Кога оставихте детето да се къпе само

  • 5 042
  • 51
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 688
Колко годишни бяха децата ви когато преценихте,че вече са готови да се къпят сами?

Вчера влезнах да къпя Светльо и той през цялото време не ми даваше аз да му помагам.Натърка се със сапун и после се изплакна.Справи се учудващо добре,дали е време да го оставям да се къпе сам?

# 1
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми се къпе сама вече повече от половин година.
И бих казала, че се справя повече от успешно, даже на моменти се престарава.
Вика ни само да й насапунисаме гърба.
За мен това е по-добрият вариант, отколкото да влизам да къпя 10 годишното си дете, както прави снаха ми.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 688
Ааа и аз съм далеч от мисълта да го къпя до трети клас.Мен ме оставиха сама в банята на 6години и честно казано повече играех отколко да отделям време на сапуна.Затова останах учудена Simple Smile

# 3
  • Мнения: 800
Дъщеря ми бе на 1 г. и половина, когато се къпехме заедно -аз на душа, тя в детската си вана, но сама (единственото за което помагах бе изплакването на косата й от шампоан, а за ежедневното сапунисване на тялото не иска да й помагам оттогава. Сега се включва и синът ми, който е на 1 г. и 9м. и се сапунисва и плакне самичък (и той във ваничка). Купонът в банята е налице всяка вечер - две ванички и аз под душа.

# 4
  • София
  • Мнения: 395
Децата обожават да се плацикат в вана, корито, басейн и други водни  пространства.
Мисля ,че едно дете към 3год. мога се остави за малко да си поиграе и понакисне във ваната.
Марио е на 8г. и се къпе сам.Аз влизам само да направя оглед.

# 5
  • Мнения: 8 999
Нито разполагам с толкова време /винаги всичко при нас е разчетено до секунда/, нито пък ми се мие всеки ден баня. Предпочитам аз да ги изкъпя за 10 мин, отколкото да ми се точат с часове, да олеят цялата баня и в крайна сметка да не се хигиенизарат като хората.
За абитуриентския бал може и да им позволя да си теглят един душ самостоятелно!

# 6
  • Мнения: 941
във ваничката я оставям каката да си се кисне докато реши че се е наиграла, после и асистирам а тя се сапунисва, аз и мия главата, но ако я оставя сама да върши тези неща сигурно ще стои цяла вечер в банята да си се полива и  играе, затова аз контролирам и давам зор за бързо къпане, може би след година ще почне сама да се оправя

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
На 2г. и половина дъщеря ми искаше да се къпе сама /аз й миех косата/ - даже тема пусках тук не й ли е рано. Сама си миеше зъбите от 1 годишна някъде...
Сега е 4 и половина и ... аз я къпя и аз й мия зъбите отново. Просто мина периода на интересното и сега е по-лесно мами да играе ролята на слуга.  Mr. Green

За сега ми доставя удоволствие и на мен. Възнамерявам до след около година да съм се оттеглила в заслужена пенсия от тези задължения.  Whistling

Ако има интерес и желание - да се къпе сам.

# 8
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Големият ми син отдавна се къпе сам, друг въпрос колко качетвенно  Crazy
За това му правя изненадващи проверки, и се е случвало да го намеря пеещ със слушалката на душа, а водата да си тече....
Сега знае, че проверявам и гледа да се къпе добре.
Зъбите имаше период в който обичаше да мие сам (когато беше на 2 год.), после започна да си хапва паста за зъби, а зъбите да тръкне точно 2 секунди.
За това вечер аз му мия зъбите, сутрин той, но аз съм наблизо и наглеждам церемонията.
Малкият освен ритане с крака във ваничката и опити да изкъпе и мен, няма други мераци.

