Гладуват ли децата ни в детските градини???

  • 1 775
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • sofia
  • Мнения: 1 186
За това какво ядат децата в ДГ отговорност носи общината- тя спонсорира яденето. Да не говорим за фирмите доставчици, които доставят едни хранителни продукти- нямам думи. Един път бяха доставели пъпеши, които и за прасетата не ставаха, а камо ли за деца.Така, че се сърдете на бедната ни държавица за храната в ДГ.
А за това, че лелите и учителките си изхранвали семействата с тази храна- по- голяма глупост не съм чувала. Какво да нося в къщи боб ли? Не, благодаря!!!!!Просто си много далеч от тази сфера и представа си нямаш за какво става дума!!!
А моят син от 1 месец ходи на ДГ и е напълнял с 500 гр. Там яде като разпран и в къщи пак е гладен. Добре, че е ДГ, че да направи малко бузи.
Аз съм предоволна- за 40 лв. -толкова!

# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
папи - НЕ всичките ти колежки имат претенЗии, какво да носят у дома  Laughing

По Темата:
Според зависи. Щерката злояда. ТЯ редовно ядеше по 2 таратора и по 2 чая и толкоз. Доволна, та предоволна. Яла, та преяла.
Сина все още не мога да го определя...всичко си изяждал...
Не е чак на вълк гладен! Той си има 'запаси" и хич не му се впрягам, както на сестра му, която днес си извади 3 бр. наченати безплатни закуски от раницата и гледаше много гузно, но...Това е то.
Инак имат ябълки, дини, грозде за десерт.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 421
  Моята дъщеря е много злояда и капризна на ядене, но като я взема от детската в 17.30 часа е много гладна - веднага трябва да има нещо за ядене. Онзи ден и купих парче пица и тя го изяде цялото, като през цялото време повтаряше, че не е яла по-вкусна пица. Казаха, че всичко си е изяла, но просто порциите са много малки.
   Знам, че не зависи от учителките какъв ще е порцинона, знам че и директорката се чуди как да стигнат средствата, НО и аз се чудя как дъщеря ми като ходеше при майка ми в провинцията в първа група имаше всяка сутрин топла закуска/кифли, банички, милинки и т.н.-всичко изпечено в детската/, всеки ден месо и плод. А тук всяка сутрин филии намазани толкова тънко, че прозира хляба/дори имат ден с филия с шарена сол/, само чай, по половин ябълка или портокал  за десерт/миналата година до края на октомври им даваха диня за десерт newsm78/.
   Да поясня, че там плащахме 25 лв, а тук 40 лв. Как на едното място може, а на другото не.

# 18
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Чак да гладуват не, ама не им стига.
Разпределението става по следния начин. Старшата сестра изписва продуктите (на основание броя деца), дава ги на готвачките, те пък с казаните на лелите.
Случва се нещо да не достигне. Случва се лелите да правят простотии и да ощетяват децата. Че всеки, който може да си вземе или да се храни без пари го прави. На готвачките и лелите има се удържа от заплатата за храна, но на учителките - не, въпреки, че и те си ядат.
Една добра новина, започнали са да готвят с масло вместо с маргарин.

ПП: Свекърва ми е готвачка в детска градина.

# 19
  • Мнения: 505
Моето дете също е злоядо. Сутрин преди градината закусва леко у дома, а когато я прибирам винаги нося нещо за ядене в чантата си, защото е гладна. Така осигурявам една добра сутрешна и следобедна закуска. Менюто им е разнообразно, мисля че е балансирано добре и редовно присъстват плодове и зеленчуци. Следобедната закуска е слаба и мисля, че това е факт на всякъде, разчита се, че децата скоро се прибират, а и това все пак е подкрепителна закуска. Отговорно мога да кажа, че в яслите и градините работят по рецептурници и че дори ние родителите да не знаем по детските заведения редовно има проверки от ХЕИ и за количество и за качество. Дали персонала си позволява да ощетява децата и да яде от тяхната храна зависи най-вече от дисциплината в градината. А дали има дисциплина в колектива си проличава много бързо.  

# 20
Момичета, сега ще споделя с Вас резултатите от родителската среща снощи.На въпроса ми по отношение количеството на храната- оказа се че  било калкулирано съгласно рецептурник и за това отговаря медицинската сестра в градината.Отидох и говорих лично с нея и тя каза,че щяла да провери  случая и че било възможно допълнително да се даде на детето,но видите ли то трябвало да вдигне ръка!?Т.е. ако не вдигне ръка, а си каже че иска още!?Какво?Няма ли да го разберат!? Така че казах на сина ми  първо да вдигне ръка и  после да си поиска допълнително.
По отношение на плодовете- миналата седмица менюто бе с преобладаващ десерт /да не кажа само с десерт/ компот, а вчера по повод родителската среща явно- всеки ден бе изписан десерт-плод,но когато питах детето какъв е бил десерта-отговора беше компот!! newsm78 По отношение но някои от по-горните мнения -естественно,че никоя лелка няма да си носи боба в къщи-просто средствата, предназначени за закупуване на месо и плодове например ще бъдат спестени или ако са закупени-на децата боба, а на лелките- месото. Явно има  такъв начин, след като на таблото виси заповед на кмета на общината- ДА БЪДЕ ПРОВЕРЯВАН БАГАЖА НА ЛЕЛКИТЕ НА ИЗЛИЗАНЕ ОТ ГРАДИНАТА!!!!
Другото нещо,което ме озадачи  е че ще събираме по 2лв на дете за минерална вода?! Проблема не е в 2-та лева,не ме разбирайте погрешно но 25 деца по 2 лв са 50лв и едва ли изпиват минерална вода за толкова пари.Не е ли по-добре с тия 2 лв , ако трябва и малко повече , да се разнообрази менюто им,отколкото да се дават за вода,която щяла да бъде доставяна от фирма и не се знае дали ще е минерална, от къде ще е и въобще кой ще се занимава да пълни 25 шишета периодично?!?! Още повече, че не смятам сипването на минерална вода от къщи   да е проблем на която и да е майка! !!
Да оставим въпроса със събирането на средствата за закупуване на учебни тетрадки и играчки-на това сме свикнали, въпреки,че  и там може да се поспори, с оглед на цената!!Това е пишете!!

# 21
  • Мнения: 9 990
Малко ми е мъчно,като чета всичко това.Вчера говорих с една майка на детенце-ще идва в групата на моето.Обясних и ,че на 1 число носим по 1 сапун,салфетки и тоал. хартия и тя много се възмути...а на мен ми стана криво едно такова.Защото персонала в яслата е прекрасен,поверили сме им най-ценното ни-децата ни.Защото сме карали вечер госпожата до тях и веднъж не съм видяла торби да носи.Защото не вярвам да разчитат на тази тоалетна хартия,че да си носят у тях.Защото 40 лв на месец са нищо,за заплатите на персонала да не говорим.Ами незнам,сигурно има и такива,които злоупотребяват,ама хич не искам да си го помислям.Аз съм благодарна на жените,които сутрин прегръщат детето ми като свое,грижат се цял ден за него,учат го на всичко.Затова на празници им нося кутия бонбони/с 2-3 лева нито ще ги подкупя,нито ще ми натежат/ и цветя.Защото ги уважавам.И с това не променям отношението им към другите деца-те обичат еднакво всички и се грижат еднакво за всички-това го виждам с очите си и чувам коментарите на другите родители.
Малко не по темата,ама ми стана много криво.
Деси-ами детенце трябва да покаже,че е гладно-дали с вдигане на ръка или да каже-лелята не може да гадае/аз понякога също не разбирам,че детето ми е гладно,а съм му майка все пак/.За менюто-разбрахме ,че всяка община различно прави.Пари за помагала смятам също за нормално да се съберат-после се предоставя бележка за закупените стоки и разчет на парите/поне при нас е така/За мин. вода-това ме учуди-че нашите си пият чешмяна.
Ясно е ,че не всичко е розово в нашата мила Родина,но мисля,че преувеличавате и се нахъсвате сами по този начин-колко е гадно в детските градини,как не ги гледат и ги държат гладни.
Успех на всички-да няма гладни и болни дечица и този сезон!  bouquet

Последна редакция: ср, 28 сеп 2005, 10:32 от пенелопа

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Наистина менюто се прави от сестрата в градината, но това дали ще останат гладни децата зависи предимно от персонала в групата. Слава богу нашите са супер и учителките и лелята, а и сестрата си пада педантка, чак ме дразни за някои неща, но поне е перфектна относно храната. Компоти почти не ядат, да не кажа изобщо, набляга се предимно на плодовете - според сезона. В общи линии им дават почти всякакви плодове - череши, ягоди, праскови, кайсии, а сега като са кът вече минават на ябълки, банани, а когато се появат портокалите и мандарините започват да ги включват и тях в менюто. Когато се случи следобедната им закуска да е някакъв крем или нещо от сорта, с което са гладни почти веднага, лелята обикновено си е набавила хляб още от обяда и започва да мажи филии след това, лично съм го виждала с очите си. Но както казах, просто случихме на персонал. Имам и горчив опит от сборните градини лятото, миналата година докато беше в съседна градина направо се беше побъркал. Учителката и лелята всеки път като го вземах ми повтаряха, че бил много слаб, злод, нищо не хапвал, а после от малкия разбирам, че просто не са го изчаквали да се нахрани. Казвали му да става от масата, колкото е ял толкова, защото вече е време да си лягат. А той просто е по-бавен в яденето, но нашите си лели си го знаят и го подканят  и изчакват да се нахрани, а на тези просто не им се е занимавало.  Колкото до тоалетната хартия, салфетките и сапуна и ние носим в началото на месеца, а за парите за играчки и помагала сами решаваме на родителската среща колко да съберем, а накрая учителките се отчитат с фактури. Доволна съм много от градината. Детето ми тръгна на 3 години, не можеше да прави доста неща, но нито веднъж не ми го върнаха потен, с ликета, ненахранен и т.н.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
 Може би си зависи и от градината - нали го дадох наскоро и често ходя да го взимам по обед, на 2 пъти шпионирах нашите лели как ги гонят и ги хранят в устата.
Дадоха ми и на мен да го храня - веднъж опитах пилешката супа, веднъж някаква яхнийка - бяха ужасТно вкусни и фрашкани с месо.

ВЯрно е, че следобедните закуски са пълна скръб, но обеда в 29-то ОДЗ е супер  smile3501

Виж количеството  newsm78 на по .големите гладници може и да им е малко, но в яслата е предостатъчно.

# 24
  • София
  • Мнения: 8 932
Моят син също е гладен когато го взимам, но мисля че ги харнят добре, само следобедната има закуска е малко, разчитат че няма да си ги оставим гладни. Но пък при тези такси се чудя как въобще ги хранят

# 25
  • Мнения: 1 311
Сина ми е на ясла. Ходи вече една година. Всеки път като си го взимам от там му нося закуска, която той омита за секунди. От яслата твърдят, че там всичко си изяжда, даже и допълнително му давали почти всеки път.
Предполагам порциите са малки. Плодове пише, че им дават всеки ден, дали е така наистина - божа работа, няма как да отида на обяд и да видя.

Обикновено е последен и докато чакаме навън тати с колата да дойде, ги виждам лелите от яслата как си отиват. Да, носят торби - само че са пълни с наакани памперси  Laughing, не вярвам храна да има вътре, пред очите ми ги хвърлят в кофата.

Що се отнася до другите неща - и ние всеки месец носим по една т.хартия, един пакет салфетки, едно сапунче и една белина. Минерална вода също, но нямат изискване за количество, помолиха просто да не е много голяма разфасофка - напр. 10 литра бутилка. Ние обикновено носим един стек бутилки от литър и половина, случвало се е някой месец да не занесем, защото сме забравили - не са ни правили проблем.

Наистина при тези такси е чудно, че изобщо ги хранят с нещо.  Аз съм доволна, че на детето му харесва, играе с деца по цял ден, грижат се за него, на него му харесва и ходи с желание. На който не му харесва - има бавачки и частни градини.

# 26
  • Мнения: 1 413
По повод минералната вода-и на нас ни събраха по 2 лв.Госпожата ми обясни, че тези пари са и за пластмасови чаши. Водата стои в големи резервоари, сипват на детето в чашата и после я изхвърлят,за да не си смесват. Аз съм напълно съгласна,защото така няма опасност детето ми да пие по погрешка от шишето на болно дете, което не е развило симптомите на вирус например-по хигиенично ми се вижда.
Само да са здрави, пък ще ги дохранваме като ги вземем,нали...

# 27
Явно всичко зависи от персонала в детската градина.Не искам да кажа,че не съм доволна от нашата,напротив - градината е с 40 годишна история,била е и моята градина и на брат ми и на другия ми син;учителките са много добри педагози и випуска на големия ми син бе  един от най-добрите, но  тази заповед на кмета на общината е много унизителна ......
Не знам,наистина 40 лв не са голяма сума и не мога да очаквам шведска маса,но ми се струва,че в такъв случай е редно или да се повишат таксите или вместо да събираме за какво ли не да додадем още малко и за по разнообразна храна в нашия случай или поне да подсилиме закуската,защото не е нормално в 15,30 да закусват и в 17,00 да е умрял от глад.

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вчера писах по темата, но днес мнението ми го няма. А не виждам причина да бъде изтрито.
Накратко- и дъщеря ми винаги я взимам гладна.

# 29
  • Мнения: 9 990
Деси,доколкото знам е забранено да се внасят храни отвън,но говорете дали можете да им слагате в торбичките по нещо?Иначе си остава варианта като го прибираш да му носиш да си хапва.За мен това обаче е нож с 2 остриета-ще се научи да го взимаш с "нещо" и ще си го търси.Друг проблем виждам и в това,че родителите също са различни и опре ли се до събиране на пари...става доста трудно.В смисъл,че тези на дете,което не огладнява или е злоядо не ги интересува,че твоето е гладно,сещаш ли се?!Та попитай дали можеш да носиш нещо като допълнително за твоето детенце,ако има и други такива в групата,ако се съберете повече майки,може и да постигнете нещо.Успех!

Общи условия

Активация на акаунт