Световна кухня-рецепти и превод!

  • 93 371
  • 253
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 98
merilinda, заповядай


"Шоколадово  суфле"
50 гр. масло
2 с.л. брашно
1 / 4 с.л.  ликьор
50 мл мляко
80 гр. Натрошен шоколад
3 яйца
3 с.л. захар

Подгответе 6 формички, вместимост  125 мл (или едина голяма, но тогава ще трябва да се увеличи  времето за изпичане), намазват се с масло и се посипват със захар.Фурната се загрява до 190 градуса.
В една голяма касерола разтопете маслото, изсипете към него брашното и веднага разбърква,за да няма бучки. Сипваме ликьора (аз използвах "бейлиз”), млякото, шоколада и затопляме като рабъркваме, почти до пълното разтваряне на шоколада. Сваляме от огъня, слагаме жълтъците и захарта и добре разбъркваме.Разбиваме белтъците до сняг и на два пъти внимателно ги прибавяме към масата. Изсипваме в приготвените формички,като запълваме ¾ от височината им. Печем 10-15 мин докато не се надигне над края на формичката. Желателно е да се сервират топли.


Торт "Наполеон”

За блатовете:

75 гр. масло
2/3 чаша захар
2 яйца
1,5 чаша мляко
1/2 ч.л. набухвател
3-4 чаши брашно

За крема:

350 мл мляко
4 с.л. нишесте
2 яйца
1 кутия (300 г) кондензирано мляко
1,5 чаша сметана

Блатове.

Разтъркайте/размешайте маслото със захарта. Разбийте яйцата, влейте млякото и разбъркайте.Пресейте брашното с набухвателя, добре размешайте, добавяйте по една чаша докато не се получи тесто с консистенция, като на тесто за пелмени. Съберете тестото на топка, завийте го с кърпа и го оставете за 15 мин. Загрейте фурната на 170 градуса.




Откъсвайте от тестото не големи парчета, и ги разточете на много тънки блатове. С помощта на окръжност(аз използвах дъното от разглобяема 22 см форма) изрежете кръгове, набодете ги на повече места с вилица и печете до златиста коричка по края.
 Трябва да се получаят от 15 до 22 блата ( в зависимост от дебелината при разточването). Обреските от тестото е челателно да не се изхвърлят, а да се изпекат в този вид в който са и да се използват като трохи за посипване.
Крем.
Първо трябва да се свари и охлади кондензираното мляко.За крема смесете яйцата с нишестето, да не остават бучки и постепенно вливайте горещото мляко. Върнете цялата маса на котлона и варете разбърквайки, около 5-7 мин., докато масата стане по гъста.Захар не се добавя, тъй като кондензираното мляко я замества. Да се охлади  напълно. Разбива се охладеното кондензирано мляко и крема.
Отделно се разбива сметаната , оставят се няколко лъжици за украса, останаото добавяме в крема.
Събиране.
Намазваме всички блатове с крем(освен горния), похлупваме с плоска чиния, слагаме тежест  и в хладилника за няколко часа да попият блатовете.Покриваме с останалия крем страните и горния блат, косипваме с трохите, охлаждаме и сервираме.
Както вече писах аз замених традиционното масло със сметана. В този вид тортата става по влажна,пропита и не тежка.


# 226
  • Мнения: 32
Много благодаря за превода,когато имате време хвърлете и на другите рецепти един поглед:)

# 227
  • София
  • Мнения: 98
Ето и останалите  Laughing

Тръбички от слоено/бутер тесто с крем

Слоено тесто:
250 гр брашно
1/2 ч.л. сол
30 гр разтопено масло
2/3 ч. Студена вода
200 гр студено масло
Крем:
1 яйце
2 с.л. захар
2 ст.л. нишесте
175 мл мляко
1/2 ч.л. ванилия  
1 ч. сметана

