Какво беше менюто Ви за днес за бебета и деца над 1 година? 2

  • 38 294
  • 746
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 3 869
yzida, добре дошла!
Детето ти храни ли са самО? Има ли достъп до храна когато пожелае? Ако непрекъснато има на достъпно място някакви плодове, е много вероятно да прояви интерес. Можеш също вместо бисквити и солети, за разходки да взимаш в кутия с капак нарязани на парченца колкото пръстче разни плодове и зеленчуци според сезона - ябъли, моркови, краставица, грозде разделено на половинки, ягоди на четвърнитки и пр.... Сега докато е още студено е удачно да се ползва термокутия и нещата да се слагат в малки пликчета, за да не са студени - иначе за детето е неприятно усещането и може да ги откаже, дори да ги обича.
Ако детето се храни заедно с вас на масата и вижда как вие ядете салати, със сигурност ще поиска да опита поне от любопитство. Ако имаш възможност може да правиш и разни "картинки" от сурови зеленчуци подредени в чиня или на дървена дъска...
Важното е детето да не чувства принуда да яде нещо, а да се насърчава естественото му любопитство, колкото и време да отнема това - дава чудесни резултати. Моят син 4 месаца, основно ближеш и ръфаше по малко от разни меки плодове, едва след това прояде, и сравнително отскоро изяжда цял плод или два.

# 346
  • Мнения: 319
Зарадвахте ме, че има и други често търсещи ядене деца  Grinning.
Не, че е притеснително, но понякога е доста уморително постоянно да метеш трохи и да събираш паднали парчета ябълки и круши  Grinning...
Yzida, напълно съм съгласна с написаното от Meg!.
И при нас имаше период на отказ от плодове, но след като вкъщи се появи възможност да държа плодове в купа на масата, детето само започна да иска от тях или да си взема.
А зеленчуците на салата, когато вечеряме заедно, винаги иска да опита и понякога изяжда доста големи количества.
Също докато готвя, много често се присламчва и тогава му давам парченца (така е хапвал и лук и чесън, освен обичайните моркови или боб/ грах от консерва Wink

# 347
  • Мнения: 479
Моето е от нетърсещите храна деца  Wink Даже активно се пази  Laughing

Сега направих "мързеливките" на Купа по препоръка на Шада  Hug  bouquet Невероятни са. Замислям нова доза.

Някой може ли да ми даде рецептата за зеленчуковите пеканки, че съм я изпуснала, а тукашното търсене ме обезоръжава.

# 348
  • Мнения: 70
В нашия случай признавам и моята вина-прекалено настояване да яде. Храната изобщо не й е приоритет в живота. Роди се мъничка и от тогава все с това ядене се борим. Все си казвам, че от утре ще я оставя гладна-няма дълго да издържи, но изобщо няма усещания за глад. Тя е голяма вече-на 2 год, предпочита добре намачкана храна, иначе се дави-държи в бузите, не гълта и на финала плюе...Просто-нерви да има човек...
Като седнем да вечеряме-тя е с нас-всяка вечер има салати-изобщо не се интересува. Много трудно приема нова, непозната за нея храна...
Да ми е жива и здрава-дребничка, но не е слаба-жизнена и игрива-това за мен е знак, че явно нейнотто коремче приема по-малки количества...
А относно плодовете-аз съм скарана с тях, признавам. Винаги имаме оабче в къщи и да не викам дявола, на нейното еднообразно меню/главно досега от детската кухня и събота и неделя пюрета и мои супички/ е относително здрава. Децата покрай нея се разболяват повече....
Все пак осъзнавам положителното действие за организма на плодовете и зеленчуците и затова искам да й създам навик на ден на хапва поне по 1 брой от тях...

Благодаря за съветите и ще опитам да ги приложа на практика

# 349
  • Мнения: 6 390
Гнидке
дай рецепта за мързеливки моля те

# 350
  • Мнения: 782
закуска - пълнозърнест хляб с масло и сирене; чай
 ябълка
обяд - супа от карфиол, чушка, морков, лук, целина, кимион и копър + зехтин; хляб
сл. закуска - овесени ядки с фурми, банан и пшен. зародиш
вечеря - картофено пюре с масло и пр. мляко; варено яйце; таратор

Наскоро ми попадна ето тази рецепта  Simple Smile

Супа с броколи, спанак и босилек

600гр броколи
6 ч.ч вода
400 гр спанак
1/2 ч.ч пресен босилек
2 скилидки чесън /нарязани на ситно/
1ч.ч млечна сметана или кокосово мляко
1/4 ч ориз
сол и черен пипер

В тенджера сложете броколите и водата и варете докато омекнат броколите /5-6 мин/. Прибавете чесъна, спанака и листата от босилек - варете 2-3 мин, докато омекне спанака. Свалете от огъня и пасирайте. Върнете отново на котлона, добавете ориза и сметаната и оставете супата да поври 10 мин. , докато ориза се свари. Прибавете сол и черен пипер на вкус и свалете от огъня. Затворете с капака и оставете така за около 10 мин,до пълна готовност на ориза!

# 351
  • Мнения: 335
здравеите, зачетох се в темата и ми стана интересно
извинявам се за дългият пост, ако трябва нека модераторите го изтрият, но дано помогна на някоя майка
и аз като мама yzida имам момиченце на вече 1,7 годинки и то е мн неяшно, с големи мъки и давам да яде, подлъгвам я на ръце уж да види нещо на витрината или да вземем нещо от шкафа и така и мушна нещо в устата и тя като се усети че и давам ядене почва тай по да яде, гледаме реклами и разни анимациянни, четем книжки и списания и през това време и давам разни залчета в устата, но пак изяжда малко, мн мн малко в сравнения с това което трябв ада изяде и с което сам виждала др деца как ядат
яйца например не ядеше, жълтъка се разтваря в вода или млкяо и с малко каша и се дава в биберон, сок от ябълка грейпфрут, моркови, някои път пие с биберонка, но попринцип и слагам и по една две лъжици изкуствено сухо мляко за да стане нещо като плодово мляко, така се пообива вкуса на плода, например грейпфрута че е по горчив и малката мн го пие.
освен номера с не чистият сок, стигнах до извода че детето трявб аа постоянно да гледа че родителя яде или прави нещо за да го прояде и то, ако родителите не6то не обичат децата трудно го ядат, аз кисело мляко не ям, в суров вид, малката как ли не се ма4их да и го дам, не 6те и да опита, плюе и повръ6та
обаче по4нах диета на дукан, една седмица малката ме гледа6е че на ден по 5-6 яйца беля и яда, и накрая чудо, детето доиде с мен над една паничка белихме яйце и то го заръфа, и оттогава като види яйце и си го иска сама и си ръфа... още не мога да повярвам, цяла година, от както е на 5-6 месеца я мъча с тия яйца
др което установих е че детето яде не6то баклава например но преди да се сиропира, в момента в които е мокра вече, иска я и като я пипне и я опита и я плуе, усе6та че не е такава каквото я е яло преди, та идеята ми е че као в началото е яло не6то после дадено му в др вид може да му е странно
малката яде ябълки, как се научи, ходихме в свекарва ми и тя и ги даде, значи не и ги дадох аз, а др човек които познава и има вяра, и свекарвата и ги даде цяла малка ябълка само обелена да си я ръфа нацяло и детето яде без проблем, а у нас като и давам на парченца не иска - сменете начина на даване ако е на цяло да е на парченце или обратното, или да е в някава по интересна 4а6ка или паничка
и малката я нау4их че си има една пласмасова малка садинка и в нея си я носи и аз и я пълня с храна - солети, бисквити, напоследак и корнфлейкс и давам, мн му се радва, и си знае че ако иска си носи паничката и аз 6те и дам ядене
ако не иска да яде нещо в стандартното и шише, и купих др модел шише и в него др неща яде
и разбрах че као не е гладно детето трудно може да му дадеш да яде, по добре да се почака да мине малко време и пак да се пробва, и когато се е сабрало с др деца или на гости когато имаме в къщи тя като вижда че всички ядем и тя яде
опитва се да ме храни с лажица, постоянно като гледа че ние ядем нещо и на нея и става интересно и тръгва д аопитва
др вариянт е като гледа рекламите и там като гледа реклама за храна да си я иска, моита гледа сутрин иван звездев и вика постоянно ам ам пред телевизора и дай дай, и като гледа кулинарни списания с големи снимки на нещо, се опитва да хване картинката мисли си че е истинско
пробвайте нови начини, децата ще си проядат, просто имйте адско търпение и воля, но не със сила, с сила, нерви, с каранки, детето никога няма да се научи, и давайте му само да рови в паницата и да се мъ4и да си яде, дори и да цапа навред, моито направо ми прималява като по4не да пръска и да троши хляб, но от една филия натрошена, все изяде нещо

# 352
  • Мнения: 3 869
Шада, много интересна зелена супа (умирам си за такива Simple Smile)
Аз обаче бих сменила малко последователността в тази супа - първо бих сварила ориза и във вече врящата вода бих сложила броколите за 3 мин, след това спанака и босилек за още 2-3 (така за броколите стават 5-6 мин, което е достатъчно). След свалянето от котлона бих добавила вече другите неща и пасирала, а сметаната ще я оставя за преди поднасянето. Така ще се запазят максимално витамите в тъмнозелените съставки. Броколите варени 10 мин стават вече умряло-зелени, сащо и спанака, след повече от 5 мин.