# 9
  • Мнения: 4 841
Откакто стана на четири, оказвам само "логистична подкрепа"  Joy
Нагласявам водата, подреждам гъбки, душ-гелове, шампоани... По някое време ме вика да му натъркам гърба. Накрая ме вика да му сваля подвижния душ за изплакване и да му подам хавлията. Обмислям смяна на душа (да не е толкова нависоко) и слагане на ниска закачалка, та да се освободя и от тези задължения  Sunglasses
Справя се отлично сам.
Но все пак е момче и има пет косъма на главата, за момиченцата с буйни и дълги косички не знам как биха се справили с измиването на косата.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 688
За купането и игрите във ваната,то това е ясно.Откакто и Лъчезара се присъедини могат да изкарат часове
Става въпроса за влизане,насапунисване,изплакване и излизане.
Иса благдаря ти за отговора.Дано не се присети някой ден,че все пак е по-лесно някой друг да го къпе(както напоследък се случва с доста неща)
baibibi  много ми харесва становището ти Simple Smile

# 11
  • varna
  • Мнения: 676
Когато стана на 7 започна да се къпе сам.Аз само наглеждам дали се справя качествено.

# 12
  • Oslo
  • Мнения: 659
От 6 г. възраст се къпят сами. Нито наглеждам, нито проверявам. Преди това напомням какво се прави в банята, за да излезеш наистина чист от там, а не само мокър.. Laughing Момчета са.

# 13
  • Мнения: 14 654
Някъде на 4 и нещо. Сега е на 5, аз му мия само косата.

# 14
  • Мнения: 4 292
Все още аз или баща му го къпем. Абсурд да го оставя сам в банята на този етап, пробвала съм - катастрофа!

# 15
  • Мнения: 574
Моят син започна да се къпе сам на около 6 години. Понеже бях бременна и ми беше тежко и трудно да се навеждам за да го сапунисвам, казах на баща му, че вече грижата е негова. Той взе че го научи как да се справя сам Laughing

# 16
  • в зоната на здрача
  • Мнения: 2 241
Баткото към 5 вече се къпеше сам, заедно с косата.
Сега малката, почти на 4 се справя сама,но косата и е дълга и аз я мия.

# 17
  • Мнения: 2 950
Йоана я оставям почти сама от 3 годишна. Казвам почти, защото влизам да й сложа паста на четката за зъби, след малко влизам да й помогна с изплакването на гърба и да й държа душа за лицето. Главата не може да си къпе сама все още. Иначе с тялото се справя доста добре, дори, както са писали някои мами, се престарава да се търка.   grinning012  bath1

# 18
  • into the blue
  • Мнения: 771
От няколко месеца се къпе сама(на 6 годинки е).
Справя се много добре,само й помагам с гърба и косата  Grinning .
Друг е въпроса,че източва почти целият бойлер ooooh!

# 19
  • София
  • Мнения: 407
Още не сме я оставали да се къпе сама (4.5 г.), не е проявила голям интерес. Сигурно в един момент ще поиска и тогава ще я поощрим. Не смятаме да насилваме нещата.

# 20
  • Мнения: 487
Като Ви чета направо се засрамвам. Моята мома вече на 13 ме вика за компания в банята, мрази да се къпе сама. Засега не ми пречи, ама ако продължава така, ще трябва до сватбата да й правя компания. После да му мисли мъжът й hahaha hahaha hahaha, аз ще излеза в заслужена пенсия. Party Party Party

# 21
  • Мнения: 2 658
От седемгодишен. Справя се чудесно, когато иска обаче  Wink

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Още не съм го оставяла

# 23
  • Мнения: 3 576
Мисля ,че едно дете към 3год. мога се остави за малко да си поиграе и понакисне във ваната.
Едно дете на тази възраст не смятам, че трябва да се оставя само да кисне във ваната, не и без надзор. Naughty

Моя сам се сапунисва, сам мие зъбите, аз само държа душа... не иска да стои сам под него да не си намокри косата - голям проблем ни е миенето на косата, да не му влезе вода в очите  ooooh!... а ходи на плуване 2ра година...

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Александра (5 г.) умее сама да се къпе, но се къпе с мен. На бойлер сме и ако я оставя няма да й стигне водата  Crazy Иначе като сме двете си се сапунисва съвсем сама, изплаква се. Всичко си прави детето  Wink
Зъбите отдавна може да мие сама, но вечер настоявам аз да й ги мия и вечно спорим. Четох в едно списание, че е добре родител да мие вечер зъните до към 7 г. възраст, за да са качествено измити.

