За памперса и детската градина?!

  • 10 739
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15 379
Синът ми не иска да пишка и ака без памперс. Не го насилвам, говорим си непрекъснато по темата.
Гърне и адапторна седалка има винаги на разположение, но не желае да ги използва.
От септември тръгва в държавна детска градина, при записването директорката ме предупреди, че детето трябва да бъде без памперс и да е научено да използва тоалетна чиния за целта.
И все пак памперс и детска градина съвместими ли са? Може ли детето да бъде върнато само защото не желае да използва тоалетната?



# 1
  • Мнения: 415
Здравей, и аз имам подобен проблем (моят отказва да ака другаде освен в памперс или гащи), ще се радвам да видя отговори по темата.
Ние в нашата още не сме питали, но за едно приятелско дете знам че в градината им се "сърдеха" но не са го връщали. Накрая го водиха на психолог и казват че вече са решили проблема.
Мене ме притеснява това че дори да не е върнато, отношението към него вече ще е различно.

# 2
  • Мнения: 15 379
Мунка, и аз чакам отговори, но явно, че никой не се е сблъсквал с подобен проблем Confused.

Истината е, че нямам никакво намерение да го насилвам.
Едно на ръка, защото е против принципите ми на възпитание и второ - усещам го, че изпитва силна съпротива към махането на памперса.
Твърдя това, защото поне от 6 месеца дори и след здрав нощен 10-часов сън се буди напълно сух, а след 15-тина минутки се изпишква в памперса.
Предстоят жеги и поне тогава се надявам, че ще склони да бъде махнат поне дневния памперс. Но не мога да бъда сигурна.
Притеснена съм, много Sad.

П.П. Колко е голямо детенцето ти?

# 3
  • Мнения: 7 159
Sourcherry , щом детенце ще бъде на градина от септември, вероятно скоро ще навърши три години.
Моят син е на 2 г. 6.м. Също е приет в ДГ и от септември ще е в 1-ва група.
До преди две седмици не искаше да чува нито за гърне, нито за тоалетна чиния.
Купихме и дъска за тоалетната, но НЕ и НЕ!
Искам да ти кажа, че толкова бързо стана всичко, че и аз все още не вярвам, че се случи.
Направо се бях отчаяла как ще го водя на градина.
Изчаках времето да се затопли и започнах да го държа по слип вкъщи. На него пък още повече му хареса да си постоява и по голо дупе. Оставих гърнето в средата на хола и всички постоянно му повтаряхме, че вече е голям батко/понеже имаме и две каки/ и трябва да ползва гърнето.
Не знам как точно стана, просто изведнъж започна да си сяда на гърнето и беше много щастлив. Сега слагам памперс само, когато спи.
Сигурна съм, че и твоето детенце до септември ще се научи.
После да се похвалиш.
Ако пък това не стане, в детската е по-вероятно да ти кажат да носиш повече дрешки за преобличане.
Там ще го научат, а пък като гледа и другите деца, сам ще поиска да ползва тоалетната.

# 4
  • Мнения: 15 379
Фран, у дома ходи със слип. Напишква се и не желае да каже дори, че е мокър.
Гърнето си стои до него, адапторната дъска също е на място, което е винаги достъпно.
Когато ми каже "Ака ми се" аз предлагам гърне или тоалетна, но той твърдо отсича "Не!".
Преди излизане казва "Искам си памперса, моля!" и дотам.
Всъщност ще нося няколко комплекта дрехи в градината, пелени за легло за еднократна употреба, ако дотогава памперса остане.

Надеждата ми беше в дечицата, с които играе. Повечето от тях са му връстници и вече си казват.
С интерес наблюдава какво се случва и как се прави, опитвам се да го накарам и той да се изпишка като Х, но не.

П.П. В началото на август ще навърши 3 години.

Благодаря ти за куража Hug.

# 5
  • Мнения: 7 159
Sourcherry , сигурна съм, че ще тръгне на детска градина през септември, научен да си върши работата в гърне или тоалетна.
Ще стане изведнъж.
Вяра и спокойствие на теб! Hug

# 6
  • Мнения: 415
Моят е на 2 и 7 мес.
И как разбираме че му се ака - като е по дупе взима един памперс и идва да ме моли да му го сложа. После не дава да му се махне и вика "не, акото, неее". Аз не му се карам защото мисля че това само усложнява положението, но в яслата не мога да гарантирам какво се случва. И затова за градината се притеснявам още повече и сериозно мисля или първо да го заведем на онзи психолог или още малко да поизчакаме.

# 7
  • Мнения: 37
Нас изрично ни предупредиха без памперси в детската градина. Иначе няма проблем ако детето се напиша или наака. Леличките си свършват работата (не перфектно - примерно не ги мият, а само ги забърсват) , преобуват ги. Иначе няма особено отношение към изпусналите се деца, но само ако не е системно изпускането - тогава нямам наблюдения. На мен лично ми се е случвало да си взема "армаганчето", като си вземам детето.

# 8
  • Мнения: 411
Добре де без памперс. А за времето на съм също ли без памперс?

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Явно не само във вашата градина са такива изискванията.

# 10
  • София
  • Мнения: 9 517
Когато големият тръгна на градина изискването беше да не носи памперс и да ходи на тоалетна чиния. Две седмици след това се появи ново изискване - да пишка прав. Не ми се връща назад как едната госпожа го учила да пишка прав и той две седмици след това се напишкваше... за резервни дрехи - ще носите, дори и да сте махнали памперса, но не разчитайте че ще го преоблекат веднага, дори напротив - ако беше в нашата група щях да кажа - разчитайте че ще поседи мокър, след което ще си поседи в къщи със сополи.
На ваше място бих направила всичко възможно да реша тези проблеми преди тръгване на детска. Точно поради тази причина ще пусна дъщеря ми на ясла и няма да се пробвам септември за детска, въпреки че е януарче.

