Кърмене и проблеми с щитовидната жлеза

  • 17 031
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 423
на мен преди  2 месеца ми откриха повишена функция на щитовидната жлеза(още ендокринолога не е сигурен дали не е преходно от бременноста) -някакво TSH ми е ниско-но аз се чуствам добре и въпреки съветите на ендокринолога няма да отбивам-според него лекарствата за хиперфункция не са позволени при кърмене ,аз също не бих се чуствала сигурна да пия лекарства и да кърмя затова и няма да пия лекарства  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 503
на мен преди  2 месеца ми откриха повишена функция на щитовидната жлеза(още ендокринолога не е сигурен дали не е преходно от бременноста) -някакво TSH ми е ниско-но аз се чуствам добре и въпреки съветите на ендокринолога няма да отбивам-според него лекарствата за хиперфункция не са позволени при кърмене ,аз също не бих се чуствала сигурна да пия лекарства и да кърмя затова и няма да пия лекарства  Simple Smile

Напълно е възможно да става въпрос за временно състояние, често се случва след бременност. А лекарствата за хиперфункция наистина трябва да се взимат внимателно и по време на бременност, и по време на кърмене, и да се следи бебето за странични ефекти, ако се наложи да се взимат такива лекарства.

# 17
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Аз съм също с Хашимото, докато бях бременна редовно ходех на ендокринолог и по нейн съвет спрях дозите Л-тироксит след раждането, като имах уговорка да отида на нови изследвания на хормони като застудее, някъде към Ноември месец.
В началото кърменето при нас беше малък ад, бебка не умееше да суче, аз се изнервях от това и изобщо процесът кърмене беше най-отвратителното нещо за мен. Когато се оказа, че бебка не наддава както трябва и ми препоръчаха дохранване изживях втори ад и стрес от факта, че ще давам АМ.
След време приех, че фактът, че ще дохранвам не ме прави негодна майка. С течение на времето се успокоих, дъщеря ми се научи да суче и процесът кърмене придоби ново измерение за мен. Стигнахме до там, че успях да махна добавката от АМ и да минем изцяло на кърма.
Вече 3 месеца се кърмим успешно, ето защо аз не съм отишла на доктор, съответно вече 6 месеца съм спряла приема на Л-тикорсин. Не смея да отида на доктор, плаша се от мисълта да не ми препоръчат да спра да кърмя, а плановете ми са поне до годинка да се кърмим.
Статията ми станам много интересна и просто реших да споделя и моята история.
Не зная дали се дължи на щитовидната ми жлеза и функциите й, но когато кърмя и бебка суче качествено усещам, че ми прималява, уморява ме, но това е само докато суче както трябва, когато спре вече всичко е наред.

# 18
  • Мнения: 75
Здравейте, и аз да си кажа моята история.
След раждането се оказах с хипотериоза, явно бременноста е отключила заболяването. Ендокриноложката, при която ходих, след като установи заболяването ми изписа L-thyroxine и категорично ми забрани да кърмя и да го пия.  #2gunfire #2gunfire #2gunfireТова се случва след като 3 месеца си кърмих бебенцето без никакви проблеми - естесвено изпаднах в паника и започнах да търся информация от различни места. Оказа се, че спирането на кърменето не е наложително и въпросната лекарка остана в историята. Въпреки това мина доста време докато се реша за започна да пия хормоните, но симптомите започнаха да се появяват и вече нямаше накъде. Ако имах повече информация в началото сигурно щях да подходя по по-различен начин и нямаше да се докарам до там, че да не мога да се вдигна от леглото. Майчинството прави жената много силна. Бебо вече е на 9 месесца и все още го кърмя, дори нивата на пролактин били по-високи при по-високо TSH.

Последна редакция: пн, 12 фев 2007, 10:50 от Cvetana_

# 19
  • Мнения: 28
Здравейте,

На мен ми откриха хиперфункция. До последно се съмнявахме дали не е постпартален тироидит. Направих сцинтиграфия и се оказа че не е. Доктора ми каза да спирам да кърмя и да почвам Пропицил. Бебето вече е почти на 9 месеца и до сега сме се кърмили повече от успешно. Сега сме само на сутрешно и вечерно кърмене. Пробвах да му давам адаптирано мляко, но той категорично отказва да го яде и няма начин да го накарам. Първо пробвахме с NAN2, после с Milumil 3, последното е HIPP. Не ще и не ще. Накрая се примирявам и пак се кърмим.
Сега пред мен стои дилемата дали да пия в малка доза Пропицил и да продължавам да го кърмя или да продължавам с опитите да го отбия. Общо взето от близките никой не ме подкрепя да го кърмя и да пия хапчета. И така вече цял месец без някакъв шанс да започна да се лекувам.  Cry

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Искаш ли още едно мнение по въпроса за Пропицила и кърменето? ако те интересува, може да те насочим към ендокринолог с опит в лечението на кърмачки и да чуеш неговите съвети по въпроса.

