Бебе родено в чужбина

  • 15 707
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 274
Твоя приятелка е родила в Италия и ти питаш дали трябва да отидеш до общината например да уведомиш властите, че двама български граждани си имат дете, родено извън страната ни?
Да, това питам! Благодаря!

От казаното от теб разбрах друго... Thinking

# 16
  • Мнения: 51
Момичета благодаря ви адски много. Извинявам се за обърканото питане и за вашето разбиране въпреки това. Ще предам на щастливата мама, помагам с каквото мога от разстояние:))) и аз се вълнувам и може би за това така объркано говоря.
Джулиничка няма какво да ми се извиняваш ... аз може да задавам объркани въпроси по теми върху които не съм компетентна и именно за това питам, но не съм съвсем тъпа:)))) сега и аз се извинявам:)
лека вечер, пак благодарско .. убедила съм се че тук събрани все качествени хора:)

# 17
  • Italia
  • Мнения: 4 492
За да се издаде пасаван, искат детето да има български акт за раждане и ЕГН (поне в посолството в Словения го искат).
И моето дете е родено в Италия. Аз пратих по пощата преведения на български италиански акт за раждане (който задължително трябва да има Апостил) и баща ми регистрира малката без проблем.
Изискването е дете, родено в чужбина, да се регистрира в България до 6 месеца след раждането, но в общината може и да не обърнат внимание на това.


Слън4огледка, ти предполагам си вадила пасаван от Словенското посолство или ?
Ако се вади пасаван от бг.посолство тук в Италия е достатъ4ен италианския акт за раждане на бебето. Peace

# 18
  • Мнения: 6 274
Нито съм си помислила, нито съм казала, че си тъпа...  Naughty
Не бих нарекла така който и да било във Форума...
Просто явно и ти самата си объркана, и затова и въпросите ти звучат така...
Добре е, че в крайна сметка разбра това, което те интересуваше...
Лека вечер...
Peace

# 19
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
За да се издаде пасаван, искат детето да има български акт за раждане и ЕГН (поне в посолството в Словения го искат).

Изискването е дете, родено в чужбина, да се регистрира в България до 6 месеца след раждането, но в общината може и да не обърнат внимание на това.


за вадене на пасаван не е необходим Бг акт за аждане и ЕГН!И мисля,че няма срок ,в който детето трябва да се регистрира.Аз извадих ЕГН на 10 месечна възраст на сина ми. Peace

# 20
  • Мнения: 27 524
За да се издаде пасаван, искат детето да има български акт за раждане и ЕГН

Според законите в Европа и света - няма такова нещо (мисля  Thinking) Криско се роди в края на август, само в Белгия беше регистриран. Върнахме се  БГ октомври - от Посолството извадихме петдневен паспорт, само за прибирането  Peace Условието е да се отиде при тях с местните документи не по-малко от 5 дни предварително. Важи 5 дни и ти го дават с дата същия ден   Peace

anita29, абсолютно е така  Peace

# 21
  • Мнения: 324
Изискването за регистрация на бебето до 6 месеца след раждането влезе в сила през ноември миналата година, ако не се лъжа. Пише го и на сайта на Външно министерство:
"Гражданите на Р България, които се намират в чужбина, са длъжни в шестмесечен срок, след съставянето от местен орган на акт за раждане на детето им, да предоставят или изпратят на българското дипломатическо или консулско представителство в съответната страна, заверен препис или извлечение от документа, заедно с молба, в която е посочен постоянният им адрес в Р България."
Необходимите документи за вадене на пасаван са:
Заявление за издаване на български документ за самоличност;
Една снимка паспортен формат;
Акт за раждане; 
Паспортите на родителите, които следва да присъстват лично и да се подпишат в заявлението.

Таксата за пасавана е 5 евро. Валиден е за един месец.
mcdirock, да, в Словения извадихме пасавана, защото ни е по-близо - на границата сме.  Simple Smile

# 22
Аз мога да ти отговоря за Канада,предполагам ситуацията е аналогична.
Тук канадския акт за раждане се праща в Канадското  външно министерство с пояснение,че трябва да бъде подпечатено,защото искате детето ви да получи друго гражданство.Печата мисля,че се казва "апостил".После се носи в БГ консулството и там се издава временен бг акт.След това,лично аз имах ходене до БГ и с двата акта(канадския и българския)отидох в съвета и за една седмица ми извадиха ЕГН на детето,което всъщност е гражданството.Паспорт не съм му вадила,защото има канадски.Детето се регистрира в града по последно местоживеене на майката.Повечко информация ето тук:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 74&Itemid=521


Dessi G ,  разгледайте  линка  от  dany_ip ,обяснено     е  всичко.

 http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 74&Itemid=521

# 23
  • Мнения: 1
Здравейте, бременна съм в 7 месец. В момента съм си в БГ, но ме интересува ако отида и родя в Италия, как ще погледнат на това властите. В Щатите независимо дали майката е редовно пребиваваща в страната или не, автоматично детето (щом се е родило на територията на америка) получава гражданство, а покрай него дават такова на майката. Как стои въпроса в Италия? Моля ако някой знае нещо по-въпроса да го сподели. Предварително Ви благодаря

# 24
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Здравейте, бременна съм в 7 месец. В момента съм си в БГ, но ме интересува ако отида и родя в Италия, как ще погледнат на това властите. В Щатите независимо дали майката е редовно пребиваваща в страната или не, автоматично детето (щом се е родило на територията на америка) получава гражданство, а покрай него дават такова на майката. Как стои въпроса в Италия? Моля ако някой знае нещо по-въпроса да го сподели. Предварително Ви благодаря

Забрави я тази песен.  Stop Бременей си и си роди в България.  Ако детето ти се роди тук нито ти нито то имате право на гражданство или някакви други бенефити. Детето може да полу4и италианско гражданство само ако баЩата е италианец. Naughty

# 25
Изискването за регистрация на бебето до 6 месеца след раждането влезе в сила през ноември миналата година, ако не се лъжа...
Лъжеш се. От много по-отдавна е. За справка - Закона за регистрация на българските граждани (дано пък аз сега точно цитирам името на закона - който търси, ще го намери).

Точно с този срок се съобразихме в края на 2006-та, когато се роди дъщеря ни, но, честно казано, се съмнявам, че в България някой изобщо обръща внимание на тези 6-месеца.

# 26
  • Мнения: 6 274
.... В Щатите независимо дали майката е редовно пребиваваща в страната или не, автоматично детето (щом се е родило на територията на америка) получава гражданство, а покрай него дават такова на майката
Не е точно така...
Поне за Ню Йорк не е така...
За другите щати не знам...

# 27
  • Мнения: 7 091
.... В Щатите независимо дали майката е редовно пребиваваща в страната или не, автоматично детето (щом се е родило на територията на америка) получава гражданство, а покрай него дават такова на майката
Не е точно така...
Поне за Ню Йорк не е така...
За другите щати не знам...


В никои щати не е така  Stop Това са градски легенди, разнасящи се само в България. Не само, че родата до 9-то коляно не получава гражданство, но и никакви "майчински" не ти се полагат, да не говорим за "хилядите долари" дето ги разправят пак в същите градски легенди.  ooooh! Tired

# 28
  • Мнения: 6 274
.... В Щатите независимо дали майката е редовно пребиваваща в страната или не, автоматично детето (щом се е родило на територията на америка) получава гражданство, а покрай него дават такова на майката
Не е точно така...
Поне за Ню Йорк не е така...
За другите щати не знам...


В никои щати не е така  Stop Това са градски легенди, разнасящи се само в България. Не само, че родата до 9-то коляно не получава гражданство, но и никакви "майчински" не ти се полагат, да не говорим за "хилядите долари" дето ги разправят пак в същите градски легенди.  ooooh! Tired
Признай, обаче, че ако въпросната жена е самотна майка, нещата за нея се развиват в доста по розова светлина, отколкото тук, в България...  Wink
Говоря за Портланд, примерно...
Ти ще кажеш дали е така навсякъде...

# 29
  • Мнения: 7 091
Признай, обаче, че ако въпросната жена е самотна майка, нещата за нея се развиват в доста по розова светлина, отколкото тук, в България...  Wink
Говоря за Портланд, примерно...
Ти ще кажеш дали е така навсякъде...


Безплатен обяд никъде няма и който очаква това е много възможно да стане жертва на измамни очаквания, както и на собствената си неинформираност и сляпо доверие на приказки. Това се отнася за всяка страна.
Лично аз не съм била самотна майка нито в България, нито в САЩ за да мога да се изкажа компетентно по въпроса и да направя сравнение, но познавам много хора тръгнали с голямата кошница на големи обещания и в двете страни, които са останали излъгани и разочаровани.

Общи условия

Активация на акаунт