ПП Няма памперс, дори и по време на сън.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 735
Чери,съвет не мога да ти дам.При дъщеря ми много трудно беше,защото тя се раздели с памперса лесно и без проблем,но след време реши нарочно/тя ми го казваше Close/да се напишква в гащите и така непрекъснато.Това мъчение продължи месеци.Нито памперс искаше,пък и аз не исках крачка назад.
Потърси мнение и тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=89.0

# 12
  • Мнения: 15 379
Когато големият тръгна на градина изискването беше да не носи памперс и да ходи на тоалетна чиния.
Същото ме предупреди и директорката на градината по време на записването.
И понеже съм цапната в устата и никой няма право да дискриминира детето ми ако ползва памперс, ще поставя въпроса на първата родителска среща през юни.
Смятам да го поизчакам още малко, ако нежеланието му за раздяла с памперса продължи ще посетим детски психолог.
Иначе аз продължавам съвсем леко и внимателно да го обработвам за раздялата Confused, доколко успявам е друг въпрос.
Смятам, че това не е само проблем на детето ми и на мен, разбирам, че има и други в тази ситуация.

Благодаря на всички за мненията  bouquet!

# 13
  • Мнения: 176
И ние имаме подобен проблем.
За акането си казва и си ака в гърнето, но с пишкането не можем да се разберем.Ако го сложа на гърнето или на тоалетната и на него му се пишка в този момент всичко е ОК.Но не ми казва иначе.
Сега ходи на частна ясла и няма проблем, но от септември сме приети в държавна градина и не знам дали ще успее до тогава да се научи.

# 14
  • Мнения: 1 763
И понеже съм цапната в устата и никой няма право да дискриминира детето ми ако ползва памперс, ще поставя въпроса на първата родителска среща през юни.



Абсолютно съм съгласна! Смятам, че на директорките на детските градини е дадена прекалено голяма власт и често си позволяват да решават неща, които са от компетенциите на родителите.

Моят син ще тръгне на градина на 2.8г. Вече е без памперс, ползва тоалетната чиния, на гърне не можах да го науча. Проблемът е, че още спи с биберон, много е привързан към него. Смятам смело и безотговорно да го пусна с биберон за следобедния сън. Да казват каквото си искат, най- много да започна да го вземам на обяд и да ги оставя да изберат по-малкото зло.

# 15
  • Мнения: 15 379
Смятам смело и безотговорно да го пусна с биберон за следобедния сън.
Естествено! Макар че биберонът е отново нежелан.
Но отново детето не може да бъде принудено да не ползва биберон.
Всъщност с какво би им попречил един биберон?! Тръгвайки на градина децата ни не могат изведнъж да се превърнат в човечета, на които всичко бебешко им е чуждо.
Пък и първоначалния стрес към новата обстановка, хора и роля си е определено предпоставка за по-бавна раздяла било с бибката, било с памперса.

Махнах биберонът по принуда на 2години и 3месеца чрез срязване и измислицата за мишката, която изяждала бибките на порасналите деца, защото детето ми има къс френулум на горната устна и ортодонтът, при който ходихме каза, че възможно най-бързо бибката трябва да е аут.
Иначе си представях картинката - в първа група през септември с биберон и памперс Grinning. За ужас на госпожи и лелки.

# 16
  • София
  • Мнения: 44 105
е, имате време, поне със пишкането според мен ще се оправите до тогава...
иначе при нас категорично отказаха(моят се напишкваше следобяд, но носех еднократни пелени за матрака, памперс не му сложиха).
Филип до към три и четири-пет месеца само в памперс акаше(иначе стискаше по седмица и то с дуфалак и разхлабвакща диета, докато се усетя, че не запек го мъчи, а ината да не ака  другаде освен в  пампата, измъчих детето 2 седмици), но не е имал проблем...и до сега си я върши тази работа само в къщи, в градината абсурд....та и докато акаше в памперса си го правеше вечер след градината.

Последна редакция: пт, 07 май 2010, 00:36 от Angel_Dust

# 17
  • Мнения: 2 100
И моят син има същия проблем, а септември става на 3. Но ходи и на ясла от около 8-9 месеца, а там не се и опитват да му свалят памперса. Те всъщност нищо не се опитват, но това е друга тема.
Искам да питам това да не приемат детето с памперс в градината, пише ли го някъде? Знам, че в ДЗ си има вътршни правила, но могат ли те да бъдат причина детето да не бъде прието?  newsm78

# 18
  • Мнения: 15 379
Джиджа, на мен не ми е известно да има разпоредба, в която да се упоменава, че детето, което тръгва на детска градина не може да използва биберон или да бъде с памперс.
Всяка градина има вътрешен правилник. Прочетох този, който важи за градината, в която е прието детето ми, но там никъде не беше споменато, че детето не може да бъде с пелена.

Познавам ясленчета, които си ходят постоянно с памперс, защото така искат в яслата.
И съм се чудела защо в яслата децата ползват пелени, а в детската градина просто изведнъж трябва да могат да ползват тоалетна чиния и да са напълно способни да не се изспускат по малка или голяма нужда.

Ейнджъл, дано си права!
Макар че моят син е безобразен инат.
Ясно ми е, че не желае махането от чист инат.
Чакам да му мине и дано да е преди септември Grinning.

# 19
  • Мнения: 37
Това за памперса и за биберона са си техни измислени правила (на директорката и на госпожите). Аз лично го отдавам на факта, че и в яслите и в ДГ гледат да се занимават колкото се може по-малко с децата ни.
Моето дете не е ходило на ясла, но смятам, че там е мястото, където би трябвало да започнат да приучават детето да ходи на гърне. Колкото и познати да имам, никой не ми се е похвалил, че в яслата детето му е научено са ходи на гърне. Да не коментирам как лично с очите си съм виждала как две мощни лелки в яслата крещят на децата да стоят мирни на гърнетата и ги наливат с вода през това време. Това ли е възпитателният им метод?! Но да не задълбавам в тази тема....

# 20
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Моето дете не е ходило на ясла, но смятам, че там е мястото, където би трябвало да започнат да приучават детето да ходи на гърне.

Аз пък що си мисля, че това е работа на родителите Whistling...

# 21
  • Мнения: 37
Не искам да влизам в спорове, но при положение, че детето прекарва голяма част от деня си в детското заведение редно е и учителките/възпитателките да вземат участие във възпитателния процес.Това си е лично мое мнение.
(Както вече казах моето дете не е ходило на ясла и аз сама съм си го научила да ходи в тоалетната по нужда)
 Peace

# 22
  • Мнения: 4 668
Моят син определено го научиха в яслата да си казва за пишкането , а за акането баща му го научи буквално за два дни с обещанието , че ще му купи голям подарък / писта Спайдърмен / .
Не казвам , че това ще проработи при друго дете , но би могло да се опита .
И честно казано ... малко не разбирам позицията толкова да се бунтувате срещу изискването да не е с памперс в градината ... Може да съм с остарели разбирания , ама и на мен ми се вижда прекалено дете на три години да ака в памперса . Също така , някак си разбирам нежеланието на  персонала в градината , където са наистина по - големи деца да се разправя с наакани дупета ...
п.п. никога не ми е правен проблем за биберон , както и за плюшеният тигър с който синът ми спеше /в яслата /.

# 23
  • Мнения: 7 159
Аз мисля, че памперси и биберони нямат място в първа група на детската градина.
Така госпожите в голяма степен ни улесняват и нас като родители за по-бързо отучване на децата от някои навици.

# 24
  • София
  • Мнения: 44 105
Абе, според мен дори детето да се появи там с памперс, след 1-2 дни подигравки от другите деца, вече няма да го иска...

# 25
  • Мнения: 4 668
Абе, според мен дори детето да се появи там с памперс, след 1-2 дни подигравки от другите деца, вече няма да го иска...
И аз така смятам .

# 26
  • Мнения: 67
Аз също смятам, че деца на 3 г.," които иначе могат да те продадат"както се казва е нормално да ходят с пелена или биберон.Това не е работа на персонала, те могат само да помогнат, но основното усилие се пада на родителите.
Синът ни тръгна на ясла на 1 г. и 1 м.през м. септември с памперс, през пролетта на същата уч. година помолих лелите да пробваме да го махнем, и аз и те се изтормозихме две седмици и стана, но знам, че не беше задължително те да се съгласят да ми съдействат.
Сега с дъщеря ми предстои същата борба с тази разлика, че брат й седеше на гърне, а тя не желае, но въпреки това аз ще положа усилия и различни техники това лято и се надявам да изненадаме лелите на есен без памперс.
Прочетох ,че някои от вас не искали да насилват децата си.Та в този ред на мисли :Оставяте ли ги да правят всичко , което искат?Надявам се, ме не!Просто за всяко дете е необходим подход и логично обяснение и ще се получи.
Успех  Peace
 

# 27
  • София
  • Мнения: 1 735
.......Смятам смело и безотговорно да го пусна с биберон за следобедния сън. Да казват каквото си искат, най- много да започна да го вземам на обяд и да ги оставя да изберат по-малкото зло.
Биберонът едва ли е кой знае какъв проблем за персонала,но си помисли само колко пъти ще падне на земята и едва ли някой ще го измие или колко деца още могат да се възползват от него,преди детето ти Close.Именно по тази причина предполагам,че е нежелан за употреба в детската.Това наистина според мен би било безотговорно от твоя страна и не бих го причинила на детето си.Пък и биберон се маха значително по-лесно от памперса.Това,което си мислиш,че ще направиш напук на персонала,няма да е от полза на детето ти.

# 28
  • Мнения: 3 034
Изобщо не мога да си представя как в детска градина професионалисти ще поставят времеви граници на индивидуални личности кога да си махнат биберона или да си махнат памперса. Аз живея в Канада и подобно нещо е просто изключено. Те са длъжни да се съобразяват с децата и индивидуалното им развитие. Ако не им харесва, свободни са да си изберат друго поприще. Аз плащам достатъчно пари за градина, оставаше и да ми поставят условия, при това медицински неиздържани и в противовес с всякакви педиатрични препоръки! Не проумявам как като майка бих се съгласила чужд човек да определя развитието на детето ми. Абсурд. Но докато майките са ОК, възпитателки от подобен род и градини от такъв тип ще си просперират и нещата никога няма да се променят.

От друга страна, тук учителките определено имат участие и то голямо в изграждането на нови навици и въвеждането им внимателно и съобразно индивидуалността на детето и желанията и подготовката на родителите. Всякакви други варианти за мен са недопустими. Мъжът ми има племенници в България и като слушам майка им на какво ги прави защото лелките не знам какво си... Непонятно ми е. Само за да ходели в детската градина и да са "като всички останали". Жалко.

# 29
  • София
  • Мнения: 44 105
simplyaven - предполагам и тук по частните градини където, родителя плаща достатъчно много и групите не са огромни като в държавните, няма чак такъв проблем детето и с памперс дори да си ходи....
само, че 30+ деца с една леля и една учителка...ми аз ги разбирам, защо имат и такива изисквания, които поне мъъъничко да олеснят гледането на децата....

И не знам  племенниците и майка им какво точно толкова трябва да правят защото лелите...
Ние имахме едно условие само - детето да  не е с памперс... и толкова. не е непосилно за 3-4 годишни деца.

# 30
  • Мнения: 411
Според мен проблема се корени в ширещото се в Б-я криворазбраното схващане за приучване към този хигиенен навик, а и до желанието на персонала да си върши работата, а не до това колко пари дава родителя /защото всеки данъкоплатец плаща за да ги има тези д. заведения/, не е и до бройката на децата. Изисквания като това детето да е приучено да ползва гърне, да е без биберон т.н. са меко казано дискриминация и несъобразяване с особеностите на детето. 

# 31
  • София
  • Мнения: 44 105
не гърне, а тоалетна, има разлика, гърнета в детската градина няма...и не е никаква дискреминация...става дума за досаттъчно големи деца, че да са без дневен памперс....
И аз не смятам, че работата на персонала е да учи децата  да пишкат извън памепрса...това си е работа на родителя...

А бройката на децата  има огромно значение...
Има го и другият момент...ДДГ не е задължителна за никое дете...ако мислите, че децата не са готови и няма да се чувстват комфортно, не ги пускате.... има гледачки, частни градини, занимални и т.н решения...или просто предполагам може да се отложи тръгването месец-два докато детето е готово за това...

# 32
  • Варна
  • Мнения: 773
За каква дискриминация говорите? Памперса трябва да го махнете вие, никой в градината не е длъжен да върши това. За биберона пък просто ме изумихте, срамота дете на почти 3 г. да е с биберон. Махнах всички шишета с биберони , както и залъгалки, когато дъщеря ми навърши 1 г. Виждала съм в заведение дете колкото моето някъде да яде кебапчета и налапва после биберона. Грозна картинка.

# 33
  • Мнения: 15 379
Голям спор се е разразил, а не това беше целта на темата Confused.
Абсолютно подкрепям думите на simplyaven и заставам зад тях. Само мога да добавя, че съжалявам, че живея в България и че все още децата в ясли и градини се възпитават по Макаренковата методика.
Усилия полагам всякакви, детето ми просто не е готово да се раздели с пелената си.
С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. За мен възпитанието е двустранен процес, в който активно участват детето и родителя. Познавайки детето си най-добре разбирам, че не е готов. Помагам, говоря, но не насилвам. Насилието води до съпротива и агресия, а аз нямам никакво желание да отглеждам под диктатура детето си.
Това, че някои от вас не могат да приемат почти 3-годишно дете с пелена или биберон не го коментирам. Струва ми се тесногръдо.

 

# 34
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. 

А мога ли да попитам защо не приемате подобни твърдения Rolling Eyes?

Или сигурно и останалите хигиенни процедури като рязане на нокти и чистене на уши също следва да се поделят от персонала в яслите/градините Thinking.

Знаете ли, понякога имам усещането, че видите ли единствената роля на семейството е да зечене и роди детето, а нататък са длъжни да го поемат социалните институции.

Може би прекалено късно сте започнали с приучването към ползването на гърне. Идеалната възраст за мен /говоря от опит като майка на две деца, без проблем привикнали в 15-тина дневен срок/ е възрастта около 1,6 г. - по-късно детето навлиза в т.нар. бебешки пубертет, в осъзнаването на АЗ-а и всяка една такава намеса в личния му свят се приема с пълно отрицание.

Щом сте имали намерение да пускате детето на градина трябваше да започнете по-отрано - и двете ми деца са тръгнали на ясла!, не на градина - без памперс - никакъв - нито дневен, нито нощен, без биберон, можейки да се хранят и обслужват сами, да пият от чаша. И не защото съм Макаренко Wink, а защото смятам, че тези умения са напълно постижими от едно 2-годишно дете, приучават го на самостоятелност и ред и най-важното - на независимост.
Защото когато в устата няма биберон - детето говори. Когато отиде в тоалетната само и се изпишка за 30 секунди ще може да играе, да изучава света, а не да седи нещастно в ъгъла да чака някой да му смени памперса.

# 35
  • Мнения: 1 763
Аз съм съгласна с твърдението, че не е работа на персонала в градините да учат децата да ходят в тоалетна и да не ползват биберон, но не и тяхна работа да решават кога детето е готово да се откаже от бебешките навици. Ние махнахме памперса на 2г.за ден и половина, преди това не сме го слагали на гърне, само сме му обяснявали за ползването на тоалетна. След това направихме  неуспешен опит да ходи на ясла, където се върна към памперса. Въпреки, че бях помолила да му дават биберон само, когато спи, му го даваха постоянно. Взимала съм го на обяд и съм виждала как детето се храни, а до него на масичката стои биберонът. След като го отписах от яслата веднага без проблем махнахме памперса отново и доста по-трудно спря да иска биберон през деня. За сън ще го махне, когато видя, че е готов, ако това стане преди градината-добре, ако не, ще спи в градината с биберон.

А за биберона и говоренето- моят син ползва биберон само, когато спи, не говори през него, въпреки че не би го затруднило. Проговори сравнително рано, на 1.7г.започна да прави изречения.

# 36
  • Мнения: 15 379
mari_eta, вадите думите ми от контекста и затова ще се самоцитирам, за да разберете какво точно съм имала предвид:

С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. За мен възпитанието е двустранен процес, в който активно участват детето и родителя.
Надявам се, че вече си изяснихте.

Макар че ненавиждам биенето в гърдите по отношение постиженията и уменията на децата искам и да добавя следното:
Синът ми ползваше биберон-залъгалка до 2 години и 3 месеца, но само за заспиване след навършването на 1 година.
Проговори с изречения на 1година и 2 месеца, биберонът не е бил пречка.
На 9 месеца пропи от обикновена чаша, няколко месеца след това спря да се олива. Храни се напълно самостоятелно и много чисто от преди да навърши 2 години. Събува и обува сам обувки, пантофи и маратонки с лепки, с връзки не се справя.
Облича и съблича дрехите си сам. Обслужва се почти напълно самостоятелно, с мъничко чужда помощ.
Ползвам памперс-гащи и напълно може да не стои нещастно в ъгъла, а да смени сам пелената си за по малко от 30 секунди, без да губи време в изучаването на света Wink.
Предвид това не мисля, че не е готов да посещава градина.

Дали съм закъсняла с махането - не знам. Водя се по него.
Показва ми, че не е готов с нежеланието си да ползва гърне или седалка.
И след като имате такъв богат опит, предвид наличието на двете ви деца би трябвало успешно да сте запозната, че някои умения (вкл. и способността да се пазиш сух) се придобиват на различна възраст от всяко дете.
Защото сме различни.


# 37
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Нямам нищо против придобиването им на различна възраст.
Имам против вменяването на Ваши задължения на персонала в градината.
Щом има такова изискване - спазва се. Ако не Ви изнася - няма да запишете детето на градина.
Просто, нали.

 А с цитата си нищо не доказвате, напротив, оплитате се още повече:


С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. За мен възпитанието е двустранен процес, в който активно участват детето и родителя.

Та къде, казвате, в този двустранен процес е мястото на възпитателя в детската градина, дето хем няма да го товарите, хем не приемате твърдението, че само вие трябва да приучите към хигиенни навици детето си  Thinking. Вашето собствено.

# 38
  • Мнения: 15 379
Имам против вменяването на Ваши задължения на персонала в градината.
Щом има такова изискване - спазва се. Ако не Ви изнася - няма да запишете детето на градина.
Защо решихте, че вменявам на персонала в градината, в която детето ми е записано, задължението да го научат да ползва тоалетната чиния за физиологичните си нужди? Не съм споменавала подобно нещо Rolling Eyes.
Изискването, за което говорите не е нормативно установено или поне липсва законова рамка.
Което автоматично води до извода - ако детето ползва пелена или биберон може да посещава детска градина, барабар с памперса и биберона си. Кой би могъл да го върне?!
За мен това е дискриминация.

П.П. А децата със СОП, които посещават редовна група, в редовна градина? Вероятно голяма част от тях ползват пелени в първа група.

# 39
  • София
  • Мнения: 44 105
Sourcherry - все пак наистина има 4 месеца... за които и детето ти ще порасне...и съм почти сигурна, че и без насилие ще се реши проблема.
За 3 годишно с памперс нищо не мога да кажа, моят е на четири и половина и нощем още е с такъв...явно не съм и аз по насилието Wink
Апропо ученето без памперс при нас започна август, преди градината....заради градината...даже се учудих с дневното пишкане колко листно стана..въпреки, че се  е случвало и на градината първо мааалко да се изпусне и после да се сети, че му се е пишкало....
за съня - по-трудно.... както казах,  първите месеци в градината всеки след обяд се будеше от напишкване...

И въпреки това... приемам нормално условието в градината да е без пампа...

И наистина за детето е неприятно, защото колкото и да не ми харесва другите деца откровено се подиграват на някое напишкало се и наакало се дете....представям си ако е с памперс...така че най-малкото заради моето си дете бих се опитала да го убедя, че е достатъчно голям да ходи на градината без ...или както казах, бих отложила тръгването с месеца докато свикне на идеята без памперс...

# 40
  • Мнения: 15 379
Ейнджъл, до септември наистина има време.
Най-вече разчитам на неговата суета, която е пословична Grinning.
Вече писах - от поне 6 месеца сутрин се буди абсолютно сух. Което означава, че може, но не иска Confused.

П.П. Моята кръщелница е на 5 години и още понякога се напишква нощем.
До към 4 и нещо и тя спеше с памперс.
Дано и теб Филип да те изненада скоро Wink.

# 41
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ами то и сигурно и внасянето на оръжие не е нормативно установено или тем подобни неща - давайте тогава, което не е забранено с правилници, да е разрешено, а Wink?

Вижте, никой тук не Ви напада, но изказванията ви навяват точно това - ще си пуснете напук на всички детето с памперс и биберон, пък лелите там да се оправят.
Да, те ще се оправят, толкова добре ще се оправят, че...но защо детето ви да страда...това е то, всички с рогата напред, пък каквото ще да става.
Голяма дискриминация, голямо нещо...

# 42
  • София
  • Мнения: 44 105
Sourcherry - ами...дано...но надали...като стане топло просто ще махнем памперса и ще  се учим да става да пишка, иначе сутрин си му е направо препълнен обикновено памперса...даже чат-пат и прелива Simple Smile но поне той вече иска да му го махам...така че...съвсем скоро и това ще стане....всъщност сме се разбрали като свърши този пакет да не купувам повече...пък да видим...

Дано се подредят при вас нещата по най-лекият начин до есента Simple Smile

# 43
  • Мнения: 15 379
mari_eta, имам чувството, че четете, четете, ама нищо не разбирате Crazy.
Аз напук няма да го пусна с памперс, биберон, както вече казах не ползва.
И за какво нападане говорите за Бога?!

# 44
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Много добре Ви разбирам Stop.
Защо тогава пуснахте темата? Да се оплачете от дискриминация в градината? Да оплюете системата? Защо?


И понеже съм цапната в устата и никой няма право да дискриминира детето ми ако ползва памперс, ще поставя въпроса на първата родителска среща през юни.

И какъв въпрос ще поставите Rolling Eyes?
Знаете ли какво ще получите насреща - присмех и ирония. Нищо друго.

Няма какво повече да кажа.
Винаги съм се съобразявала с нормативните и не само изисквания, затова и винаги съм решавала подобни въпроси предварително, за благото на децата си.
Смятам, че по този начин улеснявам всички.

Последна редакция: нд, 09 май 2010, 16:21 от mari_eta

# 45
  • Мнения: 15 379
Защо тогава пуснахте темата?
За да получа мнения по казуса Wink.
Повечето пишещи тук са минали по този път и ми беше/е интересно да разбера дали памперс и детска градина са съвместими.
Не критикувам системата, тя е такава, каквато е. И понеже тя няма как да се съобрази с детето ми, явно, че то ще трябва да се съобрази с нея.
И забележете - не се оплаквам, ама никак!
Отбелязвам, че изискването детето да е без пелени и биберон е дискриминационно и дотам.

А Вие - защо пишете в темата? За да се похвалите, че децата ви са без пелени от едногодишни?!
Получавате моите адмирации за което.
Но mari_eta, това не е Вашата тема!

# 46
  • Варна
  • Мнения: 467
Майка ми работи в детска градина и в първа група едно от децата е с памперс, защото майката не и се занимавало да чисти и пере опикани гащи. В детската градина им казват да донесат достатъчно резервни дрехи, ще го преобличат колкото е нужно, обаче те носят само памперси и никакви резервни дрехи. И така детето си ходи с памперс, другите деца му се подиграват, учителките и лелките нищо не могат да направят по въпроса при липсата на резервни дрехи.

# 47
  • Мнения: 3 034
Истината е една: докато има майки, които приемат спуснатите от чужди хора спрямо собственото им дете нареждания безропотно защото "Лелките" били казали така, дотогава БГ децата ще порастват когато им се казва и както им се казва. Айде да не подхващаме пак темата и с отказаните бутилки с мляко, и с дозите на хранене, и тем подобни хубости - все части от един и същ пъзел. Плюс радостите в детската градина. Или смятате, че в останалия свят са тъпи и мързеливи?

България е на опашката по отношение бебешко и детско отглеждане от целия бивш соц блок. Тъжен роден факт. Руснаците, чиито схеми от 50-60те години продължават да битуват в България, отдавна ги отрекоха и забравиха и вече конкурират западните си колеги педиатри. За съседките ни Гърция и Турция да не говорим. Чехия, Полша, Словакия - абсолютно в крак с всичко ново.

Вие ми говорите ккак едва ли не лелките трябва да бъдат щадени! При положение, че това им е работата, че детето ми прекарва поне 40 часа седмично там и че аз им плащам заплатите?! Е как ще стане тая, просто не си го представям. Аз трябва като се прибера с взетото дете в 6 вечерта, вместо да играя и да прекарам два спокойни часа, да се ангажирам и с ударно превъзпитание + да ползвам уикендите и ваканциите за това?! Няма такъв вариант просто. Те затова имат дипломи - защото знаят кое как да се случи най-безболезнено. А ако не са доучили - има си институции, където се рапортуват и им се стъжва живота много бързо.

