За или против ученическите униформи?Добавих и анкета :)

  • 8 392
  • 168
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 792
 Интересно ми е, вие какво мислите.Тази година Димана е първи клас и бавно славно се подготвяме, покрай това възникна въпроса и за ежедневното облекло, все пак се изисква всеки ден да изглежда представително, докато в детската е ходила и леко неглиже.
 Е в тази връзка осъзнах, колко практично и удобно нещо са ученическите униформи, не става въпрос за старите сини престилки, а за добре съчетана детско костюмче, примерно плисирана поличка+лека блузка/риза и анорак/жилетка с 3/4-върти чорапи  newsm78, имаш си два-три комплекта и ги въртиш. Това от чисто практичната страна, от друга страна създава и някаква принадлежност към училището и класа, разбира се става въпрос, всяко училище да си има собствена униформа.
 Напълно осъзнавам, че всичко звучи абсурдно и неприложимо при нас, поне на мен така ми се струва, но проста за идеята, вие какво мислите?

Последна редакция: чт, 08 сеп 2005, 23:06 от Кифлата

# 1
  • Мнения: 2 550
Аз съм за униформите.
Най-вече, защото с тях децата на по-бедните родители, няма да се срамуват ако са с по-стари и не голкова хубави дрехи.

# 2
  • Мнения: 655
Аз съм за униформите.
Най-вече, защото с тях децата на по-бедните родители, няма да се срамуват ако са с по-стари и не голкова хубави дрехи.


 newsm10 Абсолютно съм съгласна точно поради тази причина.

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
"За'' поради всички горни причини.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз също мисля, че униформите са не само практично разрешение, но и помощ за интеграцията на децата. Така децата помежду си ще се приемат по това какви хора са, а не по това с колко средства разполагат родителите му! Това много се изкривява през детската призма и понякога се получават доста злобни подмятания1

# 5
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Според мен не може едно момиче на 12-15 години да е облечено като за дискотека и гримирано в училище. В чужбина повечето училища имат униформа и това не пречи на децата.

# 6
  • Мнения: 5 299
Аз също мисля, че униформите са не само практично разрешение, но и помощ за интеграцията на децата. Така децата помежду си ще се приемат по това какви хора са, а не по това с колко средства разполагат родителите му! Това много се изкривява през детската призма и понякога се получават доста злобни подмятания1

досега не бях се замисляла, но определено съм ЗА

# 7
  • Мнения: 6 155
"За" униформите съм, но кой ли ни пита нас Confused

# 8
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Всъщност против. Освен поради удобство, за което не се бях замисляла.
Тези, които ще се срамуват, ще намерят за какво да се срамуват, а и хората са различни. Залъгването, че сме равни води до раздразнение по-късно при неминуемото осъзнаване.
Унифицирането и вкарването в един калъп не ми допада. Има толкова интересни деца, а след това едни стереотипни повърхностни, да не кажа плоски в мисленето си тийнейджъри, възпитани в колективизъм (лични спомени от униформено време).

# 9
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Единственото неЩо поради което мога да кажа "ЗА" униформите е то4но това ,което е написала МАР4ЕТО .Но ина4е сьм адси против тях.Смятам ,4е децата се 4устват много по добре в "собствените" си дрехи и така са в "кожата "си.А и има друг проблем,по пьлните де4ица ,Ще се 4устват адкси некомфортно в такива униформи,заЩото с обикновенни дрехи могат да по прикрият неЩо ,но с наложените им униформи Ще се 4устват доста зле.
АЗ СьМ ПРОТИВ УНИФОРМИТЕ.

# 10
  • Мнения: 3 634
Пускайте го за гласуване в Народното събрание... да го гласуват и от другата година всички с униформи!

# 11
  • Мнения: 1 854
И аз сьм за униформите-има толкова вариации и са едно улеснение и за родителите да не мислят всяка сутрин облеклото и комбинациите....и за децата да се знае че са от сьответното учебно заведение и част от академичната среда.

# 12
  • Мнения: 5 255
"За" униформите съм, но кой ли ни пита нас Confused

ЗА, ама верно - кой ли ни пита нас  Rolling Eyes

# 13
  • на село
  • Мнения: 3 917
За.
Съпругът ми ходи с униформа на работа, ами то голям кеф.
Никога неможе да си износи  дрехите и обувките, по скоро остаряват, докато аз все нямам Wink и все купувам.
Той ме закача да съм накарала шефа да  ушие и на нас униформи.

# 14
  • Мнения: 1 100
Против и малко за... Дразни ме, когато ни смятат нас-учениците за някви овце...а сега и с еднакви униформи, съвсем ще ни вземат под един знаменател. И при това кой ще измисли модела? На едни ще им хареса на други не..  И всеки ден едно и също...аман

# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
...И всеки ден едно и също...аман
А на 50-100 лв месечно за дрешки не викаш 'аман', а?  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 2 792

Унифицирането и вкарването в един калъп не ми допада. Има толкова интересни деца, а след това едни стереотипни повърхностни, да не кажа плоски в мисленето си тийнейджъри, възпитани в колективизъм (лични спомени от униформено време).
Това беше една от причините и аз да съм против преди време, но всъщност, като се замислих, хората(по точно децата) които не приемат стереотипа, намират начин да изпъкнат, дори с ученическите униформи. Точно в тълпата един силен индивдуалист успява да изпъкне, да оцелее и да запази в себе си. Това го казвам , като бивша новаторка в изчанчени начини да си носим престилката Wink

# 17
  • Мнения: 2 212
За, но зависи от униформата, по-скоро някакъв компромисен варинт, примерно да има цвят и някакъв отличителен знак на училището, но да не ме задължават дали ще ходя с пола или панталон. Да предоставят различни варианти за избор, като всеки от тях да има върху себе си отличителен знак. В Математическата в Пловдив, въведеха униформите точно след като завършихме и впечателнията, които имам от познати, 50 на 50 - по-малките носят, по-големите се дърпат...и в крайна сметка след опити за налгане всички да ходят с униформи, остана най-носена само една част от униформата - нещо като полар (суетчър така да се каже) - червен със знака на гимназията, а за топлите месеци, майче ризи ...но общо взето само този полар носят повечето и пак си носят дънки и кой каквото поиска...

Последна редакция: чт, 08 сеп 2005, 23:48 от ester

# 18
  • Мнения: 698
За. Обаче да са естетически издържани - да си ги носят с кеф децата, а не с досада. Фен съм на идеята за различни униформи на различните училища - да са един вид знак за принадлежност и повод за гордост.  Sunglasses

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 Като цяло - против. Не мисля, че ще ни олекне семейния бюджет, просто защото към дрехите, които ще му купувам обичайно, ще добавя още и разходи за униформа, която ще се сменя ежесезонно и ежегодишно, която освен това има много малък шанс да ми хареса. Също съм сигурна, че униформите няма да тушират различията между децата. Единствения смисъл, който виждам в униформите е външен израз на учебно заведение с престиж и традиции, които възпитаниците му да осъзнават и се гордеят с тази си принадлежност.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 511
Да кажа и моето мнение от гледната точка на преподавател Mr. Green

Стряскащо е сутрин да влезеш в час и да видиш момичета с деколтета, от които хааа и ще се покажат зърната на циците им и само половин милиметър да се наведеш и ще видиш бикините им...

Нямам нищо против момичетата и момчетата да се обличат добре...но и аз съм ревала на майка ми,че Нинчето има дънки LEE,а аз ходя с Vam Pum(тогавашните китайски)!

С две думи,ЗА униформата съм!

# 21
  • Мнения: 1 032
За униформите. Естествено трябва да са съобразени с възрастта на децата, да са удобни и да са приятни цветове и модели. Не само защото повечечето от сегашните лолитки се обличат като по каталог на публичен дом. За мен това не е унификация или изкривена форма на колективизъм. Хубаво е децата да имат и чуството за принадлежност към учебното си заведение. В цял свят има униформи, скаутите също ходят с униформи и не се срамуват от това. Майка ми е зам. директор в езиково училище в малък град. Училището наистина е много добро и децата сами поискаха униформи, за да се отличават от останалите ученици в града. Само че родителите им се обявиха твърдо против и идеята отпадна.

# 22
  • Мнения: 2 978
За...
Мисля, че няма смисъл да обяснявам защо...
Момичетата са ме изпреварили.

# 23
  • Мнения: 1 100
...И всеки ден едно и също...аман
А на 50-100 лв месечно за дрешки не викаш 'аман', а?  Mr. Green

Ми не...обичам дрехите Crossing Arms и обичам да съм различна, а не да съм от стадото newsm78

# 24
  • Мнения: 2 550
Тъкмо като обичаш да си различна, ще намериш начин да изпъкнеш и с униформата Laughing

# 25
  • Мнения: 3 394
определено-ЗА!
Децата изглеждат прилично облечени, всяко училище си има собствена униформа и децата се гордеят с нея, спестява се време на майките да измислят всеки ден с какво ще ходи фарфалакът на училище!
Освен това униформата учи на дълг, а определено на подрастващите им е нужно това, освен това  и уважение към училището-респективно-учителите!

Е, без пионерски връзки, моля Praynig

# 26
  • Мнения: 3 634
Да не почнат обаче да се драпат, че на едното училище униформата била по шик от на другото даскало. То ние хората все ще намираме нещо за което да не сме доволни. Тревата нали я знаете де е по-зелена...

# 27
  • Мнения: 1 100
Тъкмо като обичаш да си различна, ще намериш начин да изпъкнеш и с униформата Laughing


Аз си изпъквам и без нея, но това учителите не го виждат Mr. Green сещаш се накъде бия Whistling Laughing

# 28
  • Мнения: 18 542
За
Разбира се, да не приличат на едновремешните престилки  Wink

# 29
  • Мнения: 6 904
Гласувах против. Тази година завърших гимназията, така че ще говоря от гледна точка на ученичка. Тези работи да имало избор на униформата, да били различни звучат хубаво, но е абсурдно да станат. Ако една униформа изглежда добре и ми харесва, може би бих се съгласила да я нося. Но за жалост съм се сблъсквала с това и действителността беше по-различна. От 5-и до 7-и клас учих в частно училище и по едно време решиха да ни правят униформи. Нали и без друго ни държаха като в затвор та айде и отдалеч да ни познават кви сме. Униформите щяха да бъдат 2 вида мисля че. Официални, които да се носят само по празници и ежедневни за всеки ден. В крайна сметка направиха само официалните. За момичата това беше гадна, права, сива пола до коленете на бели райета. Отвратително тъмно синьо сако и някаква синя риза. Изглеждаха ужасно  Sick Мен ме беше срам да изляза с такова нещо, така и не я облякох.
Сега последните години във Варна в руското училище мисля, че въведоха униформи. Представляваха бяла риза с розова (по-точно цикламена) вратовръзка. Надолу си ходеха с каквото искаха, което все пак беше някакъв компромисен вариант. Не изглеждаха толкова ужасяващи, но пък да ходиш всеки ден с това не си е работа според мен.

# 30
  • Мнения: 1 399
За – от гледна точка на практичност, на уважение към училищната институция /защото има хора, които не разбират, че училището не е дискотека/ и от гледна точка на принадлежност към учебното заведение /за последното обаче, май, не сме съвсем дорасли/

Последна редакция: нд, 04 дек 2005, 09:01 от stella

# 31
  • Мнения: 4 473
Тц, против съм Sickнапомня ми за соц, режима и хич не ми става драго Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 3 634
Strelche, туй що казва, че си в кю-то, а в кю-т те нема?

# 33
  • Мнения: 1 100
Гласувах против. Тази година завърших гимназията, така че ще говоря от гледна точка на ученичка. Тези работи да имало избор на униформата, да били различни звучат хубаво, но е абсурдно да станат. Ако една униформа изглежда добре и ми харесва, може би бих се съгласила да я нося. Но за жалост съм се сблъсквала с това и действителността беше по-различна. От 5-и до 7-и клас учих в частно училище и по едно време решиха да ни правят униформи. Нали и без друго ни държаха като в затвор та айде и отдалеч да ни познават кви сме. Униформите щяха да бъдат 2 вида мисля че. Официални, които да се носят само по празници и ежедневни за всеки ден. В крайна сметка направиха само официалните. За момичата това беше гадна, права, сива пола до коленете на бели райета. Отвратително тъмно синьо сако и някаква синя риза. Изглеждаха ужасно  Sick Мен ме беше срам да изляза с такова нещо, така и не я облякох.
Сега последните години във Варна в руското училище мисля, че въведоха униформи. Представляваха бяла риза с розова (по-точно цикламена) вратовръзка. Надолу си ходеха с каквото искаха, което все пак беше някакъв компромисен вариант. Не изглеждаха толкова ужасяващи, но пък да ходиш всеки ден с това не си е работа според мен.



Много правилно! Wink

# 34
  • Мнения: 2 792
Всъщност, ти току що обясни защо реално не е изпълнимо, напълно оправда очакванията ми, точно за това го зададох просто, като въпрос по, който да си помечтаем Confused. Когато се замислих над възможността за въвеждане на униформа, някак си спонтанно(защо ли?) си представих процедурата, търговете, комисиите....да изброявам ли още, които ще преценяват, одобряват и в последствие резултатите от цялата тази какафония, в коята ще спечели този, който е "най". Само че, на всички ни е печално известно, какъв е критерият за "най" , за това го поставих въпросът, като илюзорно-мечтателен, а не реален Confused

# 35
  • Мнения: 361
Аз също мисля, че униформите са не само практично разрешение, но и помощ за интеграцията на децата. Така децата помежду си ще се приемат по това какви хора са, а не по това с колко средства разполагат родителите му! Това много се изкривява през детската призма и понякога се получават доста злобни подмятания1
ЗА!!!  202uu newsm26

# 36
  • Мнения: 6 904
.........................................................
Да не би да учите в руското? Пушкин мисля, че се казваше.
Защото аз съм ги виждала дечицата с ризите и цикламените вратовръзки. Не знаех, че имате толкова голям избор обаче. Пуловерите и жилетките не съм ги забелязала явно. Тази година ако имам възможност ще се огледам, че в автобуса ми пътуват деца от това училище.

# 37
  • Мнения: 46 516
Аз съм против!
1. Ще важат и за по-големите ученици и си представете какви подигравки ще отнесат прекалено слабите и прекалено пълните деца, които с добре подбрани дрехи прикриват недостатъците. Това ще им се отрази на целия живот, особено ако го преживеят през пубертета. Големи жени сте, ясно ви е, че за всяко тяло си има модел, мислите ли, че ще седнат да ги доизкусоряват специално за детето ви?
2. Мен лично пола не може да ме накара да облека никой, а предполагам, за повечето събирания ще изискват момичетата да са с полата от комплекта /поне се надявам да има и панталон и пола в комплекта/  Sick
3. В един студен зимен ден предпочитам АЗ да преценя кои топли дрехи ще облече, а не да разчитам на преценката на училището за материята #Crazy

Вместо да мислят за униформи и да започнат да реват, че няма пари от държавата, затова дали да ги напраят по-смотанички, нека да се въведат правила за обличане, без показване на гърди, прашки и т.н., да се следи на влизането в училище, както едно време ни проверяваха за бележници!

# 38
  • Мнения: 4 399
За. Мисля Че много добри аргументи има описани по-нагоре.

# 39
  • Мнения: 3 491
Да, ДА и пак Да! Може да звучи снобарско или ретроградно, но аз и емблемата на ръката обичах да си нося в гимназията - създаваше ми чувство за общност, което и досега ме топли.

# 40
  • Мнения: 3 146
За. Обаче да са естетически издържани - да си ги носят с кеф децата, а не с досада. Фен съм на идеята за различни униформи на различните училища - да са един вид знак за принадлежност и повод за гордост.  Sunglasses

Тук е точно така - просто наблюдавам децата с униформи - изглеждат ми интелигентни,  горди и уверени.Това са по принцип по-елитни училища.А като видя тези без униформите ми причернява - като фолк певици нагласени, засмукали по една цигара, гримирани яко,някои доста мръснички, с обеци където се сетите...абе не ме радват никак.
А иначе е много практично да не мислиш какво ще си сложиш днес за училище.Като се върнеш в къщи винаги можеш да си облечеш каквото искаш и да отидеш където искаш.

# 41
  • Мнения: 4 629
Aз съм ЗА униформите. Струва ми се стилно децата да са облечени с униформи, когато ходят на училище. Има напиисани много добри причини  За по-горе

Относно по-пълничките и по-слабичките дечица те едва ли биха могли да "скрият" много от фигурата си с обикновените дрехи. Ако си прекалено кльощав ли прекалено пълен това винаги бие на очи. За това не смятам, че носенето на униформи би "развалило" ренюмето на такива деца

# 42
  • Мнения: 46 516
........Относно по-пълничките и по-слабичките дечица те едва ли биха могли да "скрият" много от фигурата си с обикновените дрехи. Ако си прекалено кльощав ли прекалено пълен това винаги бие на очи. За това не смятам, че носенето на униформи би "развалило" ренюмето на такива деца

Момиче с крачета като клечки, което цял живот не е искало да си покаже краката ще бъде очаровано да се изтупа с къса поличка, обратното /дебело дете/  също  newsm18
И униформи летни/зимни ми напомнят как в казармата мъжа ми в голяма жега трябваше да си облече зимната униформа, защото е зима  newsm78 летните пък се обличат пролетта, но се носят и в най-голямата жега, април ще мръзнат,но пък юни ще им е добре  newsm10
Не сме дорасли за това, по-скоро се опитват да създадат по изкуствен начин работа на шивашките предприятия, тях най-вероятно ще ги открият политиците или от съществуващите ще се уредят техни близки Thinking изпуска ли се такава благина  smile3508

Толкова ли е трудно да се въведат някакви норми- да кажем панталон/пола до еди къде си и блуза пак с определени изисквания, но по избор на "клиента" и ако толкова държат- сако с емблемата на училището или само емблема, която се закрепва на произволна дреха newsm78

# 43
  • Мнения: 108
Правилно, Никол. Сако с емблема е абсолютно достатъчно и то ако е хубаво сако. Иначе си права-закача се емблемата и ето ти принадлежност.

Иначе, вижте сега какво, българчетата не са като англичанчетата. Накарайте българските деца(особено пък тийнейджърите) да носят униформа и очаквайте в срок от един месец след въвеждането кървава революция. Просто няма да го приемат. Това момчетата да се откажат да ходят с разни панталони 5 номера по-големи и момичетата да се откажат от голите кореми, деколтетата и розовите финтифлюшки просто няма да стане.

Друго: гледам, че някои изтъкват това, чее униформите ще опазят бюджета ви. ГлуФости, както казва един приятел. Децата пак ще си искат техни си дрехи. Тъй че това с пестенето на пари също няма да стане. Мижава работа изобщо. И няма почва в България.

# 44
  • Мнения: 5 577
Гласувах с "против", но всъщност отговора ми е "незнам".
Всички ще бъдат твърде еднакви.
И при нас в училище имаше по-бедни и по-заможни деца, това си личеше по облеклото, но определено не беше решаващо за самочувствието.
Сега нещата са се променили, и децата се подиграват повече, но все пак съм по-скоро "против", отколкото "за".

# 45
  • Мнения: 805
Твърдо за униформите в училище. Доводите са обяснени в много от горните постове. Поне там ми се щеше децата да изглеждат социално равни. Да се различават по акъл и успехи. А не по това, на кой маратонките са от 200 лева, на коя деколтето е по-дълбоко и талията по-ниска. Това не е институция за насаждане на комплекси и избиване на такива. След училище и в почивките всеки да изглежда както си иска.

