За бързи въпроси и отговори,за тези,които нещо ги вълнува,но не искат тема - 28

  • 35 464
  • 734
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 7 924
...
Дядо Хаджия,като го сложа между пръстите,незнам точно как се казва,ама стои някак-не пада,не се посипва

Ако при претриване брашното се "степва" (или става на пластелин) значи е овлажнено. В такива случаи рискуваме тестото да остане мокро. Затова при такова брашно правете по твърдо тесто (т.е. добавете още толкова колкото е необходимо тестото да добие вида, който искаме и не се водете точно по рецептата).



Искате да кажете, че ако взема 100 гр. кристална захар и я мина през един мощен блендер  ще получа 50 гр. пудра захар. Интересно - а другите 50 гр. от кристалната захар - къде са отишли.

 Mr. Green Ми тя пудрата захар по друг начин я произвеждат, за'тва  Mr. Green За готварски цели може да смелиш кристална и да получиш финна захар, но няма да е "пудра", пудрата е още по-финна.
Освен това към пудрата добавят (в най-добрия случай) нишесте, за да не се слепват "прашинките", от там се получава и че е по-малко сладка от кристалната захар. Заради нишестето пудрата з. може да пообърка и консистенцията на продукта. Затова не е препоръчително да се замества кристална с пудра, когато в рецептата се изисква "кристална" з.
Ако пробваш да разтвориш лъжица пудра захар в чаша вода, водата ще остане мътна, заради нишестето  Grinning


Аха ясно. Значи готова пудра захар в козунаци например на върви щото ще ми приспи глутена и после конци у други ден при следващия козунак.

# 136
  • Мнения: 175
Имам спомен за един козуначен кекс-пече се във форма за кекс и е с мая, не се меси/май/, кексообразна консистенция...но спомените ми са до тук!?
Знаете ли подобна рецепта!?

# 137
  • Мнения: 22 867
Имам спомен за един козуначен кекс-пече се във форма за кекс и е с мая, не се меси/май/, кексообразна консистенция...но спомените ми са до тук!?
Знаете ли подобна рецепта!?

Сещам се за този Козунак за начинаещи домакини, който съм правила, рецептата по-долу, и за Датски-я козунак.

Продукти:

4 ч.ч брашно;
100 гр краве масло /маргарин или мас/
3 яйца;
1 ч.ч. захар;
1 ч.ч. пресно мляко;
щипка сол;
кубче мая.

Приготвяне:

Маята се разтваря в топлото мляко, добавят се яйцата, разтопеното масло, захарта, солта, брашното и се омесва. Меси се колкото да се събере на топка.Тестото се слага в намазана с мазнина тава или форма до половината, слага се на топло място 3-4 часа. Когато втаса, се слага във фурната и се пече до готовност.

Моите бележки:

В тестото сложих настъргана лимонова кора и стафиди. След като направих тестото на топка, реших да го разделя на три части и да направя плетеница. Сложих я да втасва в затоплената фурна. Точно след час тестото беше напълнило тавата /долна част на старите ел.тенджери/. Намазах с жълтък, поръсих със захар и  мак и сложих да се пече. Пекох на 150 град, на толкова си пека питите и кексовете в моята фурна. Пече се 35 мин, но се препече. Явно по-рано трябваше да го извадя. Това е козунак, който се прави без никакви усилия и притеснения. Не се меси, премесва и т.н. Не прави конци, но е на душица, мек и ароматен. Не се имам за начинаеща домакиня, но рецептата ще си я запиша и ще го правя. Става бързо и е вкусен. Само не трябва да го препичам. И без това предпочитам по-суровите неща.



# 138
  • Мнения: 1 080
Възможно ли е да си направя кифлички с мармалад, които са постни, без яйце и мляко.
Какво тесто да замеся?
Ще се получи ли нещо?  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 139
  • Мнения: 685
Стефинка, по-мързеливия вариант да си купиш бутер тесто  Mr. Green И на мен някакви постни сладки ми трябваха, сетих се за бутер тестото, било постно каза 1 приятелка, така че спратнах супер локумки, ще стане и с мармалад май.

# 140
  • Мнения: 22 867
Стефинка, по-мързеливия вариант да си купиш бутер тесто  Mr. Green И на мен някакви постни сладки ми трябваха, сетих се за бутер тестото, било постно каза 1 приятелка, така че спратнах супер локумки, ще стане и с мармалад май.

Виж кифличките "Галя", не са лоши (без яйца и мляко са), но имай предвид, че стават доста от дадената доза. Можеш да я намалиш и да пробваш, ако ти хареса рецептата.

# 141
  • Мнения: 26
L.I.L.I..., накисваш съдържанието на пакетчето желатин в малко студена вода - 30-40 мл., оставяш го така за десетина минути, той набъбва и започва да прилича на грис.Слагаш по- голям съд с вода на котлона, в него слагаш купичката или чашката с накиснатия желатин, добавяш малко вода към желатина и бъркаш така на водна баня, докато се разстопи - започва да прилича на сироп за баклава.В никакъв случай не трябва да завира, ако видиш , че има такава опасност - извади го от купичката и го разбъркай.1 пакетче желатин обикновено стига за желирането на 400-450 мл. крем .Ох, дано съм го обяснила разбираемо newsm78.
Благодаря ти много за отговора! Почивните дни ще опитам. Мисля, че най-после разбрах как става!  Simple Smile

# 142
  • Мнения: 1 236
Възможно ли е да си направя кифлички с мармалад, които са постни, без яйце и мляко.
Какво тесто да замеся?
Ще се получи ли нещо?  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Ще се получи, разбира се. Направи обикновено хлебно тесто (вода, мая, брашно, сол, захар, олио). Разточи по тънко, така че да имаш повече повърхност, намазана със сладко, навий и опечи на леко по-ниска температура.

# 143
  • Мнения: 616
В този сладкиш на Лабрекс, мога ли да изгася в нещо друго содата? нямам оцет... Embarassed

* 3 ч.ч. пресято брашно
* 1 1/2-2 ч.ч. захар
* 1/3 ч.ч.какао на прах
* 2 ч.л. сода
* 1 ч.л. сол
* 2 ч.ч. вода
* 3/4 ч.ч. олио
* 1 пакетче ванилова захар или ванилия
* 2 ч.л. оцет

Смесват се сухите съставки, без содата.Налива се водата, разбърква се хубаво и се добавя содата, изгасена с оцета, пак се разбърква. Сипва се олиото и много хубаво всичко се смесва.
Пече се в намаслена и набрашнена форма на 180 град. Моят се пече около 40 мин., но то си зависи от фурната.

# 144
  • Мнения: 22 867
В този сладкиш на Лабрекс, мога ли да изгася в нещо друго содата? нямам оцет... Embarassed


Можеш с лимонов сок, да добавиш към содата малко лимонтозу и вода, или с 2 ч.л. вряла вода, можеш и един бакпулвер да сложиш вместо содата.

# 145
  • Мнения: 616
Лабрекс, супер си! Hug Hug Hug

айде сега един мнооого тъп въпрос - каква е разликата между сода и бакпулвер?

# 146
  • Мнения: 9 118
бакпулвера е равни количества сода+лимонтозу 

# 147
  • на Земята
  • Мнения: 291
Здравейте,днес милия купил риба Сайра.Искам да я направя на фурна,не ми е позната тази риба.Какви подправки да използвам,ако може рецепта и някакви отзиви,да ли е вкусна риба?Благодаря предварително.

# 148
  • Мнения: 22 867
Лабрекс, супер си! Hug Hug Hug

айде сега един мнооого тъп въпрос - каква е разликата между сода и бакпулвер?

Имах предвид, че може да замениш содата, ако имаш пакетче бакпулвер, и да не се чудиш как да я угасиш. Hug Иначе, пеп-4о е написала какво е по принцип.

# 149
  • Мнения: 616
Разбрах те, беше ми интересно по принцип, не съм в България и ако случайно не знам как се превежда името на нещо, хубаво е така да знам, да мога да обясня или да го заменя с нещо..  Hug за отговорите!

А ако някой се сеща...дайте идеи какво да направя с готови кори за баница, без сирене и да не е баклава!

Общи условия

Активация на акаунт