# 25
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Туку що навърши 5г., може би от половин година може да се къпе сам (без коса), сапун на гъбата, търка усилено навсякъде, плакне, мие зъби  Laughing
не иска да стои сам под него да не си намокри косата - голям проблем ни е миенето на косата, да не му влезе вода в очите  ooooh!...

Същата работа, нагласям ръчния душ на ниско и така, че да му пръска към тялото, без да се мокри главата. Но честно казано все още предпочитам аз да го изкъпя за 5-10мин. и да го оставя спокойно да си се плицика после...

# 26
  • Мнения: 2 132
От 6 годишна се къпе сама.Отскоро и косата си сама оправя.Естествено,че напомням за изплакването Laughing

# 27
  • Мнения: 1 523
От 7 годишна се къпе сама,в началото влизах да и помагам само при изплакването на косата.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 999
... Четох в едно списание, че е добре родител да мие вечер зъните до към 7 г. възраст, за да са качествено измити.

Мерси, че ме успокои. Аз също предпочитам да й ги мия по тази причина. Иначе да се разхожда с четка из устата си и тя може.  ooooh!

# 29
  • Мнения: 1 731
От 6 г. възраст се къпят сами. Нито наглеждам, нито проверявам. Преди това напомням какво се прави в банята, за да излезеш наистина чист от там, а не само мокър.. Laughing

Каката беше на 6г ,аз бях бременна с малкия и ми беше трудно да я къпя,така че малко по принуда ама се справи .Първите няколко пъти влизах и сядах на клекалото да я наглеждам.
Малкия също мисля към 6-та година да го пробвам . newsm78

# 30
  • Мнения: 2 587
Все още не я оставям сама и не мисля че ще стане скоро.Ако я оставя едва ли ще излезе скоро от банята и когато го направи то ще се е добре наиграла,но не и изкъпала.

# 31
  • Мнения: 2 448
На 5 години е и не го оставям сам, по скоро седя до него докато се къпе, за да не стане някоя беля. Сам в банята не ми се оставя. А и не може хубаво да си мие главата все още без помощ.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Може да се къпе сама, но стой в банята по 30 мин. понякога се заиграва с душа и прави поразии, затова предпочитам да я измия набързо и да приключим с пилеенето на вода. Тялото си може да мие сама, но главата не.

# 33
  • Мнения: 4 187
Има желание да се къпе сама, но не и се получават нещата  Rolling Eyes. Оставям я да играе сама , като реши, че е готова ме вика, тогава започва същинската част Grinning.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
На около 5 години беше, когато тъкмо се готвехме да го къпя , ръзсъблечен вече, ми  звъннаха по телефона да посрещна едни съседски майстори, но имахме такава уговорка и просто го тикнах в банята, нагласих му водата, отворих капачките на душ - гела и шампоана, че не може да се справи сам и го оставих да се накисва, според моите представи. Бях си подценила детето. Излезе перфектно изкъпан. Показа си ушите, петите, че е ползвал пемза (детска работа), инструмента чак ми заголи (тук моля за извинение  майките на момиченца, но по-точно не зная как да се изразя). Вече, почти на 7, приготвям само разтвора на калиев перманганат, отварям прословутите капачки на козметиката и включвам в щепсела сешоара в детската стая. Останалото не е моя работа.

# 35
  • Мнения: 3 367
Не съм.Имам лош опит със самостоятелност във вана,това за мен към момента би било неоправдан риск.

# 36
  • София
  • Мнения: 39 761
Може би Дияна е била на 4 и нещо когато започна да се къпе сама. Единственото ни задължение е миенето на косата. Не, че не може и сама. Но се започва едно провикване от банята "мамо" или "тати" "ела ми насапунисай косата". Косата си суши сама, но е по-хубаво когато тати го прави Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 447
Все още дъщеря ми не съм я оставила да се къпе сама.И като гледам май няма да стане скоро.

