"Без здравна карта няма чужбина" - Някой знае ли нещо за това?

  • 5 086
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
а от къде да си извадя тази карта и колко пари струва
Аз си я извадих от 22-ра поликлиника /на Плиска /. Не се плаща нищо, безплатно е, плащаш само 8 ст. за бланка и трябва да покажеш лична карта. Трябва да занесеш и 1 паспортна снимка. Попълваш, дават ти входящ № и след 2 седмици отиваш да си я вземеш. Ако искаш да ти я пратят по куриер, плащаш само куриерската услуга. Имаше и опция за бърза поръчка, май до 3 дни беше, която се плащаше нещо от порядъка на 12лв, не помня вече. Няма никаква опашка. За да се издаде такава карта, трябва да си с непрекъснати здравноосигурителни права, или поне аз знам, че е така. Това обаче трябва да се попита допълнително, защото в целия ЕС спешната помощ е безплатна, а картата покриа именно спешните случаи само. За другото си има застраховки.

аз отново да питам, става ли да си изкарам карта по настоящ адрес а не по постоянен???
Става Peace

И аз да попитам нещо - това вече прието ли е, че без такава карта не можеш да напускаш страната, или е поредното тъпо предложение на някой малоумник отгоре?
Сега кое от двете твърдения е вярно  newsm78
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=340570
http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=462894
Брей каква грижа за народа Mr. Green
Има и още http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=340602

Последна редакция: ср, 13 яну 2010, 14:32 от Unknown_lady

# 16
  • Мнения: 139
каква е пак тая простотия бе хора? ooooh!

# 17
  • Мнения: 57
По - голяма простотия не бях чувала. Ако това не е нарушение на принципа на свободно движение на хора в ЕС, какво тогава?

# 18
  • Мнения: 213
Добре де, няма лошо да има изисквания (макар, че не съм сигурна, че белгиецът, който отива във Франция си прави "европейска здравна карта") но защо пък точно здравна карта, която покрива само спешна помощ. Аз винаги пътувам със застраховка, защото покрива повече неща, защо да не мога да изляза с нея?

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 4 101
дори и да се приеме - въведе, нещата не са изчистени напълно. какво става с българи, работещи в чужбина - ще дойдат в БГ и няма да могат да си тръгнат ли?

# 20
  • Мнения: 15
дори и да се приеме - въведе, нещата не са изчистени напълно. какво става с българи, работещи в чужбина - ще дойдат в БГ и няма да могат да си тръгнат ли?

Те се осигуряват в чужбина и няма защо да си вадят ЗК. Това е с цел се съберат колкото може повече здравноосигурителни вноски. Ако си изтървал няколко, не може да си изкараш ЗК, ако нямаш здравна карта, не може да напускаш страната. Поредното мислено-недомислено решение, а като започнат и да го прилагат на практика още колко несъответствия ще излязат.

# 21
  • Мнения: 19
дори и да се приеме - въведе, нещата не са изчистени напълно. какво става с българи, работещи в чужбина - ще дойдат в БГ и няма да могат да си тръгнат ли?

Те се осигуряват в чужбина и няма защо да си вадят ЗК. Това е с цел се съберат колкото може повече здравно осигурителни вноски. Ако си изтървал няколко, не може да си изкараш ЗК, ако нямаш здравна карта, не може да напускаш страната. Поредното мислено-недомислено решение, а като започнат и да го прилагат на практика още колко несъответствия ще излязат.

Да ама не...така както се осигуряваме в чужбина,пак трябва да си плащаме в БГто...по някакъв тъп нов закон...сега и здравна карта...нищо,че не живея в Европейския съюз ..трябва да я имам иначе ако си дойда във ваканция ставам  заложник в България така ли да разбирам  ooooh!

# 22
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
дори и да се приеме - въведе, нещата не са изчистени напълно. какво става с българи, работещи в чужбина - ще дойдат в БГ и няма да могат да си тръгнат ли?