# 353
  • Мнения: 185
Просо с манго, бадеми
Телешко със зелен боб, картоф, морков, пащърнак и целина; краставица, малко хляб
Киви и кисело мляко
Спаначена супа с ориз и сирене, домат

Ели, аз ги смесвам банана и авокадото, даже пасирани с кисело мляко става супер леко и вкусно кремче  Peace

Шада, фурмите как ги даваш? Беше споменала тиква с фурми, можеш ли да кажеш как я правиш? Аз само един път съм давала, направо така да си я гризе, но много сладко ми се струва, пък и като налапа по-голямо парче и не можа да го сдъвче, само си го въртя из устата и накрая го изплю Simple Smile

Последна редакция: чт, 18 мар 2010, 16:23 от kupa

# 354
  • Мнения: 782
Мег, както винаги си права  Mr. Green Ще последвам съвета ти. Признавам си без бой, че понякога преварявам зеленчуците, а не трябваааа  Blush

# 355
  • Мнения: 616
Овесени ядки с масло и сирене;
картофи със спанак, плодове;
царевично нищесте, банан, ябълка (ако не го иска - бисквити, за пръв път ще правя нишесте; а ръженият хляб, който предвиждах, изглежда ужасТно в робота, явно нещо е с грешка пак майсторлъка  Crazy)
червено цвекло с царевица на салата, с чесън, босилек, лимон; плод.

Рецептата за зелената супа изглежда добре! Тези дни ще пробвам с кокосово мляко и ще докладвам как се е приела! Моят малък "квик" изключително рядко отказва храна, дори и моите бъркочи, та ако не я иска, значи тотално съм се провалила  Mr. Green

# 356
  • Мнения: 782
Купа, варя или пека тиква. Пасирам я заедно с фурмите и орехи. Слагам максимум 4-5 фурми, че наистина става много сладко. Ако можеш обели фурмите. Аз онзи ден намерих страхотни - едри и се белят, че предните все не можех да обеля.
 Днес накиснах ядките и нарязаните на 4-ри фурми. Добавих и пшен. зародиш. Банана сложих преди да го нахраня. Но и да не бях сложила фурмите в топлата вода, пак нямаше да го затруднят. Може би като мен си попаднала на кофти партида  Wink

azals, поста ти е мнооого труден за четене  Confused Peace

# 357
  • Мнения: 335
a 4uwali li ste nqkade 4e ako se prawi sok ot banan i portokal , witaminite na portoklala se uni6tojavat ot ve6testwata na banana?

# 358
  • София
  • Мнения: 2 089
Искам да питам тези които дават ядки - обработвате ли ги някак? Ясно, че сурови са по-полезни, но понеже гу купувам си предтавям колко е чисто там където ги пакетират. Иска ми се поне да ги измия или да минат някаква термична обработка, ама каква  newsm78
Бадемите и орехите белите ли ги?

И за да не спамя съвсем - ето какво има за ядене днес:

Закуска: Печена филийка пълнозърнест хляб с кашкавал, половин банан.
Обяд: Пилешка яхнийка, тип доматен сос, половин филийка хляб, ябълка.
Следобед: 150 гр прясно мляко с 1/2 кафена лъжичка мед и 4 пълнозърнести бисквитки. После към 18 часа си открадна малко кашу  Crazy
Вечеря: Пак от яхнийката и зелена салата.
Към 9.30 - пак мляко с мед за лека нощ.

# 359
  • Мнения: 2 132
a 4uwali li ste nqkade 4e ako se prawi sok ot banan i portokal , witaminite na portoklala se uni6tojavat ot ve6testwata na banana?
Не.

Искам да питам тези които дават ядки - обработвате ли ги някак? Ясно, че сурови са по-полезни, но понеже гу купувам си предтавям колко е чисто там където ги пакетират. Иска ми се поне да ги измия или да минат някаква термична обработка, ама каква  newsm78
Бадемите и орехите белите ли ги?

Може да ги измиеш преди да ги дадеш. Чак от термична обработка няма нужда. Ако съм накиснала бадемите ги беля, ако не съм - яде ги така. Фаворит е кашуто.

Закуска - 1/2 ябълка, овесени ядки с банан, стафиди и пшеничен зародиш
Преди обяда Simple Smile - 1/2 банан, 5-6 ягоди, 1 шепа стафиди, които се бяха разпиляли по масата и моето дете прилежно си ги събра и изяде Simple Smile
Обяд - крем супа картофи и праз + домашни кротони с подправки
Вечеря - зеленчуци на фурна (само трябва да отида да купя тиквичките от магазина Simple Smile), хляб и краставица

Общи условия

Активация на акаунт