# 46
  • Мнения: 793
против

По мое време пак се говореше за въвеждането на униформи и тогава класната ни каза така: " За какво са ви тези униформи, като вие сега всичките сте еднакви, посочете ми в стаята, които не е с дънки или поне не ги носи в по голяма част от седмицата." Та от тази гледна точка жената си беше права, то си е вид униформа  Wink 

# 47
  • Мнения: 687
Минуси:   
1.Незнам как се сключват договорите за изпълнение, но качеството е меко казано незадоволително, а цената не е ниска. Само за пример – тази година ни поискаха 35 лв за чифт джинси, които никога не бих купила на детето си. А предварителната мостра беше абсолютно различна – и като материя, и като цвят, и като модел, и като изпълнение. Следващата вече не Confused
2. Цени – ако някой е за униформите, мислейки си че ще си спести някой друг разход за дрехи - Naughty
Аз пък понеже работя точно във фирма изработваща ученичешки (и не само) униформи съм твърдо против, точно по изброените от стелла причини. Няма нужда да ви обяснявам как се печели търг, какви мостри се представят, а какво се изработва реално.
И тези джинси, които са им предложили за 35 лв. реалната им себестойност нали се сещате, че е не повече от 10... ама пусти комисионни - то директорка, че комисия, пък нали и печалба трябва да има  Wink
Та поради тази българска действителност съм ПРОТИВ някой да ме задължава да купувам избрани от него дрехи на детето ми.
Иначе като идея си е добре, но не и сега, не и в България  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 4 187
"ЗА"  Wink ! Според мен е добре децата в училище да бъдат с униформи ! Мисля, че е практично и удобно!
Като срешна групички от ученици с униформи умирам от кеф. Тук във Варна има 2 -3 училища. Хубаво е, че всяко училище само може да избира униформата си! Преди тя беше една за всички , но сега стериотипа е разчупен!

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
И аз съм за униформите, но и това си е традиция, която трудно се създава.
Униформата идентифицира, обаче с какво? Какво може да предложи едно обикновено средно-статистическо училище, с което да се гордеят неговите възпитаници?
По-вероятно е такава униформа да има смисъл в училищата след 7-ми клас, обаче не знам как ще се възприеме от тийнейджърите.

# 50
  • Мнения: X
Абсолютно ЗА!

Особено ако ги направят хубави и с летен и зимен модел.......като по филмите /пфууу, че гадна фраза/

# 51
  • София
  • Мнения: 331
Оределено ЗА

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Абсолютно ЗА!

Особено ако ги направят хубави и с летен и зимен модел.......като по филмите /пфууу, че гадна фраза/


 newsm26

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 336
аз съм за
като си спомня какъв бесен пубертет бях и в най-гладните години така тормозих нашите за хубавите дрешки, които имат съученичките ми, че даже майка ми се принуди да изтегли кредит, за да ми купи маркови маратонки
целта на униформата не е да вкара децата в общ кюп, а за да ги възпита към уважение и принадлежност към дадено училище
безспорно не трябва да са ученически престилки, а да позволяват свобода - например само сакото да е задължително в ежедневието, но по повод празници да има цял костюм - ако видя дъщеря си така само ще се гордея с нея

# 54
  • Мнения: 46 516
....... в най-гладните години така тормозих нашите за хубавите дрешки, които имат съученичките ми, че даже майка ми се принуди да изтегли кредит, за да ми купи маркови маратонки........

Живота не свършва с училището, децата живеят и след часовете, а сега ще имат повече от всякога стимул да се изтупат в извънчуебно време  smile3521

# 55
  • Мнения: 6 315
Аз съм "За" по описаните вече причини.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Сестра ми е класна, на 8 клас.
Заедно с учениците са обсъдили варианта за униформа - само сака в еднакъв цвят, явно за цели костюми просто не е имало възможност от страна на родителите.
Учениците й изглеждат спретнати според сестра ми и изобщо имало куп положителни моменти.

# 57
  • Мнения: 1 425
И аз съм ЗА униформите. КОгато бях в техникума 4 години бяхме с униформа, при това моряшка, дори и момичетата. Учителите държаха за всеки ръб да е правилно изгладен и се чувствах толкова добре с униформата. Така всички ни разпознаваха от кое училище сме. А сега какво е това? Че момичетата ходят толкова кичозно облечени на училище, ще кажеш са на дискотека. А да не говорим за грима?! По мое време, а сигурно и на много от вас не позволяваха дори червило да носим, а какво остава за всичко останало. Има толкова много млади дизайнери, който съм сигурна, че могат да измислят много хубави модели униформи с които учениците да се гордеят и да ги носят с удоволствие. А когато облекат абитуренските костюми и рокли, ще разберат, че вече не са ученици, а навлизат в сериозния живот.  Wink Поне при мен беше така.

# 58
  • Мнения: 2 723
ЗА, поради всички изброени по-горе причини.

# 59
  • Мнения: 2 755
ЗА. Няма смисъл да пиша повече, защото ще повторя всичко написано преди мен.

# 60
# 61
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Гласувах  против, но като ви изчетох си промених мнението. Confused

# 62
  • Мнения: 588
Аз нямам нищо против униформите. Даже смятам, че ще е много красиво. А не като сега повечето ученици ходят ужасно обелечни, момичета особено са накипрени и разсъблечени като проститутки.  #Crazy

# 63
  • Мнения: 191
гласувах ЗА обаче все още си спомням колко много ги мразех  : #Cussing out когато бях ученичка. Да ама сега съм от другата страна на бариерата  : Cry и ги подкрепям поради всички причини, които сте изтъкнали по горе

# 64
  • Мнения: 1 616
Гласувах "За", защото е хубаво чрез униформа да се заяви принадлежност към дадено училище или да се внесе малко умереност в облеклото на учениците. Но моят отговор го няма в анкетата, а именно, че ми е все едно. За мен е важно учениците ми да знаят и да са дисциплинирани, а как ще са облечени, къде ще имат обеци, по колко пъти в седмицата ще си пребоядисват косите - това не ме интересува. Признавам, че понякога съм се озадачавала от екстравагантното облекло на някое дете, но не е моя работа да правя забележки. Тук според мен е важна ролята на родителя- той трябва да следи в какъв вид детето му тръгва за училище и съответно да го убеди кое е най-подходящо за случая.

# 65
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Гласувах "ЗА" . По принцип съм против, но като гледам децата как ходят на училище (включително и сина ми) и учителите не могат да упражнят контрол очевидно има нужда от униформи.

# 66
# 67
# 68
  • Мнения: 421
По скоро съм ЗА.Като сложа + и - , везната натежва в ползата от униформа.

# 69
  • София
  • Мнения: 5 828
Твърдо за униформите в училище. Доводите са обяснени в много от горните постове. Поне там ми се щеше децата да изглеждат социално равни. Да се различават по акъл и успехи. А не по това, на кой маратонките са от 200 лева, на коя деколтето е по-дълбоко и талията по-ниска. Това не е институция за насаждане на комплекси и избиване на такива. След училище и в почивките всеки да изглежда както си иска.

За. Абсолютно съм съгласна с калпазанка  newsm10
Униформата и емблемата би означавала принадлежност към дадена институция, в случая училището.
Като майка на четвъртокласничка искам да ви кажа, че вече се сблъсках с тези проблеми.
Моята не е от най-суетните, да не кажа хич, но още миналата година в трети клас й правеше впечатление кой как е облечен, кой каква раница и какви маратонки носи.
Тази година очаквам да си мерят GSM-ите вече  ooooh!
Вярно е също и че някои учители си съставят впечатленията по това как е облечено детето, а не по знанията му - имам и пример с нашата госпожица по английски, добре че изкара само три месеца и я махнаха.

По повод униформите искам да ви кажа как беше в нашето училище - миналата година директорката предложи на родителите да гласуват дали да има униформи /така че ни питат, не се притеснявайте/.
Даже тя предложи за униформа - дънки и бяла блуза, никакви търгове, шиене на костюми и т.н. Само да се направят емблеми, които да се закачват на дрехите.
И познайте - повечето родители гласуваха против, защото се нарушавали правата на учениците и тем подобни глупости.

# 70
# 71
  • Мнения: 11 004
По повод униформите искам да ви кажа как беше в нашето училище - миналата година директорката предложи на родителите да гласуват дали да има униформи /така че ни питат, не се притеснявайте/.
Даже тя предложи за униформа - дънки и бяла блуза, никакви търгове, шиене на костюми и т.н. Само да се направят емблеми, които да се закачват на дрехите.
И познайте - повечето родители гласуваха против, защото се нарушавали правата на учениците и тем подобни глупости.

И аз гласувах ЗА, поради всички причини, които сте изброили досега. Идеята на Amidala ми допада най-много, защото с дънки и някаква блуза всички деца ще се чувстват добре, дори и по-пълничките. Като малка аз бях от тях и хич нямаше да ми е удобно с къса плисирана пола. Embarassed

# 72
  • Мнения: 390
Категорично ЗА!
Защо,в такъв случай,като толкова родители са за,при нас всяка година ги питат родителите и те са против.Ние в "наше село" май не сме с хората.
Иначе, по горните причини съм за.Имам третокласничка,с която постоянно се караме какво да облече и вече "неам нерви"...и пари!!!

# 73
  • София
  • Мнения: 3 663
И аз съм за. Калоян тази година ще е първи клас. Представям си как през ден ще е със скъсани панталони на коленете. Досега в градината е ходил както казва Кифличка и по-неглиже, но не мога на училище да го пускам с анцунг. Харесва ми идеята да има някакви изисквания за обеклото. Например цвят панталон по-тъмничък и светла блузка/ пуловер.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз също съм ЗА. Заради здравословния ефект от заявката за принадлежност към дадено училище, а не към социална прослойка, демонстрирайки тоалети; заради възпитанието на чувство за мярка и равнопоставеност; заради идеята, че човек трябва да се отличи заради ум, способности и талант, а не чрез и заради пари.

