Всичко за Амстердам

  • 95 219
  • 575
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 6 243
Това е един сериозен разход по-малко!

Кацайки на Схипхол, можете да си купите билети до Амстердам Центраал от автоматитите, имат менюта на английски. БГ дебитни карти не минават, с кредитни става, но ще ви начислят 0,50 цента отгоре на плащане (без значение бр на билетите). Има и гише, но с огромни опашки - там също ще ви вземат 0,50 отгоре.

Ако планирате ползване на градски транспорт, купете си от анонимните OV чипкарти (има и поименни, но на вас не са ви нужни). Самата пластика струва 7,50, но пътуванията са много по-евтини. Иначе еднократните билети излизат златни. ОВ чипкартите могат да се зареждат с колкото пари си решите на специални машинки.

Миналата седмица ходих в Heineken Experience. Новото при тях е (последно съм била преди 3 години), че след края на посещението можеш да си вземеш жетон за корабче, безплатно, с което да отидеш до някакъв техен гифтшоп пак в центъра. Пътуването е 20 мин. Оттам пак можеш да си вземеш жетон, ако ти се иска, и да те върнат обратно. Това е най-икономичният вариант за обикаляне на каналите, иначе корабчетата са около 15 евро/човек за 1 час.

Не зная доколко тия budget tips са ти от значение (все пак питането ти беше за настаняване), но Амстердам е доволно скъп град и ако има неща, които могат да ти спестят някой лев, все е от полза. А може би има значение и това, че като постоянно живееща тук, вече и аз почнах да мисля като местните, които са доста пестелив народ  Wink

# 136
  • Мнения: X
sladka hapka такива подробности винаги са добре дошли. Не е като да се стискаме, но не сме и милионери. Обикновено много добре планирам пътуванията ни и ходя с едни листчета в чантата с програмата за всеки ден.
Амстердам наистина ми се вижда ужасно скъп. Дори по-скъп от Париж. Поне до тук на етап планиране.
Забележителностите общо взето ги опознах виртуално и знам какво искаме да гледаме. Ще поизлезем и малко извън Амстердам. Може ли обаче малко личен опит с храната. Има ли храни, които си заслужава да опитаме. Обичаме да се потопяваме във всяка страна, вкл. и чрез кухнята и.

# 137
  • Мнения: 6 243
Храната ... това е едно от разочарованията,които вероятно ще изпитате в Холандия. Без да имам правото да генерализирам, все пак мога да кажа, че холандците не са от народите, които търсят и откриват удоволствие в храненето; няма го опиянението от хубавата кухня, така присъщо за средиземноморските нации, да речем, или за французите. Но като идете в Белгия, нещата доста ще се подобрят  Laughing

След това предисловие, няколко идеи:
Непременно опитайте пОферчес (poffertjes);



На площад Дам ще видите една голяма шатра, където ги правят; интересно е да се види и самата технология. Иначе в супермаркетите при охладените стоки има пакети с готови поферчес; аз купувам от тях за майка ми, като си ходя, че тя им е фен, а приготвянето е пипкава работа в домашни условия. (аз имам и тиган у нас, ама два пъти се цапах и това беше)

stroopwafels

Има колички, където ги приготвят и можеш да си купиш топли-топли, а как ухаят ...


Има и в суперите, в метални кутии, пак стават за подарък  Wink

олиболен oliebollen - като нашите бухтички, със стафиди или без, пак по сергиите:


крокети - това е ясно. Аз не съм им любител:



За пиене: естествено, всякакви видови бира;

карнемелк (Karnemelk)  млечна напитка, на бг мисля, че е суроватка, на английски е buttermilk



Ресторантите са доста скъпи в Амстердам, но гледката на хора в парка или на някоя пейка със сандвич и напитка е нещо нормално.

Имате ли планове за пътуване извън Амстердам?

# 138
  • София
  • Мнения: 13 149
Точно си дадох сметка, че на този ден миналата година пристигнахме в Амстердам.  Laughing А точно пък в този час сме били в Орхидеения райGrinning  Ех, да бях и сега там.  Grinning

Ние спахме в по-краен квартал на около 30-35 минути с трамвая, но пък специално търсехме място със спокойно и безплатно паркиране, което си е проблем в големите градове. Ами четиримата спахме в добър, чист и просторен апартамент с две спални в хотел Ремко за 65 евро на нощ. Беше на 10 минути бавно ходене от спирката на трамвая. Ако не ви е проблем отдалечеността му от центъра - препоръчвам го. А първото корабче, което видяхме близо до гарата, попитахме колко струва и се качихме беше по 8 евро на човек. Возили сме се 1 час и 20 минути.

