лапа си пръстите

  • 2 858
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте мами,
Кажете, моля, как се справихте с лапането на пръстите. Знам, че при по-големите деца това е нормално и така опознават света или просто си чешат венците, когато им никнат зъбките, но в нашия случай става дума за 3 месечно бебе. С такова настървение си смуче пръстите, че вече взеха да му се деформират. Имали ли сте подобен случай и как се справихте?

# 1
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
И моята дъщеря е така. Нищо не мога да направя. Чела съм, че си лапат ръцете по различни причини - глад, болка, колики или просто от скука. Период е и би трябвало да отмине. Но кога - нямам идея. Моята не иска и залъгалка, така че проблема е голям за мене, но това е положението.

# 2
  • Мнения: 672
Опитай да заместиш с биберон залъгалка. Според мен е по-малкото зло. Това, обаче направи след като си се убедила, че детето не е гладно. Успех!

# 3
  • Мнения: 1 691
Ако няма предпочитания към един и същи пръст, а лапа всички, или пък цялата ръчичка, няма страшно Simple Smile значи сега си открива ръцете и ги изучава по този начин. Постепенно този период преминава и после идва време да си лапат краката Mr. Green

# 4
  • Мнения: 543
Точно на тази възраст започват да си лапат ръчичките, така опознават света.

# 5
  • Мнения: 8 999
Дъщеря ми си смучеше палчето. Не поиска никога залъгалка - плюеше я и възмутено ревеше. Лошото е, че това смукане продължи до 3 г. Палчето й се беше деформирало, както и небцето. С много разговори и настояване от моя страна, успя да преодолее този проблем. Пръстчето й се оправи, но май ще има проблем със захапката.
Бутай му биберон в устата, по-лесно се отказва, а и не вреди. Не му давай да си смуче пръстите.

# 6
  • Мнения: 9 973
пробвай с биберон

# 7
  • Мнения: 202
Давай му биберон,по-малкото зло е.Ако свикне с това смучене на пръстите после ще ти емного трудно да успееш да го оттучиш.Може да повлияе на правилния растеж на зъбките ,а също така и да се деформират пръстчетата.Но това да подчертая става само ,ако дълго време ги смуче.
Иначе повечето бебоци си лапат ръчичките на тази възраст ,поради ред причини-глад,зъбки,колики.Въпроса е да внимаваш да не свикне да си смучи определени пръсти за успокоение.

# 8
  • софия
  • Мнения: 149
марти е на месец и половина,но и той от няколко дни започна да си лапа ръчичката. прави го когато е гладен.

# 9
  • Мнения: 57
И ние сме така.Слага си дори цялото юмруче в устата,залъгалка категорично отказва.На мен ми се струва ,че причината при нас е просто скука  hahaha.

# 10
  • Мнения: 175
И моята бебка прави същото. Бибата,която се научи да маха с ръце,пристите-лапа ги или ги ближе,целите ръце,а също и всичко,което докопа слага в устата. Но какво да се прави?!

# 11
  • Мнения: 22 865
На 3м.започна настървено да се лапа юмруците ,така си чешеше венците.

# 12
  • Мнения: 9 776
И аз няма да те успокоя. Синът ми е на 5м. и половина почти , а си лапа ръцете от втория месец. Отначало се притеснявах за палците, но сега лапа всички пръсти. Което си мисля, че не е толкова страшно. Пък и той вече лапа и играчките си. Така че и при вас много скоро ще имате заместители. Сигурно се тревожиш, но пък са толкова сладки като смучат всичко Laughing. Синът ми преди два дни беше докопал сестра си за блузката, а тя в тоя момент беше на лаптопа. И всеки доволен - всеки си се занимава hahaha Joy.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 789
И ние сме така- Алекс и тя си лапа пръстчетата. Много е смешна понякога, защото си свива ръчичките на юмручета и се опитва да ги налапа целите Mr. Green Опитвам се да я отуча, но нищо не помага ooooh! Видимо е доволна от това, когато си лапа ръчичките Mr. Green Давам й биберон, плюе го и пак лапа ръчичка. Надявам се с временто да отшуми newsm78 Praynig

# 14
  • Мнения: 718
Ако няма предпочитания към един и същи пръст, а лапа всички, или пък цялата ръчичка, няма страшно Simple Smile значи сега си открива ръцете и ги изучава по този начин. Постепенно този период преминава и после идва време да си лапат краката Mr. Green
Абсолютно съм съгласна.
Ако детето е кърмаче, не бих дала залъгалка.

