Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 731
  • 403
  •   1
Отговори
# 75
  • T"A
  • Мнения: 2 515
basis, ние мачкаме бананите с вилица - при мен стават по-размачкани, а мъжът ми оставя цели парченца, едрички, и на мен так ми е по-вкусно дори  Grinning  Така че не е грешка, но дали бананите са ти били добре узрели (е, не купуваме презрели), защото е добре да са меки, да не са съвсем зелени и твърди  Peace

# 76
  • Мнения: 46
Искам да споделя с вас нашата любима бисквитена торта която винаги "обира точките"
Пуснах я по погрешка във форума за кръчмарски и ресторантски рецепти 2


Аз използвам бисквити петибер около 1/2кг.


В продълговата чиния нареждате по дължина 3 реда бисквити потопени набързо в купичка с пресно млеко 1 лъжица захар и 1 ванилия. Напоследък аз ползвам ванилия с мириc на розова вода. Ако имате ликьор или коняк добавете 1-2 лъжици.
Върху така навлажнените бисквити слагате по една лъжичка крем приготвен от 2 сладкарски сметани 2 инстант пудинга и  2 чаши прясно млеко.След това  обработвате по същия начин втори ред бисквити като крема служи за слепването им.


Това направено, изсипвате само върху средния ред бисквити по дължина 2/3 от крема . След това с двете ръце едновременно започвате да повдигате двата странични пласта бисквити
един към друг докато се получи триъгълник (по скоро тунел във вид на триъгълник )Simple Smile


Върху  този триъгълник намазвате внимателно останалия крем и върху него намазвате  шоколадов крем приготвен от 1 голям черен шоколад, 1 лъжица масло и 2 лъжици пресно млеко, които заедно разтопявате в микро или просто настъргвате шоколада на едро ренде и оставяте тортата за няколко часа в хладилника.



 Heart Eyes

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 16:11 от maly

# 77
  • Мнения: 610
Да се запиша и аз в тази вкусна темичка .
Мента и момичета , браво   bouquet

Вече два пъти правя Угат банана  Simple Smile мноооого вкусно кексче.
Снимка  Flutter http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=10728420
И в нашето семейство кекса стана любим , Мента  Hug

Сега е ред на торта от грис , тирамисуто ....  chef

Umbra а твоите бананови кексчета са страхотни  newsm74

# 78
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Вече два пъти правя Угат банана  Simple Smile мноооого вкусно кексче.
Снимка  Flutter http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=10728420
    bouquet
Майсторска работа! Точно така трябва да изглеждат парчетата отвътре, моите снимки просто не бяха толкова сполучливи, както са твоите Blush, и за това не ги споделих... (това са моите парченца)

Добавям рецепта от баба Рина, която макар и родена в Израел, се придържа към традициите в кухнята на полските евреи  Peace

Гефилте фиш - фарширавона риба = גפילטע פיש

Давам тази рецепта, защото тя е класика в кухнята на ашкеназките евреи и е популярна в Израел. Но не е за всеки...
Първоначално е правена като пълнена риба, от там и името и. В днешно време се правят само кюфтетата.


Продукти:
1 прясна риба шаран (карпион на иврит) с тегло 1 кг
1 голяма глава лук
2-3 моркова, нарязани на кръгчета
2-3 яйца
5-6 с.л. галета или брашно за маца (последното се слага, когато Гефилтето се приготвя за Песах, иначе – обикновена галета или брашно)
Сол и черен пипер на вкус, щипка захар



Приготовление:   Изчистваме рибата, запазваме главата и голямата кост, отделяме месото. От яйцата и смляното месо на рибата приготвяме кайма и оформяме кюфтета. Нарязваме лука и морковите и ги слагаме да се варят, след като водата заври, прибавяме подправките и намаляваме огъня. Оставяме да поврят няколко минути, след което пускаме кюфтетата, главата на рибата и коста и отново засилваме огъня за ново завиране на водата. Ако се ползва замразена риба, е необходимо да се прибави малко желатин.
Друг вариант е при смилането на прясната риба да се ползват и главата и костите, като в този случай е важно доброто смилане в месомелачка или кухненски робот.
С помощта на лъжица-цедка, изваждаме кюфтетата и ги редим в огнеопорен съд (йена), като на всяко кюфте слагаме по едно кръгче морков. Доливаме съда с част от водата, в която са врели всички продукти заедно, така че да покрият кюфтетата частично, да не са залети. Оставяме на студено, за да се стегне водата – от рибните продукти тя се желира естествено. Поднася се студено, с червен хрян – хазерет (рецептата за хазерет - тук)

Ако желаете да направите кюфтетата като пълнеж на риба, е необходим още един шаран, който се реже на филии с дебелина около 2 см, всяка от тях се поръсва със сол и пипер и се оставя да престои 24 часа в хладилник. След това в дупката по средата се слага по едно кюфте и така се варят, като се внимава да не започнат да се разпадат. В този случай дори препоръчват да се готвят в съда, в който ще се поднасят, т.е. да се избегне местенето. Това „жонглиране” с кюфтета не съм го пробвала, признавам, че гефилте фиш не е по вкуса ми.