Леле, Хапке, как можа да сложиш снимки на тези благинки? Wink  Както съм умряла от глад, ще трябва да разбутам котката и да отивам към хладилника.  Mr. Green

Добавям снимка на корабчето за 8 евро. От снимката си личи и местоположението му. Ако наистина другите корабчета са били по 15 евро си заслужава  Grinning:

Последна редакция: пт, 14 юни 2013, 13:58 от Тaня67

# 139
  • Мнения: 6 243
Таня, ами аз нарочно слагах снимки на благините ... иначе ако видиш колко скромно изглежда обядът на местните, няма да ти се прииска нищо. Сандвичът е на голяма почит, дори веднъж в училището на децата ми направиха забележка, че не ги храня правилно, щото нямали сандвич за обяд. Горките ми деца, да ги ожалиш, бяха си взели баничка  Laughing

# 140
  • Мнения: 2 078
Основното ми притеснение е относно чистотата и местоположението. Не искам да попадна на някакъв бардак в кофти квартал.

antea ще ми е полезен мейла. Пак благодаря.

много съжалявам, не можах да открия кореспонденцията, беше преди 3 години и е заминала Sad но както и да е, сигурна съм, че ще откриете нещо подобно в района - поразгледай и тук - http://www.amsterdamshortstayapartments.com/
в най-централната част е слабо вероятно да попаднете на бардак - по цената ще го познаете, по-точно надали ще е бардак де Simple Smile но със сигурност ще има препили и препушили чужденци, дошли само за уикенда [няма да забравя на първото прибиране - понеделник сутрин, гледката на летището, където огромна сюрия англичани се бяха проснали по земята и  буквално реанимираха между гишетата]
по-гадничко е в частта, която е съвсем близо до Centraal и вляво от гарата - където са червените фенери, този район там доста ми прилича на съответния тук по бул.Мария Луиза до нашата централна гара, същият тип улички и заобикалящ тип народ, там колкото и да е евтино няма да изтърпите, иначе наистина тесните стаи не са проблем, доколкото за 5 дни в Амстердам последното, което ще правите е да си седите в хотела, така че принципно не е от никакво значение какво качество е
действително обаче, по цени държи много място напред - в смисъл за съпоставими градове и на мен ми правеше впечатление как всичко е яко по-скъпо, да кажем спрямо Венеция, която е също толкова романтична и в пъти по-канална - там доста по-лесно човек си намира много приличен хотел на централно място за под 100 евро, но.... нали за това са пътуванията, да се похарчат малко парички Simple Smile
типичната храна аз така и не разбрах каква е точно - бих казала пържени картофи, с много майонеза, кетчуп и сосове -  поне това виждах да ядат местните; от друга страна - ние като туристи, веднага намерихме една улица, изцяло пълна с ресторанти от всякакъв тип, и общо-взето при всичките престои там сме яли все уругвайска, аржентинска, мексиканска или италианска храна, така че гладни няма да останете Grinning

но гледката на хора в парка или на някоя пейка със сандвич и напитка е нещо нормално.

това ме подсети да препоръчам, ако времето е хубаво, да прекарате поне половин ден във Vondelpark - ние си направихме малък пикник до едно езерце с патици и престоят там ми се равняваше на нещо като седмична почивка - наистина денят беше неделя и паркът беше пълен с хора и различни събития, но такава безметежност и лежерност не си спомням да съм изпитвала на друго място никога и никъде

Последна редакция: пт, 14 юни 2013, 16:21 от antea

# 141
  • Сф
  • Мнения: 4 765
Аз искам само на бързо да похваля нашето хотелче- Майнингер, тип хостелче. Отворен 2012г., имат 4ки стаи за по 30 евро на човек. Всичко е ново , има безплатен ви фи в стаите, можеш да доплатиш и на място за закуска по 6 евро на човек, бюфет. Имаше много семейства с деца, млади хора. Лоби барът е доооста голям с пейки, вечер може да се събирате там и да си пиете. Има кухня за гости да си готвите, ако не искате навън да ядете.
Хотелът се намира на западната гара Слотердайк, това е 5 мин от централната гара в Асмтердам, билетчето Слотердайк- Централна гара е 2 евро на посока.

