му. Обаче ако знаеш какъв е проблема и той е в половинката ти, няма как да ти помогне.

# 42
  • Мнения: 239
.
[/quote]

Сексологът може да ти помогне в случай, че не знаеш какъв е проблема. Може да ти помогне да го откриеш и евентуално да се бориш за преодоляването му. Обаче ако знаеш какъв е проблема и той е в половинката ти, няма как да ти помогне.
[/quote]

Това е напълно невярно. Хайде...Който не разбира да не се обажда! Сексологът е на първо място психолог (психотерапевт) и много рядко медик!

# 43
  • Мнения: 2 448
SweetCaty , психотерапевта точно това прави - да ти помогне да осъзнаеш проблема си и да те насочи как да се справиш с него. Не виждам къде виждаш противоречие в случая с предния пост?  Rolling Eyes
Много ясно, че ако проблема е в другия или в тотално загубена тръпка към партньора, няма как да помогне.

# 44
  • Мнения: 2 757
А ще помогне ли сексолог ако изобщо нямаш секс мераци към никой  newsm78. И изобщо проблем ли е това за да бъде решаван или  просто естествено замиране на либидото. А ако е от пренасищане дали може сексолог да го оправи  Thinking

# 45
  • София
  • Мнения: 4 578
А ще помогне ли сексолог ако изобщо нямаш секс мераци към никой  newsm78. И изобщо проблем ли е това за да бъде решаван или  просто естествено замиране на либидото. А ако е от пренасищане дали може сексолог да го оправи  Thinking
Някой път може и обикновен ендокринолог да го оправи. Много често, при промени на щитовидната жлеза и като цяло ЖВС, половото влечение намалява/увеличава се.

# 46
  • Мнения: 156
никифин, смятам че това е работа на прихотерапевт или сексолог. сексологията е прото тясна специализация по определен тип проблеми. естествено замиране и пренасищане са ми малко мъгляви...

# 47
  • Мнения: 2 013
Не сме ходили и чесно казано се надявам да не ни се и налага... Praynig

# 48
  • Мнения: 239
Pasinet ,проблемът много рядко е само В ПОЛОВИНКАТА,освен ако не се касае за заболяване. С тази жена може да има проблем към днешна дата,но с друга- не. Затова се консултират и двамата. Дори и двойката да са убедени,че проблемът е само в мъжа (например),обикновено той е събуден от някакви психологични фактори и е със следствие тотално загубена тръпка към партньорката,психологът не акцентира върху следствието,а върху ПРИЧИНАТА! А тя може и обикновено си е точно в жената или в начина на живот на двойката като цяло (но те не го осъзнават),не е проблем само на МЪЖА,въпреки че може точно той да е загубил желанието си,да не му става (извинете ме за жаргона) и т.н.
  Един от начините да разпознаете добрия специалист в тази област е точно този- когато отидете и разберете дали той ще насочи вниманието само към вас или ще пожелае да се срещне и с партньора ви.
  Всъщност коментарът към въпросния пост не беше за "Сексологът може да ти помогне в случай, че не знаеш какъв е проблема. Може да ти помогне да го откриеш и евентуално да се бориш за преодоляването му." ,а за тази част: "Обаче ако знаеш какъв е проблема и той е в половинката ти, няма как да ти помогне."  Проблемът НИКОГА не е само в половинката,освен ако не е от здравословен характер или ако просто мъжът е с неподходяща полова конституция,но тя конституцията бързо се установява.

# 49
  • Мнения: 2 448
Pasinet ,проблемът много рядко е само В ПОЛОВИНКАТА,освен ако не се касае за заболяване. С тази жена може да има проблем към днешна дата,но с друга- не.

Може, но в такъв случай трябва да им предпише раздяла.

Между другото и нашето семейство сме ходили на сексолог преди много години, за проблем на мъжа ми, който дали е бил само с мен или по принцип никой не знае. Но не мога да кажа, че с нещо подобри положението това ни посещение.

# 50
  • Мнения: 239
Е,не е задължително да им предпише раздяла,зависи от много обективни фактори. Но наистина и това се случва нерядко в практиката,обикновено за добро.
 В България професията сексолог доста често се заема от хора с медицинско образование,което създава сериозни пречки за подпомагане на клиентите,когато проблемите са им от психогенен произход. А те най-често са такива при двойките с потиснато или загубено сексуално желание...
  Някой даже и медикаменти им предписват... Доста хора казват "Бяхме и не ни помогна" ,но наистина на всички трябва да им е ясно,че това е процес,който отнема време и известен брой консултации,които никога не може да се каже колко ще са точно. А повечето хора очакват след 2-3 пъти да им се оправят проблемите...Няма как..Особено ако са сериозни и задълбочени и са се задълбавали с годините,а не са внезапно и рязко възникнали.
 Едни такива консултации изискват и финансови средства в България,защото нашият СМОТАН министър на здравеопазването заяви : "Психологическите консултации са една твърде елитна услуга и няма как да се покриват от Здравната каса,затова ще си останат платени!!!" За съжаление и на психолози,и на клиенти... А е правено много по въпроса да са общодостъпни с направление от личен лекар!

# 51
  • Мнения: 6 892
Проблемът НИКОГА не е само в половинката,освен ако не е от здравословен характер или ако просто мъжът е с неподходяща полова конституция,но тя конституцията бързо се установява.

А не може ли просто да има несъвместимост между партньорите. Единият иска едно, другият друго. Как точно ще им помогне терапевта? Ще накара едната половинка да прави нещо, което не иска или не може ли? То не ти ли идва отвътре...........