Тесто.
Пресейте брашното със солта в дълбок съд, направете дупка в средата, и влейте в нея разтопеното масло с водата. Внимателно започнете да смесвате, до образуването на меко тесто (ако ви се вижда сухо добавете още вода).Дълго не месете (2-3 мин.), само до такова състояние, когато тестото е събрано на топката, и запазва формата си.Опаковайте във фолио и го сложете за 1 час в хладилника  за да се охлади.След един час , на посипан  с брашно плот , разточете  тестото във формата на квадрат, с дебелина от 3-4 мм, оставяйки средата малко по-дебела от краищата. Студеното масло се поставя между два листа пергаментова хартия, ударете няколко пъти с точилка, за да омекне малко,  оставяйки го студено, разточете го на квадрат със същата дебелина като на тестото (квадрата от масло ще бъде някъде два пъти по малък от този на  тестото). Много е важно за хубавото слоено тесто и маслото и тестото да са студени.Сега сложете квадрата масло по средата на квадрата тесто и затворете с краищата като пощенски плик. Разточете правоъгълник с размери приблизително 15х45 см.
Ще сгънем на три(мислено разделете правоъгълника на 3 части, обърнете долната част нагоре и покрийте с горната част)  Обърнете тестото на 90 градуса и го разточете още веднъж на правоъгълник и го сгънете на три. Сега трябва да го завиете във фолио и да го сложите в хладилника за 2 часа.След това трябва  да се повтори  процеса  с разточването и сгъването на три още два пъти, охлаждайки тестото между разточванията. След това то е готово за печене (замразяване).
Изпичане.
Каквото и да изпичате от бутер тесто, винаги трябва да започвате печенето при висока температура 190 С, за да може да се разслои, а след това се намаля температурата до 160С и се пече до готовност. За тръбичките, готовото тестото трябва да се разточи с дебелина 2мм, набожда се цялата повърхност с вилица (за да се надигне равномерно), намазва се с яйце и се реже на лентички широки 15мм.
С разтопеното масло се намазват металните конуси, на които ще се пекат тръбичките, намотайте тестото върху тях, като започвате от тесния край(със смазаната с яйце страна навътре).Намажете още веднъж тръбичките с яйце, посипете върха с едра захар и печете 20 мин при 190С и още 15 мин при 160С. Докато са топли ги махнете от конусите и ги охладете.  

 Крем.
От указаните продукти се сварява домашен крем, охлажда се и се съединява с разбитата сметана. С крема се напълват изстиналите тръбички, посипват се със захарна пудра и се поднасят към чая.



Торта "Трюфел" (Truffle Cake)

За бисквитените блатове:

6 жълтъка
5 белтъка
2/3 ч. захар
1/2 ч.л. винен камък
2 с.л. гореща вода
2 с.л. какао на прах
5 с.л.  брашно за торта  (cake flour)
2 с.л. нишесте
За сиропа:

3 с.л. вода
2 с.л. захар
1 с .л. ликьор (аз използвах  Kalhua)

За  крема:

150 гр горчив шоколад
2 ч. Сметана  

За трюфелните бонбони:

150 гр шоколад
1/3 ч. сметана
1 ч.л. ликьор

200 гр шоколад за покриване на бонбоните и стърготини

Блатове.
Загрейте фурната на 190С. Нарисувайте на пергамент 8 окръжности с диаметър 20 см.
Разбийте белтъците с 1/3 ч. захар до пяна.
Жълтъците се смесват с останалата захар и се разбиват, докато сместа не стане светла. Продължавайки разбиването се добавя разтвореното в гореща вода какао.
Брашното се пресява с нишестето и внимателно се смесва с жълтъковата смес.
Белтъците се добавят на три пъти.
Тестото се слага върху нарисуваните окръжности( приблизително по половин чаша във всяка) и  се разстила с лопатка.
Пекат се 5-8 мин. Оставят се да изстинат и се отделят от хартията.
Сироп.
Довежда се до кипене водата със  захарта. Сваля се от огъня и се добавя ликьора.
Крем.

Най – добре да започнете да го правите един ден преди събирането на тортата. Сметаната се довежда почти до кипене с нея се залива натрошения шоколад. Охлажда се в хладилника няколко часа (а още по добре една нощ). В деня на събиране на тортата, крема се разбива на пяна.
Бонбони.
С горещата сметана се залива натрошения шоколад и се разбърква до пълното му разтопяване, добавя се ликьора. Охлажда се в хладилника за няколко часа. С чаена лъжица се правят не големи топчета, слагат се върху пергаментова хартия и се  поставят в камерата за 1 час. Разтопява се шоколада. Потапя се всяко топче в разтопения шоколад и се оставя да застине.
Събиране.

Овлажнява се всеки блат със сироп и се маже с крем. С крема се покрива тортата и отгоре и от страни. Посипва се с шоколадовите стърготини и се украсява с бонбоните.




