Наситени, ненаситени, Ω-3, Ω-6 и най-вече рибено масло - II тема

  • 76 426
  • 776
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 239
Супер.А,колко време може да се пие Ескимото?Прави ли се почивка като другите витамини?

# 121
  • Тука, под липите стари...
  • Мнения: 287
Добра новина......Днес ми отговориха ,от фирмата вносител на Ескимо кидс ,че чакат доставка в края на този месец

ейй, това е страхотна новина, а после в аптеките ли да го търсим или при тях? казаха ли? благодаря   bouquet


Вече не им вярвам на вносителите. Те обещават от началото на Декември.

# 122
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Може ли някой да напише какво е съдържанието на течното рибено масло от DM, много моля!


# 123
  • Мнения: 1 014
Виж, какво е писала по-напред:
Ето го рибеното масло от ДМ. В събота го купих от магазина на Мария Луиза. Имат и много хубави течни сапуни 500 мл - 2 .00 лв.  Blush

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2374/193756078513728010091263 … l1gHnqjU0EIFE.JPG

 Съдържание в една чаена лъжица- 4 г :

EPA   0.48 г
DHA   0.48 г
DPA    0.15 г

# 124
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
azira, благодаря, но от снимката на етикета нищо не се разчита
Вит. А и Д има ли и колко?
Естественото съотношение между EPA DHA не е 1:1, а те не могат да бъдат отделени
Пинко, какво е DPA?

# 125
  • Мнения: 2 028
в обикновеното рибено масло на Фитофарма има ли витамин Д,или е само А?

и аз бих искала да знам отговора, защото към момента давам точно това рибено масло, благодаря  

допълвам въпроса си: на опаковката на Фитофарма пише доза за деца 3 перли 3 пъти дневно, това достатъчно ли е? тези перлички са толкова малки  newsm78

Последна редакция: вт, 19 яну 2010, 11:26 от ray

# 126
  • Мнения: 800
Мили дами, взехме пак да се въртим в кръг. С неща,обяснявани по няколко пъти...

desi_sunshine - рибата си е риба, а рибеното масло нещо отделно.

Тежки метали се чистят с ензимите.

Няма нищо лошо в маслото с вит. А, стига да си правиш сметката.

Голямо дете - едно уточнение: в описанието се споменава една нова киселина, дето не сме я учили - DPA - докузапентанова (22:5, омега-3). Тя представлява междинно звено от преобразуването на ЕРА в DHA (ЕРА - елонгаза - DPA - делта 5-десатураза - DHA).Тъй като това преобразуване е доста бавно, прибавете количеството DPA към ЕРА.

Алина - не, не може да се предозира. Приемането на доза, 5 пъти по-голяма от препоръчителната, води до леко разтройство, като от всяка мазнина. Това е всичко.

Хубаво, че лекар се е сетил да го предпише. Ние тук опяваме за това от 6 месеца.

А съгласно ето тази, често цитирана от нас таблица, (на немски):

http://www.omega-3.ch/omega-3/articoli_de/studien-uber-omega-3/d … sauren.html#menue

нормата за 3 годишно дете е около 700 мг омега-3 мастни киселини, което съответства на 2 г нормално рибено масло дневно.

zheleva - благодаря за пожеланията! Витамин Д има във всяко рибено масло, но е крайно недостатъчно. Затова имаме отделна тема за витамин Д. Проблем е вит.А (където го има), защото може да се предозира. В рибеното масло на Фитофарма няма вит. А.

Нито с витамините, нито с рибеното масло се правят почивки (циклиране). Това се прави единствено с анаболни стероиди (полови хормони) и то на млада възраст, за да не стане жлезата мързелива преждевременно.

Така че може да се пие непрекъснато.

За всички - не чакайте Ескимо, вземете каквото има. Пък като дойде Ескимо...

Отговорите и на новите въпроси са по-горе при старите...

 

 

Последна редакция: вт, 19 яну 2010, 11:48 от PinkPanther

# 127
  • Мнения: 800
Мили дами, открих, че още преди пет години са повдигнали въпроса за ползата от омега-3 мастните киселини. Е то в тази тема:

Омега-3 мазнини и интелигентност

тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=28188

Там се наблюдава известно залитане по лененото масло, но има и редица важни изводи.

Така че топлата вода...

# 128
  • Мнения: 572
azira, благодаря, но от снимката на етикета нищо не се разчита
Вит. А и Д има ли и колко?

Довечера ще снимам специално етикета и ще го публикувам, не съм се сетила  Embarassed , съжалявам. Но инфото върху него най-общо е това, което съм написала и се надявах Пинки да обясни за DPA, както е направил вече, благодаря  Peace !
Вит. А или Д не пише да има.

# 129
  • Мнения: 800
Усетих се, че съм ви останал длъжник за нещо. Някак си от дума на дума забравихме да разнищим добре ценната GLA - гама-линоленова киселина (18:3, омега-6). За нея става въпрос, колчем някой изпищи, я от псориазис, я от дерматит...

Значи, от начало... Гама-линоленовата киселина би трябвало да се получи от линоловата киселина (олио) под въздействие на ензима делта-6-десатураза. Казвам "би трябвало", защото трябва, ама не става. Не става по две причини - първо, защото тази делта-6-десатураза хич я няма в организма и второ, защото и когато я има, тя предпочита да метаболизира омега-3 мастни киселини. А щом пием рибено масло...

Значи от олио не става...

Други източници са:
--масло от  нискостеблена иглика (Еvening Primrose, Nachtkerzen) - 9 % GLA,
--масло от семки на касис (Black currant seed) - 17 % GLA и
--масло от пореч (Borage, Boretsch) - 23 % GLA.

Тези продукти или кремове съдържащи GLA са особено полезни при всякакви кожни заболявания.

Но има проблеми:

1. Скъпи са. Колкото повече GLА, толкова по-скъпо.

2. Самата GLA трябва първо да се преобразува в DGLA - дихомо-гама-линоленова киселина (20:3, омега-6) под въздействие на елонгаза. DGLA е нетрайна и досто бързо се преобразува под въздействие на делта-5-десатураза в неприятната арахидонова киселина (20:4, омега-6)...

(да знам, че започва да ви причернява, ама потърпете още малко. Пък и вече сте печени...)

До къде бяхме стигнали - а, да, до там, че не искаме DGLA да стане на арахидонова киселина.

Имаме два начина:
1. Рибено масло - делта-5-десатуразата също предпочита да работи с омега-3 мастни киселини. И вместо да разваля ценната DGLA, тя ще преобразува ЕРА в DHA. Чиста работа!

2. Сусамов тахан. Той просто блокира действието на делта-5-десатуразата. И работи синергично с рибеното масло.

Аз лично препоръчвам да се използват и двата начина.

Ако приемем, че сме опазили ценната DGLA, какво става после с нея? Ами под въздействието на ензимите циклооксигеназа (СОХ) и липооксигеназа (LOX) се преобразува в изключително ценните простагландини, тромбоксани и левкотриени от първи ред, от които така много се нуждаем. Те са противовъзпалителни.

Припомням, че при метаболизирането на омега-3 мастни киселини се получават аналогични агенти, но от трети ред (също противовъзпалителни), а при метаболизирането на арахидонова киселина (омега-6, 20:4) - простагландини,тромбоксани и левкотриени от втори ред (възпалителни).


Изводи:
При всички видове кожни проблем имаме нужда от GLA. (и не само)

GLA се получава от няколко скъпи масла, единствено.

За да действа GLA, трябва да пием и рибено масло или сусам.

Търсете кремове с по-високо съдържание на GLA.

Или си го забъркайте сами и го дръжте затворен и в хладилника.

P.S. Преди две години група дами са отпочнали тема за GLA но постепенно са затънали в плиткото. Все пак дължа да им отдам дължмото за тяхните творчески търсения:

Как да си набавим гама-линоленовата мазнина

тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=262208.0

Приятно четене!  

# 130
  • София
  • Мнения: 1 326
Днес купих от ДМ-а детското рибено масло...озадачих се, че на етикета пише да не се приема концентрирано  Shocked...някой знае ли защо е така..? Пише да се слага в сосове, салати или супи....моето дете първите две не ги яде, а ако сложа в супата ще откаже и нея.
Имате ли идея как да му го давам това рибеното масло?

# 131
  • Мнения: 239
Пинки,благодаря ти за отговорите.Съжалявам ,че те занимавам,но като чета се убеждавам,че гробарката(личната) ми е казала грешна доза за малкия.От това на фитофарма му давам 3 пъти по една перла,а на опаковката пише 3 пъти по 3 перли.Да му увелича ли перлите,какво да направя?Аз се замислям и за себе си дали да не почна да пия.

# 132
  • Тука, под липите стари...
  • Мнения: 287
Днес купих от ДМ-а детското рибено масло...озадачих се, че на етикета пише да не се приема концентрирано  Shocked...някой знае ли защо е така..? Пише да се слага в сосове, салати или супи....моето дете първите две не ги яде, а ако сложа в супата ще откаже и нея.
Имате ли идея как да му го давам това рибеното масло?
Аз го слагам в сутрешната закуска, която при нас е попара, каша, кисело мляко с плод и бисквити. Твоето дете е по-голямо, но може да му го сложиш в малко количество кисело мляко да речем.

# 133
  • Мнения: 800
zheleva - за рибеното масло на Фитофарма често казвам, че е подходящо за дозиране за малко коте или канарче. От таблицата на предната страница отчитаме за дете на 2 години и половина - ~700 мг омега-3 или 2 г рибено масло. С течното е лесно. Но с перли по 37 мг?

Това, което даваш сега е нищо.  Хубаво е да запомниш тези числа, за да си правиш сметката.

От перлите детето трабва да пие... ~50! Това няма смисъл. Вземи течно.

Ако решиш и ти да пиеш - твоята норма е 3 г рибено масло дневно. Няма да те агитирам, ползите ги знаеш.

# 134
  • Мнения: 2 028

ray - течното рибено масло Ескимо за възрастни е напълно подходящо и за деца.  "Специалното" масло за деца съдържа и омега-6 мазнини, които нормално се приемат от олиото в храната.



аз днес купих Ескимо 3 на капсули от 0,5 г, изчетох темата, но честно казано не мога да преценя може или не може да го давам на децата и в какво количество. В аптеката ми казаха, че е само за възрастни. На опаковката пише, че съдържанието е следното:

3 капсули 1 до 3 пъти дневно, хранителен състав в 3 капсули:
омега 3 мастни киселини 500 мг
от които
ЕРА 240 мг
DHA 160 мг
Витамин Е 4,5 мг

PinkPanther, какво е твоето мнение?

Общи условия

Активация на акаунт