Странно, никога не съм допускала, че идеята за въвеждането на униформи има толкова поддържници.

 

# 75
# 76
За newsm10. Много ми е по-лесно такаGrinning

# 77
  • Мнения: 550
Гласувах "ЗА" не само по носталгични причини, защото аз съм от униформеното поколение, а и поради следните причини:
1. Така ще е много по-лесно на родителите да облекат децата си. Отсега ми става лошо, защото сина ми каза, че ..."трябва да излезем да ми купиш дрехи за у-ще - якенце, дънчици, блузки, маратонки и други джиджи-биджи".... Като знам какво обикаляне ме чака, какъв сблъсък на вкусове, а и не на последно място колко ще ми струва това ".... джиджи-биджи..", е как няма да предпочета униформата.
2. Предпочитам да гледам ученици в униформа, отколкото менажерия от папагали, повечето полуголи.
3. Униформата също е и вид дисциплина. Смисълът й е еднаквост за всички, а не да се толерира фуклявщината и изгъзиците на нечии лигли и лигльовци.

# 78
  • София
  • Мнения: 3 421
  И аз съм "за". Поради всички гореизброени причини.
 

# 79
  • Мнения: 1 038
Твърдо за униформите,така няма да има разлика между децата,всички ще бъдат равни,да не говорим че днес децата си избират приятелите по облеклото.
Магазина където работя е в блок,до магазина има вход естествено,а пред входа има пейка,където вечер се събират тинейджърите.Пуша си аз цигарата пред магазина,а на пейката седнали две девойки на не повече от 15-16 години и обсъждат някакви други момичета,говорят си за някакво момиче от училище как ходело облечено,че се обличала без всякакъв вкус и какво ли още не,накрая едната констатира,че не можела да си представи да отиде на кафе с нея,защото щяла да умре от срам.Представяте ли си аз се облещих насреща и не вярвах на ушите си.Да не говорим че и през цялото време си говореха как ще са облечени на първият учебен ден,едната даже надула на майка си главата,че и трябвало някакъв колан за дънките й,абе нямам думи. Sick

# 80
  • Мнения: 214
Определено ЗА
Много е трудно да обясниш на децата,че трябва да имат дрехи за у-ще и дрехи за ивън у-ще.
Аз нямам възможност да им подменям гардероба през 2-3 месеца и да им взимам всичко по последна мода като други родители.А те са деца и искат да са като тези който имат тази вазможност.
Знаете ли колко кофти се чувстват децата чийто родители имат ограничени вазможности?Колко трудно се приемат в някоя групичка от по заможни, и наконтените кукли барби с какво пренебрежение се отнасят към останалите.Неказвам че униформата ще премахне различиятя но поне в у-ще ще са на едно ниво.

# 81
  • София
  • Мнения: 5 828
Да кажа и моето мнение от гледната точка на преподавател Mr. Green

Стряскащо е сутрин да влезеш в час и да видиш момичета с деколтета, от които хааа и ще се покажат зърната на циците им и само половин милиметър да се наведеш и ще видиш бикините им...


Един познат преди няколко месеца напусна работата си точно заради това. Направо като чух  #Shocked
Той преподаваше български език и литература на 10 и 11 клас, и постоянно се оплакваше, че момичетата го тормозели.
Нарочно обличат супер къси поли и огромни деколтета, сядат на края на катедрата и нарочно се навеждат напред, непрекъснато приказват цинизми, направо си го съблазняват, даже на жена му се обаждали и й говорели глупости, а той не може нищо да направи, просто няма право нито да ги изгони от час, нищо.
И така човека не издържал и напуснал работа  #Crazy

# 82
  • Мнения: 2 596
Аз сам ЗА. Изглеждат много спретнати.

# 83
  • София
  • Мнения: 2 958
ЗА. Simple Smile
Харсва ми тази ,която е показала Хонда.Нещо подобно ,смятам че ще се харесва от децата.
Някой по-горе беше написал ,че извън у-ще могат да си ходят както искат/щом и родителите нямат против/,но когато са на у-ще ,трябва да знаят ,че отиват да учат ,а не да танцуват.

# 84
  • Мнения: 5 140
И аз съм ЗА newsm10

# 85
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Племеницата мие на този хал. Ще учи в руската гимназия в Бургас и е в естетически потрес от униформата им., която струва 100 лв. Нямаш право да си я купиш примерно на старо от някой на който му е умаляла, а сестра ми трябва да се яви на първатат родителска среща с касова бележка, че вече е закупила униформата в бонбонено розова риза с вишнев шал, мишо сива пола и панталон и тъмно син елек с огромни златни копчета  Sick Горките деца. А сестра ми се ръсна още не знам си колко за други ризи в розово и панталони в сифо, за да компенсира наложеното.

# 86
  • София
  • Мнения: 5 828
Племеницата мие на този хал. Ще учи в руската гимназия в Бургас и е в естетически потрес от униформата им., която струва 100 лв. Нямаш право да си я купиш примерно на старо от някой на който му е умаляла, а сестра ми трябва да се яви на първатат родителска среща с касова бележка, че вече е закупила униформата в бонбонено розова риза с вишнев шал, мишо сива пола и панталон и тъмно син елек с огромни златни копчета Sick Горките деца. А сестра ми се ръсна още не знам си колко за други ризи в розово и панталони в сифо, за да компенсира наложеното.

Ееее, не, това е върха на тъпотията  Sick
За такива униформи и аз съм против. Още повече че сигурно изобщо не излиза по-евтино.

# 87
  • Мнения: 5 228
За, освен ако не е в описания от Лого5ка потресаващ вариант. Струва ми се най-удачен вариантът, в който всяко училище има собствена униформа.

# 88
  • София
  • Мнения: 1 638
 Преди да започна да чета темата, бях със смесени чувства.
След като прочетох какво сте написали се убедих, че твърдо съм ПРОТИВ!

 За да не се повтарям само ще допълня мненията на Никол и Stella(в часта, където изброява недостатъците).
 Първо не смятам, че това би допринесло за прикриване на финансовите различия на семействата, защото трябва тогава да се въведат правила и за часовници, канцеларски принадлежности, чанти, дори бижутата трябва да се забранят. Децата пак ще намерят начин да демонстрират с нещо.
 Една от основните причини да съм против, е точно аргумента на Никол за по-слаби и по-дебели деца. Така недостатъците им ще изпъкват и ще ги депресират още повече.
 Единствената причина поради която бях за, беше неприличното облекло, което в момента се шири из училищата, но е по-редно да се въведат норми за това.
 Относно уважението към "институцията училище" - въпрос на възпитание е, не на униформа.

# 89
  • Мнения: 202
ЗА униформите в училище, поради всички изброени по-горе причини! newsm10
А по въпроса за това, че не ще се харесват на всички- това е напълно естествено и в реда на нещата.
Но въпреки това  смятам, че чрез подходящ подбор на предложения, които да идват от самите деца и след отсяване на най-добрите да се подложат на гласуване пак от учениците. И тази униформа, която събере най-много гласове- тя да се избере. Така смятам, че и децата ще се чувстват съпричастни и доволни.
По този начин е постъпено в едно малко южно градче и въпреки, че има и негативни мнения, повечето наистина са доволни от униформата си и се гордеят с училището си.

# 90
  • Мнения: 2 040
И аз съм твърдо ЗА униформите ... Много ми харесва като видя деца от някое частно у-ще ... всички момиченца в еднакви полички и блузки  ... Защо неможем и ние "ПРОСТОСМЪРТНИТЕ"  Grinning така ... много е красиво ... с едни светли цветове, а не като ония нашите грозилища от едно време ...  Laughing
Надявам се, един ден, като детето ми тръгне на училище, вече да са въведени навсякъде ...
ТЕ трябва да знаят че са ученици и отиват да учат, а не на дискотека накичени като 20 годишни ... Трябва да си изживеят детството като деца ... Ще се кипрят, нема да пропуснат...   Но  всяко нещо с времето си ...

# 91
  • Мнения: 5 183
Удобство за родителите.
Моя приятелка, на която сега детето ходи в местен колеж и е с униформа, направо се "роди". В на4алното нямаха униформи /само по-елистните имат/, но сега не се 4уди всеки ден какво ще обли4а. Има си по няколко броики от вси4ко и така ... няма място за умуване - пере6, гладиш и обли4аш.

# 92
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Продължих да мисля за униформите.  Thinking
Все така съм против, но май само за себе си, а не за болшинството.
Против съм, защото съм за свободомислието и свободата на личността, против рамкирането и унифицирането и пр и пр.
Един познат на майка ми обаче казва "В моето семейство ще въведем демокрацията 100 години след като е въведена в БГ"-та май ще се пречупя и ще напиша, че трябва да се доживее до липсата на униформи, защото има разлика между свобода и слободия. Та за масата - май са необходими униформи и твърда ръка и някой, който да ги води  Confused

# 93
  • Мнения: 191
Аз не съм очаквала толкова поддръжници да има идеята за униформи в училищата. Беше споменато, че това е социалистическа отживелица, но според мен не е така. Униформата може да е нещо, което да ти дава самочуствие, увереност, даже гордост, че принадлежиш към еди кое си елитно училище, че учейки в него вече си доказал качества и т.н.
В подкрепа на това е и мнението на  Мама Кенга, то все пак  е за Канада, а не за някоя дива африканска страна:

"Тук е точно така - просто наблюдавам децата с униформи - изглеждат ми интелигентни,  горди и уверени.Това са по принцип по-елитни училища.А като видя тези без униформите ми причернява - като фолк певици нагласени, засмукали по една цигара, гримирани яко,някои доста мръснички, с обеци където се сетите...абе не ме радват никак.
А иначе е много практично да не мислиш какво ще си сложиш днес за училище.Като се върнеш в къщи винаги можеш да си облечеш каквото искаш и да отидеш където искаш.

