Ползите и вредите от телевизията, DVD в детската градина

  • 6 910
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 121
Аз нищо не съм чела по въпроса, но не мисля, че има някаква особена полза, т.е. научава неща, които могат да се научат и по друг начин. Моят син не проявява особен интерес към тв-то. Децата на мои приятелки гледат филмчета и детски по цяла сутрин, а са на неговата възраст, че и по-малки. Аз не искам още отсега да прекарва часове пред телевизията, предпочитам да го видя как тича из вкъщи, как прави бели, как изследва светът сам и нищо не му е поднесено наготово от телевизията.

# 16
  • Мнения: 1 640
У нас всеки ден има ново филмче за гледане/благодарение на мен и торентите/. Детето гледа по 1 или 2 на ден.
  За градината  - всеки ден им пускат от 16 ч нататък,за мое голямо съжаление рядко им дават да играят с играчките,така е по - лесно за персонала,не ги съдя,само констатирам,има доста палави и необуздани деца в групата.Самите деца виждам ,че носят дискове и явно искат от учителките да им ги пускат.Аз отдавна спрях да давам на моето дете да носи дискове там.Бих предпочела от 16 ч до 17,40 ч /тогава я взимам/ да играе  с градинските играчки,защото имат достатъчно и хубави,но уви...Лошото е ,че ,докато гледат в градината,не им дават да стават и да се занимават с друго/да играят имам предвид/.Ей това не го приемам за нормален педагогически подход.
  Гледането на детски ,подходящи за възрастта,филмчета и игри способства за обогатяване на речниковия запас и общата култура,децата се учат за нещата от живота ,за взаимоотношенията ,има и възпитателен ефект,...но пак казвам-зависи от филмчето/играта.Например,аз умишлено избягвам детето ми да гледа "Том и Джери" и "Уди Кълвача",защото се превъзбужда от тях и посяга да ни закача/бие.Филмите с неподходящи реплики на героите също ги разкарвам от филмотеката,ако случайно съм изтеглила такива.То самото ми дете ми казва,когато попадне на неподходящо филмче,правят му впечатление "лошите думички" и така.

# 17
  • Мнения: 17 407
Ползи и вреди- не мога така да ги категоризирам нещата. Против съм телевизор в стаята, имат си методичен кабинет, където гледат когато и каквото трябва. ДВД си има у дома, стига й.

# 18
  • London, baby
  • Мнения: 800
Не във всяка ДГ има ТВ или ДВД. Там където няма-се събират пари да се купи, а където има-не искат да се пуска. Не мога да кажа дали е вредно или не, но когато базата е бедна, малко и разпокъсани книжки, малко играчки и едно филмче е спасение. Защото 20 деца да се струпат на едно място и да играят е трудно,  тъй като няколко образуват групичка и завземат малкото налични играчки. И в такъв момент други гледат  филмче, трети пък книжки.  Всичко по малко е полезно.

# 19
  • Мнения: 1 640
 В нашата детска градина всяка година се събират пари за обновяване на тази бедна база,за която говориш-т.е.,събират се пари за спално бельо,пердета,покривки,учебни пособия,книжки,играчки и т.н.,все неща ,които са преценили ,че липсват или са недостатъчно,така че в нашия случай филмчето не се явява спасение,защото си има всичко  и няма нужда от филмче. Просто един родител миналата година го осенила идеята и купил ДВД и ТВ , аз научих впоследствие.Когато детето постъпи в 1 група,ДВД-то и ТВ-то вече бяха купени от любезния родител и никой не  ме е питал дали искам или не.

# 20
  • Мнения: 1 893
Ами вместо пари за DVD, да събират за играчки. Ние го правим всяка есен.
Против филмите в градината съм, но никой не ме пита  Close .
У дома също ограничавам стоенето пред екрана ( телевизор+компютър) до час за целия ден.

Феята ме е изпреварила.