# 15
  • Мнения: 1 372
Лапа пръстите на ръцете на краката и където и каквото докопа. Не ги смучи неистово, но често някое пръстче попада в устата.

# 16
  • Временно
  • Мнения: 788
И дъщеричката ми си лапаше ръцете на тази възраст.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Започна някъде на тази възраст за си лапа ръцете и съм я хващала на няколко пъти да смуче. През нощта особено, като се събуди и докато отида при нея да и дам бибата, тя вече е намерила успокоение в пръстите си. Ама отмина това, просто си е бил период. Сега пак лапа пръсти, ама не ги смуче, по скоро си бърка в устата по неизвестни причини, ей така просто  Laughing

# 18
  • Мнения: 297
Май повечко бебета са така като чета и ние сме така и се надявам да отшуми с времето.Но май моята бебка го прави от скука

# 19
  • Мнения: 133
Ако си лапа цялата ръчичка, наистина няма нищо страшно  Peace Синът ми в третия месец обаче си откри палеца  ooooh! Понеже не приема никакви биберони и залъгалки доста се бях притеснила. Започнах обаче всеки път когато засмуче палчето да го изваждам и да му казвам "Нее. Мама не дава!". И така за около седмица забрави  Peace Миналият месец пак се беше присетил и пак така го отучих  Peace Пробвай така ако искаш  Peace

# 20
  • Мнения: 329
Горе-долу при почти всички бебчета от ноемврийчетата това се започна още 3тия месец-това е нормално да се започне сега-когато не е биберон или играчка е ръката Grinning

# 21
  • Мнения: 645
и ние си лапаме ръчичките и си цели палеца и като го засмуче ooooh!давам биберон ,но не го иска,дано да е временно

# 22
  • Мнения: 277
Ммм да и при мен е така. Лапа си ръката напоследък си откри и палеца. За залъгалка не може да става и на въпрос. Силно се надявам да е временно.

# 23
  • Мнения: 439
И Даниел беше така към вториа месец. Опитах се да му задържам биберона с ръка, докато заспива, после лесно го отказа след около два месеца, като му давах от тези играчки с течността вътре или една гумена играчка - слонче /ядеше му хобота/. Търсеше си ги и с тях заспиваше.
Късмет!

# 24
  • Мнения: 325
И нашето бебче прави така. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 718
И ние сме така - цял юмрук или отделни пръстчета! Мисля, че са зъбите ooooh! Залъгалка отказва, играчките за зъби също, според мен ще отмине... Peace

# 26
  • Мнения: 1 103
Давай  биберонка, но настоявай да я държи в устата да я смуче  Peace  успех .

# 27
  • Мнения: 2 111
На 3 месеца дъщеря ми си откри ръчичките и започна да ги лапа.
На 4 месеца започна всичко да си слага в устата-ръчички,одеало,лигавче,блузка.
На 5 месеца си откри крачетата и започна да си смуче пръстите на краката и забрави за ръчичките  Grinning
Биберон ползваме от родилното,не са ме притеснявали тези неща,защото не е било нонстоп и бързо отминаха.
Просто това е период,освен ако не си смуче палеца постоянно.
Понякога може и да е признак на глад.

# 28
  • Мнения: 1 896
Най-напред наистина трябва да си сигурна, че бебето не е гладно, защото това може да е признак на глад. Ако го кърмиш - предложи му да суче, когато прави така. Иначе няма нищо тревожно в това толкова малко бебе да си лапа ръцете, това е съвсем нормално. Моите деца и двете са правили това в определени периоди, не са смукали залъгалки и пак не са се пристрастили към пръстите си. Ако бебето е на адаптирано мляко, може да му предложиш залъгалка.

# 29
  • Мнения: 9 776
Най-напред наистина трябва да си сигурна, че бебето не е гладно, защото това може да е признак на глад. Ако го кърмиш - предложи му да суче, когато прави така...

Незнам как е при авторката, но на мен ми се е случвало когато кърмя сина си, да си промушва някакси пръстчето в устата, наред със зърното и в следващия момент ако го оставя, ще продължи само с пръста Joy.

# 30
  • Мнения: 9 436
Не се притеснявай,моята щерка си лапа и двете ръчички,по-малко от всяка. Crazy

# 31
  • Мнения: 53
Здравейте! Дъщеря ми е на 1г.и почти 5мес. и доскоро го имаше този проблем и при нея! Махна си сама биберона на 5мес. и и лапваше пръста! Какво ли не пробвах за да я откажа- слагах й чорапи на ръцете, затрупвах я с интересни играчки, играехме , мазах я с люта чушка, купих и от аптеката лакът Даум ексол(повече от 5-6 шишета изразходвахме), карах и се, шляпах я през ръцете.... и нищо! Винаги когато се обърнех с гръб тя си лапваше пръстите! Пък понякога даже не дочакваше да изляза от стаята или да се обърна с гръб за да ги лапне! След като се порових достатъчно в нета и разбрах, че тя сама няма  да се откаже от това нещо, след като при нас беше станало навик, реших, че така просто не може да продължава! Тогава взех и й заших чорапи към чувала за спане! Така поне през ноща не си лапаше пръстите, което никак не беше малко! Вярно е, че в началото се сърдеше и трудно заспиваше без пръсти в устата, но не след много време свикна! До тук добре, но си оставаше проблема с пръстите през деня! Потърпях я още някои и друг ден и накрая взех, че й заших чорапи и на едно елече! След като стане от сън махам чувала, обличам я и й слагам елечето! Тя в началото си го събличаше, за да може да си смучи пръстите, но аз започнах да й го обличам под блузката, за да не може да се отърве от него! И така, в действителност и на практика, се оказа, че тя стой с чорапи на ръцете денонощно (освен когато сме на вън-естествено). През ноща беше с чорапи около 2мес., а непрекъснато- около 2-3 седмици! Това време се оказа достатъчно за да се отучи! Сега съм махнала чорапите през деня, и тя не си лапва пръстите, или ако това случайно се случи, не ги смучи въобще! Преди малко даже заспа без тях и отново не си сложи ръката в устата! Много съм щастлива!!! Може би и други майки ще могат така да се справят с този проблем, ако нищо друго не помогне! Все пак зависи и на каква възраст е детето! Пожелавам на всички УСПЕХ!

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
И ние сме така до преди дни беше облизване на ръчичката , а сега вече е палеца в устата.Биберона още не е отказвала и борбата е по-малка за сега.Иначе ако е изпуснала бибата , докато се опитва да заспи , смученето на палеца я замества и звукът се чува в другата стая.Надявам се да е период  Praynig , но се успокоявам , че е само докато заспива и бибата я няма.По-често пъти си заспива и без пръсти и биба.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 16:24 от rrhh-Ани

# 33
  • Мнения: 49
Синът ми започна да си смучи пръстите от втория месец(сега е на три месеца).При нас това не е мн сериозен проблем поне за сега-прави го само когато му се спи и вече започва да се унася,явно това го успокоява.Чувала съм от баба ми че за да се отучат децата може под ноктите им да се слага хинин или сапун(хининът е много горчиви и съответно не мн приятен на вкус) но честно казано аз не бих го приложила на моето дете.

# 34
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ако можеш предложи залъгалка, тя е по-малкото зло от лапането на ръцете.

# 35
  • Мнения: 233
така са бебетата- или да суче или биба

# 36
  • Мнения: 149
Имаме същия проблем, засега го решавам със залъгалка, а ако е в скута ми - с държене на ръцете и занимаване с някаква играчка. Предполагам, че е период и се надявам скоро да отмине.
Като реши, че примерно краката са по-интересни сигурно ще забрави за ръцете

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Моята дъщеря е на 1 год и почти 5 месеца и до ден днешен лапа ръцете. Забелязвам дори че са започнали да и се кривят зъбчетата от долната страна  Shocked . Имаше някакво мазило, което много горчало, но твоето бебче е много мъничко и май не е много подходящо  Rolling Eyes

ПП: Vili_Dj. е писала за мазилото  Peace

# 38
  • Мнения: 175
Здравейте! Дъщеря ми е на 1г.и почти 5мес. и доскоро го имаше този проблем и при нея! Махна си сама биберона на 5мес. и и лапваше пръста! Какво ли не пробвах за да я откажа- слагах й чорапи на ръцете, затрупвах я с интересни играчки, играехме , мазах я с люта чушка, купих и от аптеката лакът Даум ексол(повече от 5-6 шишета изразходвахме), карах и се, шляпах я през ръцете.... и нищо! Винаги когато се обърнех с гръб тя си лапваше пръстите! Пък понякога даже не дочакваше да изляза от стаята или да се обърна с гръб за да ги лапне! След като се порових достатъчно в нета и разбрах, че тя сама няма  да се откаже от това нещо, след като при нас беше станало навик, реших, че така просто не може да продължава! Тогава взех и й заших чорапи към чувала за спане! Така поне през ноща не си лапаше пръстите, което никак не беше малко! Вярно е, че в началото се сърдеше и трудно заспиваше без пръсти в устата, но не след много време свикна! До тук добре, но си оставаше проблема с пръстите през деня! Потърпях я още някои и друг ден и накрая взех, че й заших чорапи и на едно елече! След като стане от сън махам чувала, обличам я и й слагам елечето! Тя в началото си го събличаше, за да може да си смучи пръстите, но аз започнах да й го обличам под блузката, за да не може да се отърве от него! И така, в действителност и на практика, се оказа, че тя стой с чорапи на ръцете денонощно (освен когато сме на вън-естествено). През ноща беше с чорапи около 2мес., а непрекъснато- около 2-3 седмици! Това време се оказа достатъчно за да се отучи! Сега съм махнала чорапите през деня, и тя не си лапва пръстите, или ако това случайно се случи, не ги смучи въобще! Преди малко даже заспа без тях и отново не си сложи ръката в устата! Много съм щастлива!!! Може би и други майки ще могат така да се справят с този проблем, ако нищо друго не помогне! Все пак зависи и на каква възраст е детето! Пожелавам на всички УСПЕХ!


Това направо ми се вижда жестоко. Shocked.


# 39
  • Мнения: 528
Щом става въпрос чак и за деформиране на пръстчетата, според мен е хубаво максимално да се стремиш да ограничаваш тази дейност от страна на малчо  Hug Иначе е нормално за всички дечица да си лапат ръчичките  Peace

# 40
  • Мнения: X
Ние имаме този проблем още от самото раждане.
Постоянно си ядеше пръстчетата в болницата и решихме да и дадем залъгалка.Така и не я пожела.Опитвах се на няколко пъти да е излъжа но докато я сложа и тя вече я е изплюла.
Не знам какво ще правим с тези пръстчета направо  Rolling Eyes .

# 41
  • Мнения: 210
Давах най-различни играчки който му показвах че могат да се лапат т.е. аз му ги пъхах в устата - защото от смучене на ръцете си беше направил ранички и така се отучи сега от време навреме ги лапа,но не толкова често

# 42
  • плевен
  • Мнения: 644
Ние имаме този проблем още от самото раждане.
Постоянно си ядеше пръстчетата в болницата и решихме да и дадем залъгалка.Така и не я пожела.Опитвах се на няколко пъти да е излъжа но докато я сложа и тя вече я е изплюла.
Не знам какво ще правим с тези пръстчета направо  Rolling Eyes .


И при нас е същото.Моето дете е момченце но това няма значение-принципа  е същия.Даваме му какво ли не да лапа но не той си знае пръстчето и това е .Но така съм го оставила с времето ще видим дали ще се променят нещата

# 43
  • Мнения: 2 013
От около месец Биси откри,че има 2 ръце.Започна да си ги държи,и разбира се да ги пъха в устата.Понякога я оставям да го прави,но ако видя,че не престава и давам бибата.Само това помага!Няма ли биба-пръстите са в устата!
Лошото е,че от скоро забелязвам,че се опитва да напъха в устата целия юмрук!  #Crazy

# 44
  • Мнения: 487
!
Лошото е,че от скоро забелязвам,че се опитва да напъха в устата целия юмрук!  #Crazy

Няма нищо тревожно, детето просто осъзнава, че има ръчички. Целуни тази кукла от мен. Heart Eyes

# 45
  • Мнения: 9 776
И ние продължаваме с лапането на ръцете /за щастие не само един пръст/, и юмруците също, а най-смешно ми е, когато го кърмя, как наред със зърното ми се мъчи да промуши и пръста в устата си hahaha. Ако го оставя, ще остане само с пръст в уста Laughing. Вече хич не се моря да му махам ръцете от устата Stop, няма смисъл, той не разбира.

# 46
Така сме още от болницата. Слагахме ръкавички - намирах ги подгизнали. Махнахме ръкавичките, защото трябва да се научи да хваща и пак сме с ръчичка/пръстче в уста. Бибката помага, но не винаги ... Когато я видя девойката с ръчичка в уста, бутам ръчичката и давам биба, но гледам и да не прекалявам, за да не вземе да се заинати в този си навик ... Дано отмине някак ...  newsm78

# 47
  • Мнения: 53
Няма нищо лошо,ако детето от време на време си лапа пръстите  или си чеши  зъбите с тях! Проблем обаче става ако това нещо става непрекъснато, дори по време когато играе,т.е. когато има нещо, което да му отвлича вниманието! Ако лапането става дори несъзнателно по време на сън, това отново е проблем! При нас си беше отвратителен навик, който нямаше да се махне ако аз не бях взела мерки! Не мисля, че това което съм правила е жестоко ( освен мазането с люта чушка). Много по-лошо,  според мен, е да оставя детето да си смуче пръстите и да му се промени захапката, или да се изкривят зъбите! Може би, някой ще кажат, че това ще стане след 4-5 година, но кой ще ми гарантира, че дотогава детето само ще реши да се откаже от това, явно, толкова приятно нещо! И при нас нещата се развиваха постепенно. Първо започна от време на време да си лапа пръстите, но след няколко месеца започна непрекъснато! Някои ми казваха, че се чеше! Да, но не през цялото това време й никнеха зъби! Плюс това се виждаше, че това и достава удоволствие! Не знам как би станало това, да й позволя до 3-4 години да си ги смуче и когато започнат да и се изкривяват зъбите да и кажа " край, мамо, вече няма да си лапаш ръцете!" За вас незнам, но аз съм доволна, че навреме детето ми се отучи от това нещо! Всеки сам носи отговорност за децата си и решава какво да прави!

# 48
  • София
  • Мнения: 3 405
Аз бих настоявала за биберон с днешна дата.
Дъщеря ми си смуче пръста на тригодишна възраст и определено не бих била толкова безучастна, с днешна дата.

# 49
  • Мнения: 2 376
Стига да е лапане, а не смучене, няма проблем.
Залъгалка не бих дала.

# 50
  • Мнения: 567
И ние продължаваме с лапането на ръцете /за щастие не само един пръст/, и юмруците също, а най-смешно ми е, когато го кърмя, как наред със зърното ми се мъчи да промуши и пръста в устата си hahaha. Ако го оставя, ще остане само с пръст в уста Laughing. Вече хич не се моря да му махам ръцете от устата Stop, няма смисъл, той не разбира.

Ние сме същите..кога ли ще мине този период

# 51
  • Мнения: 542
моята дъщеря ще стане на 2 и продължава да ги лапа но при нас е по зле защото си гризе ноктите!

# 52
  • Мнения: 568
моята дъщеря ще стане на 2 и продължава да ги лапа но при нас е по зле защото си гризе ноктите!

Това е много лошо вземи мерки докато е дете.Познавам две момичета с този навик и им е комплекс.

# 53
  • Мнения: 2 447
Ако само ги лапа,а не ги смуче,няма проблем просто е открила че иам ръце.Но ако ги смуче,аз бих дала залъгалка.

# 54
  • Мнения: 189
                                  Май е обща ''болест''.И моята беба е на 3 месеца и усърдно си лапа пръстите.
                                  Понякога имам 4увството 4е ще си налапа цялата ръка.Давам и биба,а тя си я вади сама от
                                  устата и пак си лапа пръстите  Crazy.

# 55
  • Мнения: 112
На тази възраст започват да се образуват първите зъбки - те растат  вътре във венеца и това  е много дразнещо за детето. Лапането на пръстите е успокоително за тях. Консултирай се с лекар какъв гел за венци да ползваш за успокоение или давай на детето  на дъвче чесалка за зъби.

# 56
  • Мнения: 567
моята дъщеря ще стане на 2 и продължава да ги лапа но при нас е по зле защото си гризе ноктите!

Взимай мерки отрано..Че аз до голяма си гризях ноктите Embarassed и изобщо не слушах мама как ми говори, че е грешно...

Общи условия

Активация на акаунт