Интересни факти за евреите

  • 43 050
  • 77
  •   1
Отговори
# 30
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
maikata, благодаря ти много, че се включи с толкова интересни неща. Чета с огромен интерес. Simple Smile  Hug
Доколкото zнам, преz декември се праzнува Ханука, когато в продължение на няколко дни се zапалват и свещите на свещника и се приготят опр. ястия. Може ли да раzкажеш нещо zа тоzи праzник. (той май се пада по времето на Коледата, нали?)

И на мен и беше иzвестно, че е много трудно, ако някой иска да стане еврейн. И че дори това не е желателно. А наистина ли общностите в Америка са по либерални по теzи въпроси?

# 31
  • Мнения: 1 366
Ама аз не знам, защо другите мами така ме зарязаха да съм соло партия, ама нейсе  Confused

За ханука - да зимата е. Тя е свързана с падането на втория еврейски храм, който е завзет от римляните нкъде около 63 год преди новата ера. От него, впрочем е и стената на плача. Та казват станало Чудо, когато едно малко канче с олио стигнало да потдържа светлината цели осем дни. За това символа на Израел е тази "менора", която има 9 гнезда - 9-тото е "подпалвача". Всеки ден от Ханука се пали по една свещичка и свещника се слага на прозореца. Ядат се понички, защото са пържени (веднъж бях питала един мноооого религиозен защо именно понички, а той ми казва, че със същата сила и чипса ставал  Wink ) и има много песни за героизма на Йеуда Макаби и синовете му, които вдигат въстание, което бива потушено, разбира се... Децата играят с пумпали на които пище - голямо чудо беше тук. От разкази зная, че тези, които не са тук пишат - голямо чудо беше там. Най-важното в, че има ваканция  Flutter

Що се отнася до гиура (приемането на религията) - в щатите, а и тук напоследък има тъй наречените реформистки групировки, които имат по-щироки възгледи - например жена - раби или по-леки критерии за брак или гиур, но... Нали знаете, че винаги има... Тук за сега се приема само и единственно ортодоксалния геур и брак. Аз например при развода си със първият си съпруг трябше да получа "разрешение" от рабанута...

Пак ще си позволя да ви кажа, че темата е почти неизчерпаема. Тук има толкова много неща, толкова смесици, толкова история и съвременност, толкова религия и светски живот. Дори от географска гледна точка е богата страната - 3 морета (средиземно, червено, мъртво) и едно езеро, планини и пустиня и всичко това на една четвърт от България.

# 32
  • Мнения: 2 452
По повод на това, което каза "майката" за отношението на израелците към българите - преди доста години имаше интервю с тогавашния министър на здравеопазването на Израел - роден и отрасъл в България, където завършил гимназия. Та той изрецитира едно стихотворение от български поет, което никога не бях чувала. Напълни ми душата с гордост!
Тук има доста евреи - от "ортодоксални", които си личат от далеч,  до такива, които не бих разпознала, ако не знаех, че са евреи. Имах и доста неприятна случка в парка Монт Роял в Монреал - бяхме с Джули и Изабела; Изабела си игареше в парка на люлките, когато няколко момченца на нейната възраст - ортодоксални евреи, започнаха да се държат лошо с нея - почти я събориха в една локва и не и разрешаваха да играе на пързалките и люлките - честно казано, не очаквах подобно поведение от тези деца! Това ме накара да се оплача на Раби-то (как да го наричам свещенника, че не ми звучи така Embarassed) и в крайна сметка "лошите" деца бяха принудени да дойдат и да и се извинят! Което прави чест на свещенника, но много ме учуди първоначалното им поведение - държаха се като хулигани! Става въпрос за деца на 4-5 години.
Малко се отклоних от темата, но исках да кажа, че понякога един изолиран случай повлиява на отношението ти към цяла културна/обществена/религиозна група, както стана с мен.

# 33
  • Мнения: 3 146
Имам да правя нещо като дипломна работа за Евреите сефарад в Монреал.Не знам дали ги изписвам правилно , защото всичко го уча на френски и не съм го знаела на български.Така че, приемам с благодарност всяка корекция.
По принцип евреите са основно  3 типа :
1.Аскенази - произход - Източна европа  - говорят на старинен немски - идиш
2.Сефарад - произход - Испания и Северна Африка - език предимно френски
3.Хасидим - това са тези евреи, за които всички говорят, че носят елек ( Талит Катан се казва и е много важна част от традиционното облекло), жените си бръснат главите и т.н. Те са силно религиозни. Останалите 2 вида евреи не могат да бъдат различени по улицата, освен ако нямаш набито око.
Свързала съм се с отговорника на сефарадската общност в Монреал и ми предстоят няколко посещения в синагогата им по време на религ.празници, както и много интересни неща мисля, че ще науча от този умен човек.

