Тежка раница!Редно ли е детето да я носи?

  • 32 356
  • 522
  •   1
Отговори
  • във фурната
  • Мнения: 596
Здравейте,синът ми е в първи клас.Има дни,в които раницата му тежи по 6 кг,а той тежи 26 кг.Според мен не е нормално това.Има предмети и учебници по тях,като например домашен бит и техника,музика,изобр.изкуство,които според мен изобщо не им трябват вкъщи.Да си стоят в училището.Ама не-нямало къде да се съхраняват там.Предложих да се купи шкаф-учителката щяла да губи време всеки път да раздава учебниците на всяко едно дете.Засега учителката се съгласи тайничко да оставя в нейния шкаф нещата само на моето дете.Предложих да обсъдим този въпрос на родителската среща,а тя каза,че ние сме били единствените,повдигнали този въпрос.Сбъркана била системата и т.н. всички деца си носели сами раниците.Не мога да повярвам,че аз съм единствената,която протестира конкретно по този въпрос #Crazy

# 1
  • Мнения: 690
Не, не е нормално и редно не е, но кой го интересува. Confused
Безумността на българското образование е пълна!

# 2
  • Мнения: 8 999
Не само че не е редно, но си е и физически невъзможно. Моите деца в първи клас бяха около 20 кг, а раниците им - 8 кг. Сега и двамата са около 30 кг., но все още не могат дълго да мъкнат този товар на гърба си. Затова продължавам да ги водя и взимам от училище.
Когато беше в първи клас, моето момиче буквално щеше да се изтъркаля с раницата назад по стълбите. Строгият пропусквателен режим на училището обаче ми забраняваше да я съпроводя до втори етаж, където й беше стаята. Затова влязох в ролята на скандалджия и дзвер - когато стигах до стълбите, подавах безапелационно раницата на някой от дежурните учители, които зорко бдяха да не би някой родител случайно да помогне на детето си и промърморвах почти в заповедна форма: "Ако обичате да качите чантата на детето ми до горния етаж!". Гледаха ме много гадно, но след като многократно ми забраниха аз да върша това, а аз категорично отказах да окача на раменете на дъщеря си този самар, бяха принудени да се съобразят.
Лошото на учебниците е не това, че са много предметите, а че имат безброй пособия по един предмет - учебни тетрадки, тетрадки за работа в клас, сборници, учебници...

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не си единствената. Това с раниците е велико безобразие и, за съжаление, аз не виждам светлина в тунела. В първи клас нищо не е. Както казват англичаните "усмихвай се широко - лошото тепърва предстои". Дъщеря ми е шести клас и ако отиде на летището с раницата си, със сигурност ще я маркират за свръхбагаж. Аз купувам раници с каретки, защото в противен случай те са неносими. При нас поне до 4-ти клас винаги в класните стаи децата си имат гардеробчета и всичко по домашен бит и рисуване стои там, взимаме си го чак в края на учебната година. Това не е решение на въпроса, но все пак е нещо.

Това безобразие с безбройните тетрадки, помагала и пособия никога няма да свърши. Просто учителите се научиха и взе, че им хареса.

# 4
  • във фурната
  • Мнения: 596
Мъжът ми даде предложение да нареже учебниците и по всеки предмет да се носят само двата листа за конкретния урок,после да се прибират в папка Laughing

# 5
  • Мнения: 72
Не е редно и не е нормално да тежат толкова много раниците на децата. Хубавото е при нас, че имат по една тетрадка за предмет, в нея пишат в училище и домашните работи. Моето дете постоянно се оплаква, че го болият раменете. Въпреки, че раницата му има и колелца, той предпочита да си я носи на гърба.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 535
Не е редно, но кой ли се съобразява  Crossing Arms
Поне в първи и втори клас нещата по рисуване и екипа по физическо стояха в училище в общ шкаф в класната стая. От миналата година вече не можеше  Confused. А имат 3 или 4 пъти в седмицата физическо. Ами предпочитам да не го играе изобщо, вместо да си докара гръбначно изкривяване от мъкнене  Crossing Arms. А като започнат по 1 предмет да мъкнат учебник, уч. тетрадка, помагало, тетр. за работа в клас и за домашна работа  ooooh!
Вече са те "успокоили" - става все по-тежка раницата  Confused На мен ми тежи, а какво да говорим за нейните 28-30 кг (в първи клас едва ли е била повече от 20-22кг...)

# 7
  • Мнения: 4 806
Не е редно детето да я носи. Не е редно и да се налага да тежи толкова.
Моето хлапе е предучилищна, т.е. още не сме в необходимостта да се влачи
такава тежест. Но виждам какво става с другите деца - малцина са дечица-
та, които се справят с раниците си, обикновено ги носят родителите им.
За да се промени нещо, трябва да се промени цялата система на обучение,
а това е много трудно. Да не кажа невъзможно.