Наистина не разбирам, защо го правят толкова сложно в BG. В чужбина съществува така наречената Е-Card



На година се плаща по 10 евро за нея. Служи както да ида на лекар, така и за болницата, така и за EU. Има определена продължителност и преди да и´ изтече срока, получавам по пощата новата карта. Никога не ми се е наложило да ходя да попълвам документи. След като плащам здравна застраховка, това с картата си е автоматично. Само където разбрах, че в BG лекарите гледат да си приберат парите на частно.

А и българите работещи официално в чужбина имат същите карти. Майка ми е застрахована тук и тя има такава, така че няма проблем за работещите и живеещите постоянно в чужбина. А предполагам на границата си излиза, че са постоянно живущи в чужбина.

# 23
  • Мнения: 1 567
Европейската здравна карта важи в страните от ЕС плюс Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Швейцария. Тя служи на всички временно пребиваващи граждани (туристи, студенти, командировани и т.н.), за да получат лекарска помощ без излишни формалности и без да се плаща на място.

Именно. Това е целта и същността на картата. Тази карта е изискване на ЕС не само за БЪлгария. И е валидна само за ЕС.

# 24
  • Мнения: 129
Аз също съм вадила такава карта и мога да кажа, че това беше поредното бюрократично безумие. Първо трябва да се отиде в НОИ и да издадат уверение, че нямаш задължения към ЗК.  Е това пък защо е? По добре да им дадат по един компютър и си проверяват те, защо трябва да губя време, за да им дам нещо на хартиен носител. И при тях се попълва бланка, която се заплащаше - някакви стотинки.  Стават до две седмици.  Бях чела, че има и бърза услуга, която се заплаща, но когато попитах за нея ми отговориха, че такава няма. Лично се подават молбите, не можеш да вземеш чужда карта, ако нямаш пълномощно, заверено от нотариус.

Значи, ако трябва да заминеш спешно някъде и нямаш такава карта, какво?
Писва ми вече от всекидневните безумни закончета и разпоредби. 

# 25
  • Мнения: 1 567
Аз също съм вадила такава карта и мога да кажа, че това беше поредното бюрократично безумие. Първо трябва да се отиде в НОИ и да издадат уверение, че нямаш задължения към ЗК.  Е това пък защо е?


Ако имаш задължения към ЗК, нямаш право на такава карта...

# 26
  • Мнения: 129
veselinap, това ми е ясно. Питам защо аз трябва да ходя до НАП, да чакам на опашка и да губя време за това. Всеки с интернет и моите данни може да провери това за минута, точно както го правят и в лекарските кабинети.

# 27
  • Мнения: 106
още нещо по въпроса:
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4786& … =5&id=0000901

повече разсъждения, отколкото реална информация, но си заслужава да се прочете

# 28
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
veselinap, това ми е ясно. Питам защо аз трябва да ходя до НАП, да чакам на опашка и да губя време за това. Всеки с интернет и моите данни може да провери това за минута, точно както го правят и в лекарските кабинети.
Не трябва да се ходи до НАП, ако си изряден платец. Нещо си разбрала-недоразбрала.

В НАП се отива САМО, ако има разминаване в информацията. Т.е. ти твърдиш нещо, което не излиза като справка на страницата.

Издаването на ЕЗОК не е, защото на някой в БГ така му е скимнало, а е по изискване на ЕС.
Така, че си насочете гнева към европейския парламент.
На тях има кажете, че ви ограничават свободното движение
и другите алабализми, които се изписаха в темата.

# 29
  • Мнения: 129
Не знам кой какво не е разбрал, но това е, което ме накараха да направя април месец, миналата година. Тогава изгубих половин ден в разкарване между офиса на КИМ 2000 и НАП. Не е като някой да ми го е казал, и повярвай ми, не прекосих цял Пловдив да отида до НАП по свое желание.
В офиса на Ким се попълва бланка, но не видях да имат и един компютър. Никой не е казал, че има разминаване с мойте данни, това си беше изискване, което ми казах предварително по телефона.

Общи условия

Активация на акаунт