http://www.meininger-hotels.com/de/hotels/amsterdam/

# 142
  • Мнения: 4 936
предстои ни един предиобяд в Амстердам. Мисля, да не позещаваме музеи,а  да се насладим на атмосферата. Мислите ли, че предиобяда има какво да се види в квартала на черфените фенери? Wink

# 143
  • Мнения: 805
предстои ни един предиобяд в Амстердам. Мисля, да не позещаваме музеи,а  да се насладим на атмосферата. Мислите ли, че предиобяда има какво да се види в квартала на черфените фенери? Wink
Не точно там едва ли има какво да видите...Според мен по-добре да се качите на корабче за разходка по каналите - заслужава си. На снимката по-горе са показани корабчетата, които струват по 8 евро(работят до 17 ч.) а до тях има и други които са на цена 15 евро. Това място се намира точно пред централната гара. Ако се пресече диагонално кръсточището има и друга фирма, където разходите са по 10 евро, но са за 50 мин. Разходете се по централните улички, отидете до парка, където се намира логото на Амстердам - това мисля, че е 100 пъти по-приятна разходка, отколкото да гледате най-различни....на червените фенери - освен това през деня са едни от най-зле изглеждащите - там вечер е доста по-интересно.

# 144
  • Мнения: 4 936
а в каква посока спрямо центъра или жп гарата е 'червения квартал'?

корабчетата и центъра са ни планувани за 1 ден, после имаме 1 свободен преди обяд и сенадявах да видим някакъв по-лек вариант на квартала през деня Simple Smile

# 145
  • Мнения: 2 078
леко съм зле с ориентацията, но доколкото помня, като застанеш с гръб към Centraal Station [тоест си пред нея], посоката към квартала е напред-наляво

то така или иначе по тъмно там сякаш не е добре да се ходи, местният ни гайд ни предупреди щом толкова искаме да видим - да ходим през деня, и отидохме в късен следобед; другата препоръка беше да не си размахваме много фотоапаратите, за да не останем без тях от бързи крадци Grinning факт, че бях много разочарована - дори ми се стори подтискащо и мизерно там, а на два пъти се стреснах и доста сериозно - когато за пръв път фиксирах една жена във витрина... има нещо много животинско [като кланица] в тая работа, и втория път, когато един огромен негър на улицата реши да прояви проактивна дружелюбност

# 146
  • Мнения: 4 936
искаш да кажеш, че и денем си е опасно?

# 147
  • София
  • Мнения: 13 149
Ние минахме 2 пъти покрай витрините и то семейно, т.е. с двете ни пораснали дъщери. Първият път беше на светло (около 20 часа) и нямаше почти нищо за гледане, но туристите-зяпачи бяха в изобилие. След това минахме и на тъмно. Момичетата от витрините правеха знаци на мъжа ми макар и да беше заобиколен от 3 жени.  Laughing  Не ми се видя страшно, защото отново беше пълно с туристи. Дори коментирахме, че е по-скоро туристическа атракция, за разлика от Хамбург, където жени изобщо не допускат в квартала и пъдят с крясъци заблудените, но любопитни туристи. Laughing Не сме снимали витрините, защото знам, че тогава наистина могат да ти вземат фотоапарата (не да ти го откраднат, а да го вземат като наказание). Сигурно има и кражби, но те са характерни за всякакви туристически места.  Wink На светло минахме и по една уличка със заведения само за гейове. Всичко беше много шарено.  Laughing Интересно беше и в една друга уличка с китайски ресторанти и висящи патици пред тях.  Laughing

# 148
  • Мнения: 2 078
искаш да кажеш, че и денем си е опасно?
не, то всъщност и нищо опасно не ни не се е случило, просто това са си мои субективни впечатления от района, може би заради предупрежденията; като за веднъж разходка от любопитство си става, така че идете, но се съмнявам някой да повтаря там Simple Smile

# 149
  • Мнения: 4 936
моля, помогнете: имам смътен спомен за една история, в която дете с пръста си запушило дупка в дига и така спасило града си от прииждащата вода?  За Хоалндия ли е тази легенда и къде мога да я намеря?

Общи условия

Активация на акаунт