 Sign Exclamation  Снимката на авторката на рецептата: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=9907488
И снимки на други домакини: тук и тук

# 79
  • Мнения: 490
Ментичка ти добре си сложила тази класическа рецепта за Гефилтефиш, обаче аз само като видя и Sick. Май само това не ми понася на мен от еврейско-израелската кухня.  А знаеш ли дали това е само еврейска рецепта или е от Немската или Полската кулинария?

# 80
  • Мнения: 1 526
Ей, изкушавате ме много с тази угат банана и ми се иска и аз да я направя. Спира ме само това, че у нас само Мадлен яде банани. Кажете те силно ли се усещат? А дали може да се замянят с друг плод, въпреки че вече няма да е същото  ooooh! ...
Все едно ще я направя, ако не ще я нося в работата, там ще я изядат  Grinning.

Варя яйца за пастета с грах, много ми хареса рецептата. Не я знаех.
Много обичам и пастет от патладжан и тиквички. Тези дни ще дам рацепта.
Дори майка ми се научи да прави и тушира сумати хора в БГ. Вече си поръчват предварително, преди да и дойдат на гости  Mr. Green...

# 81
  • T"A
  • Мнения: 2 515
mimkis, аз знам, че си е традиционна еврейска рецепта, приготвят я евреите от Полша, Германия, Унгария, но и сред украинските и руските евреи е известна, обаче те слагат повечко сол и пипер и избягват захарта, докато при първите три групи захарта е задължителна съставка. Самото наименование е на идиш  Peace Има някакви библейски предпоставки за измислянето на този специалитет, заради които мелят месото заедно с костите (е, и заради желатина в костите го правят, де). А чулент (хаминът на ашкеназите) обичаш ли? Имам много хубава рецепта  bowuu

Тали, ако ти излезе сух пастета, можеш да сложиш лъжичка майонеза  Peace Аз не слагам, но в книгата са написали, че е вариант при използването на купешки сух ("запържен) лук.  Peace Пастети проядох тук, преди не обичах... Ще пусна и рецептата за пастета от дроб - кавед кацуц, както му казват тук, но по-нататък  Grinning Тези дни ще правя гвиниот - израелски сладки сиренки, може би ще се харесат като десерт (за нас са си петъшно-съботна закуска) Heart Eyes Мадлен обича ли купешки гвиниот?

# 82
  • Мнения: 1 526
Мадлен обича ли купешки гвиниот?

Да! И майка и също  Laughing. Ще чакаме рецептата, не съм правила!

Хамин  обичам  Peace.

# 83
  • Мнения: 46
Mentha, здравей мила и не ми се обиждай, но като видя гефилтефиш от специално полската кухня  ме побиват тръпки Mr. Green

Травмата ми е от времето когато бяхме в улпан (преди доста години Grinning) то направо си беше пансион и нашата задача беше само да учим, а храна квартири. детски градини и т.н беше от тях. Та всеки ерев шабат(петък вечер) ни се поднасяше тържествена вечеря  като се започваше с гефилтефиш с лепнат отгоре един подсалден морков и допълнителнно наръсен щедро със захар Sick,пуешки бут (пак леко захаросан, та оттогава до оду не припарваме) и някакъв десерт


В името на истината преди 4-5 години в Америка ядох гефилтефиш приготвен от една млада рускиня.
Колкото и да се мъчех да откажа, просто не ми беше възможно да се откопча и настръхнала от
отврат хапнах едно късче и чудо на чудесата, след това не усетих как ометох още няколко парчета.Беше направо едно вълшебство приготвено с риба салмон.За жалост така и не взех рецептата за което и до днес съжалявам.Също, тя бе направила и невероятно вкусен пастет от кавед оф(пилешки дроб).


 Hug


# 84
  • Мнения: 46
Да ви разкажа сега какво направих вчера.
Трябваше да приготвя пащидат тирас ( newsm78 как се казва пащида на бг-огретен ли е запеканка ли е newsm78)Забърках всичките съставки по рецептата


3 яйца
1 котедж
150 гр настърган кашкавал
1 кутия от 400 гр добре изцедена консервирана царевица
2 лъжици нишесте (аз сложих обикновено брашно)
1 "бременна" лъжица супа на прах,по рецепта е лучена, но аз използвах зеленчукова( бе таам оф)
сол и черен пипер на вкус.
Всичко се слага в предварително загрята фурна и се пече на средна температура(умирам си за такива обяснения newsm78,ходи си троши главата да уцелиш коя точно е средната температура)

До тук всичко добре обърках всичко и тъкмо да изсипа съдържанието в добре намазнена тавичка, когато все пак реших да опитам дали всичко е наред и близнах връхчето на лъжицата.
А то солено, ужас #Cussing out

Какво да правя, извиках на помощ неволята. #Crazy
Всеизвестна кулинарна тайна е че  пресоленото ястие се оправя със суров картоф.
Обелих набързо 2 картофа,нарязах ги на тънки филийки и хубаво "подплатих" дъното на тавата за еднократна употреба.Наръсих отгоре малко олио и отгоре изсипах приготвената смес.Сложих на температура 180 гр и зачаках.


Накратко с тези картофи отдолу излезе такъф шедьовър, че се омете за нула време като се има пеедвид, че на масата имаше  още две три пащидот и разни вкусотии bowuu Mr. Green

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 16:06 от maly

# 85
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Аз много обичам език, няма значение как е приготвен Peace затова ви предлагам една рецепта.
Езика е едно от любимите блюда на ешкеназките евреи.Сервира се топъл със сладко-кисел сос или студен нарязан на тънки филии

Език със сладко-кисел сос

Продукти:1кг език /най-добре телешки, но може и друг/
2-3 глави лук
3 дафинови листа
1 кубче бульон
3 с.л олио
4с.л нишесте /натурално/
120мл. мед
150гр стафиди
1/2 ч.л сол, 1 лимон, черен пипер на вкус.

Приготовление:
1.В тенджера се сварява езика заедно с дафиновия лист и  част от лука нарязан на колелца. В обикновена тенджера за 2-3 часа, в тенджера подналягане за около час. След като се свари се вади и се оставя да изстине.
2.В малък съд се задушава останалия лук ситно нарязан с мазнината, докато стане съвсем мек.
3.Добавя се нишестето и половин литър от бульона/ кубчето разтворено във вода/.Бърка се непрекъснато, за да не се получат бучки.
4.След това се добавя медът, стафидите и солта и се оставя да ври на тих огън докато се сгъсти. Слага се лимонът нарязан на кръгчета и след 5 минути се маха от котлона.
5. Езикът се обелва и се нарязва на филии, които се заливат със така приготвения сос.

Да вие сладко Hug

# 86
  • Мнения: 46
off topic въпрос, как се редактира даден пост,защото нещо не ми се получава с  alt and s Thinking

# 87
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Maly, не се обиждам, разбира се! Аз също не съм почитател на гефилте фиш и за това написах, че не е за всеки  Peace Но пък си има почитатели и определено е често срещано ястие в местната кухня  Grinning Салмон / сьомга не бих мелила за тази рецепта, твърде вкусна риба ми е  Flutter Правя една "пърлена сьомга" от книгата на "Орна и Ела", която е любима вкъщи, може би и нея ще пусна по-нататък... Ашкеназките евреи правят и солена риба, тип херинга, която ми е много вкусна!

На солените пайове (аз така наричам пащида-та) съм голям почитател, особено с гъби  eat Но на свестна рецепта за пащидат питриот (пай с гъби) не съм попадала, със спанак и кедрови ядки мъжът ми прави - да си оближеш пръстите  Heart Eyes И с царевичка ще пробвам да направя  Peace    bouquet

(това за картофа не го знаех, тъкмо за мен идея, че аз блея като посолявам  Blush, пък за пащида звучи подходящо да има картоф)
За редакция има бутон горе в дясно на поста, който ти си пуснала  Peace


jakinik, само ще допълня, че и езика ядат с хазерет - хрян, но когато го правят желиран, по подобие на гефилтето  Grinning Може би като вариант за който обича хрян  Peace

# 88
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Хазарет -хряна чудесно пасва на желирания език или сварен и нарязан на парчета Peace
Мента, обожавам пащида с гъби, но не съм првила никога, ако се намери хубава рецепта задължително ще я пробвам  chef.

# 89
  • Мнения: 46
Viokla,

ето обещаната рецепта за ореховите кифлички(роскас делхашу) които се приготвят за пурим


За бисквитеното тесто са нужни

========================

1 чаена чаша прясно мляко
1    "         "      захар
1 равна чаена лъжичка сода за хляб
1/2 лъжичка амонячна сода
3 яйца
3/4 чаена чаша олио
настъргана кора на лимон винаги е добре дошла
брашно колкото поеме за получаване на меко тесто




за плънката

=========

смлени орехи
галета
захар
кора на настърган лимон и/или ванилия

примерно на 1 чаена чаша счукани орехи се прибавя 1 супена лъжица галета и 1 чаена чаша захар.
всичко се обърква добре, залива се с вода за получаване на не много гъст сироп и се бърка непрекъснато на тих огън докато се сгъсти.Готово се оставя да изстине


Разточеното тесто се реже на триъгълници или друга форма по желание,поставя се от плънката
и се навиват, например като рогалах или полумесеци

отгоре се намазват с яйце и се поръсват с захар , сусамово или маково семе и се печат

Общи условия

Активация на акаунт