Български феномен?

  • 4 622
  • 103
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 491
И аз това се чудя, също имам познати, които имат сравнително ниски доходи, заеми, жилищен кредит, деца и т.н., а правят ремонти, скоро си купиха кола(на старо де), телевизор, холна секция ooooh! И ние се чудихме с моят мъж как го правят това, направо са като факири. Че те всичките им доходи сигурно отиват за погасяването на кредитите, ами за другите разходи newsm78 Да са живи и здрави, желая им най-доброто, но просто се чудя как го правят, как издържат. Аз няма да мога, нямам кредит, имаме собствено жилище и вземаме сравнително добри заплати и пак горе долу аха да не ни стигнат, но се оправяме, щото си правим сметка, а и не купувам маркови неща на безбожно високи цени, само защото са марка. Така да се каже стремим се да скачаме според летвата си, явно повечето хора я надскачат и как се оправят само те си знаят.

# 31
  • Мнения: 25 610
Не знам дали има друг по-български феномен от този, непрекъснато да заничаш в чуждото канче и да броиш парите на хората?  Thinking

# 32
  • Мнения: 13 512
Свърши тая с кредитите.Сега рекламите са за депозити,за кредити няма ни една.Кой взел,взел.
ПОстоянно ми се обаждат да ми предлагат кредитни карти и увеличаване на лимита по тези, които имам.

# 33
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Искам да напомня (че получих запитвания на ЛС), БОГАТИТО все още го караме аз и Мюриель, на смени. Да не си правите устата за наш'то богати да не забравяте чие е то, ама ха! Laughing
П.П. Съжалявам, няма да обясня на по-новите потребители, защото вече и аз забравих кога и как го подкарахме... това богати... hahaha
П.П.П. Но смятаме да си купим и самолет, разбира се.  Crossing Arms

# 34
  • France
  • Мнения: 726
Момичета, не става дума за Сф, а за провинцията, където доходите са поне 3 пъти по-ниски от Сф, а цените на продуктите и транспорта са същите, както в столицата. Единствено, наемите са 2 пъти по-малки.
Учудвам се, как поддържат такъв стандарт.
Аз живея сама с детето. За апартамента /наем, ток, вода, тел, кабелна+интернет, дърва-отоплявам само 1 помещение, детска градина и курс на детето/, давам около 530 лв на месец. И още поне 350 ми трябват за храна и малък потребителски кредит. Станаха 900. Тук, такава заплата се взима от ръководни длъжности. Но, елате и вижте, как се пазарува тук, как ходят на почивки по няколко пъти в годината.
Дори при общ доход от 2000 в семейството, което е много за Хасково и рядко срещано, хората живеят "на широко". Ето това не мога да го проумея.
Не обичам да гледам в чуждата паница- не съм такава, но не можах да се стърпя да не пусна темата. Защото масово ми се оплакват, че парите не стигат, а виждам обратното.

# 35
  • Мнения: 758
Не знам дали има друг по-български феномен от този, непрекъснато да заничаш в чуждото канче и да броиш парите на хората?  Thinking

Тъкмо и аз си помислих същото и го прочетох в твоя пост!
Защо вместо да се чудите как другите го правят не се замислите, аз защо не мога да го направя. Едва ли всички са с толкова нелегални доходи. Не ги отричам, ама намери си и ти бе!
За нова година - ами един път в годината е. Не ми казвайте, че вие дето разправяте за изхвърлянето по нова година, на празничната трапеза имате боб с картофена чорба. Айде тези на децата в яслата ...

# 36
  • Мнения: 12 663
Не знам дали има друг по-български феномен от този, непрекъснато да заничаш в чуждото канче и да броиш парите на хората?  Thinking

Може би е следствие от друг феномен - непрекъснато да се оплакват как не им стигат парите. За някои хора е срамно, а ние се хвалим.

# 37
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Все пак, по темата.
Скоро една позната каза, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО родителите трябвало да осигурят апартамент на младото семейство, задължително да им помагат (с парични суми) и да гледат детето. Задължително.  Joy Иначе не били добри родители.  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 14 489
мисля, че само така изглеждат нещата.
просто не си видяла истинското лице на ситуацията.

ще ти дам пример:

живея в сравнително голям град. работя на главната улица, живея също на главната улица. това, което виждам всеки ден на път за работа и обратно са лъскави заведения, магазини, момичета облечени като фолк звезди. коли - 90 % нови и лъскави.

