Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 31 отговора

гр. София

Мнения: 4
Имам един спешен въпрос.На 02.07.2009г. изтича платеният ми отпуск за гледане на дето  от 410дни.Имам натрупан  неизползван отпуск, за 2006г-, 2007г., 2008г. и 2009г., работодателят ми отказва да ползвам толкова отпуск, не е разписана молбата ми за отпуск.Държавен служител съм и работя в държавната администрация.Има ли право да ми откаже .Как стоят нещата за текущата 2009г..И какво е правното основание да изискам да си ползвам отпуска, ако така или иначе не ми бъде разписана молбата .Предварително благодаря и се надявам на бърз отговор, защото съм притисната от времето, трябва да се ява на работа на 02.07. 2009г.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 13 993
платения отпуск за 2008г могат да ти го откажат до юни 2009 г.За 2009 г могат да ти го отказват до юни 2010 г

за 2006 и 2007 не могат да ти отказват

след 410 те дни може да ползваш майчинство до 2 г на детето

КТ

Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
« Последна редакция: чт, 04 юни 2009, 21:49 от Elfita »
Цитирай
Правното основание не е кодекса на труда, а закона за държавния служител

Чл. 57. (1) Платеният годишен отпуск се ползва с писмено разрешение на органа по назначаването.
 (3) Държавният служител ползва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага.
Отлагане на ползването
Чл. 59. (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. от органа по назначаването - когато нуждите на службата налагат;
2. от държавния служител - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласие на органа по назначаването.
(2) Когато отпускът е отложен, органът по назначаването е длъжен да осигури на държавния служител ползването му през следващата календарна година.
(3) В случай че органът по назначаването не осигури ползването на отложения отпуск до края на следващата календарна година, държавният служител има право сам да определи времето на ползването му, като го уведоми за това в седемдневен срок преди ползването на отпуска.
(4) Неизползваният размер на платения годишен отпуск може да се ползва от държавния служител до прекратяване на служебното му правоотношение.
Цитирай

гр. София

Мнения: 4
Благодаря за отговорите.От написаното става ясно, че т.к.съм държавен служител, съгласно ЗДСЛ, мога да ползвам платения годишен отпуск за 2006г. и 2007г.,т.к. в ЗДСЛ е посочена края на календарната година, в случая за 2008г. не е настъпил края на 2009г.Интересувам се дали мога да се позова на чл.174 от КТ , където е посочено ,че майки на деца до 7год. възраст ползват годишния си отпуск през лятото или друго посочено от тях време/този текст от КТ не фигурира в ЗДСЛ/за отпуските за 2008г.и 2009г.
Цитирай

В най-невинните детски очи и най-голямото мъжко сърце

Мнения: 2 098
Записвам се да следя темата, тъй като и при мен положението е такова.  Tired
Цитирай


Мнения: 418
и на мен ми отказаха отпуск за 2007 година,в лртп съм в мвр..отказа е заради изборите,но аз не съм ангажирана по подготовката и по никакъв начин не участвувам във тях.и мисля че наистина съм чела че майки с малки деца са с предимство при вземане на отпуск.как да търсим нашите права???как?
Цитирай
Здравейте, аз също съм в МВР и на 9 август ми изтичат 415 дни платено майчинство.Смятам да се върна на работа и ще си пусна всички натрупани отпуски за годините. Въпроса ми е за колко дни трябва да се върна на работа, за да ми се актуализира заплатата, защото в момента заплатата ми  трябва да е повече от тази , която съм взимала преди да изляза в майчинство. Благодаря предварително.
Цитирай

софия

Мнения: 147
Аз работя в училище и имам много дни отпуск,но заради делегирания бюджет,шефката ми каза,че през уч.време е абсурд да плаща на двама души за една и съща длъжностТака че септември като тръгне беба на ясла,аз не мога да си пусна платен отпуск,защото уч.година също започва.
Цитирай

В най-невинните детски очи и най-голямото мъжко сърце

Мнения: 2 098
Здравейте, аз също съм в МВР и на 9 август ми изтичат 415 дни платено майчинство.Смятам да се върна на работа и ще си пусна всички натрупани отпуски за годините. Въпроса ми е за колко дни трябва да се върна на работа, за да ми се актуализира заплатата, защото в момента заплатата ми  трябва да е повече от тази , която съм взимала преди да изляза в майчинство. Благодаря предварително.

Трябват ти 10 работни дни в един календарен месец, предхождащ месеца на отпуска.
Цитирай

с.Кралево

Мнения: 1
аз имам същия проблем и незнам какво да правя?Или трябва да се върна на работа в училище през септември (и платената ми отпуска от 200 дни да стои неизползвана)или да напусна.Какво да правя?Може ли да ми се откаже да ползвам отпуска за 2006,2007, 2008 и 2009г?
Цитирай

София

Мнения: 177
запис, сблъскана съм със същия проблем.
Цитирай

София

Мнения: 804
аз имам същия проблем и незнам какво да правя?Или трябва да се върна на работа в училище през септември (и платената ми отпуска от 200 дни да стои неизползвана)или да напусна.Какво да правя?Може ли да ми се откаже да ползвам отпуска за 2006,2007, 2008 и 2009г?

Питай на база на какво правно основание ти отказват платения отпуск? Не виждам как законово могат да ти откажат!
Цитирай


Мнения: 418
а как стои въпроса когато вече си в платен отпуск ..но детето ти е болно и ще си в болнични..какво става с оставащите неизползвани разрашени вече дни отпуск?след като са ми разлешени продължавам ли да ги ползвам след изтичането на болничния?
Цитирай

Благоевград

Мнения: 63
Аз също имам един въпрос относно платеният отпуск.
Искам да попитам, ако реша да напусна, фирмата задължена ли е да ми изплати отпуската за 2007, 2008 и 2009 или я губя.
Благодаря ви мног предварително.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 13 993
Аз също имам един въпрос относно платеният отпуск.
Искам да попитам, ако реша да напусна, фирмата задължена ли е да ми изплати отпуската за 2007, 2008 и 2009 или я губя.
Благодаря ви мног предварително.

задължени са да ти изплатят целия неизползван платен отпуск до момента на напускането ти
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 31 отговора