"Кроасани" (Croissants)
350 гр хлебно брашно (bread flour)
1/2 ч.л. лимонов сок
280 гр студено масло
30 гр свежа мая
250 мл. мляко
4 ч.л. Захар
1 с.л. мед
2 ч.л. сол

Смесете 2 с.л. брашно и лимонения сок в маслото и  разбъркайте с ръце, докато маслото не стане меко, като пластелин, но още държи форма. Сформирайте върху пергаментова хартия от маслото квадрат със страна 12см. и го оставете настрани.
Разтворете маята в топлото мляко, добавете захарта и меда. Размешвайки добавете постепенно пресееното брашно със солта, замесете тесто. Месете го до получаване на еднородно гладко тесто, но не месете дълго.
Разточете квадрат със страна 17 см и пренесете върху него квадрата масло, разполагайки го по диагонал. Затворете маслото с тесто (като пощенски плик) и защипете краищата, иначе маслото ще излезе при разточването. Главното при приготвяне на тесто за кроасани  и получаването на слоеност на готовите изделия – маслото и тестото трябва да бъдат една консистенция.  
Разточете полученото тесто на правоъгълник с дебелина 1 см. Зрително го разделете на 3 части в следния ред – 1/3 част завивате към центъра, покривайки средата (още 1/3) и на края покривате останалата третинка с цялото тесто. (Момичета често не знам как да обясня , за да разберете, аз се старая с всички сили, за съжаление нямам възможност да снимам стъпка по стъпка). Завийте тестото с домакинско фолио и го оставете в хладилника  за 30 мин.
След 30 мин. Разточете тестото още веднъж на правоъгълник , и повторете сгъването , отново завите с фолио и за още 30 мин в хладилника. Повторете всичко още веднъж. След последния път оставете да се охлади в хладилника за 2 часа.
След двата часа, разточете тестото на правоъгълник с дебелина 5 мм, и нарежете на триъгълници. Направете не големи нарези в средата на основата на триъгълниците (на стараната от която се започва навиването на кроасана), за да може при навиване тази страна малко да я разтегнем. Традиционно кроасаните се пекат без плънка, така са божествени сами по себе си. Аз съм опитвала да направя и празни, и с шоколад и лимонена плънка. Извода е един – от добро, добро не търсят – най вкусни бяха без плънка.
Направете кроасаните, дайте им да се отвърнат за около 20 мин на топло, намажете ги с жълтък смешан с вода (или просто мляко) и печете в загрята фурна на 180 С 20-30 мин или до образуването на златиста коричка.


# 228
  • Мнения: X
Момичета,може ли някоя да ми каже каква е разликата между
hard wheat flour  ,  unbleached all-purpose flour  ,  whole wheat flour  ?

Благодаря ви предварително!     bouquet     

# 229
  • Мнения: 276
Момичета,може ли някоя да ми каже каква е разликата между
hard wheat flour  ,  unbleached all-purpose flour  ,  whole wheat flour  ?

Благодаря ви предварително!     bouquet    
hard wheat flour- това са  всички видове "твърди" брашна. Те съдържат по-високо съдържание на протеини 10-14% и глутен. Много подходящи за рецепти с жива мая (всякакви видове хляб)

unbleached all-purpose flour- не избелвано брашно за всякакви рецепти, универсално. "unbleached" означава, че не избелвано допълнително. От кислорода брашната потъмняват , за това се обработват, избелват допълнително

whole wheat flour- пълнозърнесто брашно,получава се при смилане на цялото зърно.


http://www.recipetips.com/kitchen-tips/t--1026/types-of-wheat-flour.asp Тук има подробна информация за всички видове брашна, но е на английски, ако те интересува по-подробно ще ти преведа .

  bouquet

# 230
  • Мнения: 90
Може ли някой да ми преведе това любимо мое ястие отдавна изкам да си го спретна в къщи мисля,че е дошъл момента  Peace
http://aufildemesrevesdamour.over-blog.com/article-12559844.html

За френско разбиращите Hug

Вдясно има знаменца - кликни на българското и ще ти излезе рецептата на български език.

# 231
  • Мнения: X
MamaChrisi , благодаря ти.     bouquet     

Тия брашна ги срещам в разни рецепти и понеже съм малко на Вие с английския...но ще се възползвам от предложението ти ,ако пак се омотая във видовете брашна.   Heart Eyes   


# 232
  • София
  • Мнения: 1 155
да попитам и тук тези италиански гъби Funghi Porcini (Фунги Порчини) на кои от наличните на нашия пазар ви приличат и могат да се заместят по вкус в някоя италианска рецепта?
с манатарки?

http://www.lifeinitaly.com/food/porcini.asp
http://italianfood.about.com/library/rec/blr0090.htm

# 233
  • Мнения: 276
да попитам и тук тези италиански гъби Funghi Porcini (Фунги Порчини) на кои от наличните на нашия пазар ви приличат и могат да се заместят по вкус в някоя италианска рецепта?
с манатарки?

http://www.lifeinitaly.com/food/porcini.asp
http://italianfood.about.com/library/rec/blr0090.htm

Funghi Porcini са манатарки Simple Smile

# 234
  • София
  • Мнения: 1 155
благодаря! То на мен на тях ми приличат на вид, ама интересно защо в превод не си ги пишат манатарки, а Фунги Порчини  Crazy - и в меню на ресторант съм попадала Mr. Green

# 235
  • Мнения: 276
благодаря! То на мен на тях ми приличат на вид, ама интересно защо в превод не си ги пишат манатарки, а Фунги Порчини  Crazy - и в меню на ресторант съм попадала Mr. Green

Аз също не знаех , но разгледах тук...  http://en.wikipedia.org/wiki/Boletus_edulis, като преведеш на български  (в лявата част на страницата са опциите за различни езици)излиза манатарка. Те в ресторантите може да си пишат каквото си искат Grinning Иначе не съм много запозната с гъбите, може на вкус италианските да са по-различни от нашите манатарки или да се приготвят по някаква специална технология. Както и да е успех с приготовленията!

# 236
  • Мнения: 952
Здравейте!
Обръщам се с молба към знаещите турски език.
Съвсем случайно тази вечер попаднах на един турски блог, в който си харесах една от рецептите - прекрасни мъфини. Разбира се с помоща на чичко Гугъл преведох каквото можах, но остават няколко въпроса.

Ще сложа линк и освен това моят вариант на превода, като ще удебеля местата, които са ми неясни.

Предварително благодаря за съдействието   bouquet

Гюлови(розови) кексчета - http://papatya-sofrasi.blogspot.com/2009/02/gul-cupcake.html
(за 10кексчета)

Продекти:
2 яйца
Половин чаена чаша мляко
Половин чаена чаша Олио  newsm78 - Yarım çay bardağı sıvıyağ
1 чаша захар на пясък
1,5 чаша брашно
1 пакет бакпулвер
1 пакет ванилия
2 супена лъжица какао - по желание

За крема - Kreması için;

1 пакет шоколадов крем(или сметана, пудинг не разбрах точно) - 1 paket çikolatalı hazır pasta kreması
1 пакет ягодов крем - 1 paket çilekli hazır pasta kremas

1+1 чаша студено мляко ...
Ben hazır pasta kreması kullandım, isteğe göre sade , çikolatalı, çilekli vs. kullanabilirsiniz..Her zaman ki gibi dolgu kremasının yoğun olması için süt miktarını azalttım..Siz de hazır pasta kreması ya da krem şanti kullanabilirsiniz ama mutlaka süt miktarını azaltarak yapın..Çünkü aradaki kremanın puding kıvamından daha katı olması gerekiyor..
- доколкото разбирам от превода може освен сметана а прах да ползваме и течна сметана. Във всеки случай трябва да получим по-твърда консистенция на крема.  newsm78

Приготвяне:
Загрейте  фурната до 175 градуса.
Яйцата и захарта разбийте внимателно
Добавете маслото, млякото, бакпулвера, ванилията и брашното. Продължете да разбивате с миксера.
Ако желаете половината кексчета да са какаови, разпределете сместа на  половина, добави какао към едната част ни разбъркайте отново.
Сместа се изсипва във формичка за мъфини. Желателно е с формата на роза. Оставя се 1 пръст. Или сипваме на 2/3 от формата както при класическите мъфини
Печем в предварително загрята фурна за 20 минути. Önceden ısıtılmış fırında 20 dk. pişirin.

Единият крем разбиваме със 1 чаша студено мляко с миксер - първо на ниска степен за половин минута, а след това 5-6 мин. на висока скорост.
----Pişen ve ılınan cupcakelerinizi kalıplardan çıkarın..Ortadan ikiye enlemesine kesin..Hazırlağınız kremadan ortalarına istediğiniz kadar sürerek, tekrar kapatın ve servis yapın..

# 237
  • Мнения: 12
Момичета можели някой да ми преведе от италиянски
от този блог htt://lacucinadiadina.blogspot.com
рецептата за  rapidi crackers multigrains
 Благодаря ви предварително!

# 238
  • Мнения: 1 777
Момичета можели някой да ми преведе от италиянски
от този блог http://lacucinadiadina.blogspot.com
рецептата за  rapidi crackers multigrains
 Благодаря ви предварително!
Така е по добре. Wink

http://lacucinadiadina.blogspot.com/2009/02/crackers.html

# 239
  • Мнения: 32
Съдействайте моля да изненадам мъжо с тази рецепта в хлебопекарната:)http://kuking.net/4_2142.htmБлагодаря предварително:)

Общи условия

Активация на акаунт