# 52
  • Мнения: 34
Когато ти се струва, че си на дъното на океана, когато слънцето пече, а на теб ти е студено, когато ти се струва, че адът е като детска градина - е, помощ е нужна. Работата на психолога е като всяща друга - натрупан опит и възможност за адекватна реакция. Дали е професионалист или не - вероятно не е от значение, ако си върши работата.
Иначе veni9 е права - "Боже, от приятелите ме пази, а от враговете си - сам ще се опазя".

Аз се чувствам точно така - от около месец  Cry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry CryCry Cry Cry Cry

# 53
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Преди известно време отчаяно се опитвах да се убедя, че трябва непременно да запазя брака си.
Също така, че причините да не се чувствам комфортно, да съм нещастна и неудовлетворена от съпруга си, са у мен.

Тогава посетих психолог - брачен консултант.

Още усещам разочарованието от посещението си при него.
Отидох объркана и с желание да разбера поправя грешките си, ако имам такива, а си тръгнах с дълбоко чувство на вина, че въобще съм се почувствала нещастна.

С цел да ми се покаже колко е важно да има мъж в къщи, чух приказки от рода:

"Абе, друго си е като висят мъжки гащи на простора"

"За мъжа, ако не пие и не бие, се говори или добро или нищо"

И други подобни.

# 54
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Много искам да кажа нещо на Мишелин:

Моята собствена сексуалност започна да се развива когато навърших 26 години. Преди това може да се каже, че преживяванията ми бяха добри, но след това станаха невероятни. Всичко зависи от партньора и то /ще ме извинят всички праведни мами тук/ не от постоянният парньор, а от този който е само и единствено за тази цел.


А твоя приятел или мъж е пълен идиот.

# 55
  • Мнения: 156
6, егати шарлатанина-консултант. брачен при това  Stop

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 1 270
 hahahaСтрашен специалист,мъж ли беше?

# 57
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Жена беше.
Направо не ми се говори.

# 58
  • Мнения: 0
За българина думата психолог все още се свързва с някакво психическо заболяване дори лудост. Истината обаче е, че психологът е този, който единствен може да помогне истински когато възникне индивидуален или семеен проблем.  Няма нищо страшно или пък срамно в това да се обърнете за помощ към психолог-консултант или пък психотерапевт,напротив това е похвално. Разбира се, че е важно да потърсите и подберете подходящият психолог, така както избирате лекар - специалист. Защото е много важно душата ни да бъде лекувана толкова адекватно и правилно, колкото и тялото ни. Добрият психолог (терапевт) не дава съвети, той само ви помага с подходящи въпроси сами да достигнете до отговора и да вземете правилното решение.

# 59
Много е важно при какъв психолог ще попаднеш. Има много които използват проблемите на хората за своя облага. Психологията е нож с две остриета, тя може да те направи велик, но може и да те смаже.Ще спомен име на един такъв психолог с цел да предпазя хора ако попаднат на него. Казва се Красимир Георгиев. Родом е от В. Търново, после се е пренесъл във Варна сега не се знае къде е. Та, същия господин, много умело манипулираше хората с цел лична финансова облага, записваше тел. разговори с клиентите си, заплашва жени че ще даде техните волеизявления в съда и ще им отнеме децата. Винаги е на страната на този който плаща цената за терапията. При него няма психологична помощ, напротив- продължава да вменява вина.

# 60
  • Мнения: 136
Като чета в този форум , струва ми се, че много хора имат нужда точно от семеен психотерапевт. Хайде да направим БЯЛ и ЧЕРЕН списък на психотерапевтите. Както има такива за гинеколозите, джипитата, педиатрите и др. Не е зле да се уточнява и в какво е специализирал.

И аз съм на мнение, че за повечето българи тази тема е табу, а това е направо нелепо.
Много погрешно е да се смята, че приятелите могат да ти решат проблемите.
Но истина е, че добър специалист трудно се намира. Мои приятели са посещавали такива. Казват, че са им помогнали, но не са и супер възхитени.

Аз лично бих отишла при психотерапевт, за да науча нещо повече за себе си, за поведението си, за страховете си и т.н.

# 61
  • out of space
  • Мнения: 8 573

И аз съм на мнение, че за повечето българи тази тема е табу, а това е направо нелепо.
Много погрешно е да се смята, че приятелите могат да ти решат проблемите.


И това е нещото, в което мога да се закълна- със сегашния си партньор никога не бихме стигнали до там. Четем си добре мислите и действията, анализираме се самостоятелно и трети е напълно излишен. По скоро бих отишла на врачка, от колкото на психо...

# 62
  • Мнения: 3 423
Като чета в този форум , струва ми се, че много хора имат нужда точно от семеен психотерапевт. Хайде да направим БЯЛ и ЧЕРЕН списък на психотерапевтите. Както има такива за гинеколозите, джипитата, педиатрите и др. Не е зле да се уточнява и в какво е специализирал.

И аз съм на мнение, че за повечето българи тази тема е табу, а това е направо нелепо.
Много погрешно е да се смята, че приятелите могат да ти решат проблемите.
Но истина е, че добър специалист трудно се намира. Мои приятели са посещавали такива. Казват, че са им помогнали, но не са и супер възхитени.

Аз лично бих отишла при психотерапевт, за да науча нещо повече за себе си, за поведението си, за страховете си и т.н.
Мисля, че точно защото за повечето хора е тема- табу, трудно някой би споделил опит.  Confused Аз също искам да посетя сама или със съпруга ми терапевт, но никъде не съм срещала отзиви, а все пак това са толкова лични неща, а и по принцип трудно се доверявам. Да не говорим за един малък град, в който (почти) всички се познават и ти "тръгва приказка".  Confused
Някой правил ли е консултации по интернет? Имам приятелка, която проведе няколко сеанса по този начин и беше изключително доволна.

Общи условия

Активация на акаунт