безумно отношение към бебета в 3-та градска

  • 36 214
  • 407
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 686
Аз бях в Пирогов с малкия.В отделението по гръдна хирургия.
Имаше няколко деца от дом,сестрите и лекарките се държаха супер.
Повечето си ги познаваха ,явно често са там.
Но лошо държание не  съм видяла.
Бяха чисти и спретнати.
Може просто да съм попаднала на такъв момент.
Определено нещо куца в системата ни.
Разказа ти е ужасяващ,като от филм на ужасите.
Може ли да се пише на ХЕИ,и РИОКОЗ?

Точно такова отношение видях, когато аз бях в 3-та градска със сина си. Също имаше дечица от дом в този момент, няколко бяха с церебрална парализа. Понеже първата нощ за мен нямаше легло, ни настаниха в тяхната стая. В съседната стая бяха дечицата, които бяха без родители. Ами бях свидетел на грижите и отношението към тези дечица, гледайки 2 дни съвсем от близо, после още няколко дни малко по-отдалеч. Може би от тогава нещата са се влошили, все пак беше преди време. Да, завивала съм няколко дечица през нощта, все пак не може да се очаква, че до всяко легло ще седи някой от персонала денонощно. Сменяха памперсите често, миеха ги, къпеха ги и ги хранеха. Не съм виждала да им оставят шишето подпряно и да си заминат. Всички бяха облечени добре. Единственото по-лошо отношение, ако може да се каже така, на което бях свидетел е, че връзваха нощем някои от по-малките деца, които не разбираха и си махаха абокатите. Разбирам ги, защото независимо, че аз бях там, синът ми и той постоянно се опитваше да го направи.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 249
С дъщеря ми сме лежали 4 пъти в това отделение.  Sad  Разказът на авторката е доста емоционален, но в общи линии отговаря на реалността. Има голяма разлика в отношението на различните сестри. Някои хранят бебетата, като ги прегръщат на ръце! Други им подпират шишетата с одеало и зачезват. храната не се дава на равни интервали от време. Децата получават последното си хранене към 5-6 следобяд и следващото е в 9 сутринта. Най-малките бебета имат и едно вечерно хранене, но пак не е достатъчно. Памперсите също се сменят под час, независимо че детето може да е с разстройство. А в събота и неделя е най-гадно, защото тогава дежурният персонал е по-малко и при пълно отделение сестрите просто не насмогват.

При предпоследното ни лежане там в съседната стая имаше бебе със съмнение за дезинтерия, но последните изследвания го отхвърлиха. Преди това в друга съседна стая - дете с туберколоза. Пратиха ги някъде с майка му. Ами няма как да обикалям по стаите и да помагам на другите деца, колкото и да ми е жал, защото не знам как да предпазя и да не заразя собственото си дете после.
 
Не искам да защитавам никого, само ще кажа, че понякога там просто няма къде да вземат и родителите и за това някои деца биват приемани сами, без да са ромчета. И родителите им наистина четат тук, поне на част от тях, защото ги познавам лично. Отделно от това една нощ в стая с тоалетна през месец май тази година беше 30 лева на нощ.

# 47
  • Мнения: 23
Нямаше ли някакви организации които помагат на деца?

Организации има колкото щеш. Само че, всичките те са се заели да оправят сираците. Похвално, но и там нищо не се случва или поне няма гласност. Ани Салич и екипът й правят кампания, но и те са обругани. То кой ли не е!
Наистина, здравеопазването ни е в плачевно състояние и това е най-меката дума, с която положението може да бъде описано. И тъй като в милата ни родина проблемите се рещават след намесата на медии, то и тук решението е същото. Но бих искала да чуя коментара на шефа на отделението в тази болница. Защо не и на директора на болницата. И какво като санитарките и сестрите получават ниски заплати?! Не са ли майки и те?! И какво значение има ром ли си, българин ли си, когато става дума за бебета и малки деца?! Тези жени, ако имаха желанието и амбицията, и работата не им харесва, винаги могат да отидат в друго здравно заведение да работят, или да станат чистачки - ще взимат повече пари. В тази болница май куца мениджмънта.

# 48
  • Мнения: 16
А можеш ли да направиш някаква сметка, където да се пращат пари? А на управата на болницата тези неща известни ли са или да им ги известим? С каквото мога ще помогна веднага, само кажи как.  Peace Лекарите знаят ли? Как можем да се свържем с тях или някакъв директор? Защото те иначе нищо може да не купят или да изчезне оттам...  Rolling Eyes А родителите на тези деца? Дано четат тук, не си представям как ще си оставят децата просто ей така...

Това ли е болницата? http://www.hearthospital.bg/kontakti.php Да им пишем? Или има някакви контакти на директори и прочие, които не са сложени в сайта? Аз ще бъда през ноември в България, ако трябва нещо да се направи или да се ходи там, мога да го направя.

П.С. Молет в болница никъде по света не съм виждала и да, обикновено е доста хладничко, в тукашните направо си е студено - твърдо се поддържа тезата, че това е здравословната температура. Тъй че, конкретно за мокета няма да стане от хигиенна гледна точка. Останалото е потресаващо. Тук децата имат пантофи, може и техните си от вкъщи. Отваряне на прозорци и последвалите кретении ми разлюляаха и на мен нервите. Кажи сега какво можем да направим, да не си чешем езиците само. Дрехи мога да купя и ноември да донеса, въпросът е ще ги приемат ли? каква е политиката, взимат ли дарения?

аз дарих още в неделя, но не видях дрехите върху децата до понеделник.

сметка мога да дам само лична и да се закълна, че каквито пари изпратите към нея ще отидат за инхалатори и дрешки.

сибила николова коритарева
банка: SOCIETE GENERALE ЕКСПРЕСБАНК
BIC: TTBBBG22
IBAN: BG28TTBB94001523621950
на основание за плащане - дарение за 3-та градска болница

# 49
  • Мнения: 25 677
Ани Салич и екипът й правят кампания, но и те са обругани. То кой ли не е!


На Ани Салич работата не е да прави кампании, а с микрофон и камера да отиде в това (и всяко друго) отделение и да закове виновниците за това положение. Поне такава си мисля, че е работата на журналиста. Но къде ти журналисти у нас? Шоумени.
За сметка на това си имаме шоумени като "Господари на ефира", които вършат работата на журналистите.
Смях!

# 50
  • Мнения: 16
Само ромчета ли влизат в това отделение? Не ми се вярва. И мен всъщност ме вълнува въпроса с комуникацията с управата - аз веднага съм готова да пиша, само се чуяд на общия и-мейл дали има смисъл. Също така ако донеса дрехи и чувалчета (поне за бебетата не виждам защо да се отвиват постоянно), ще ги приемат ли и как да сме сигурни, че ще останат там. Едното, което ми хрумва е да се сложи на тях надпис 3-та градска примерно. Знам, че не е спирка, но е нещо.

И само да добавя, че какъв живот спасяват лекарите не ме кара ни най-малко да забравя факта, че бебета мръзнат омазани в лайна. Да не смесваме медицната с човещината, едното не замества другото, макар да е добре да вървят ръка за ръка.  Stop

Авторката, кажи какво според теб може сега да се направи, аз тръгвам след две седмици, не е много време.

По въпроса с отделянето на деца от майките им в болниците отдавна се изказах - ще напиша всички материали, ще издиря всички статистики, ще събера данни от колкото болниц по света е нужно - само най-накрая да спре това безумие, което и в Третия свят го няма! Истината обаче е, че не знам нито как, нито къде трябва да се воюва с това. Народно събрание, министерства, къде?

хора, помагайте с каквото можете - не ме чакайте мене!

семетка мога да дам само лична и да се закълна, че каквито пари изпратите към нея ще отидат за инхалатори и дрешки.

сибила николова коритарева
банка: SOCIETE GENERALE ЕКСПРЕСБАНК
BIC: TTBBBG22
IBAN: BG28TTBB94001523621950

на основание за плащане - дарение за 3-та градска болница

# 51
  • Мнения: 16
А всички тези деца защо са били без родители?
Особено бебето???
Защото не са ги пуснали или защото родителите не са пожелали да останат?

Естествено, че защото не са пожелали да останат! Лежала съм в тази болница със сина си и смятам, че разказът на авторката е малко преувеличен, поне по това, което съдя от моят престой там. Монетата винаги има две страни, не забравяйте!

нищо не е преувеличено. кълна се.

# 52
  • Мнения: 23
[[/quote]

На Ани Салич работата не е да прави кампании, а с микрофон и камера да отиде в това (и всяко друго) отделение и да закове виновниците за това положение. Поне такава си мисля, че е работата на журналиста. Но къде ти журналисти у нас? Шоумени.
За сметка на това си имаме шоумени като "Господари на ефира", които вършат работата на журналистите.
Смях!
[/quote]

Еей, пак я подхванахте! На Ани Салич някой трябва да й каже за това отделение в тази болница. И на всеки друг разследващ на здравна тематика журналист. Няма как сами да знаят всичко. Не е само тя.

# 53
  • Мнения: 16
ех, хора,  нещо вече се прави! преди малко ми звъннаха от дарик радио за да ми кажат че отиват там, и че вече имало телевизионен екип.

# 54
  • Мнения: 702
Стана ми много мъчно..Далеч съм, а искам да гушна всички дечица и бебенца... Tired
Искам да направя нещо, поне за децата в домовете в Русе или Разград.
По болниците не знам как е. За Разград мога да кажа, че имам косвена информация, че е долу-горе същото, но не се ангажирам с обвинения.
Кофтито е, че дори и да се дари нещо, персонала го прибира за себе си..
Как не им се късат сърцата не знам?!.. Tired
Дано Дарик да направят нещо!

# 55
  • Мнения: 616
ех, хора,  нещо вече се прави! преди малко ми звъннаха от дарик радио за да ми кажат че отиват там, и че вече имало телевизионен екип.

Супер! Дано стане нещо. Ще следя.

# 56
  • Germany
  • Мнения: 7 965
Защо ли съм скептична... Те пред медиите няма да ги подхвърлят бебетата като кукли, нито ще признаят как се държат с тях. Дано поне се купят нови консумативи и се стресне малко персонала.

# 57
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Не е така във всички болници.

Преди две седмици бяхме във Втора градска с бронхиолит на детето. И чистеха редовно, и лекарствата следяха, и се грижеха за децата без придружител. Едва ли вземат по-големи заплати от тези в другите болници, ама на - хора излязоха!

Да, платих по 10 лв на нощ като придружител, но за друго пари не са ми искали. Нещо повече - не е предвидена храна за придружителите, но санитарките винаги наливаха по малко повече, че да остане и за майките по нещо. И не ги деляха на циганета и българчета, за всички еднакво се грижеха.

Между другото, в съседния бокс имаше майка с детенце, която преди няколко месеца е била в Трета градска - тя наистина се изказа много отрицателно и сподели, че повече никога кракът й няма да стъпи там.

С ясното съзнание, че болничната ни реформа е абсурдна, все пак опира и до хората.

# 58
  • Мнения: 23
Радвам се, че медиите са се отзовали. Дано да се стреснат управляващите болницата.

# 59
  • Мнения: 4 841
Само да не стане като един случай преди година, когато една мацка подлуди през мобилката си целия форум, и вдигна на крака сума ти медии, а накрая се оказа, че филмът не бил шведски, а съветски...

Не виждам как нахвърлянето на медиите като чакали на мърша и сълзливите драматични репортажи ще подобрят състоянието на болните дечица.
Друг е начина на реакция, но нейсе - друго си е да се опре до "медиите"...

Общи условия

Активация на акаунт