Да обиколиш Европа с кола

  • 118 452
  • 659
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 592
Veni9 вече ви каза къде сме ходили, но от самостоятелните ми рейдове през зимата, мога да кажа, че ако колата е с добра проходимост, а не Ауди ТТ  Mr. Green , няма да имате проблем. Именно заради снега минете през унгария - равно и чистят и няма да имате проблеми. Но ако искате красоти - само през планините... там е Раят! Проблем можете да имате само ако в момента ви навали снега - няма измъкване, докато не дойде грейдера. Иначе - отстрани има 2 м сняг, а пътя е чист и се издига само пара! Ако малкият, беше по-малък или по-голям - щяхме да тръгнем заедно, ама сега не може 30 сек. на едно място да стои! Дано се навиете и да споделите после опит!  Peace

# 16
  • Мнения: 2 037
Писано е във форума, но аз да кажа, не тръгвайте без изрядни документи, което включва и асистънс за колата, здравни застраховки, международна здравна карта също.
Тази последната се наложи да я ползвам във Франция.
Има цял сайт за картата.
Навигацията също е задължителна.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 336
Аз не бих се навила на такава екскурзия, но звучи много интересно!
Дяволе, вече чакам да се върнете и да разказваш  Hug

# 18
  • Мнения: 2 480
Какво означава това: "асистънс за колата"? А здравните осигуровки сега за какво ни са? Нали има здравна карта?
Навремето сме обикаляли доста-Румъния, Унгария, Чехословакия, ГДР, ФРГ, Холандия, Белгия, Люксембург, Франция, Испания, Италия, Швейцария, Австрия. Беше преди 20г. Сега само до Гърция сме ходили. Но никога не сме правили предварителни резервации. Не се знае дали ще успеем да бъдем точни-все пак това са хиляди километри, задръствания, митници. Но определено предпочитаме този вид екскурзии. Няма група, няма разписание, винаги може да се промени маршрутът, могат да се видят много повече интересни неща. Изобщо пълна свобода!

Последна редакция: сб, 12 дек 2009, 03:44 от vl

# 19
  • София
  • Мнения: 786
Много хубава тема,да се запиша и аз в нея.
Ние август месец направихме подобна обиколка,беше изключително интересно,приключенско и хубаво.
Пътувахме с колата,маршрута беше - София-Румъния-Австрия-Унгария-Германия-Франция-Италия-Гърция.Имахме 16дни на разположение,основно разчитахме на навигацията за да не се губим и лутаме в безсмислени километри.Целта ни беше Айфеловата кула,но наред с тази световна забележителност видяхме още мнооого.Много бях очарована от Австрия,Германия и Франция,невероятно красиви страни.
Пожелавам на вас, както и на себе си догодина пак същото изживяване и приключение Heart Eyes


Горе-долу колко ви излезе всичко? Ако не е тайна разбира се Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 037
Какво означава това: "асистънс за колата"? А здравните осигуровки сега за какво ни са? Нали има здравна карта?


Здравната карта важи само в рамките на ЕС.
Асистънса е с цел да не ти излезе по-евтино да си зарежеш колата на пътя, ако се повреди, от колкото да я репатрираш до сервиз. Грубо казано.

Последна редакция: нд, 13 дек 2009, 00:57 от Люлин

# 21
  • Мнения: 2 480
Какво означава това: "асистънс за колата"? А здравните осигуровки сега за какво ни са? Нали има здравна карта?


Здравната картата важи само в рамките на ЕС.
Асистънса е с цел да не ти излезе по-евтино да си зарежеш колата на пътя, ако се повреди, от колкото да я репатрираш до сервиз. Грубо казано.
Тоест за пътна помощ и теглене до близкия сервиз, така ли? Някаква такса към турингклуба? Бихте ли обяснили по-подробно? Ние винаги добре сме поддържали автомобила и сме правили доста проверки преди пътуване. Никога не сме закъсвали. Винаги носим необходими части и инструменти и имаме готовност за най-различни ремонти, но не се е налагало. Донякъде късмет, но и в голяма степен заради редовните грижи за колата.

Последна редакция: сб, 12 дек 2009, 23:40 от vl

# 22
  • Мнения: 2 037
vl, хубаво е да поддържаш возилото във форма, но да лежи човек на тази кълка само, когато предприеме пътешествие от 5-6 000 км, не става.
При нас какво се получи - тръгваме, включваме навигацията в захранването на запалката, обаче някъде из Сръбско машинката угасна. Тоест, въпреки документа от фирмения сервиз на колата, че всички системи са в изправност, бушона на запалката изобщо не работеше. Добре че имахме бушони и мъж ми се оправи. Това е дребно, но достатъчно нещо, да покаже, че: 1. Стават грешки. 2. Никой не може да бъде сигурен в техниката.
Асистънса сега е включен към каското на ДЗИ, но тогава го сключих към Алианц. Нещо като 36 лева за 15 дни. Не се наложи да се възползваме, за щастие.
Чувала съм, че на места е абсолютно забранено дори да си отваряш предния капак на колата, до тук със самостоятелните ремонти.

# 23
  • Мнения: 2 480
vl, хубаво е да поддържаш возилото във форма, но да лежи човек на тази кълка само, когато предприеме пътешествие от 5-6 000 км, не става.
При нас какво се получи - тръгваме, включваме навигацията в захранването на запалката, обаче някъде из Сръбско машинката угасна. Тоест, въпреки документа от фирмения сервиз на колата, че всички системи са в изправност, бушона на запалката изобщо не работеше. Добре че имахме бушони и мъж ми се оправи. Това е дребно, но достатъчно нещо, да покаже, че: 1. Стават грешки. 2. Никой не може да бъде сигурен в техниката.
Асистънса сега е включен към каското на ДЗИ, но тогава го сключих към Алианц. Нещо като 36 лева за 15 дни. Не се наложи да се възползваме, за щастие.
Чувала съм, че на места е абсолютно забранено дори да си отваряш предния капак на колата, до тук със самостоятелните ремонти.

Имали сте дребна повреда. Аз съм подготвен за много по-сериозни. Не зная къде е забранено отварянето на капака, но ако сме на такова място, че пречим на движението е логично да не ни оставят да правим ремонт там. Аз не разчитам на сервизи, проверявам сам автомобила. А той е ВАЗ 21013 и не се нуждае от специално сервизно оборудване за повечето ремонти. Когато ходихме до Мадрид, минахме 11000км наведнъж.

# 24
  • Мнения: 592
От Никелсдорф на запад /а и унгарците не ни обичат/ ако те видят с ключ на аутобана и без отворен капак - първо ще ти фраснат глобата, после ще си платиш за пътна помощ и накрая ще платиш и ремонта. И имай предвид че там има много "шпиони", а не са равнодушни като тук. В Гърция ако те видят с въже на магистралата и разберат че не си повикал ЕЛПА /тяхната пътна помощ/ глобата е 400 евро /това преди 4 години! Така че... лека и безаварийна! "Частните автосервизи" по пътя там не се толерират, ама хич!

# 25
  • Мнения: 2 480
От Никелсдорф на запад /а и унгарците не ни обичат/ ако те видят с ключ на аутобана и без отворен капак - първо ще ти фраснат глобата, после ще си платиш за пътна помощ и накрая ще платиш и ремонта. И имай предвид че там има много "шпиони", а не са равнодушни като тук. В Гърция ако те видят с въже на магистралата и разберат че не си повикал ЕЛПА /тяхната пътна помощ/ глобата е 400 евро /това преди 4 години! Така че... лека и безаварийна! "Частните автосервизи" по пътя там не се толерират, ама хич!
На аутобана в аварийната лента се стои малко-напр. за да сменим гума. Зная, че ако се задържим по-дълго, идват и ни прибират. Нямам представа как е на гръцките аутобани, не сме ги ползвали. Изобщо аутобаните не ги предпочитаме където и да е. Избягваме ги по ред причини. Познавам хора, отнесли глоби заради спиране в аварийната лента в Германия без причина. Както и за движение на заден ход пак там. Тези неща ги има и в нашия правилник, но някои си мислят, че не е необходимо да ги спазват.

Последна редакция: нд, 13 дек 2009, 01:31 от vl

# 26
  • Мнения: 592
Мой близък работеше нависоко и придружаваше няколко американски офицери до Боровец с бус. /не от розовите  Mr. Green/. Точно преди Самоков пукат гума и шофьорчето - сержант запретва ръкави. Единият офицер, участник от Пустинна буря /което предполага че много неща е видял и знае/ е казал - Ама моля Ви се, повикайте пътната помощ, това е тяхна работа, така ги оставяте безработни! Хората си имат уважение!

# 27
  • Мнения: 2 480
Мой близък работеше нависоко и придружаваше няколко американски офицери до Боровец с бус. /не от розовите  Mr. Green/. Точно преди Самоков пукат гума и шофьорчето - сержант запретва ръкави. Единият офицер, участник от Пустинна буря /което предполага че много неща е видял и знае/ е казал - Ама моля Ви се, повикайте пътната помощ, това е тяхна работа, така ги оставяте безработни! Хората си имат уважение!
Е, те имат по-друго виждане за живота! Не познавам хора, които биха извикали пътна помощ заради подобна глупост. Още повече, че имаме готова разервна гума. Ако пукаме 2-ра и сме останали без, тогава е друго. За целта аз винаги нося и 1 вътрешна и мога да си я сменя сам. Досега не се е налагало.

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
влюбих се в Словения.

децата ти са И със словенска жилка, надявам се знаеш Wink

Това за ремонтите по чуждоземските пътища е много важно инфо. Не съм го знаела.
Последно обикалях Европа-та с кола през '88 и наистина тук-там правехме по някое нарушение. Хората веднага информираха властите за нас.  bowuu До глоби не сме стигали. Laughing
Иначе идеята е чудесна, но сякаш за зимни месеци не е добра. Разбира се, щом шопингаъте в основата на целата, явно няма значение, че е зима.
Лек и безавариен път на авторката. И наистина си подгответе добре колата и документите, че и куфарчето с инструменти. Peace
И да не забравиш после да ни разкажеш.  Hug

# 29
  • Мнения: 4 784
Едно от нещата, заради което ни спряха полицаите в Австрия, беше, че на задната седалка се возихме без колани - направо си ни отбиха от пътя и ни изчетоха едно конско. Аз бях бременна в края на 6-ти месец и бях си полегнала, но това дори ги вбеси сякаш още повече! Така че пътуващи внимавайте, а и е добре все пак да се използват коланите, пък даже и на задните седалки. Peace

Общи условия

Активация на акаунт