# 94
  • Мнения: 272
Учих в училище, в което нямаше строги униформи, но имаше определени цветове, към които трябваше да се придържаме. Бяло, светло синьо и тъмно синьо.
Желателно беше да носим ризи, а блузите трябваше да бъдат задължително с яка и максимум 4 копчета. Пола -  минимум до коляното /без значение каква кройка/. Панталон - също минимум до коляното. Дънки не можеше, джинси можеше. Трите цвята, с които "разполагахме" всъщност съвсем не бяха малко, получаваха се много стилни комбинации. Тъмносиня риза с бял панталон или пола, светлосин панталон с бяла риза...ние си решавахме какви комбинации да правим.
Бижутата бяха умерено разрешени. Можеше да носим чефт обеци, но не висящи и по една на ухо/, пръстен - един, широк най-много колкото халка, гривна - една.
Обувките - имаше ограничения за височината на токчето, но не помня какво.

Ако някой държеше да носи тениска, можеше да си купи от училището /бяла тениска със синьо лого на училището/. На тези, които участваха в спортните отбори им ги даваха безплатно.

Принципно съм против строгите униформи, но например правилата, които имаше в това училище ми допадат. Затова гласувах "ЗА" - все пак имаше някаква униформеност.

Последна редакция: пт, 09 сеп 2005, 17:34 от cacadu

# 95
  • Мнения: 3 423
Аz съм zа униформите, ама ако са добре скроени.
Носила съм униформа и не бях особено въzхитена
от това, как ми раzкрояваШе zадника.
Против съм обаче с всичко покрай униформите.
Като например неносенето на пръстени,
негримирането, оряzаните нокти,
а да не говоря, че ни караха да си сплитаме
косите като партиzанки или да ги режем късо.

# 96
  • Мнения: 46 516
А към тия униформи предвиждат ли се обувки  newsm78

# 97
  • Мнения: 6 904
Можете да погледнете ето тук - http://www.egmontbulgaria.com/phpBB2/viewtopic.php?t=4720
Ако искате да разберете какво мислят и учениците.

# 98
  • Мнения: 2 000
Аз съм ЗА униформите.

# 99
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Всъщност против. Освен поради удобство, за което не се бях замисляла.
Тези, които ще се срамуват, ще намерят за какво да се срамуват, а и хората са различни. Залъгването, че сме равни води до раздразнение по-късно при неминуемото осъзнаване.
Унифицирането и вкарването в един калъп не ми допада. Има толкова интересни деца, а след това едни стереотипни повърхностни, да не кажа плоски в мисленето си тийнейджъри, възпитани в колективизъм (лични спомени от униформено време).

Това е и моето мнение. Никога няма да се промени.

# 100
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666

Унифицирането и вкарването в един калъп не ми допада. Има толкова интересни деца, а след това едни стереотипни повърхностни, да не кажа плоски в мисленето си тийнейджъри, възпитани в колективизъм (лични спомени от униформено време).
Това беше една от причините и аз да съм против преди време, но всъщност, като се замислих, хората(по точно децата) които не приемат стереотипа, намират начин да изпъкнат, дори с ученическите униформи. Точно в тълпата един силен индивдуалист успява да изпъкне, да оцелее и да запази в себе си. Това го казвам , като бивша новаторка в изчанчени начини да си носим престилката Wink

Aбсолютно съм съгласна. Гласувах "ЗА". Не може ученичките да ходят като фолк певици. Не можеш да разбереш на колко години са.... Нека всички бъдат равни поне докато са ученици, а после ако искат голи да тръгнат. Била съм в Либия, Турция и Чехия-имат си униформи децата, спретнати изглеждат.

# 101
  • Мнения: 1 616
Да си призная, изненадана съм, че униформите срещат такава голяма подкрепа сред родителите... Wink Wink Wink Но не мислите ли, че възлагате твърде големи надежди - въвеждането на униформено облекло няма да тушира социалните различия, нито пък ще промени "климата" в българското училище. Според мен по-полезни в случая могат да бъдат родителите, които ако окажат по- сериозен контрол върху децата си, няма да виждаме в класните стаи фолк и рап звезди... Wink Wink Wink А и честно казано, обичам да виждам учениците си "пъстри", въпреки нелепия вид на някои от тях! Wink Wink

# 102
  • Мнения: 2 609

Нека всички бъдат равни поне докато са ученици, а после ако искат голи да тръгнат.

ЗА

# 103
  • Мнения: 4 629

Момиче с крачета като клечки, което цял живот не е искало да си покаже краката ще бъде очаровано да се изтупа с къса поличка, обратното /дебело дете/  също  newsm18


То като започнат да си показват краката още от първи клас в училище докато порастнат ще свикнат да се приемат и харесват такива каквито са. И няма да има "момичето, което цял живот..." А си мисля, че в ранно детство родителите избират в какво да обличат децата си  newsm78

# 104
  • Мнения: 285
И аз съм за униформите. Стига с това социалистическо ли е, или не. Нека се огледаме първо, всички елитни училища, гимназии и университета по света си имат уникални униформи, и учениците им ги носят с гордост.
А лично аз смятам, че униформата е рамка, но не за нещо друго, а за вид принадлежност. Отделен е въпросът за нивото на образование у нас, но така или иначе от някъде трябва да се започне. Всеки от нас, трябва да има възможност да се чувства различен, безспорно си е факт това чувство, но защо да бъдат различни децата ни по отношение на маркови облекла и мобилни апарати, обувки и скъпи бижута?! Нека бъдат различни по вид униформи, образование и степен. Нека сравняват и чувстват в тази посока разликата. Крайно време е да се сложи границата на свободията в нашите училища! Униформата може да бъде и гордост, освен всичко останало. Така е на много места по света.
Кое в крайна сметка е по-важно в образователното развитие на децата ни?! Образаванието което ще получат заради което ходят там, или дали ще изглеждат еднакво облечени. Еднаквостта ще ги кара да търсят различното, а защо да не го намерят в учебниците и в израстването си като личности, а не като портмонета и скъпи атрибути.

# 105
  • Мнения: 46 516
Bambi, естествено, че родителите ще избират дрехите, никой не може да ми каже какво да сложа на детето си!
За другото обаче не съм съгласана, пораждат се комплекси, които остава за цял живот, не само тези, които са с по-различно телосложение, но и деца с белези или подобни проблеми.

# 106
  • Мнения: 3 562
Определено - ЗА

# 107
  • Мнения: 7 186
По принцип нямам нищо против униформите, но само при положение, че са хубави, качествени, стилни и модерни и децата биха ги носили с удоволствие, а не с отвращение.
Обаче като се сетя за ония помиярски униформи от едно време и ми се драйфа. Sick
Добре, че не ме хвана Комсомола. Simple Smile

# 108
  • София
  • Мнения: 6 743
Гласувах ЗА.Поради вече изброени причини ( да не се повтаряме). newsm10

# 109
  • София
  • Мнения: 5 828
.....Унифицирането и вкарването в един калъп не ми допада. Има толкова интересни деца, ..........

Не разбирам защо интересното трябва чрез дрехите да се показва? И кое му е интересното - колкото по марково толкова по-интересно ?!?!? Не съм съгласна.
Мисля че умните и интелигентни деца намират други начини да покажат, че са интересни.


.....За другото обаче не съм съгласана, пораждат се комплекси, които остава за цял живот, не само тези, които са с по-различно телосложение, но и деца с белези или подобни проблеми.

Униформата ли поражда комплексите??? Не мисля.
Едно дете с какъвто и да е недъг придобива комплекси не от начина, по който е облечено, а от начина, по който се държат другите с него.
А и това, което имаш впредвид важи за всяка дреха според мен.


Последна редакция: сб, 10 сеп 2005, 10:25 от Amidala

# 110
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
За!!! newsm26Поради същите причини!Хубаво е децата да изглеждат като деца в училище , а не като на модно ревю!Разбира се ,за това имат вина някои родители които изживяват някаква мания за величие като изпращат децата си облечени със скъпи дрешки и после яростно дигат пара по родителските срещи защо ..еди си кой е скъсал ръкава на дрешката за еди си колко евро... Sick newsm78

# 111
  • Мнения: 3 146
Давате ли си сметка докъде е стигнало бълг.общество щом ние, които сме носили едно кошмарни униформи сега твърдо казваме, че искаме униформи в училище?Много обезпокоителен извод.

# 112
  • Мнения: 3 491
Давате ли си сметка докъде е стигнало бълг.общество щом ние, които сме носили едно кошмарни униформи сега твърдо казваме, че искаме униформи в училище?Много обезпокоителен извод.
Имам като че ли противоположното усещане : че ексцентричността и неуравновесеността на 90-те (което беше причината да се махна от България) отстъпват място на здравия разум, и това ме радва.

# 113
  • София
  • Мнения: 6 182
Против съм! Не всички деца ходят облечени като фолк певици, а тези, които го правят сигурно са повлияни от семейната си среда. Униформите едва ли ще спрат някоя разлигавена девойка да се бъзика с учителите си.
Поради редица изброени от други неуредици при избор и изработка на униформите, рядко ще има сполучлив вариант докато обществото ни е на сегашното равнище. Когато мисленето и общественото мнение се попроменят, вече няма да има нужда от униформи, защото на ученичките, на които им се виждат прашките едва ли ще се гледа с огрооооомно възхищение.
Социалните различия винаги ще прозират - дори и от това, че тези, които могат да си позволят часно училище са с униформа. И децата винаги се сблъскват с това.
Както казва мой познат: равенство има само в гроба.

# 114
  • u doma
  • Мнения: 170
Против! Може би защото ние ходехме с униформи и са ми останали лоши спомени . Пък ,като си помисля че трябва да давам допълнително пари за униформи за двама ученика - не . Никак не ми допада идеята.