# 8
  • зад кестените
  • Мнения: 795
Не е редно и не е нормално да тежат толкова много раниците на децата. Хубавото е при нас, че имат по една тетрадка за предмет, в нея пишат в училище и домашните работи. Моето дете постоянно се оплаква, че го болият раменете. Въпреки, че раницата му има и колелца, той предпочита да си я носи на гърба.
  Това винаги е било проблем и преди и за съжаление както ви чета и сега.И при моето дете когото беше в първи клас имаше същия проблем, свръхтежка раница, то милото направо ревеше.Добре че после заякна!
Не е редно детето да я носи. Не е редно и да се налага да тежи толкова.
Моето хлапе е предучилищна, т.е. още не сме в необходимостта да се влачи
такава тежест. Но виждам какво става с другите деца - малцина са дечица-
та, които се справят с раниците си, обикновено ги носят родителите им.
За да се промени нещо, трябва да се промени цялата система на обучение,
а това е много трудно. Да не кажа невъзможно.

Напълно съм съгпасна с теб! 

# 9
  • Мнения: 1 879
И аз втория-третия учебен ден писах в темата за третокласниците колко тежка е пак чантата! Мислех да не пиша в тази тема, но се възмутих от учителката:

Предложих да се купи шкаф-учителката щяла да губи време всеки път да раздава учебниците на всяко едно дете.Засега учителката се съгласи тайничко да оставя в нейния шкаф нещата само на моето дете.Предложих да обсъдим този въпрос на родителската среща,а тя каза,че ние сме били единствените,повдигнали този въпрос.Сбъркана била системата и т.н. всички деца си носели сами раниците.Не мога да повярвам,че аз съм единствената,която протестира конкретно по този въпрос #Crazy

Не си единствената, баница йованица. Тук във форума има безброй постинги на тази тема.
И се сетих за две сентенции - "Магарето носи колкото го натоварят" и "Всеки народ заслужава оковите си". Няма да се учудя, ако цялото наше родителско възмущение изригне в "Седмица без ученически чанти".

# 10
  • Мнения: 7 837

Лошото на учебниците е не това, че са много предметите, а че имат безброй пособия по един предмет - учебни тетрадки, тетрадки за работа в клас, сборници, учебници...

Като чета, при първокласниците има учебник по математика+2 раб. тетрадки+ 3 малки тетрадки + незнамкакво си още. Отделно, толкова и по български. И всичко това се носи всеки ден.
Как пък една "умна" глава не се намери, да поспести хартия.

Най-тежкото нещо в чантата на сина ми, е бутилката с вода. В самата чанта има папка с 4 листа вътре.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Аз съм първата, която ще се подпише под "Седмицата без чанти".

Ще ми се и дело да заведа, но все не намирам време от 15 септември насам да попрочета, че не съм юрист, какво точно да направя..

Ситуацията е напълно ненормална - в девети клас нямах толкова учебници, колкото моя хубосник в първи.

Изпадам в ужас, когато мъжът ми не може да вземе детето и трябва да нося въпросната раница.

Преброих:

БЕЛ - 5 печатни издания + 5 тетрадки /броя само актуалната упражнителна тетрадка, общо са 3/

Математика - 5 печатни издания + 4 тетрадки /броя само актуалната упражнителна тетрадка, общо са 3/

Роден край - 2 печатни издания + 1 тетрадка

Час на класния - 1 печатно издание  Crazy

Музика - учебник

Изобразително изкуство - учебник /хиляди аксесоари и не е ясно кое ще трябва за деня/

Бит и техника - учебник

+ още 2 тетрадки за занималня
+2 черни молива за писане, цветни моливи – 12 цвята, ножичка, лепило, гума, острилка, сметало, линия или триъгълник

ФВ- екип

+ кутия за санвич и шише.

Кому са нужни?   Колко пари отишли за конкурси и авторски колективи? /без значение, че половината неща се плащат кеш от родителя, а др. са "безплатни", безплатни ама с бюджетни т.е. пак наши пари/.

Кой в МОН следи за правото на детето да расте здраво?

# 12
  • Мнения: 7 837
elsi и успяват ли, примерно за 1-2 учебни часа на ден по математика, да пишат във всяка от тетрадките, особено печатните работни? Не е ли много хаотично така.

Направете нещо, момичета. Не е нужно, да започнат масовите гръбначни изкривявания, за да се усетят ония отгоре.

# 13
  • Мнения: 690

Най-тежкото нещо в чантата на сина ми, е бутилката с вода. В самата чанта има папка с 4 листа вътре.

 Ъъъъ, това кое училище е? Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 7 837
Аз не съм в България, Xylometazolin   Simple Smile

Добре че, количеството хартия и учебници, не е обвързано с качеството на знания.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт