Въпрос за дуфастон

  • 15 840
  • 114
  •   1
Отговори
  • Мнения: 827
Сигурна съм, че за Дуфастона има не една тема и все пак в случая ми е по-лесно да отправя директно запитване.

Преди почти 9 м. беше раждането, за наше огромно съжаление загубихме детенцето си. Сега сме на етап нови опити. Имам 2 хормона с извънредни стойности - пролактин и прогестерон. След раждането пролактина (по принцип висок) е в норма и то без да съм взимала медикаменти. За прогестерона (който не съм тествала след раждането) подозирам, че е останал на ниските си стойности.

За да се подсигури процеса на забременяване, доктора ми предписа дуфастон (заради ниския прогестерон) - прием от 18 до 24 ден на м.ц. При последното тестване овулацията я регистрирах на 25-26 ден на м.ц.
 
По форумите и интернет пространството срещнах мнения, в който пише, че дуфастон се приема след доказана овулация. И се питам - ще потисна ли овулацията, ако приемам дуфастона преди нейното настъпване?

Последна редакция: ср, 27 окт 2010, 10:19 от Rumcajs

# 1
  • Мнения: 370
Rumcajs, аз лично съм срещала противоречиви мнения. Един лекар твърди, че това това е единствения прогестеронов препарат, който не потиска овулацията, друг, че задължително трябва да се пие след ову...
Според мен сподели с твоят лекар, че имаш късна овулация той ще те посъветва най-добре.

УСПЕХ!

# 2
  • Мнения: 827
Благодаря ти,  Freedom.

# 3
  • Мнения: 122
Специалист ти го е предписал Peace. Мислиш ли, че тук ще намериш по-компетентно мнение от неговото?! Той си те познава, моят съвет е да му се довериш Hug

# 4
  • Мнения: 827
Ejika, така и ще направя. Това, което ме накара да задам въпроса си е наличието на противоречиви мнения по форумите. Търсейки информация в  нета попаднах и на докторско мнение относно дуфастона - статията е от 2005 г. и е на тема Лечение на преждевременно раждане, и все пак между другото във втория абзац се казва, че "...Dufaston, който е единствения засега прогестин неподтискащ овулацията...".  Simple Smile

Последна редакция: чт, 28 окт 2010, 08:47 от Rumcajs

# 5
  • Мнения: 62
при всички лекарства има противоречиви мнения но е най добре да се довериш на лекаря си все пак

# 6
  • София
  • Мнения: 35 950
Всеки прогестеронов препарат, ако се приема през ФФ ще подтисне О.
По принцип добре е да се приема след О. , но не е проблем да се приеме и 1-2 дни преди О.
Дори в някои случаи я подпомага / особено при СПКЯ/
Правиш тестове за О. и когато теста е (+) започваш Дуфастона - така няма да подтисне О.


Съжалявам за преживяното Cry

# 7
  • Мнения: 1 265
винаги ли се закупува с рецепта и как влияе на пукането на фоликулите и на кистите?

# 8
  • Мнения: 122
Да, отпуска се срещу рецепта Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 546
Здравейте, използвам темата за дуфастон-а, за да си задам и моя въпрос. Моята гинеколожка ми го предписа заради съмнения за нисък прогестерон и съответно невъзможност да се задържи оплодената яйцеклетка (но само по признаци, не ме прати за конкретно изследване на хормона). Въпросът ми е, ако не помогне за забременяването ми след тази овулация, за следващата мога ли пак да го взимам? Притеснявам се, заради възможните странични ефекти, а от друга страна доколкото знам тестът за нивото на прогестерона се прави 7 дни след овулация, но ако има оплодена яйцеклетка тогава вече ще е късно да се започва тепърва да се пие, за да помогне за задържането й. Накратко - моля, който има опит с използването на дуфастон при нисък прогестерон да ми даде съвет как да процедирам.

# 10
  • София
  • Мнения: 35 950
винаги ли се закупува с рецепта и как влияе на пукането на фоликулите и на кистите?
Въпроса ти няма еднозначен отговор Simple Smile
За да се пукне фоликула от Дуфастона - той трябва да се приеме в подходящо време от МЦ / ден от МЦ, големина на фолукула и т.н./ - това може да го прецени лекар след УЗ.
За кистите - те са много видове и не при всички е удачно да се взема Дуфастон

# 11
  • София
  • Мнения: 35 950
Здравейте, използвам темата за дуфастон-а, за да си задам и моя въпрос. Моята гинеколожка ми го предписа заради съмнения за нисък прогестерон и съответно невъзможност да се задържи оплодената яйцеклетка (но само по признаци, не ме прати за конкретно изследване на хормона). Въпросът ми е, ако не помогне за забременяването ми след тази овулация, за следващата мога ли пак да го взимам? Притеснявам се, заради възможните странични ефекти, а от друга страна доколкото знам тестът за нивото на прогестерона се прави 7 дни след овулация, но ако има оплодена яйцеклетка тогава вече ще е късно да се започва тепърва да се пие, за да помогне за задържането й. Накратко - моля, който има опит с използването на дуфастон при нисък прогестерон да ми даде съвет как да процедирам.
Това за ниския Прогестерон и невъзможността на оплодената яйцеклетка е от сферата на предположенията. Ако има опложена яйцеклетка - по-ниските нива на прогестерона не са проблем Simple Smile
Той сам по себе си няма как да помогне за зачеването - действието му е индиректно Simple Smile
Дуфастон се приема след О., а имплантацията е 7-10 ден след О. - до тогава той действа на маточната лигавица и я подготвя за имплантацията - така, че има време и той да окаже своето положително въздействие при имплантирането Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 546
denis_d благодаря за компетентния отговор Simple Smile
Това за сферата на предположенията и на мен ми стана ясно от изчетеното по темата, но засега съм решила да вярвам на гинеколожката си и ще изпълнявам инструкциите й Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 35 950
Felis така трябва Simple Smile
Понякога лекарите казват на пациентите си неща, които са по-лесно разбираеми за тях.

# 14
  • Мнения: 131
Здравейте, използвам темата за дуфастон-а, за да си задам и моя въпрос. Моята гинеколожка ми го предписа заради съмнения за нисък прогестерон и съответно невъзможност да се задържи оплодената яйцеклетка (но само по признаци, не ме прати за конкретно изследване на хормона). Въпросът ми е, ако не помогне за забременяването ми след тази овулация, за следващата мога ли пак да го взимам? Притеснявам се, заради възможните странични ефекти, а от друга страна доколкото знам тестът за нивото на прогестерона се прави 7 дни след овулация, но ако има оплодена яйцеклетка тогава вече ще е късно да се започва тепърва да се пие, за да помогне за задържането й. Накратко - моля, който има опит с използването на дуфастон при нисък прогестерон да ми даде съвет как да процедирам.
Значи, аз го пия втори месец..изписаха ми го за период от 3 месеца и след това  newsm78 незнам..приемам го от 16 -ти ден, т.е. би трябвало да е два дни след Ову..и чакам, но имам съмнения, че в момента съм в овулация, пък говземам от 2 дни..може да е късна и да не влияе- ще разбера скоро Praynig

Общи условия

Активация на акаунт