# 21
  • София
  • Мнения: 15 219
В предишната градина на Иво госпожата постоянно въртеше филмчета на DVD.
Когато и да отидех-сутрин, по обяд (понякога съм взимала Иво по-рано), в 15,30, в 17,30-винаги имаше пуснато филмче. Съответно-за цяла година Иво научи в градината 2 стихчета, 1 песничка, нарисува 3 картинки и направи 1 апликация. За цяла година! Докато децата гледаха филмчета, госпожата решаваше кръстословици. Това гледане на филмчета нон-стоп беше една от причините да преместя Иво в друга градина.
В сегашната госпожите се отнасят много съвестно и отговорно към преподаването на материала. Децата имат уроци 2 пъти дневно, учат много неща. Телевизорът се пуска във време за игра: сутрин-докато децата се събират, и вечер-когато родителите започват да ги взимат едно по едно. Оказа се, че в групата няма DVD и децата гледат Картун (изчезна ми латиницата, не мога да го изпиша.....  Shocked). До преди 2-3 седмици Иво изобщо не подозираше за съществуването на този канал, не беше гледал нищо по него-анимацията им е грозна, сюжетите на филмчетата-ужасни, изобщо..... ненавиждам го този канал. А сега, откакто не излизат навън, го гледа всеки ден. Да, по малко, с мярка, но всеки ден. Затова заедно с още една майка от групата говорихме с учителките и решихме да купим DVD за групата. Ще го занесем в понеделник, на коледното им тържество, и вероятно ще го получат като подарък от Дядо Коледа. Като ще гледат филмчета-поне да е нещо по-стойностно и подбрано.
Изцяло разчитам на госпожите ни, обаче. При положение, че бях от крайните противници на DVD-то в предишната ни градина, се превърнах в негов ревностен защитник в сегашната.  Simple Smile Но вярвам, че учителките ни могат да преценят по кое време, колко и какво да пускат на децата за гледане.

# 22
  • Мнения: 1 893
И аз реших, че щом така или иначе гледат, то поне да им занеса по- качествени филмчета. Явно и другите родители са решили така, но критериите ни са различни  Laughing . Сега гледат предимно "Костенурките Нинджа" и моята щерка вече върти меч като самурай  Laughing

# 23
  • London, baby
  • Мнения: 800
ФЕЯТА, аз написах поста ми от моята гледна точка на учител и спрямо базата, в която аз съм работила. Ако във вашата градина се иска за всичко пари, в тази, в която аз бях не се искаха никакви пари и дори няма месечна такса. Пак казвам, аз пиша от моята гледна точка как стои въпроса с ТВ-то.
Още нещо искам да допълна, че когато децата имат почивка и нямат занятия само играчките им омръзват в един момент, нека има разнообразие, лошо не виждам. Вие ако не сте доволни, говорете с учителката.

# 24
  • Мнения: 1 640
Да,viessmanka,разбирам те-колкото градини и групи,толкова и различни случаи.При нас е почти невъзможно да се оплачим на госпожите,защото ни респектират с поведението си и все са прави,поддържат се помежду си и не предразполагат към реплики-дуплики,така да се каже.Виждам ,че повечето родители ухажват персонала и не смеят да противоречат.Например,за  флуорираното мляко се опитах да обясня на нашата учителка и тя от девет кладенеца вода ми донесе,не ме изслуша изобщо и разбрах ,че е загуба на време и усилия да се убеждава за каквото и да било,просто жената си вярва ,че е права за всичко и че е най-запозната от всички.Не съм се конфронтирала,просто отстъпих от учтивост,но след седмица  се намериха и други,явно ровещи се из интернет,които отказаха тази профилактика.

# 25
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 833
От всичко, прочетено дотук, стигам до извода, че дали и колко време ще гледат децата ТВ и ДВД - зависи изцяло от учителките на групата. В някои градини е масова практика целодневното гледане, а в други - според свободното време на децата. Винаги ще има доволни и недоволни.
А що се отнася до носените от децата дискове с филми -  като учител определено не поощрявам тези с насилие и много рядко се съгласявам да пускам филм с трансформъри или нещо подобно. Честно казано, дори и в анимацията с Том и Джери има насилие - двамата герои непрекъснато си погаждат номера, нараняват се и пр., но точно те са любими на всички деца (че даже и аз ги гледам с удоволствие).
Ако нещо ви притеснява, най-много ще помогне един разговор с учителката на детето ви.
Това е лично мнение и не ангажирам никого с него

# 26
  • Мнения: 7 387
От всичко, прочетено дотук, стигам до извода, че дали и колко време ще гледат децата ТВ и ДВД - зависи изцяло от учителките на групата.
Ами като сте открили "топлата вода" съберете се и се разберете с учителките  Laughing Нищо лошо във вашето поведение и загриженост,ако сте забелязали,че децата са все пред ТВ-то кажете си го.В цял свят на тези неща им се вика технически средства и обикновено се използват като помощници в учебния процес,а не самоцелно.Като не могат определени хора да разберат за какво са идете при директорката и помолете да ги изпратят на обучение.Така ползата ще е двойна - хем квалификация на персонала ,хем и вие ще сте спокойни,че не се въртят филмчета цял ден. Peace

# 27
  • Мнения: 9 814
От всичко, прочетено дотук, стигам до извода, че дали и колко време ще гледат децата ТВ и ДВД - зависи изцяло от учителките на групата.
Ами като сте открили "топлата вода" съберете се и се разберете с учителките  Laughing Нищо лошо във вашето поведение и загриженост,ако сте забелязали,че децата са все пред ТВ-то кажете си го.В цял свят на тези неща им се вика технически средства и обикновено се използват като помощници в учебния процес,а не самоцелно.Като не могат определени хора да разберат за какво са идете при директорката и помолете да ги изпратят на обучение.Така ползата ще е двойна - хем квалификация на персонала ,хем и вие ще сте спокойни,че не се въртят филмчета цял ден. Peace

Ми в тази тема ще поспоря с теб.
Какво образователно виждаш в това, че майката на едно от момиченцата от групата на дъщеря ми е свалила 20 анимации, които на воля изпълват детските следобеди в градината?
Оправдания много от страна на учителите- има ли да попълват дневници, децата искали да гледат филмче.....
Само дето на мен не ми е приятно да сложат детето ми пред телевизора без да му дадат възможност да избере това, което на него му е по-приятно да прави.
Аз не съм от тези родители, които си мълчат и съм поставяла въпроса за двд-то  и телевизора пред двете учителки на дъщеря ми. И двете ми отговориха, че са дарение от общината и трябвало да влязат в употреба.
Ми да влязат, съгласна съм, но нека да бъде като в частната градина, където ходеше детето ми през лятото. Пускаха се определени образователни филми. Така преди да навърши 4 години Кати знаеше какво е слънчево затъмнение, колко са планетите в Слънчевата система....

# 28
  • Мнения: 922
Абсолютно съм против за ТВ и ДВД в детската градина  Naughty. За огромна моя радост в нашата НЯМАМЕ, а и не искаме. Има толкова много неща които могат да се правят в една детска градина. Дори и в къщи синът ми гледа ТВ само когато е сам и не можем да му отделим внимание. Да си има приятел на гости и гледа ТВ?  Naughty няма начин някои да го накара. А на градината при наличие на толкова много деца дори и да има ТВ трябва насила да го накарат да гледа.

# 29
  • Мнения: 7 387
                       Аз не виждам място за спор  Laughing Къде съм казала да се свалят 20-30 филмчета и да се въртят когато учителката си пише дневника.Между другото той може спокойно да се пише и докато децата спят.А за който не се оправя се пише и в къщи. Mr. Green И защо мислиш,че образователни филмчета има САМО в ЧДГ? Мога да ти кажа,че аз имам ДВД-та записани лично от мен с английски,немски образователни програми ,които съм адаптирала за нашата учебна програма.Просто съм си ги свалила на компа и съм си направила собствено филмче ,което ми е необходимо в учебния процес.Имам такива за домашни,диви животни,за сезоните и имам намерение да си направя такива за методи и похвати при рисуване,конструиране.При това тези филмчета ги използвам само в първите 10 минути на ситуацията.Преди се търсеха картини,рисуваха се животни /от учителите , имам предвид подготовката за ситуация/ , а сега възможностите са безкрайно по-големи.Дори напоследък използвам компютъра за тая цел и почти не ми трябва ТВ и ДВД.Сега се боря да закупят още една мултимедия за да може да се вижда още по-добре и да е монтирана на стената.Тази,която имаме трябва да се ползва задължително в музикалния салон и обикновено е за практиките пред студентите.Знам какви техники се ползват в ДЗ в Испания и мога да ти кажа,че сме на светлинни години от тях в това отношение.При това там всичко е закупено и осигурено по инициатива на родителските им настоятелства.Родителите взимат дейно участие в цялостния живот на децата в ДЗ и никой не се муси когато го повикат да помага.Тук /практиката ми показва това/ много рядко някой родител отделя от времето си и влиза да види поне един урок.Говоря не за тържества,а за урок.При нас има отворен ден и никой не е проявил интерес към него.След това обявихме,че всеки може да дойде когато иска и резултата е същия.Да не коментирам,че след като всички деца си отидат обикновено намирам върху шкафчетата резултатите от дейностите на децата през деня.Как така винаги едни и същи родители се радват на рисунката на детето си , а други ги захвърлят отгоре и бързат да ги облекат и да си тръгнат без да проявят интерес към детската работа /каквата и да е тя/.Това показва интереса на родителите към дейността не само на децата си,а на системата.

Общи условия

Активация на акаунт