# 115
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не разбирам защо интересното трябва чрез дрехите да се показва? И кое му е интересното - колкото по марково толкова по-интересно ?!?!? Не съм съгласна.
Мисля че умните и интелигентни деца намират други начини да покажат, че са интересни.

Униформата ли поражда комплексите??? Не мисля.
Едно дете с какъвто и да е недъг придобива комплекси не от начина, по който е облечено, а от начина, по който се държат другите с него.
А и това, което имаш впредвид важи за всяка дреха според мен.
Цитат
Ами според мен интересният човек си изразява индивидуалността и чрез дрехите, но се чудя къде споменах думата "маркови"  newsm78 Интересният човек е интересен и с безмаркови дрехи.
По темата за комплексите - май някои си вярват, че униформата би скрила недостатъците им, дано си вярват така и ако им се наложи да трябва да облекат униформа, която хич не им подхожда, но тогава държавата ще е виновна и всички ще бъдем щастливи в нещастието и "равнопоставеността" си.
Коментирах с мъжа ми (по-носил от мен униформи). Сподели мъката си от вълнените панталони през лятото и мъката на момичетата от носенето на поли през зимата.
Но, не, сега униформите пак ще бъдат по 15 лв комплекта, но с най-качествените издържливи материали.
Постингът на Мама Кенга също тревожи и мен.

# 116
  • Мнения: 2 792
Всъщност съм Калина,mama kenga, разбирам, какво искате да кажете, точно заради тези си опасения и аз уточних,че не ми се струва възможно.
 Но отдруга страна, си помечтах, да си представя удоволствиета, да видя Димана в една хубава, спретната униформа (примерно, като Симона на Хонда), да ходи на училище със самочувствието, че принадлежи към една учебна общност, а аз в къщи кеф, да нея мисля, какво ще облече Blush.
 В никакъв случай, не си представям, да се въведат масово еднакви униформи за цяла София или България Sick

# 117
  • Мнения: 5 468
Аз откога дудна за униформи. Не ми харесва новото време, не ми харесва криворазбраната демокрация, не ми харесва ранното порасване на децата, нито пък тяхното разюздано, провокиращо облекло. Във всички реномирани учебни заведения в културните страни, учениците ходят с униформа. Символ на училището им, носят я с гордост. А тукаааа... пази Боже, сляпо да прогледа Sick.

Последна редакция: нд, 11 сеп 2005, 02:19 от Ню

# 118
  • Мнения: 1 427
Аз съм за униформите.Естествено,не онези кондукторските от моите години,а нещо стилно,което да отличава едно училище от друго.И както беше казал някой,смятам,че такива естетически издържани униформи по-скоро биха накарали учениците да се чувстват като принадлежащи към дадена общност,отколкото унифицирани.Смешно ми е като видя малки момичета накипрени и гримирани като за фотосесия.И нещата неизбежно опират и до финансовата страна на въпроса.Ами ако нямам възможност да купя на детето си маркова блузка за 100лв?Иди и му обяснявай после ,че красотата е отвътре,че хубавия кон и под съдран чул се вижда,че дрехите не правят човека.

# 119
  • Мнения: 2 950
Аз съм за униформите. Нали уж отиваме към Европа?! Всички реват за европейски начин на живот - е, в Европа най-реномираните училища имат униформи и децата се гордеят, че се вижда принадлежността им към даденото училище! Радвам се, че повечето мами мислят като мен - това ме обнадеждава за след някоя и друга година.

# 120
  • Мнения: 1 391
гласувах "за"
толкова е по-практично и удобно и за мамите, и за децата - и е престижно и хубава традиция за всяко уважаващо се училище...

Разбира се, да са красиви униформите и младежки... а не тези тъмносини прилепски престилки до глезените, дето ги носехме като ученици Wink Confused....... с дънки отдолу... отврат..... #Cussing out

Нещо в ярки красиви цветове и практично е чудесно!
а за вкъщи, за разходки и игра - шарени дрешки колкото си искаш.

Племенничката ми е сега на 7 години и постоянно са й омазани панталонките с маркери, химикали и т.н....

Има много хубави дрешки, облича се много красиво, обаче всичко се захабява и зацапва непоправимо.... чак жал да ти стане... ако си имаше едни униформички - за всеки ден и официални... ежедневните да си ги мърлят както си знаят и никой да не им се кара чак толкова, а официалните - за по фръц поводи  Grinning

# 121
  • Мнения: 857
По скоро бих казала против униформите.Вярно е че има ученици които се обличат като к***и,но все пак това с униформите е еднообразие.Всеки ден с едно и също нещо.Плюс това не е удобно едно момиче през зимата да ходи с къса пола и ризка.Не всеки родител има възмжност да дава по 100 лв за униформа всяка година.

# 122
  • Мнения: 763
Аз съм ПРОТИВ. Не ми харесва всички деца да са изляти като от калъп.

Така се губи индивидуалността, а пък е и доста скучно.

# 123
  • Мнения: 3 200
Гласувах ЗА. Не може дете облечено като гъзарче да се присмее на моето, че е с евтини дрехи, нали. Униформата изглажда тези различия

# 124
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
За мен това не е спор, защото смятам, че униформите не бива да бъдат въвеждани със закон. Мисля, че трябва да започне от частното към общото, за да има положителния ефект, за ксото говорите. Т.е. в един град 2-3 училища да въведат униформи. Да има 2-3 сбивания между ученици от различните училища, да се създаде хубаво разделение, да започне отстояване на Левски и ЦСКА, да се пише химн и пр. После цял живот да носиш цветовете на любимото училище с гордост (Не ти харесва моравото или не отива, това няма никакво значение-зелено няма да носиш, защото това са цветовете на ония тъпаци от...).
Едва тогава може да се говори за униформи и въвеждането им, за себе си съм щастлива, че този спор се води на монитор и че скоро униформите в БГ няма да бъдат въведени за постоянно.
В живота всеки може да се присмива на някого за нещо-това е проблем на този, комуто се присмиват и на неговото семейство (Проблем да приемат, че това е животът). Ние нямахме пари, носех на майка ми старите вълнени панталони и гумени ботуши, нима това ще ме кара да се чувствам по-ниско качество от някакви неграмотнни добре облечени-не забравяйте, че хората посрещат по дрехите..., каквото и да ни налагат по ТВто.
Ставам досадна, но не вярвайте, че униформите не решават проблеми-дори и по униформено време хората са се различавали и пак е имало комплексари.

# 125
  • Мнения: 763
Гласувах ЗА. Не може дете облечено като гъзарче да се присмее на моето, че е с евтини дрехи, нали. Униформата изглажда тези различия

Аз не съм съгласна с теб. Защо е задължително дете, което е облечено добре да си присмива на другите?
Това не го схващам. Това зависи от възпитанието, не слагайте такива квалификации, че всички, които са облечени добре са глезени и лоши деца.

Униформата не изглажда никакви различия. Според мен децата трябва да примат, че има бедни и богати и че това не е никакъв критерий - нито за приятелство, нито за оценки.

По принцип униформата я приемам единствено като принадлежност към еди-кое си училище и нищо повече. Иначе другото ми намирисва на комунизъм. В крайна сметка хората не са равни. И дори да имат униформи, едното дете може би го взимат с Мерцедес от училище, а друго не.

Ако едно дете от богато семейство е тотално разглезено и невъзпитано, това ще проличи даже и да е с униформа, повярвай ми.

# 126
  • Мнения: 857
Гласувах ЗА. Не може дете облечено като гъзарче да се присмее на моето, че е с евтини дрехи, нали. Униформата изглажда тези различия

Аз не съм съгласна с теб. Защо е задължително дете, което е облечено добре да си присмива на другите?
Това не го схващам. Това зависи от възпитанието, не слагайте такива квалификации, че всички, които са облечени добре са глезени и лоши деца.

Униформата не изглажда никакви различия. Според мен децата трябва да примат, че има бедни и богати и че това не е никакъв критерий - нито за приятелство, нито за оценки.

По принцип униформата я приемам единствено като принадлежност към еди-кое си училище и нищо повече. Иначе другото ми намирисва на комунизъм. В крайна сметка хората не са равни. И дори да имат униформи, едното дете може би го взимат с Мерцедес от училище, а друго не.

Ако едно дете от богато семейство е тотално разглезено и невъзпитано, това ще проличи даже и да е с униформа, повярвай ми.
  202uu  202uu  202uu

# 127
  • Мнения: 3 200

Униформата не изглажда никакви различия. Според мен децата трябва да примат, че има бедни и богати и че това не е никакъв критерий - нито за приятелство, нито за оценки.

По принцип униформата я приемам единствено като принадлежност към еди-кое си училище и нищо повече. Иначе другото ми намирисва на комунизъм. В крайна сметка хората не са равни. И дори да имат униформи, едното дете може би го взимат с Мерцедес от училище, а друго не.


Това вече прилича на пропаганда  Close
Как ще различиш две еднакво облечени деца, които седят на един чин - кое е от богато семейство и кое от бедно!?

# 128
  • Мнения: 763
Ти пък пропаганда! На кое?  Laughing

Аз няма да ги различа, но те помежду си се различават. Пък и не забравяй, че си ходят на гости, виждат как едното има вкъщи неща, които другото няма.

Или примерно разказите за почивки по екзотични места, плейстейшъните, компютъра вкъщи, колата на тати, колата на мама, джобните пари, някои играят тенис с личен треньор, мобилния телефон и т.н.

# 129
  • Мнения: 763
Ако пък имаш предвид учителите  - породата родители, които са готови да "спонсорират" преподавателя за оценките на детето, и тези които очакват по-специално отношение към детето им сами се обаждат!

В случая не искам да засягам морала на такива преподаватели, но всичко това е факт, колкото и да не ни се иска!

# 130
  • София
  • Мнения: 19 249
Струва ми се, че поддръжниците на униформата клонят към собственото си удобство - да не мислят всеки ден с какво ще обличат детето.
Вие всеки ден с едни дрехи ли ходите на работа? newsm78
Всъщност щерка ми си има униформа - 3 дни от 5 носи анцуг, защото имат физическо, а още не е свикнала да се преоблича, пък и ме е страх че ще си изпозабрави нещата
Според мен децата не ходят много различно облечени - дънки и суитчъри, пуловери, ватирани блузи и това е
Предполагам ще искате униформите на момичетата да са с поли... Ами като повечето почти не носят поли, освен лятото?
Изобщо ми се струва че ние - възрастните, се опитваме да ги напъхаме в нашите калъпи - сако, вратовръзка, риза...
Колкото до социалните различия - те си личат и по други неща. Като ти каже едно дете че е ходило на екскурзия до едикъде си и ли се изфука с GSM-а си (или и тях да забраним) и край на социалното равенство...

# 131
  • Мнения: 1 002
Всъщност против. Освен поради удобство, за което не се бях замисляла.
Тези, които ще се срамуват, ще намерят за какво да се срамуват, а и хората са различни. Залъгването, че сме равни води до раздразнение по-късно при неминуемото осъзнаване.
Унифицирането и вкарването в един калъп не ми допада. Има толкова интересни деца, а след това едни стереотипни повърхностни, да не кажа плоски в мисленето си тийнейджъри, възпитани в колективизъм (лични спомени от униформено време).

абсолютно съгласна с мнението ти и даже няма да чета другите  ..
аман от това - всички да сме равни и някой да не се подтисне от това , че не сме  ...

против съм - за протокола Simple Smile

# 132
  • Мнения: 7 186

Аз не съм съгласна с теб. Защо е задължително дете, което е облечено добре да си присмива на другите?
Това не го схващам. Това зависи от възпитанието, не слагайте такива квалификации, че всички, които са облечени добре са глезени и лоши деца.
Униформата не изглажда никакви различия. Според мен децата трябва да примат, че има бедни и богати и че това не е никакъв критерий - нито за приятелство, нито за оценки.
По принцип униформата я приемам единствено като принадлежност към еди-кое си училище и нищо повече. Иначе другото ми намирисва на комунизъм. В крайна сметка хората не са равни. И дори да имат униформи, едното дете може би го взимат с Мерцедес от училище, а друго не.
Ако едно дете от богато семейство е тотално разглезено и невъзпитано, това ще проличи даже и да е с униформа, повярвай ми.

Съгласна съм. Материалният статус не се изразява само с дрехите, а и чрез други неща. Например детето от богато семейство ще се отличава с по- скъп и хубав джиесем, мп3 плейър, лаптоп и т.н. Освен това ще разполага с повече джобни пари. Тези неща се виждат от другите и в случая няма значение с какво си облечен. Друг е въпроса дали въпросното дете ще парадира с тези неща или не. Всичко си е до възпитание. Не само богатите са невъзпитани и разглезени, такива деца има и сред другите.
Освен това чрез униформите не можем да предпазим обикновените деца от това да не се комплексират, щото си нямат маркови дрешки. Те рано или късно пак ще се усетят, че примерно той разполага с повече, а аз не. Оттам нататък дали ще се комплексират пак е въпрос на възпитание и на добра самооценка, за което и ние трябва да се погрижим.
Относно вулгарното облекло друг вариант освен униформите е да има някакъв дрес код или нещо такова- свободно облекло, но съобразено с някои изисквания.

# 133
  • Мнения: 1 269
Аз откога дудна за униформи. Не ми харесва новото време, не ми харесва криворазбраната демокрация, не ми харесва ранното порасване на децата, нито пък тяхното разюздано, провокиращо облекло. Във всички реномирани учебни заведения в културните страни, учениците ходят с униформа. Символ на училището им, носят я с гордост. А тукаааа... пази Боже, сляпо да прогледа Sick.
Точно така мисля и аз! В Мадрид живеят мои приятели и детето им с гордост носи униформата на училището. Няма демонстрации на възможности и безвкусица, на децата вниманието е насочено в посока учение а не както е при нас - мода....най-вече кич.

# 134
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
И аз съм за,макар ,че навремето не исках да я нося.Ама мисля ,че едни хубави пъстри униформи биха спестили доста разходи за дрехи на мамите.2 чифта престилки уку унуфирми,биха свършили работа за седмицата.Simple Smile))

# 135
  • Мнения: 5 468
Добре, че не ме хвана Комсомола. Simple Smile
Що бе? Аз бях толкова горда, като облякох униформата си от Комсомола, сако и пола, с емблема на училището ми на ръкава. Лелеее... чувствах се много възмъжала Crazy. Харесвах си много униформата. Друг е въпроса като измислиха ония червените на едни квадратчета... това беше голям бъзик с учениците и никой не щеше да я носи.

# 136
  • Мнения: 2 258
Аз съм "ЗА"...Винаги съм харесвала униформите от американските филми примерно...Едни такива полички с якенца-чудна работа Simple SmileА и да се знае коя жаба от кой гьол е-това е Laughing

# 137
  • София
  • Мнения: 19 249
Сега прочетох по-внимателно всички постинги ими направи впечатление нещо (пък може и да греша) - всички се възмущават от разгологъзените девойки, а същевременно много майки казват, че децата ги врънкат за дрехи, че са кокони  и т.н. Тия същите деца след някоя и друга година няма ли да искат да се обличат като фолкпевици...и не ми казвайте че ще ги спирате...тогава ще си промените мнението набързо
И аз имам момиче на 12 години, но понеже от малка не съм я оставила да ми се качва на главата, й купувам каквото преценя, естествено ако и тя го хареса...
Може би това с униформите трябва да си го решават у-щата, а не да се наложи по насилствен начин

# 138
  • Мнения: 857
Може би това с униформите трябва да си го решават у-щата, а не да се наложи по насилствен начин
Да! newsm10

# 139
  • Мнения: 46 516
Добре, че не ме хвана Комсомола. Simple Smile
Що бе? Аз бях толкова горда, като облякох униформата си от Комсомола, сако и пола, с емблема на училището ми на ръкава. Лелеее... чувствах се много възмъжала Crazy. Харесвах си много униформата. Друг е въпроса като измислиха ония червените на едни квадратчета... това беше голям бъзик с учениците и никой не щеше да я носи.

Вие ме убихте, аз не съм носила никога униформа  Shocked имам някакви бегли спомени за престилка в първи или втори клас, но явно съм си ги избила от главата  Thinking

# 140
  • София
  • Мнения: 6 182
Доста се писа по темата и май почти се изчерпа, но понеже днес в дневник намерих тази сатия
http://www.dnevnik.bg/show/Default.asp?storyid=167840&rubrid=400,
която ми се струва доста обобщаваща и обективна си позволявам да я пусна.

# 141
  • Мнения: 2 332
Аз съм за униформите.
Най-вече, защото с тях децата на по-бедните родители, няма да се срамуват ако са с по-стари и не голкова хубави дрехи.
newsm10 Абсолютно съм съгласна точно поради тази причина.
И аз така.

# 142
  • Мнения: 750
Чудя се колко от тези, които гласуват ЗА униформите са носили такива в училище.
Аз съм от тези, които са изкарали 12 години в униформа и съм категорично против тях. От собствения си опит знам, че те не решават проблема с комплексите, възможностите на родителите или дисциплината.

А по повод престижа и униформата, престижна униформа може да има само престижно училище. Я ми кажете колко такива има у нас?!

# 143
  • Мнения: 46 516

Ако наистина такива ще са униформите  #Crazy
Моето дете в дрипи няма да ходи, ако трябва ще е частен ученик, но това няма да дам да облече  #Crazy

# 144
  • Мнения: 6 155

Ако наистина такива ще са униформите  #Crazy
Моето дете в дрипи няма да ходи, ако трябва ще е частен ученик, но това няма да дам да облече  #Crazy

Направо са отврат  Sick

# 145
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Чудя се колко от тези, които гласуват ЗА униформите са носили такива в училище.
....
А по повод престижа и униформата, престижна униформа може да има само престижно училище. Я ми кажете колко такива има у нас?!

Аз съм носила униформа. Е, не 12 години, но...4-5.

И за училищата не съм съгласна. За нас едно време беше едва ли не въпрос на чест да си носим емблемите /имаше и такива неща едно време. Всяко училище имаше емблема, която се пришиваше към униформата. Уточнявам за тези, които са по-млади  Grinning/. И сега има престижни училища. Не е като да няма.

# 146
  • Мнения: 2 792
  Аз съм носила униформа, сега не ми се смята колко години, да речем от 1 до 8 клас, също така невиждам нищо лошо, да гледам на униформата, като на някакво облекчение за мен, даже ми се стори странно, учудването, че искам да се облекча Rolling Eyes.
 Също така, мисля, че има училища, в които има изградена традиция  и собствено самочувствие, винаги е имало.

# 147
  • Мнения: 316
Не само заради комплексите, които може да придобие детето, но и заради друго съм за униформите. Само като се сетя как сина ми си съсипа всички хубави дрехи в училище - кои скъса от ритане на футбол, кои с мастило и т.н.... Да е жив и здрав де, пък дрехи ще купуваме...Но... униформата за мен всява повече респект в институцията като цяло, защото за мен училището не е мястото, където да се поставят на везни дрехите и аксесоарите на децата ни, нали целта е тези, които знаят и могат да изпъкнат все пак...Тогава функцията на униформата като средство за уеднаквяване отпада, нали...?