# 21
  • Мнения: 28
Да, бих искала.

# 22
  • Мнения: 390
Здравейте,

На мен ми откриха хиперфункция. До последно се съмнявахме дали не е постпартален тироидит. Направих сцинтиграфия и се оказа че не е. Доктора ми каза да спирам да кърмя и да почвам Пропицил. Бебето вече е почти на 9 месеца и до сега сме се кърмили повече от успешно. Сега сме само на сутрешно и вечерно кърмене. Пробвах да му давам адаптирано мляко, но той категорично отказва да го яде и няма начин да го накарам. Първо пробвахме с NAN2, после с Milumil 3, последното е HIPP. Не ще и не ще. Накрая се примирявам и пак се кърмим.
Сега пред мен стои дилемата дали да пия в малка доза Пропицил и да продължавам да го кърмя или да продължавам с опитите да го отбия. Общо взето от близките никой не ме подкрепя да го кърмя и да пия хапчета. И така вече цял месец без някакъв шанс да започна да се лекувам.  Cry
Не знам,ама по-добре се лекувай,защото аз минах през 2 годишно лечение на хипертиреоидизъм,и е малък ад....симптомите и сега ги усещам-и ще ходя на лекар и аз,защото напоследък съм силно напрегната,задушавам се на моменти,получавам сърцебиене...потя се,и ръцете ми се тресат-и ако трябва да преустановя цеденето-ще го направя,защото не се чувствам никак добре,остава и да продължавам така...Ако има начин да се продължи кърменето и да се вземат хапчета-добре,обаче аз не вярвам на никой лекар и не искам да си причиня нещо на бебето,без да знам и да съм сигурна,затова по-добре бебе хранено с АМ,отколкото някой ден бебе с хипер или хипо функция като мен-ще се обеся ако и го причиня,като виждам през какво минавам аз.

# 23
  • Мнения: 3 092
Аз съм също с Хашимото, докато бях бременна редовно ходех на ендокринолог и по нейн съвет спрях дозите Л-тироксит ..... Вече 3 месеца се кърмим успешно, ето защо аз не съм отишла на доктор, съответно вече 6 месеца съм спряла приема на Л-тикорсин. Не смея да отида на доктор, плаша се от мисълта да не ми препоръчат да спра да кърмя, а плановете ми са поне до годинка да се кърмим.
аз също съм с Хашимото , пия Еутирокс 0.75 микрограма и кърмя .Не съм си позволявала да спирам лекарствата си  NaughtyНикой не би ти препоръчал да спреш да кърмиш.Без да те плаша те съветвам да отидеш и да си провериш нивата на хормоните FT4 , TSH защото от правилното дозиране на тироксина зависи както правилното ниво на пройзводство на хормон , така и доброто ниво на лактация.Чела съм за това , консултирала съм се и с док -не си прави лоша услуга спирайки лечението си по свое усмотрение.Това си  е сериозно  - пусни търсачка и ще се убедиш може би колко е важно.Не знам.Ти си решаваш Tired

Последна редакция: ср, 14 мар 2007, 21:41 от Вили1

# 24
  • Мнения: 503
Аз съм също с Хашимото, докато бях бременна редовно ходех на ендокринолог и по нейн съвет спрях дозите Л-тироксит ..... Вече 3 месеца се кърмим успешно, ето защо аз не съм отишла на доктор, съответно вече 6 месеца съм спряла приема на Л-тикорсин. Не смея да отида на доктор, плаша се от мисълта да не ми препоръчат да спра да кърмя, а плановете ми са поне до годинка да се кърмим.
аз също съм с Хашимото , пия Еутирокс 0.75 микрограма и кърмя .Не съм си позволявала да спирам лекарствата си  NaughtyНикой не би ти препоръчал да спреш да кърмиш.Без да те плаша те съветвам да отидеш и да си провериш нивата на хормоните FT4 , TSH защото от правилното дозиране на тироксина зависи както правилното ниво на пройзводство на хормон , така и доброто ниво на лактация.Чела съм за това , консултирала съм се и с док -не си прави лоша услуга спирайки лечението си по свое усмотрение.Това си  е сериозно  - пусни търсачка и ще се убедиш може би колко е важно.Не знам.Ти си решаваш Tired

Аз в момента съм с хипо-функция (след лечение на хиперфункция), през бременността не само не са ми препоръчвали да спра приема на хормони, но дори се наложи да увеличат дозата, за да бъдат стойностите на  FT4 и TSH в норма. Сега кърмя, и отново пия хормони, просто пак ми регулираха дозата - намалиха я, тъй като вече не съм бременна. Вили1 е права, хормоните на щитовидната жлеза влияят и на количеството кърма, и върху овулацията (аз затова имах проблеми със забременяването втория път), и е важно да се регулират и да са в норма.