# 38
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ами Йована сама се къпе. Само аз два пъти на седмица и сапунисвам и изплаквам главата, с останалото тя сама се справя  Peace Къпе се в душ кабина с подвижен душ, много обича и когато е готова ме вика да и отворя и да я загърна в хавлийката  Grinning

# 39
  • Мнения: 1 364
Все още влизам с Алекс в банята. Измивам й косата и я оставям да се търка и изплаква сама.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 880
сам се къпе от 3-годишен. сапунисва се, сам си пълни ваната и си спира водата, като се понапълни...помагам да направим пяна и за миенето на косичката...играе си във ваната всяка вечер поне по половин час. само го наглеждаме отвреме-навреме.

# 41
  • Мнения: 1 090
Марина се къпе сама от около 4 годишна, но аз съм в банята. Сега често къпя Алекс в коритото, докато тя се къпе под душа.

# 42
  • Мнения: 9 973
когато прояви желание,ще го оставя

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ами Йована сама се къпе. Само аз два пъти на седмица и сапунисвам и изплаквам главата, с останалото тя сама се справя  Peace Къпе се в душ кабина с подвижен душ, много обича и когато е готова ме вика да и отворя и да я загърна в хавлийката  Grinning
Интерсно ми е как едногодишно дете успява да се изкъпе добре само.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 654
На 9 сме, но още я къпя аз. Оставяла съм я и сама, но косата и е дълга и гъста, и ако се случи да я  изплакне  добре, то така я оплита, че после е едно скубане Shocked

# 45
  • Мнения: 112
  Ако се къпе във ваната  я оставям сама, само главата й  измивам и помагам за зъбите.Но под душа не бих я оставила.Най-малкото, защото е хлъзгаво и може да се нарани.

# 46
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ами Йована сама се къпе. Само аз два пъти на седмица и сапунисвам и изплаквам главата, с останалото тя сама се справя  Peace Къпе се в душ кабина с подвижен душ, много обича и когато е готова ме вика да и отворя и да я загърна в хавлийката  Grinning
Интерсно ми е как едногодишно дете успява да се изкъпе добре само.

Ами лесно. Както казах, два пъти на седмица и сапунисвам аз главата, а останалите дни, се облива само с вода. Така е откакто се е родила, само дето вече го прави сама в душ кабината. Корито ползвахме до  7-ми месец. Откакто започна да стои стабилно на крачета, зашпочнах да я къпя под душа. Много по- лесно ми беше. А последния месец, вече и го връчвам и си излизам от кабината. Естествено съм в банята докато се къпе, данеби да падне.

# 47
  • Пристанището на шейсетте кораба.
  • Мнения: 239
Не съм я оставяла още, притеснявам се да не падне или подхлъзне, абе малка ми се струва още за такава самостоятелност
Ако я оставя едва ли ще излезе от банята изкъпана, само мокра може би

Последна редакция: пн, 29 дек 2008, 16:28 от Солетка

# 48
  • Мнения: 2 622
Общо взето сами се къпят,но под моя надзор.Нагласям им водата,слагам душ гел на гъбите им и отстрани наблюдавам да няма ексцесии.

# 49
  • София
  • Мнения: 416
Дъщеря ми започна да се къпе сама още на 5 години.А синът ми е още много малък за това,но с него имам страхотен проблем че вече е почти на 3 години и го е страх от водата и ми е ужасно трудно с къпането.Когато влезем в банята ни чува целия вход,защото ревовете и виковете му са ужасни и не знам какво да направя,за да не се страхува от водата.

# 50
  • Мнения: 3 336
Моите ги къпя във ваната, купила съм подложка да не се хлъзгат. Слагам ги в празна вана и пускам крана да се пълни ваната, пускам им играчките за баня и оставям да се плацикат 15-20 минути, но на всяка минутка - 2 минавам да проверявам. Когато им стигне водата до средата на коремчетата в седнало състояние спирам водата, насапунисвам, плакна и като са готови и двете плакна още веднъж и ги вадя. Понякога имат желание да се насапунисат, но все още не го правят достатъчно добре според моите критерии, т.е. не навсякъде, така че е рано да оставям моите деца да са къпят сами. Според мен.

# 51
  • Мнения: 698
Мен ме оставиха на 6 години и половина да се къпя сама и се справях перфектно. Борис като мъж и съответно по-бавноразвиващ се мисля към първи клас да го пусна да плува.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт