безумно отношение към бебета в 3-та градска

  • 36 206
  • 407
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
казвам се сибила коритарева. знам, че е дълго, но ако имате дете или смятате да имате - прочетете надолу.

в събота вечерта постъпих със сина ми - на 2г. и 3м. - в 3-та градска болница за да го лекуват от пневмония. първоначално искаха да го вземат без мен там, но после ми позволиха да остана с него.  трябваше да останем минимум 5 дни.

в понеделник сутринта, избягах от там с детето си, с нервен срив от всичко изживяно. и не защото някой е постъпил зле с детето ми. напротив - грижиха се добре за него, вече е по-добре и не се наложи да ни приемат в друга болница, а ни пуснаха да се долекуваме у дома.

къде е проблемът тогава?
на пръв поглед влизаш в ремонтирани, чисти стаи и коридори. във всяка стая - телевизор. стаите на пациентите са разделени със стъкла, нарисувани с картинки и има видимост какво се случва през 4-5 стаи.  аз бях в 1-ва стая,  а 3-та стая е със 6 легла, в който са настанени 8 малки дечица на възраст между 6м. и 4-5 години. 90% от тях със сигурност са ромчета.  не знам колко са от дом  за сираци и колко имат родители. две от децата спят в едно легло. всичките са облечени в дрипи - буквално като от роман на дикенз - парцал върху парцал. халатите на по-големите деца и бебешките бодита закопчават с лейкопласт, защото са със скъсани и развалени капси, копчета и ципове. децата ядат по 2 пъти дневно (аз толкова видях, но може и да са три пъти - ако имате бебе знаете колко пъти на ден яде - и те не са 2-3 пъти), като последното хранене, което аз видях беше към 6 вечерта. два пъти дневно им сменят памперсите сутрин и следобед. бебетата реват по 2-3 часа преди някой да им обърне внимание. и то само за да им даде лекарство. персонала е обръгнал дотолкова, че грижите, които отделя за тези деца са само да ги тъпче с лекарства, да им се кара, че са си подали носа от стаята, да им крещи, задето са си хвърлили одеалото от леглото на пода.. най-малкото бебе е с напукана уста, защото явно не го поят добре. децата седят наакани до ушите чак докато не дойде време за смяната на памперсите. нас ни приеха към 10 вечерта, а в 3ч. през нощтта аз сменях памперсите на това незавито, премръзнало бебе, ревящо от два часа в тъмното(двете дежурни  сестри седяха в стаята отсреща без да реагират), докато не разбуди и останалите деца в стаята, цялото омазано до гърдите с разстройство и се опитвах да стопля вледенените му крачета с одеало, което взех от моята стая - стая за 30лв. - явно най-добрата възможна. защо с одеало? защото бодито, което ми дадоха за да го преоблека ( казаха ми, че на тях им е забранено да ги преобуват), бе с развалени капси и не се закопчаваше. чорапи нямаше никъде в купчината с парцали. а леглото беше цялото мокро и бебето лежеше на самият дюшек, защото беше изритало чаршафа встрани, въргаляйки се и плачейки два часа. на другия ден видях, че одеалото, с което го увих го няма при бебето, че отново е незавито - и облечено в тоя студ с едно сккъсано боди, закопчано на корема с лейкопласт... предната нощ сестрите ми казаха  - докато гледаха в монитора на компютъра си, без дори да се обърнат да ме погледнат - че бебето било оздравяло. аз им казах да отидат да го облекат, защото аз не съм успяла да го закопчея, а сина ми се е събудил и му правя инхалация в момента.. никой не направи нищо.. дори зарязах детето си самичко за малко, за да изтичам през две стаи и до увия по-добре чуждото бебе. на следващият ден му течаха сополи като чешма, отново беше ледено и наакано, с температура, устните мега напукани, пак му сменях гащите и дрехите с няколко ката парцаливи дрехи, които бяха отново с развалени капси и му бяха малки, освен другото.

в стая 3 също има телевизор, работещ с монети - който, никой не пуска денем, защото се заплаща. аз го зареждах няколко пъти с монети, през нощта спях звука, защото друг не се бе сетил че може да пречи на децата да спят, а на сутринта го пуснах отново - и последното, което направих преди да излетя от там със сина си бе да го заредя с левчета за още 90 часа. в неделя мъжа ми донесе колкото дрехи и чорапи от нашето дете е намерил у дома - които да не му стават вече. сестрата ги взе и каза че щели да ги надпишат за да не им ги земат при прането от другите отделения, но докато аз бях там никой не сложи тези дрехи - донесени изпрани от вкъщи - нито на децата, нито при купчината с парцали с дрехи за смяна. аз сменях два-три пъти памперси за целият ми престой от две нощи и един ден, завивах многократно тези непознати деца, занесох им комикси и играчки. гушнах ги няколко пъти на бързо - защото се боях да не пренеса зараза на собственото ми дете, за което полагах грижи през 1 стая. имам угризения за всички пъти, които не се намесих да помогна с нещо на дечицата, защото собственият ми син трябваше да получи своето лечение и грижи в неговата си стая, и защото ме беше страх да не влоша състоянието му.

другите майки там бяха седели повече от пет дни там, защото децата им точно оздвравели отново се бяха зараздили помежду си от нова настинка с повръщане и разстройства. всяка от тези жени беше виждала всичко това през стъклата, но не бяха посмели да отидат да помогнат за да не заразят децата си и предполагам - за да не получат лошо отношение към собствените си деца.. или просто, за да не се въвлекат в проблема.

имаше едно детенце, което явно не беше добре, колкото пъти минех край стаята му - 3та или 4та - не знам - все беше в различна - винаги лежеше на теракотеният под, облечено с къси панталони, босо. ако беше в легло - беше задължително отвито. най-добрата грижа, която тези деца получаваха беше от 4-5 годишното момиченце в стая 3, което им подаваше бибата в устата, завиваше ги, а веднъж я видях да носи обувки на споменатото горе момченце. по-късно го видях обут с лявата обувка на десният крак, а лявата на десния, беше легнал на пода отново, дъвчеше мокра кърпичка и плачеше. една санитарка ми каза че било от дом и не било добре с главата.. и толкоз. никой не отиде да го гушне, да го облече, да му обясни да не лежи на пода, защото е студен и ще се разболее още.

според мен, едно бебе спокойно може да умре там, след като е плакало 3 часа, и никой няма да разбере още 1 час поне.. добре че не ме пуснаха с детето ми. като си помисля какво го е чакало без мен там! горко на тези деца, оставени там без родители, защото не са имали 15лв. на нощ за престой. толкова струват стаите им с по 6 легла.

неделя през нощта отново плачеше някой в онази стая и аз надникнах там - прозорецът беше отворен, температурата беше минусова, бебета бяха отвити в съня си - и никой не ги бе завил, а в стаята мирешеше на наакано дете. явно някой си бе направил труд да отвори за да не мирише, но не и да преобуе детенцето. цялата неделя от тази 3-та стая се носеше рев на бебенца, на който никой не откликваше. а в болницата беше толкова студено, че със сина ми спяхме облечени с по 3 ката дрехи и пуловери - хем в стаята ни, дето е най-скъпата. отделно, че имат 1 инхалатор - полусчупен, който се прехвърля от майките от стая в стая за да инхалират децата си. аз си купих вчера за вкъщи - струва 130лв. към 6 и 30 сутринта в понеделник влязох отново в 3-та стая за да видя каква е причината за рева този път. гушнах едното бебе - влезе сестрата и ми се разпореди с леден тон: ``остави бебето, излез, измий се и си иди в стаята при твоето дете!``. аз останах и я попитах - какво може да се направи за тези деца, за това отделение - за да се променят нещата. първото, което направи беше да ме нахока, че как така не съм опазила собственото си дете, а се е наложило да му слага трети абокат за 48 часа. отговорих, че моят син е дивак и все подскача на леглото или тича насам-натам. веднъж абоката се бе измъкнал, а другите два пъти се бе запушил - не по вина на детето ми.. тя ми се скара, да си гледам работата. аз я прекъснах и и разказах за нааканото бебе от предната нощ, чийто памперс съм сменила, защото на тях им е забранено.. тя ми каза, че те не били бавачки там. пак я питах какво е нужно да се направи за да се смени ситуацията, че имам някакви познати, че имам някакви връзки и мога да опитам да помогна. тя изпадна в истерия, забърза нервно по коридора в обратна посока крещейки `най-доброто ще е аз да се махна от тук колкото може по-скоро, че да се свършат мъките ми!!!` отидох си в стаята, направих последната инхалация на сина ми и събрах багажа ни. звъннах на мъжа ми да дойде да ни прибере. докато го чаках опитах да снимам през стъклото, но за беда ми се включи светкавицата и сестрата се обърна да погледне. направих се че снимам сина си. знаех, че трябва да направя малко снимки за да мога да покажа на хората и да променя нещо с тях, но вече се тресях от мъка и нерви и в главата ми само се въртеше мисълта как да се махна по-бързо от там. и когато мъжа ми дойде, не искаха да ме пуснат вън, а него не пускаха вътре. държаха ме 10 мин. във фоайето, отказвайки да ме пуснат, докато не се разревах и не се развиках в истерия, а мъжа ми звънеше непрестанно на вратата. мина един възрастен лекар, дочул суматохата и най-сетне отвори на съпруга ми да влезе. дори не изчаках да ми направят епикриза за лечението от последните два дни, съпругът ми плати и си тръгнахме. а съм най-спокойноият човек, който познавам. но нервите ми се разбиха до такава степен, че се стигна до това така драматично напускане на болницата. и два дни по-късно не съм по-добре, защото нан-стоп мисля какво видях и виждам онова малко бебенце как си удряше челото в дюшека и решетките, ревейки нон стоп, защото никой не искаше да смени мокрите му дрехи, защото бе премръзнало и гладно.

после отидохме в токуда и след преглед и изследвания ни пратиха у дома, защото сина ми се беше подобрил значително и нямаше вече нужда от болнично лечение. и слава богу, защото в таксито на път за там ревах през цялото време в ужас, че ме чакат още 5 дни в подобни условия, гледайки подобни неща - защото съм убедена, че във всички болници е същото.

какво може да се направи?

1. да се купят 10 инхалатора за отделението. за всяка стая по един. по 130лв.са.

2. тъй като децата бяха боси на теракота - да се сложи мокет в 3-та и 4-та стая. да, ясно че децата повръщат и т.н. - но към мокета, трябва да има и човек или машина, който\ която да има грижата да почиства редовно.

3. да се плаща денонощно на бавачки, отвън - които не работят в отделението, които да са там само за децата, да ги наблюдават, да ги преобличат, и да са там с тях за да правят престоя им по-приятен. това са минимум 5 дни с бронхиални астми, пневмонии, обриви и кашлици, в които те седят единствено в креватчетата с решетки, в които реват непрестанно, в които никой не ги наблюдава поради липса на време, желание и пари - най-вече. в които пет дни, някой постоянно им крещи или зъзнат, гладни или жадни за вода или просто ласка, получавайки единствено лекарствата си. предполагам, че тези деца, ако оцелеят там - излизат жестоко травмирани от болницата, но понеже са много малки и не могат да разкажат за това на никого.

4.телевизора в стаята да е безплатен и да работи винаги когато има будни деца.

5. старите дрехи да идат на буклука и да се заменят с нови, топли дрехи и чорапи + още завивки + печка или климатик за стаята.

и само това ще е достатъчно. предполагам, всичко освен бавачките ще струва към 2-3 хиляди лева. бавачките ще са скъпата част. аз бих дала тези пари, но ги нямам. надявам се да забогатея един ден за да мога да си позволя такова нещо. но знам, че има хора и организации, които могат да го направят възможно. затова пиша всичко това. за да стане ясно какво очаква децата ви, ако ги оставите сами в болница. за да стане ясно, че някъде се случва всичко това. за да се направи нещо. за да стане промяната, защото това е едно безумие.

Последна редакция: ср, 13 окт 2010, 04:49 от kop4e

# 1
  • Мнения: 16
шумя навсякъде с този разказ, пък дано се промени нещо.. звъннах в 4 телевизии, в дарик радио, в 3-4 вестници и списания, пускам по форуми.. не очаквам чудеса, но жестоко се притеснявам за тези мънички душици - особено за най-малкото бебе - подложени на всичката тази гадория - не стига, че са неразположени и болни до такава степен, че да ги пратят в болница, а и да трябва да оцеляват при такива условия! това са едни малки герои! направо ми се доплаква при мисълта.  то здрав човек като мен не го изтърпя да го гледа, какво ли е да го изпиташ на собствен гръб в такава ранна възраст!!

то бива безхаберие, но да игнорираш една мръвчица, дълга не повече от 70см., да го оставяш премръзнало и наакано до гърдите, не-завито, плачещо с часове и лежащо в собствената си урина и изпражнения, с напукани устни от жажда...  да си седиш там всеки един ден и да си мислиш, че това е явно в реда на нещата.. не разбирам, защо го правят. не разбирам и за какво ги взимат тези деца там - да си правят експерименти до колко можеш да им скапеш живота преди да умрат ли? нямат ли някаква жал, съчувствие?

и знам, че това да им се дадат пари няма да реши проблема.. трябва да влязат нови хора там, които не могат да е примиряват с подобни неща, хора, на които им пука. такива, които имат отговорност към живота. защото - като си помисля колко ми костваше да износя цели 10 месеца детето си, накрая да го опазя живо и здраво две години, като помисля какво чудо се е случило в негово лице... то е така вълшебно и невероятно! сигурно за всяка майка нещата стоят по този начин... и накрая - да го дадеш в една болница - уж да го лекуват - и там да си позволяват да си играят с живота му по такъв грозен начин!!! ами ако умре? ами ако се увреди психически? да получи травма за цял живот? дали на някой ще му пука изобщо?

някак, като гледаш лекар, автоматично се доверяваш, че това е този, който ще оправи нещата, когато си най-раним, когато сам ти не можещ да помогнеш на детето си. като си помисля само как ми казаха, че ще го вземат самичък за повече от 5 дни! а тогава не знаех за всичко това.. казаха ми, че ако му се влоши състоянието щял да влезе в интензивното без мен, а аз ще си отида у дома. а как ли са нещата в интензивното? дали се грижат повече?

явно, тези лекари са с пълното съзнание, че нещата са под контрол и всичко е точно. дори, когато в истерия исках да ме пуснат да си ходя, възрастният лекар ми предложи да оставя детето си там да се лекува, а аз да изляза. помня, че извиках: `не! видях какво правите вие тук с тези дечица!`

но да не ви заливам с повече от това.. никой не го заслужава. темата е много тежка!

# 2
  • Мнения: 2 563
Ще разпространя писмото ти.

В българските болници всеки да се оправя сам. Бебенца, безпомощни болни хора, стари хора - няма помощ, няма съчувствие. Ще дойдат само набързо да ти бутнат лекарството и с това им се изчерпва работата на персонала.

# 3
  • Мнения: 3 034
А можеш ли да направиш някаква сметка, където да се пращат пари? А на управата на болницата тези неща известни ли са или да им ги известим? С каквото мога ще помогна веднага, само кажи как.  Peace Лекарите знаят ли? Как можем да се свържем с тях или някакъв директор? Защото те иначе нищо може да не купят или да изчезне оттам...  Rolling Eyes А родителите на тези деца? Дано четат тук, не си представям как ще си оставят децата просто ей така...

Това ли е болницата? http://www.hearthospital.bg/kontakti.php Да им пишем? Или има някакви контакти на директори и прочие, които не са сложени в сайта? Аз ще бъда през ноември в България, ако трябва нещо да се направи или да се ходи там, мога да го направя.

П.С. Молет в болница никъде по света не съм виждала и да, обикновено е доста хладничко, в тукашните направо си е студено - твърдо се поддържа тезата, че това е здравословната температура. Тъй че, конкретно за мокета няма да стане от хигиенна гледна точка. Останалото е потресаващо. Тук децата имат пантофи, може и техните си от вкъщи. Отваряне на прозорци и последвалите кретении ми разлюляаха и на мен нервите. Кажи сега какво можем да направим, да не си чешем езиците само. Дрехи мога да купя и ноември да донеса, въпросът е ще ги приемат ли? каква е политиката, взимат ли дарения?

Последна редакция: ср, 13 окт 2010, 08:02 от simplyaven

# 4
  • Мнения: 654
kop4e  Hug
Какво си преживяла мила Hug
Лошото е,че всеки път когато нормален човек влезе в болнично заведение,се налага да пуска теми из форумите.
Майките за децата,а по другите за възрастните.
Проблема не е само в системата.
Ти си писала за сестрите.
Не знам какъв човек си да си траеш.
Отношението е еднакво лошо и към деца и към възрастни.

# 5
  • Мнения: 0
Наистина тъжна и грозна картинка. Ех, тази България... Sad
Дали ще станем европейци?  newsm78

# 6
  • Мнения: 2 980
Господи, какъв ужас!
Какво конкретно може да се направи? Да се пишат писма? Ако се изпратят дарения, как ще се контролира дали се използват по предназначение? Как може да се накара администрацията на болницата да предприеме нещо?

Не само за правата на родилките трябва да има движение. Трябва си направо революция, за да се промени това безчовечно унизително отношение към всички пациенти. Не мога да разбера кой и как обучава персонала в болниците, та всички си оставят сърцата пред входа, като отидат на работа.

Какъв кошмар...

# 7
  • Мнения: 12 663
А родителите на тези деца? Дано четат тук, не си представям как ще си оставят децата просто ей така...

Със сигурност не четат тук. Темата беше коментирана в доста обширната тема за инфекциозна болница.  Ромчета са, на чиито родителите не им пука. Лекарите се опитват да спасят живота им до следващия път. Същите ги виждаме и по улиците - мръсни, гладни, в дрипи.

Другият въпрос - докога няма да пускат майките на децата и ще ги изнудват да плащат. Как ще оставиш само 2год. дете.  А понякога те поставят в безизходица.

# 8
  • Мнения: 3 034
Само ромчета ли влизат в това отделение? Не ми се вярва. И мен всъщност ме вълнува въпроса с комуникацията с управата - аз веднага съм готова да пиша, само се чуяд на общия и-мейл дали има смисъл. Също така ако донеса дрехи и чувалчета (поне за бебетата не виждам защо да се отвиват постоянно), ще ги приемат ли и как да сме сигурни, че ще останат там. Едното, което ми хрумва е да се сложи на тях надпис 3-та градска примерно. Знам, че не е спирка, но е нещо.

И само да добавя, че какъв живот спасяват лекарите не ме кара ни най-малко да забравя факта, че бебета мръзнат омазани в лайна. Да не смесваме медицната с човещината, едното не замества другото, макар да е добре да вървят ръка за ръка.  Stop

Авторката, кажи какво според теб може сега да се направи, аз тръгвам след две седмици, не е много време.

По въпроса с отделянето на деца от майките им в болниците отдавна се изказах - ще напиша всички материали, ще издиря всички статистики, ще събера данни от колкото болниц по света е нужно - само най-накрая да спре това безумие, което и в Третия свят го няма! Истината обаче е, че не знам нито как, нито къде трябва да се воюва с това. Народно събрание, министерства, къде?

# 9
  • Мнения: 3 122
Ха, не били бавачки. Сестрите и санитарките, които не си вършат работата заслужават да са в същото положение и да получат същото отношение. Това им е работата. Убийци.

# 10
  • Мнения: 179
Много тежък разказ, наистина. За пореден път се убеждавам, че не липсата на пари, а бездушното отношение е най-големия проблем в болниците. Деца, възрастни, това няма значение за лекарите и сестрите..
Не е потресаващо само отношението към децата, а и отношението към авторката, но всички ние до толкова сме свикнали да ни тъпчат и мачкат по болниците лекари, сестри, санитарки дори, че това е най-малкото, което прави впечатление. Не може една сестра да си позволява да вика, обижда, да раздава нареждания, просто да няма грам уважение към теб като човек, като личност. Да си позволяват да те заключват в отделението сякаш си престъпник и да трябва да се разкрещиш, за да те пуснат? А тези бебета, които няма кой да ги измъкне от там, и да крещят, все тая... Потресаващо е наистина.

# 11
  • Мнения: 2 980
Ромчета са, на чиито родителите не им пука.

На всичките ли родителите са такива непукисти?
Мога лесно да си представя, че доста родители (често много млади) ужасно се страхуват да търсят някакви права в българска институция. Казали са доФторите - оставяй бебето, Айше, ела си го вземи след седмица - и петнайсетгодишното Айше оставя, откъде да й хрумне, че тя като майка има права. Дофторът учен човек, по-добре знае. Пък ако и вкъщи я чакат още няколко или пък зла свекърва - как да остане...

За мен е много опасно да приемаме, че такова отношение е в реда на нещата, ако е насочено към роми, деца от домове и сенилни възрастни, да речем, щото към тях и близките им не се отнасят по-добре. Отношението в институциите трябва да е еднакво за всички. По възможност еднакво добро, а не еднакво безразлично. Peace

Да не смесваме медицната с човещината, едното не замества другото

Точно.

# 12
  • Мнения: 47 982
Ами не си се насочила много правилно, трябва да се насочиш към управата на болницата и закрила на детето
Не смятам че е редно да се събират пари за неща, които очевидно трябва да има в една болница, като инхалатори например. Това е от основните грижи на ръководството, както и  контрола на персонала и качеството на грижа към пациентите.
И ако не си чувала, има майки, които си изоставят децата в болница, и тъй като няма места в домовете или нямат уредени документи, седят в болницата с месеци. И на мен ми се иска персонала от човещина да се грижи за тях добре, ама повече ми се иска да не се случва това. За това трябва да се грижат социалните, за които плащаме всички с нашите данъци. Вземи им запали телефона на тях или се обърни към някое НПО да проверят за какво става дума.
А пък после тия деца ще идат в някой дом, и пак така ще ги гледат. Аз в градината се разправям всеки ден, и пак не мога да ги накарам да се грижат поне една идея по-добре за децата, а какво остава за места, където няма родител да следи за това.

# 13
  • София
  • Мнения: 717
Там, в тази така наречена болница, неколкократно беше объркана дозата на АБ-то, с тази на детенцето по съседство. То беше с диагноза двустранна пневмония, а моето с бронхиолит. Неколкократно следях за това, да не свърши перфузора и да се наложи да чакам дълго да сменят медикамента с нов. Сестрите дори не знаеха какъв препарат в момента се влива на детето ми и непрекъснато ме питаха:
-"Това ли беше вашето лекарство"? Всяка смяна отнемаше по половин час поне, докато някой дойде, тъй като пищенето на перфузора огласяше цялото отделение. Нощем особено беше ужасно неприятно. Sad
Никога няма да забравя кратера, които се отвори при поставянето на абокат в крачето на детето ми. След свалянето не можа да се затвори и да зарасне около две седмици.
Много мога да напиша и разкажа за всичко, на което се нагледах аз и пребивавщите с мен момичета в стаята. Sad И да, плаках и аз, и помагах на нещастните дечица, които нямат никаква вина за отношението на тези......
За съжаление, по стечение на обстоятелствата, точно в момента нямаше никаква физическа възможност да се махна оттам.

# 14
  • Мнения: 1 744
Не знам какво да кажа. Наистина проблема не е в парите толкова, колкото в безсърдечното отношение на персонала. Да, може би имат много работа, сигурно са малко персонал, но все пак надали децата в отделението са толкова много, та да не могат поне да ги преобуят и завият. Можеха да потърсят поне за дрешки и завивки помощ от разни организации. А те явно не правят нищо. Ами докторите, какво сърце имат, за да не вижат тези неща. Явно интелигентността и сърдечността не вървят ръка за ръка.
Според мен само чрез шум в медиите може да се промени положението и то по-бързо. Не знам ако се пусне сигнал в Агенцията за защита на децата дали ще се задействат изобщо и какво точно биха направили. Толкова безработни има, надали не могат да се назначат две три жени да се занимават само с децата.
 

Общи условия

Активация на акаунт