Понякога се чудя какъв тип животно наистина е българина - колкото повече го тъпчат и го правят на маймуна, толкова повече се дупи. Ами ОК, ама за детето си аз лично ставам и защитавам позиция. Вие - както решите. Тук също невинаги е било така. Никъде не е било. Но обществото оказва толкова сериозен натиск, че нито педиатрите си помислят да не са в час, нито законодателите - да си клатят краката, нито детските възпитателки - да поставят условия. Това е от обществото и най-вече от родителите, които вдигат летвата.

Що се отнася до подигравки от други деца - това тотално ме хвърля в ужас. Вие разбирате ли, че за подобно поведение тук детето ще изхвърчи от една добра градина? Как може да допускате да има такава слободия и в същото време да натискате за някаква никому ненужна дисциплина за абсурдни неща? Синът ми последно ходи в градина към едно частно училище и там са много повече деца, отколкото в предишната - около 12-13. Но както в предишната, така и в тази, така и във всяка друга, която знам, задължението на родителите не са гащите, а ПОВЕДЕНИЕТО на детето. Ако то си позволява подигравки, забележки, грубости и засяга други деца, ако не си взема бележка от учителките, то шансовете да изхвърчи са много сериозни. Не е лошо и вие да се фокусирате повече върху манталитета ми се струва. Гащите няма да им избягат, но да уважават околните и избора им да живеят по свой начин - това се изгражда от много ранна възраст.

И без дискусии по отношение на далечните ми роднини, моля. Те са просто още един нещастен пример, койот ми дава пряк поглед към това, което тук само чета втора ръка.

# 48
  • Мнения: 15 379
simplyaven, няма по-точни думи от тези, което си написала Peace.

Тук е така, адмирира се пишкането в гърне, но никой не обръща и не взема под внимание агресията на детето си.
Защото да осмиваш и подиграваш е агресия.
Защото да не се съобразиш с нуждите и желанията на някого също е агресия.
Но пък коловозът си е такъв - вървиш по него, наравно с много други като теб и няма излизане. Обаче всеки по-различен е анатемосан, заплют и подигран Tired.

Педиатърката на детето ми е невероятна, винаги в час с новостите. Нейното мнение е, че детето само се разделя с пелената/биберона си, когато е готово за това. А не, когато някой е решил, че вече е пораснало достатъчно.
Тя ми казва - "Остави го, когато реши, тогава". Хубаво, вярвам й, моят опит показва същото. Само трябва да се вслушваме в децата си.
Но аз трябва да тръгвам на работа, а детето ми искам или не, трябва да влезе в системата, която искрено се надявам, че няма да го смели. Или поне аз няма да позволя.

# 49
  • Мнения: 3 034
Аз затова написах, че всичко е започнало още много отдавна от родителите и досега е така. Натискът е огромен. Пишат се писма до парламентарни представители и контролиращи организации за всякакви неща. Няма такъв филм "лелките еди-какво си". Хората поставят на първо място комфорта на децата си и го отстояват до последна стъпка, ако трябва и до парламента. И затова с годините се е изградила такава система, която е в услуга на малките. Аз шапка ти свалям и на педиатърката ти също. Факт е, че преди 35 години аз самата съм имала редкия шанс тогава да ме гледа педиатър, който аз до ден днешен питам за сина си и човекът е по-в крак от 30-годишните си колеги в БГ. Жалко, но не за тях, а за децата. Но ако родителите не упражняват натиск и контрол, нещата се скапват навсякъде - факт.

А за поведение и толерантност - тонове мога да изпиша. Българинът умре да разказва за толерантност. Но това се възяитава от раждането. както тук, както и на други места. Защото едно дете на 2-3-4 години не прави разлика здрав-болен. И ако съседчето по маса не може да си уцели устата с лъжицата, защото е с нервно-паралитично разстройство или се нааква другото, защото е с нарушени рефлекси, подигравките със същия успех ще се случат. Това е недопустимо. И преди някой да ми е казал, че в тези случаи лелките ще се намесят -  е точно това не трябва да става, защото именно така децата с един или друг проблем развиват комплекс и за първи път научават, че са "различни". Напикани, наакани, смучещи биби - всички трябва да получават абсолютно идентично отношение. Не мога да повярвам, че чета постове за детски подигравки, написани едва ли не като някаква положителна корекция на поведението. Изключително ми е грозно това. Искрено се надявам нещата да се променят, но с подобно възпитание губя надежда. Желая ти успех.

# 50
  • София
  • Мнения: 44 105
Къде пък го четеш това за подигравките, като някаква положителна корекция на поведението.
Но да го отричаме, че го няма....защо? Има го тук по градините... е извини ме, че предпочитам детето ми да не премине през подигравки, че е с памперс...факт - тук дете за подобно нещо няма да изгонят от градината... дори агресивните биещи, хапещи и т.н. деца не ги гонят...какво остава за това, че някой казал на друг бебе, защото се напишкал.... та предпочитам колкото зависи от мен да направя, за да му го спестя поне този стрес при тръгването на градина.
Все пак...не живеем някъде другаде...в БГ сме си, това е действителността в БГ ДДГ....има и алтернативи разбира се за който иска....
И ми е странно да се твърди, че на запад няма агресивни,  буйни, невъзпитани и т.н. деца.... може би просто ги няма по  добрите градини ако ги изключват, но надали всички са кротки ангелчета....
И тук мисля повечето родители си възпитават децата.... но какво....аз например абсолютно  мога да кажа, че на  подигравки моят син се научи в градината, неприятно ми е, говорим, говорим, говорим по въпроса...и като отиде на градина и види пак същото? и даже не съм сигурна дали това поведение идва от децата или по някакъв начин от възръстните там... защото факт е, че аз дете, което не ходи на детска или ясла, да обижда на бебе и да се подиграва на някой, че се е напишкал, честно казано не съм виждала...

# 51
  • Мнения: 800
Имате време да свикнете 3-4  топли месеца. Дъщеря ми отказа пампера за през деня 1 месец преди започване на 1 група, но спеше с пампер. Още от първия ден госпожите ми се развикаха (вместо Добър ден) че те не са бавачки, а педагози и не може да спи с пампер. Помолих поне докато свикне, категорично отказаха и й направиха проблем - детето се стресира и се напишкваше при всяко спане, а другите деца й се подигравали. Това, че вдегах скандали и в групата и при директорката е ясно, но фактът бе свършен - детето получи неприятните емоции и досега като си ляга следобяд бърза да мине през тоалетната задължително, даже по 2 пъти, за да е сигурна, че няма да се напишка. Съжалявах, че не съм я научила да спи без пампер, за да няма проблем, сега със сина ми няма да имаме такива дертове - предвидливо още миналото лято махнахме за през деня и дневния сън пампера, та от септември това няма да е стресиращ елемент. Мой съвет е с много обяснения и приказки да го махнете сега.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 825
Когато записвахме сина ни директорката ни заяви, че може да ходи с памперс, но никой няма да му го сменява, защото това не е тяхна работа ooooh!. Още същия ден започнахме да го отучваме, защото предпочитах да го научим за няколко месеца отколото да стои цял ден с напишкан или още по - лошо наакан памперс. Много трудно успяхме да го отучим, но в крайна сметка на 2 г и 7 м успяхме. На 2 г и 9 м пък започна да посещава градината.

# 53
  • Мнения: 280
Sourcherry , щом детенце ще бъде на градина от септември, вероятно скоро ще навърши три години.
Моят син е на 2 г. 6.м. Също е приет в ДГ и от септември ще е в 1-ва група.
До преди две седмици не искаше да чува нито за гърне, нито за тоалетна чиния.
Купихме и дъска за тоалетната, но НЕ и НЕ!
Искам да ти кажа, че толкова бързо стана всичко, че и аз все още не вярвам, че се случи.
Направо се бях отчаяла как ще го водя на градина.
Изчаках времето да се затопли и започнах да го държа по слип вкъщи. На него пък още повече му хареса да си постоява и по голо дупе. Оставих гърнето в средата на хола и всички постоянно му повтаряхме, че вече е голям батко/понеже имаме и две каки/ и трябва да ползва гърнето.
Не знам как точно стана, просто изведнъж започна да си сяда на гърнето и беше много щастлив. Сега слагам памперс само, когато спи.
Сигурна съм, че и твоето детенце до септември ще се научи.
После да се похвалиш.
Ако пък това не стане, в детската е по-вероятно да ти кажат да носиш повече дрешки за преобличане.
Там ще го научат, а пък като гледа и другите деца, сам ще поиска да ползва тоалетната.

С моя син беше абсолютно същото. Тъкмо се отчаях и изведнъж започна да казва.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 064
Не съм прочела цялата тема, но ще разкажа моя опит, защото беше сходен случая.
Синът ми е роден ноември, тръгна на градина октомври.
Предупредих учителките преди да го пусна, че още не се справя с тоалетната.
Те казаха - "Това не е проблем. Единствено ни условие е да не носи никакви памперси, ние ще се оправим.Само оставете достатъчно дрехи"
И след една седмица с по един-два чифта напишкани и по-рядко наакани гащи, той се научи да ходи в тоалетната.
След още една седмица махнах нощния памперс, защото го намирах сух.
Зависи на какви ще попаднеш, разбира се. Лелката помрънка малко, но проблемът бързо се реши, явно учителките са много печени. Така пропуснахме и гърнето, което почти не използваше, и допълнителната дъска.
Не се плашете, ще се научат децата.

# 55
  • Мнения: 420
Приучване към гърне и насилие над детето? Как пък успяхте да ги свържете?
Биберон в устата на дете на 3 години- не знам изобщо кой е тоя нормален педиатър, който подкрепя подобно нещо, пък в градината, с толкова деца и прах и чудо - настръхвам направо.
Сега за гърнето да кажа аз как научих моето, пък го тълкувайте като насилие ако искате. Ако искате го приемете и опитайте. Лятото хващаме децата с една приятелка и на разходка с около 5 комплекта дрешки, без памперс. Подканваме децата да пишкат или акат през определен интервал от време, който предварително сме наблюдавали какъв е при всяко от децата. Ако се изпишкат или изакат- добре, ако не- не е голяма трагедия. Като се опишат - сменяме комплекта, като забърсваме хубаво с мокри кърпи и това е. Преди лягане винаги подканях да се изпишка. В леглото сложих една подлаганка под чаршавчето /памучна от двете страни с наелон явно някакъв вътре/. Само през нощта спеше с памперс, но винаги, когато ме е викал съм ставала, махала съм памперса и съм предлагала гърнето, колкото и да ми се спи. Отне ни и за двете деца около месец и половина да махнем дневен и нощен памперс. Винаги сме се възхищавали на свършена работа в гърне, никога не сме порицавали за несвършена такава. Казвахме, че памперса мирише, стяга и пречи, подкрепено с нужните мимики и жестове за това, акаха над тоалетната чиния дори в кафетат /естествено държим ги над нея, не седнали/. Там пък забавата беше да правим водовъртежи като пуснем водата и да шумим заедно с казанчето. Това е в общи линии. 

# 56
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 326
Приучване към гърне и насилие над детето? Как пък успяхте да ги свържете?
Биберон в устата на дете на 3 години- не знам изобщо кой е тоя нормален педиатър, който подкрепя подобно нещо, пък в градината, с толкова деца и прах и чудо - настръхвам направо.
Сега за гърнето да кажа аз как научих моето, пък го тълкувайте като насилие ако искате. Ако искате го приемете и опитайте. Лятото хващаме децата с една приятелка и на разходка с около 5 комплекта дрешки, без памперс. Подканваме децата да пишкат или акат през определен интервал от време, който предварително сме наблюдавали какъв е при всяко от децата. Ако се изпишкат или изакат- добре, ако не- не е голяма трагедия. Като се опишат - сменяме комплекта, като забърсваме хубаво с мокри кърпи и това е. Преди лягане винаги подканях да се изпишка. В леглото сложих една подлаганка под чаршавчето /памучна от двете страни с наелон явно някакъв вътре/. Само през нощта спеше с памперс, но винаги, когато ме е викал съм ставала, махала съм памперса и съм предлагала гърнето, колкото и да ми се спи. Отне ни и за двете деца около месец и половина да махнем дневен и нощен памперс. Винаги сме се възхищавали на свършена работа в гърне, никога не сме порицавали за несвършена такава. Казвахме, че памперса мирише, стяга и пречи, подкрепено с нужните мимики и жестове за това, акаха над тоалетната чиния дори в кафетат /естествено държим ги над нея, не седнали/. Там пък забавата беше да правим водовъртежи като пуснем водата и да шумим заедно с казанчето. Това е в общи линии. 
Просто ти се е занимавало, не си предпочела да действаш по лесния начин - не ми се занимава, това е насилие, няма да го уча... Съжалявам ако засягам някого, но това е истината за мен. Големия ми син на 1,2 месеца беше без памперс, на 1,7 вече нямахме напишквания. Малкия до 2,5 беше с памперс. И причината е основно в мен. Така че, това не е насилие над детето, просто на майките не им се занимава да ги учат.