# 34
  • Мнения: 208
Майката,много точно и ясно си разказала и обяснила всичко! PeaceПризнавам си,че и на мен ми беше много интересно,аз също научих доста неща,нищо че живея тук. Simple SmileМного късно се включих,но сигурно не бих ти била от полза,има толкова много неща,който и на мен все още не са ми ясни newsm78

# 35
  • Мнения: 1 366
Ето ме пак (как ми е кеф ако знаете  Grinning )

Palmira - бях писала по-горе за Сукот и започването на четене на тората от начало - това е Симхат тора - радостта от тората. Празника е в момента, от миналия вторник вечерта и е 7 дни. Изобщо този месец не сме пипнали работа. От Новата година, през Кипур (разкаянието) и Сукот едва на 26-ти се връщаме на нормален ритъм.

Laura - никак не съм изненадана. те просто са мнооого затворено общество и различния ги плаши. Аз лично ги сажълявам.

mama kenga - много интересна задача имаш и ще ми е драго да ми разкажеш какво си научила. Само за обогатяване ще ти кажа, че измежду българските евреи повечето са сефарадим (като мен например), но има и ешкеназим - както моя чичо например. Истината е, че до Румъния са ещкеназим, а на юг - България, Гърция, Турция са сефарадски евреи бягали преди повече от 500 години от Испански гонения. За хасидимите ще ти кажа, че из между тях има много много общности и течения. Има такива, които ходят с черни шапки, има такива, които са с кожусени калпаци (някакво руско влияние) , има едни, които са изцяло в бяло и т.н. Далеч съм обаче от знанията да ти обясня каква е разликата между тях - общото им е, че са еднакво луди  Wink (фанатици)
пп - талит е кърпата, с която се завиват през глава при молитви, а цицит е потника, който нисят под ризите и висят от него определен брой висулки.

imanuela -  абе не честно така, ама хайде от мен да мине  Hug

# 36
  • Мнения: 4 212
Mah Nishatana или 4етирите въпроса.

1. Защо през останалите дни се яде хляб без мая или с мая, а тази нощ хляб само без мая?
2. Защо през останалите дни ядем който и да е зелен4ук, а тази нощ ядем само гор4ив?
3. Защо никога не мокрим зелен4ука и тази нощ го правим 2 пъти?
4. През вси4ките дни ве4еряме как да е. Защо тази нощ ве4еряме със специална церемония?

 Hug

# 37
  • Мнения: 4 212
ни смея да шавна ни в лево ни в десно  Mr. Green давам...

1. Ядем хляб без мая за да си припомним нашите прадеди живели във Вярата, село в Израел. Трябвало е да излязат бързо от Египет, преди да е втасал хляба.
2. Ядем гор4иви подправки, за да си спомним как египтяните са вгор4авали живота на нашите прадеди във Вярата, село в Израел, с тежка работа, насилие и клане на децата им.
3. Мокрим зелен4ука във оцет за да си припомним сълзите, които са излизвали нашите прадеди, в това село в Израел, по време на дълго робство.
4. Тази нощ е разли4на от другите, 4рез нея си спомняме за Бог, който е минал през вси4ки къщи и фамилии от Израел за да ги освободи, и през вси4ки египтяни за да ги нарани.

Osе Shalom binromav,

     hu yashel shalom alenu

           veat col Israel,

       Veim ru im ru amеn.

Yashel shalom, yashel shalom,

 shalom alenu veat col Israel.


 Hug

# 38
  • Мнения: 1 366
waw, Теичка, браво бе мойто мимиче. От къде това? Аз нямах достъп до нет вчера та не съм видяла въпроса. Наистина великолепно !!!  bouquet  bouquet

Само за последната точка ще ви кажа - песах е "пропуснал", а именно в пасхалната нощ Бог нанася последния от седемте "удара" върху египтяните - смъртта на първородните. В тази нощ еврейските домове се "белязват" и Бог ги "пропуска". Тогава тръгват евреите на 40 годишният си поход към Святата земя с нефтасалия още хляб - маца.

