Познавате ли мами извън форума, които кърмят или са кърмили

  • 2 485
  • 63
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 529
Оказа се, че от моите познати извън форума на когото кажа, че кърмя опулва очи. Тези майчета с които се запознах покрай Детелинка са кърмили най-много до 3 месеца и после са  спрели по съвет на лекарите си или защото са решили, че като не са им твърди гърдите нямат кърма.
Уча задочно и през петте години няколко от момичетата в потока родиха, но нито една не кърми бебето си след първия месец.
Така че въпросът ми е е познавате ли мами, които да са кърмили или кърмят децата си и да не са от нашия форум. Имам предвид млади жени от нашето поколение.
Май наистина ще се окажем сектантки Wink Wink Wink Wink
 

# 1
  • Мнения: 8 462
Имам приятелка,която независимо от вредното влияние на форума Winkтогава не го е имало още/кърми първото си дете до 1 година,а второто до 8 месеца.

# 2
  • Мнения: 590
Познавам, но всички са захранили рано (по БГ схемата) и са приключили до годинката.  Ако, не бях информирана, сигурно и аз вече щях да съм края на кърменето.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Имам една позната, чието бебе е горе-долу колкото моето и няма достъп до форума. Но пък съм и разпечатвала доста статии и нейното кърмене го приемам малко като свой успех, така че не знам дали се брои  newsm78

Имам и още една кърмеща приятелка, но тя започна раничко със захранването към 4-я месец. Въпреки това обаче още кърми - вече 6 месеца Grinning

# 4
  • Мнения: 3 161
Да, няколко такива. Не сме толкова рядък вид все пак.  Wink

# 5
  • Мнения: 3 550
Аз познавам една, кърмила е и двете си деца (породени). Голямата - не питам до кога и как е захранила. Малкият е на възрастта на жабчето, смята да го кърми изключително до 6-тия месец.
Познавам и още една (как не се сетих първо за нея!). Тя ме запозна с тези принципи, даде ми "Книга за кърменето". Кърмила е голямата си дъщеря до около 2 годинки, малкият сега трябва да е на около 1,5 год. и още го кърми. И двамата са изключително кърмени до 6-тия месец.

# 6
  • Мнения: 1 216
Да, няколко такива. Не сме толкова рядък вид все пак.  Wink
Да, така е! Днес говорих с моя колежка и приятелка, която кърми дъщеря си до 16 месеца, а баткото, който сега е първокласник, до 11. Днес говорихме с нея точно за това. На навършени 4 месеца е дала сок, а после на 6 мес. възраст е захранила с пюре. Тя ме посъветва да кърмя докато мога.

Братовчедка ми има тримесечно бебе и също кърми. Роди със секцио в АГ Варна и казва, че сестрите там доста са и помогнали със съвети, защото бебето се роди месец по-рано и беше в кувьоз една седмица.

Честно да ви кажа, аз от този форум разбрах, че положението с кърменето на бебетата в България е така плачевно.

Последна редакция: вт, 20 сеп 2005, 03:16 от BrunetteObsession

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Познавам, но всички са захранили рано (по БГ схемата) и са приключили до годинката.  Ако, не бях информирана, сигурно и аз вече щях да съм края на кърменето.
И при мен така, още повече, че са малък брой - повечето ми приятелки тепърва мислят за деца.
А, и съседката, но съм й давала да чете някои неща, като ме помоли, че имаше проблем, сега бебето е почти на годинка, май още кърми.

# 8
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Моя приятелка е кърмила детенцето си до 1 годинка. Няма интернет в къщи. Предполагам го е отбила "защото така трябва", а не поради липса на кърма....(тя няма интернет вкъщи)

# 9
  • Мнения: 1 427
Да,познавам.И то не една.Сещам се за две,които нямат достъп до нет и са кърмили  до 1,5г.Имам още една позната  ,на която синът и се отби преди 2,5 месеца, а се кърмиха ....три години и четири месеца Laughing Laughing LaughingТя беше  го  оставила сам да реши до кога иска да суче-и така,човека взе решение! Sunglasses

# 10
  • Мнения: 1 722
На първо място майка ми - мен ме е кърмила година и три месеца, брат ми година и девет. Предполагам, че мен ме е отбила, защото вече е била бременна с брат ми - а нали знаете - "кърмата на бременната е вредна"  #Crazy.
Комшийката ми също е кърмила двете си деца - последното го отби скоро - на годинка и 7-8 месеца. Тя пък от безпаричието е решила на всяка цена да кърми и е правила какво ли не, за да не й "спре" рано кърмата. Захранила е по БГ схемата, но въпреки това си ги кърмеше успешно.
Трети номер е моя приятелка, пак захранила по БГ схемата. Детето й е на 8 месеца и има вече само 2 кърмения - сутрин и вечер.
Познавам и една друга - обаче нещо не е наред. Пуши по 2 кутии цигари на ден и кърми, обаче преди кърменето изцежда първите капки, че в тях бил никотина  Rolling Eyes.
Еми това са май!

# 11
  • Мнения: 35 961
ако приемем за "дълго кърмене", кърменето над 6 месеца, да, познавам, но е факт, че всичките деца са захранени по бг схемата - моя приятелка с дете на 5 години - около 11 месеца; на друга мацка, която ме съветваше да кърмя до 6 месец, защото децата се пристратявали, й се беше наложило да кърми почти до годинка; кръщелницата ми - отново до 11 месеца /сега е на 3 г./; всъщност, месец 11 е горната граница и сега погледнах старата книга на Л. Трифонова /"Детската кухня"/  и за 12ия месец чета:
"Дванадесети месец - детето се храни .... и се отбива, като последното кърмене се замества с квасено мляко с бисквити и малко постно зеленчуково пюре... Когато детето се храни изкуствено, майчиното мляко се замества с адаптирано поне до навършване на 6-месечна възраст, но за предпочитане е до 9 - 10-на възраст."
вероятно тези момичета са можело да кърмят и повече ...

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На това определение - да не са от форума или изобщо от някой форум - отговаря само една от познатите ми,която кърми до година и 3-4 месеца и детето се отказа само,но след много опити и настоявания от нейна страна,защото вече било голямо (казвам,че се е отказало само,защото както първоначално не поддаваше и си търсеше гърдата,така най-накрая само я беше изблъскало и отказало - явно му е писнало да се бори).Но тя ми беше светъл пример,макар че правеше всичко по бг-схемата,даже е от рядката порода,които кърмят на режим и въпреки това успяват да кърмят дълго.А,всъщност сега се сещам и за още една мама,нейното дете е вече почти на годинка и не съм сигурна дали още го кърми (последния път като говорихме каза,че само за заспиване му дава да суче),но пък беше случила на добра педиатърка,захрани в 4-тия месец и доста време кърмеше и след пюрето - но явно накрая заместваше цели хранения и постепенно се отбиха.
Иначе действащите кърмачки,които познавам,са само от този или друг форум.

# 13
  • Мнения: 1 586
Да, познавам. Някои от тях съм насърчавала да продължат по-дълго въпреки натиска да отбият. Някои са ме слушали, други - не Simple Smile Познавам и поне 2 майки извън форума, кърмещи над годинката. Едната даже беше 2 пъти на срещата на кърмачките с малкия Simple Smile А другата ме изненада в селото на баба и дядо - дълбоката Видинска провинция. Младо момиче, а кърмила синчето си до годинка и 8 месеца Wink

Положението не е чак толкова страшно, трябва да сме оптимисти Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 383
На първо място аз самата, с първото си дете. Никога не съм мислила дали ще кърмя, т. е. това беше за мен единствения вариант. Само че много си страхувах дали ще имам кърма, защото от приятелки бях останала с впечатление, че кърмата е нещо много капризно и може да спре във всеки момент. Затова първите 6 месеца изцеждах като ненормална, което ми навлече доста неприятности.
Повечето от приятелките ми кърмиха между 9-12 месеца, с режим и захранване по БГ схемата./в момента се сещам за 6-7/. Две не кърмиха, не поради липса на желание, а поради незнание как да се справят с възникналите проблеми, в единия случай вдлъбнати зърна, в другия спиране на кърмата поради стрес и разделяне с бебето /беше 12 дни в интензивно/ . Има и 2-3 , които кърмиха по 3 месеца, с дохранване. И аз от форума разбрах, че положението е толкова трагично.

Общи условия

Активация на акаунт