Здравейте,

На мен ми откриха хиперфункция. До последно се съмнявахме дали не е постпартален тироидит. Направих сцинтиграфия и се оказа че не е. Доктора ми каза да спирам да кърмя и да почвам Пропицил. Бебето вече е почти на 9 месеца и до сега сме се кърмили повече от успешно. Сега сме само на сутрешно и вечерно кърмене. Пробвах да му давам адаптирано мляко, но той категорично отказва да го яде и няма начин да го накарам. Първо пробвахме с NAN2, после с Milumil 3, последното е HIPP. Не ще и не ще. Накрая се примирявам и пак се кърмим.
Сега пред мен стои дилемата дали да пия в малка доза Пропицил и да продължавам да го кърмя или да продължавам с опитите да го отбия. Общо взето от близките никой не ме подкрепя да го кърмя и да пия хапчета. И така вече цял месец без някакъв шанс да започна да се лекувам.  Cry
Не знам,ама по-добре се лекувай,защото аз минах през 2 годишно лечение на хипертиреоидизъм,и е малък ад....симптомите и сега ги усещам-и ще ходя на лекар и аз,защото напоследък съм силно напрегната,задушавам се на моменти,получавам сърцебиене...потя се,и ръцете ми се тресат-и ако трябва да преустановя цеденето-ще го направя,защото не се чувствам никак добре,остава и да продължавам така...Ако има начин да се продължи кърменето и да се вземат хапчета-добре,обаче аз не вярвам на никой лекар и не искам да си причиня нещо на бебето,без да знам и да съм сигурна,затова по-добре бебе хранено с АМ,отколкото някой ден бебе с хипер или хипо функция като мен-ще се обеся ако и го причиня,като виждам през какво минавам аз.

ajva, съжалявам, че ти се налага да преминаваш отново през това, и аз минах от там - сърцебиене, бета-блокери, постоянна умора, потене и др.  Sad Много съжалявам също, че в БГ все още не прилагат лечение с радиоактиве йод  #Cussing out  - аз се лекувах точно така, без оперативна намеса, в момента съм с хипо-функция, която много по-лесно се регулира, приемането на хормони не е вредно по време на бременност и кърмене. Кога ли и у нас ще започнат да се интересуват и да прилагат по-нормални методи на лечение, отколкото операция или медикаменти, подтискащи функцията на щитовидната жлеза???  #Cussing out  Все пак друго е да има по-голям избор, а операцията на щитовидната жлеза хич не е лека, майка ми така я лекуваха...
А за беба - не знам, как вляе приемът на лекарства, подтискащи функцията на жлезата, по време на кърмене  newsm78 , но ако дъщеря ти някой ден има подобни проблеми (дай Боже да няма  Praynig ), не обвинявай себе си и това, че си кърмила!!! Моята майка също има Базедова болест, каквато имах и аз, кърмила ме е, но тогава не е била болна и не е взимала лекарства, разболя се 8-9 год. след това. Така че причината не е в кърменето, но понякога просто подобни проблеми се предават по наследство, за съжаление.

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А за беба - не знам, как вляе приемът на лекарства, подтискащи функцията на жлезата, по време на кърмене  newsm78 , но ако дъщеря ти някой ден има подобни проблеми (дай Боже да няма  Praynig ), не обвинявай себе си и това, че си кърмила!!! Моята майка също има Базедова болест, каквато имах и аз, кърмила ме е, но тогава не е била болна и не е взимала лекарства, разболя се 8-9 год. след това. Така че причината не е в кърменето, но понякога просто подобни проблеми се предават по наследство, за съжаление.
Аз бих добавила само едно към тази информация за наследствеността - кърменето намалява риска бебето да развие автоимунен тироидит в по-късна възраст като следствие от проблеми с щитовидната жлеза. А съвременните изследвания по отношение на Пропицила са, че е възможно да се приема по време на кърмене (като евентуално може да се наложат някои корекции в организацията на кърмене, за да не съвпадат кърменията с пиковите концентрации на лекарството).

# 26
  • Мнения: 3 092
Да , да добавя към това , което пише Хедра че при приема на Еутирокса бях предупредена -вярно 6 м по-късно  Cry от ендокриноложката ми , че пикът му е след 2 часа от приема , така че тези , който приемат тези лекарства нека питат за това.

Общи условия

Активация на акаунт