хубаво ама един ден ми се наложи да отида през деня, в работен ден, в един от най-големите жилищни квартали, до един мебелен магазин. то пък се случи, че имаха обедна почивка, та седнах в центъра на квартала, в едно кафе в кварталния комплекс. леле, уплаших се честно. момичета облечени в някакви анцузи, така и не разбрах циганки ли бяха или просто на такива приличаха и така бях облечени, пушеха евтини цигари, тикаха деца в някакви ужасни детски колички. мизерия отвсякъде. няма коли, няма мадами, кафето (уж централно и голямо) беше пълна скръб.

та така, ограничен поглед върху нещата. Peace

# 39
  • Мнения: 3 268
Печовска,точно затова ти казвам,че в Хасково така живеят хората.Ти не си родом от там,в града си от 2-3 години и тези неща ти правят впечатление.Аз съм родена там и макар да съм в София от 23 години,бита на хората ми е добре известен .Харчат много за дрехи и купон.

# 40
  • Мнения: 1 897
Печовска,точно затова ти казвам,че в Хасково така живеят хората....Харчат много за дрехи и купон.
Това май важи не само за хасковлии.  Wink

# 41
  • France
  • Мнения: 726
Печовска,точно затова ти казвам,че в Хасково така живеят хората.Ти не си родом от там,в града си от 2-3 години и тези неща ти правят впечатление.Аз съм родена там и макар да съм в София от 23 години,бита на хората ми е добре известен .Харчат много за дрехи и купон.
Ама пак не излиза сметката, защото ако не платиш тока, ти го спират, трябва да се яде, да се гледат деца....
Както и да е. Спирам да мисля-то се е видяло, че българинът е гений, както се казва във вица.

# 42
  • France
  • Мнения: 726
Печовска,точно затова ти казвам,че в Хасково така живеят хората....Харчат много за дрехи и купон.
Това май важи не само за хасковлии.  Wink
Точно така. Това го забелязвам в по-малките градове.

# 43
  • Мнения: 5 710
Аз мисля, че Алегра е много права.
Имах подобна случка в центъра на крайдунавски град миналата година.
Спряхме там, седнахме да обядваме в едно заведение. В началото ми се струваше, че ни гледат малко странно, после забелязах, че хората 'висят' на по една кола и едно кафе, а ние ядем таратор, примерно. Трябваше да чакаме към 2 часа и гледах централната улица - много колички, много млади хора, оживено такова.  На втория час забеллязах, че майките с количките всъщност са 10ина жени, които тегелират от единия до другия край улицата,  че клиантелата в заведението не се смени изобщо за това време. И така, мръднеш ли малко от центъра картинката се сменя. Не искам да я описвам. Така, че може би има и момент на илюзия, че са 'пълни заведенията"и че хората 'масово' живеят извън чергата си.

# 44
  • Мнения: 620


Повечето провинциални градове умират от глад.В Хасково не е така,има фабрики за дрехи и бельо,а и за обувки.Това е много нещо за малък град.100% заетост имаше само при бай Тошо.Сега е капитализъм,няма начин.Ти каква работа търсиш?

В Хасково има цехове, а не фабрики. Добрите работни места се "разпределят" по политически или етнически принцип, рядко остават за " на шуря ми шуренайката" даже. Заплатите вече започнаха да достигат цитираните 500 лв., но далеч не навсякъде.
А ти каква работа предлагаш?

Чак сега видях, че авторката на темата е хасковлийка. Е, и аз съм коренячка, и село си нямам. През последните 20 години наблюдавах как се променя населението, колко много хора придойдоха от близките села, как даже речта на хасковлии стана друга, та сега в някои квартали без преводач не можеш да се оправиш. Но тези хора, които дойдоха имаха пари. /Навремето един мой учител с презрение казваше "Мани го тоя, забогатял краставичар!"/ И Манталитет си имаха, и си го развяваха. Та те преобладават днес в иначе китно Хасково. И те диктуват "актуалния лайфстайл". Парите им все още са с дъх на лахна /нали знаеш що е то/, ама ела ги виж вечер в кръчмите. Не ми се коментира повече, само за Печовска ще кажа, че в малкия 100-хиляден Хасково се знае кой кой е и кое откъде му е, а другото, дето го разправят са "Приказки за лека нощ за данъчни- амнайсто подобрено издание"

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 14:56 от айви

Общи условия

Активация на акаунт