Ще си позволя да ви преведа текста, който си написала :

Osе Shalom binromav, - прави мир във величието си

     hu yashel shalom alenu  - Той ще ни даде мир, мир над цял Израел

           veat col Israel,  -

       Veimru imru amеn. - И кажете, кажете Амен

Yashel shalom, yashel shalom,

 shalom alenu veat col Israel.

Докато го писах се замислих, че вероятно не е случайно, че евреите използват много думата "Шалом".

Трогателно е, че знаете толкова много. Наистина. Благодаря ви.  Hug Аз, имайки предвид летата дет съм ги живяла, съм израстнала в комунистическа Б-я. Да ви кажа право - тогава Соломон Паси едва ли можеше да е министър. А аз, аз бях подлагана на "малкия", "детински" тормоз, защото името ми беше различно (не мисля, че е могло да става дума за друга разлика). а родителите ми на друг вид игнориране.
Благодря Богу, че днес далеч не е така.  Praynig

# 39
  • Мнения: 4 212
...и още знам, ма няма да кажа Mr. Green . Тъкмо щях да моля накой да го преведе текста. Имаш ли възможност да преведеш и останалото? Благодаря ти Hug
ДА, в миналото беше така, и аз помня имах познати, добре 4е днес не така  bouquet
хайде разказвай още от извора  Hug

# 40
  • Мнения: 4 212
Ами, Палми,аз съм запозната най ве4е с изкуството им, както и съм изу4авала костюма им от самото зараждане на нацията, минаващи през вси4ки етапи на развитие. Незнам да ли на някой ще му е интересно.
За тези мами дето живеят в щатите мога да дам инфо, може би го знаят де, има музей на еврейското изкуство в Ню Йорк, който е създаден 30те години и има много ценни скулптори, картини и изящно изкуство. Всъщност си я цяла общност.
Една от много известните техни художни4ки е Chaim Atar
родена на4алото на миналият век, новаторка, както и 4лен на малдежката организация за права и защита. Мисля, 4е в Тел Авив също има музей, там има нейни картини. Не мился, ами съм сигурна, но незнам то4ният адрес.

# 41
А в другите "нееврейски" държави да ги наречем децата ви учат ли ги на обща култура за евреите. Защото забелязах, когато Симона започна да ходи на предучилищна винаги са отбелязвали и Hanukkah.
На децата им се обяснява за празника. Аз от нея дори научих за него Embarassed, че и някаква песничка даже май пееха
А какво е традиционното меню за този ден?

# 42
  • Мнения: 4 212
Hanukkah ozna4ava Festival na svetlinite. Znam 4e se praznuwa 8 dena i 8 no6ti. Praznuva se prez meseca na KIslev, koeto ot ebreiski ozna4ava "Otdavane". Tradiciq e da se pali sve6tnik , koito ima 8 "race", no 9 sve6ti. Trqbva swe6tite da stoqt zapaleni 8 denono6tiq. Tova ozna4ava uvajenie kam dedite koito sa se borili i sa pobedili. Pove4eto ot hranite se gotvqt sas zehtin, pak e svarzano sas istoriqta, za6toto kogato namirat v hrama zagasenite sve6ti, namirat edna butilka sas zehtin i taka zaplavat i poddarjat svelinata 8 denono6tiq. Vsqka no6t se zapalva po edna sve6t sas specialni ceremonii, kato tova ozna4ava svetlinata ot hrama.
Edna ot osnovnite hrani e taka nare4eniqt LATKES, pravi se ot kartofi i sa6to "sufganiya", ne6to kato kravai4eta s marmalad prigotveni estestveno sas zehtin.
Edno ot interesnite ne6ta e, 4e sa vzeli nqkoi ne6ta ot hristiqnstvoto, kato podaracite, tqhnata razmqna na praznika, samo 4e te si gi davat na "malki porcii", razmqnata e 8 dena. Mi tolkova, mamite ot izvora da doplanqt. Az pak nqmam kredor  Rolling Eyes

# 43
За подаръците знам, че първият ден бил най-официалният и най-тържественият.

# 44
  • Мнения: 4 212
Искам да знам какво е летоброенето в Израел, понеже в Сирия като бяхме  1981 година , те бяха 1481 и празнуваха някаква нова година август месец. Аз мисля 4е израелците са на нашето летоброене. До колкото знам във Витлеем, нова година се празнува 3 пъти.

Общи условия

Активация на акаунт