# 57
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Приучване към гърне и насилие над детето? Как пък успяхте да ги свържете?
Биберон в устата на дете на 3 години- не знам изобщо кой е тоя нормален педиатър, който подкрепя подобно нещо, пък в градината, с толкова деца и прах и чудо - настръхвам направо.
Просто ти се е занимавало, не си предпочела да действаш по лесния начин - не ми се занимава, това е насилие, няма да го уча... Съжалявам ако засягам някого, но това е истината за мен.

 Peace

# 58
  • Мнения: 24 467
Има доста такива теми, но основно се започват в края на лятото- началото на м-ц септември.
В нашата градина в І група нямаше такова ограничение. Дори имаше дете, което пиеше от шише с биберон. В градината постепенно ги оставиха без памперс ненаучените и докладваха на майката, бабата или който там ги взема тези, които се напикават през деня, колко пъти се е изпуснало детето. Носят се резервни гащи и панталончета. По мои впечатления всички ненаучени влязоха в крак с останалите още първия месец, що се отнася до напикаването през деня. Говоря все пак за градина, където децата масово са навършили 3 години. Т.е. нормално е децата на тази възраст да се научат, зависи кой и как ги учи. В градината явно го умеят и им се занимава. Не съм чувала да правят забележки за напикаване. Просто си вършат работата.
Винаги отделям напикаването по време на сън, то няма нищо общо с обсъждания въпрос. За него дори не мога да си представя градина, в която да не се допускат памперси. Там нищо не зависи нито от детето, нито от тези, които го гледат. Този факт е вече добре известен, за радост.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 363
моят син свали памперса на 2 г. 11 месеца - през лятото преди първа група. стана за 2 дни буквално. имаш време, ще се научите до септември.

# 60
  • Мнения: 15 379
Приучване към гърне и насилие над детето? Как пък успяхте да ги свържете?
Биберон в устата на дете на 3 години- не знам изобщо кой е тоя нормален педиатър, който подкрепя подобно нещо...

Просто ти се е занимавало, не си предпочела да действаш по лесния начин - не ми се занимава, това е насилие, няма да го уча...

Шматчица, когато детето и не желае по никакъв начин да използва гърне или седалка натискът да го поставяш там, за да се изпишка е насилие, поне според мен.
Незачитането на желанията и индивидуалните особености на детето - също.
Педиатърът, който се грижи за детето ми е напълно информиран, страшно четящ и винаги в крачка с най-новите тенденции в световната практика на педиатрията.
Ако тя не е нормален педиатър, то масово в Северна Америка и Западна Европа са като нея. Препоръките са същите, ако на теб ти се струват ненормални попрочети тук-там.

Seanon, занимавало ми се е и се занимавам. Но не основно и главно с приучването на детето ми да седне на гърне, а с безброй други дейности, които му помагат да говори превъзходно за възрастта си, да брои и смята, да рисува и най-вече да се забавлява.
Бих се занимавала основно с приучването, ако детето ми нямаше и други интереси и ако знаех, че той просто не знае как и защо се използва тоалетната. Но той знае, но не желае!
Преди 2 дни влязохме в банята, за да го изкъпя. В душкабината застана по средата, вперил поглед в сифона на канала. Хвана си пишката и ми каза "Искам да уцеля канала". Поседя няколко секунди и ми каза: "Мамо, сега не искам, сега не ми се пишка".
Това имам предвид - той знае, че може, но не желае. Поне не засега.

# 61
  • Мнения: 13 275
При нас се случи по подобен начин, както е описала Луда Мара. Пък и не бързайте, по- спокойно до септември има време.

# 62
  • Мнения: 4
Да,моята беше отишла на детскаа градина и се напишка в гащите. Тогава всички започнаха да й се смеят. Изпратих я с памперс и още повече почнаха да се смея. Тя се напикаваше супер много. Вкъщи постояннно й сменях памперса .

# 63
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 319
Да,моята беше отишла на детскаа градина и се напишка в гащите. Тогава всички започнаха да й се смеят. Изпратих я с памперс и още повече почнаха да се смея. Тя се напикаваше супер много. Вкъщи постояннно й сменях памперса .

Изобщо не се учудвам Confused

Ако не са децата -персонала върши идеално тази работа-да осмиват и унижават децата ,я че се е изпуснало на следобедния сън,я че не е остискало навреме до тоалетната....Особено в големите градове в групите с много деца проблеми от този характер носят и своите последствия най-вече и единствено върху детето.Вярвайте,че ми стана изключително мъчно да видя едно момченце взимайки го майка му от ДГ да й се моли да се изака в гащите-понеже има такъв психологически стрес от изхождане в ДГ,че стиска по цял ден.. ooooh!
Това е гадно и не е честно спрямо тези малки човечета-това,че държат от 3г да са без памперси -ами хубаво-което може и се е научило -ок-ама дай другите деца да си го отнасят яко..

# 64
  • Мнения: 540
Голям спор се е разразил, а не това беше целта на темата Confused.
Абсолютно подкрепям думите на simplyaven и заставам зад тях. Само мога да добавя, че съжалявам, че живея в България и че все още децата в ясли и градини се възпитават по Макаренковата методика.
Усилия полагам всякакви, детето ми просто не е готово да се раздели с пелената си.
С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. За мен възпитанието е двустранен процес, в който активно участват детето и родителя. Познавайки детето си най-добре разбирам, че не е готов. Помагам, говоря, но не насилвам. Насилието води до съпротива и агресия, а аз нямам никакво желание да отглеждам под диктатура детето си.
Това, че някои от вас не могат да приемат почти 3-годишно дете с пелена или биберон не го коментирам. Струва ми се тесногръдо.

 




След като вие родителите не можете да се справите с децата си няма как да очаквате от персонала големи резултати..И след като смятате че хората които искат да ви помогнат в отглеждането на децата са тесногръди си сложете по един памперс и една биберона  и давайте да е весело...Нищо лично  Peace

Общи условия

Активация на акаунт