# 148
  • София
  • Мнения: 4 423
Аз съм за носенето на униформи!

# 149
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
ТВЪРДО  П Р О Т И В !!!!! Определено не ми допада идеята всички деца да са като един калъп извадени. Всяко си има своята индивидуалност! Някое по-пълно момиче да се навре в плисирана поличка-еми то ще се смачка от допълнителни комплекси горкото. Мразех училищните униформи докато бях ученичка, добре че ги махнаха като станах 5 клас  Whistling Въпросът не е дали ще си с чисто нови маркови дрешки, а дали ще си чист и спретнат.
    Плюс това скоро беше пусната една тема за купуването на дрехи втора ръка-масово всички бяха на мнение, че си заслужава защото "ХЕМ Е МАРКОВО, ХЕМ ЕВТИНО!!!" /ВЪПРЕКИ, чЕ АЗ СЪМ ПРОТИВ ТАКИВА ПОКУПКИ/. Ами това там си бяха предимно ваши мнения-значи има начин да се обличат децата в хубави дрешки!

Последна редакция: вт, 13 сеп 2005, 11:30 от golden_rose123

# 150
  • София
  • Мнения: 2 493
ЗА. Поради причините изтъкнати от автора на темата.

# 151
  • Мнения: 5 877
Аз съм "за" униформите преди всичко заради чувството на принадлежност, пък и и децата май и без това изглеждат като униформени - особено тийнейджърите - но по други причини и това е доста тъжно.
Когато си с униформа, цениш индивидуалността си и търсиш други начини да я проявиш, не се идентифицираш толкова с дрешките си.

# 152
  • Мнения: 3 423
аз съм против защото си спомням ,че като малка мразех престилката си и гадната синя връзка

# 153
  • Мнения: 7 186
Доста се писа по темата и май почти се изчерпа, но понеже днес в дневник намерих тази сатия
http://www.dnevnik.bg/show/Default.asp?storyid=167840&rubrid=400,
която ми се струва доста обобщаваща и обективна си позволявам да я пусна.

Бляяя ква е тая помия бе, тва и баба ми няма да го облече. Ако ще са такива униформите съм против. Naughty
Нямам нищо против ако униформите са младежки, стилни и модерни и стоят добре, но такива лелински тоалети не бих облякла на детето си, баси. С тия дрехи ще са като колхознички. Sick

# 154
  • Мнения: 6 164
Уау, какви са тия сукмани!!! Все едно дъщеря ми е тръгнала с пеньоара на баба си..............  doh

Аз много се колебая... Ако са готини униформите като в онзи сериал по Нова ТВ за едни момичета колежанчета, съм съгласна - много бяха сладки. А и така наистина няма да има хленчене "На Мая баща й какви обувки й е донесъл от Италия"... Примерно! А и е по-практично, няма да се чудиш всяка сутрин как да го облечеш.

Обааааче от друга страна да ходят като нощни шкафчета newsm78 и да не можеш да си разпознаеш детето. Нали ще искаш да е уникално и да е със сладките дрешки, които толкова ентусиазирано си му купила, понеже прилича на кукличка с тях. Grinning А и рано или късно ще се сблъскат с въпроса за "класовите различия" (не че в БГ има кой знае какво класово разделение), така че по-добре да разбират от малки как стоят нещата. А и ако носят емблеми на училищата, да не почнат да се делят пък само на училища... Не мога да преценя.

# 155
  • Мнения: 7 186
Обааааче от друга страна да ходят като нощни шкафчета newsm78 и да не можеш да си разпознаеш детето.

Точно този тип униформи ми напомнят за соц времето- гадни, безформени, с цел да изглеждаш колкото се може по- зле и всички да са като по калъп- сиво, скучно и подтискащо. Sick

# 156
  • Мнения: 3 926
ЗА. обожавах си униформата. Умирах от кеф когато беше 3-ти март и празнувахме рожден ден на Чавдарската организация - такъв празник беше... и още ме е яд, че Демокрацията дойде точно когато щях да ставам пионерче. Още не мога да прежаля червената връзка Sad Това съвсем сериозно.
А като отидох в гимназията още повече се размечтах за униформа. То си е жива мъка сутрин в 7 да седя пред гардероба и да се чудя какво да облека и с каква дрешка да се изфукам. Защото нали ви е ясно, колко пъти съм си "приготвила дрехите от вечерта" - по съвет на баба  Wink Laughing
А иначе, те учениците и сега си изглеждат като нощни шкафчета, различават се само по модела на GSM-а Wink

# 157
  • Мнения: 6 164
Аааа, не е така  Naughty
Сега се делят на "скейтерчета", "рапърчета", "метълчета", "чалгарчета" и т.н.

А и мисля, че свободата да избираш какво да носиш стимулира въображението и допринася за изграждането на собсвен стил и вкус, което е вече нещо уникално!  Wink А и за мен е голяма радост да си купя някаква фешън дрешка и да се разкарам насам-натам с нея. И не бих се лишила от такова удоволствие!  Crossing Arms

# 158
  • София
  • Мнения: 6 182
... и още ме е яд, че Демокрацията дойде точно когато щях да ставам пионерче. Още не мога да прежаля червената връзка Sad Това съвсем сериозно.

Извинявай, а защо не си си връзвала червена връзка? Щом ти харесва ходиш си с бяла блуза, синя пола и червена връзка - въпрос на избор. Що не ако на човек му харесва. Нали затова е демокрация.

# 159
  • Мнения: 3 926
Щото вече не продават Sad а мама реши, че ще ми купи преди церемонията (която както разбираш не се състоя) и аз артисах без връзка Wink А за съжаление комплексите ми са доста повече отколкото бяха в 3-ти клас (имам какво да крия) и вече не нося къси поли... та ми остана само мечтата Peace

# 160
  • Мнения: 5 877
Tezi na snimkata naistina ne me kefyat, no sum vizhdala uniformichki na momicheshko uchilishte v Leeds - ami byaha s edni sladki tumnosini bluzki i s kusi plisirani polichki na sini i zeleni kareta. Mnogo sladki.
Ei neshto ot tozi rod beshe:
http://creative.gettyimages.com/source/classes/FrameSet.aspx?s=ImagesSearchState|3|5|0|0|15|2|1||0|0|0|1|60|2ed3.d7c5.03ff.e000.002f.76b0.7ce0.e038.000b|1|0|0|school+uniform||1|0|0&pk=4

# 161
  • Мнения: 5 468
Тия същите деца след някоя и друга година няма ли да искат да се обличат като фолкпевици...и не ми казвайте че ще ги спирате...
Да се надяваме, че докато пораснат децата ни, модата и морала ще се променят и тоалетите тип "фолк певици", ще са демоде.

# 162
  • Мнения: 2 792
Сега прочетох по-внимателно всички постинги ими направи впечатление нещо (пък може и да греша) - всички се възмущават от разгологъзените девойки, а същевременно много майки казват, че децата ги врънкат за дрехи, че са кокони  и т.н. Тия същите деца след някоя и друга година няма ли да искат да се обличат като фолкпевици...и не ми казвайте че ще ги спирате...тогава ще си промените мнението набързо
Съжалявам, но това въобще,  не мога да го приема, като тема по обсъждания въпрос(не е заяждане, а лично мение), най-малкото, защото, точно това, за което говориш е кич, а кичът или вкусът се възпитават.
  Също така, самочувствието, самоопеделението и множество други фактори, като усещане, по никакъв начин не зависят от средата, а от възпитанието.
  Едно знам за себе си, ако дъщеря ми прояви лошият вкус, да ме врънка за кичозни и безвкусни дрешки, последното, което би ми хрумнало е да й уидисам на акъла.
 Сега, сама си избра тоалета за 15-ти и с удоволствие, ще пусна снимки в деня на заветното събитие Laughing
 

# 163
  • Мнения: 1 100
Какво означава "пионер" Embarassed?

# 164
  • Мнения: 1 462
Какво означава "пионер" Embarassed?
Има такава гара в Дианабад. Спират 94, 102 и 88.

# 165
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ми спорен момент е това с униформите!
Има си и "+"-ове и "-"нуси...
Ако се претеглят внимателно... Thinking...мисля си, че може би само в някои моменти да са с униформа  bowuu.
Инак, кога ще си износят дрехите???  newsm78

# 166
  • В офиса
  • Мнения: 4 016
Твърдо против (за България и в момента) И съм много далече от разни принципни причини за шкафчета и италиански обувки:)
Униформите ще са поредната яка далавера. Знаем как се печелят конкурси за такива поръчки, нали. Е, не ща пък да си давам без бой паричките на борчето Х, или на далаверката на директорката У. Колкото за цената и качеството - убедена съм, че тук и сега едното би било безумно високо, а другото отчайващо ниско. А и никоя от униформите, които погледнах не ми хареса. Не знам защо и кой е решил, че на момиченцата ще им е страшно удобно да играят на ластик с поли до под коляното.

По-скоро съм "за" училището да си има емблема, шапка, или друг малък знак за принадлежност и да си избере негови си цветове. Да си има някакви норми за приличност и уважение към институцията. Пък всеки да купува от където си ще.  И на разни лиглички с по 5 тона грим и 15 см поли родителите да се викат до припадък.

# 167
  • Варна
  • Мнения: 440
Аз съм пртив униформите. Вярно е , че на запад почти всички училища си имат униформи , НО като знам какви са униформите на военните , на пример , и ми става зле като си представя визуално за какво ще иде реч. Обаче твърдо съм за да има изисквания , които да забраняват тежкия грим , полите над дупето и голите пъпове . То училището да не е плаж или дискотека  Naughty

# 168
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Чудя се колко от тези, които гласуват ЗА униформите са носили такива в училище.
 ..........От собствения си опит знам, че те не решават проблема с комплексите, възможностите на родителите или дисциплината.

А по повод престижа и униформата, престижна униформа може да има само престижно училище. Я ми кажете колко такива има у нас?!
 
         202uu  202uu  202uu

   ....и нали като си пуснеш детето да излиза със своите връстници, пак трябва да го облечеш добре-не можеш да му обуеш гуменки и шорти. Където и да се намира-то иска да е със самочувствие!

Общи условия

Активация на акаунт