Орхидея - тема 5

  • 102 674
  • 741
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 25 259
Страхотно изглежда, да ти цъфти много Simple Smile

# 61
  • Мнения: 12
Страхотно изглежда, да ти цъфти много Simple Smile

Наистина много добре изглежда (въпреки, че корените му са тънички... на половина на тези на минитата и не знам дали това е нормално за Марк-а  newsm78). Ще го почвам със жълт кристалон от следващото поливане, да го засиля малко.

Прави ми впечатление, че никога не е цъфтял, нито майката, нито бебето, никъде не стърчи пънче от отрязан стар цветонос, но ха дано да се убие от цъфтеж  Crazy мерси мерси Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 62
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Цветик, страхотен е  Simple Smile
Радвам се, че спомогнах да се сдобише с тази красота  Sunglasses
Моят Phal.equestris също пристигна дребен, дребен (в момента е с 4 листенца, като 2 порастнаха в къщи и едно му падна)- ни веднъж не цъфтял, а сега вади 2 цветеноса. Това е първото ми фалче, изкарало цветенос в нас  /като изключим минито де, ама цветеноса загина доста бързо/ Laughing

И да споделя нещо, което ми прави впечатление при моите фалчета /във flowersnet ме успокоиха, че било нормално  Rolling Eyes / - фалчетата, на които съм оставила стар цветенос вадят само разклонения и ни 1 нов, другите до 1 вадят нови цветеноси  Rolling Eyes

# 63
  • София
  • Мнения: 13 169
И да споделя нещо, което ми прави впечатление при моите фалчета /във flowersnet ме успокоиха, че било нормално  Rolling Eyes / - фалчетата, на които съм оставила стар цветенос вадят само разклонения и ни 1 нов, другите до 1 вадят нови цветеноси  Rolling Eyes

Mиналата година почти всички с оставени цветоноси направиха разклонения, но това не им попречи да имат и нови цветоноси. Друг е въпроса,че не ми харесаха уродливите стари цветоноси с по 1-2 цветчета.

Tsvetik_T, честито! Изглежда в много добро състояние. Скоро да се похвалиш и с цветове!  Grinning

Хавайско дупе, какво прави твоят дендробиум? Продължават ли да жълтеят листа? Ако имаш съмнения, че грешиш нещо трябва да кажеш и покажеш какво правиш Simple Smile. Аз съм споделяла, че старият ми и единствен доскоро дендробиум-фаленопсис цъфти само веднъж от булба и след това окапват листата и остава да стърчи само стъбло. Може и твоят да е такъв.

И да се похваля - цъфна ми германската реанимирана камбрия  Grinning. Само с един цвят е, но и на това съм доволна  Grinning. Може утре да я снимам и да ви я покажа.

# 64
  • Мнения: 850
 Таня ще чакам снимка  Heart Eyes

# 65
  • Варна
  • Мнения: 25 259
Моите от 5 здрави фалчета 3 имат стари цветоноси и вадят нови, един прави само разклонения на старите, а петият няма стар и вади нов. Според мен зависи отчасти от вида, отчасти от силата на растението, няма някаква закономерност.
Таня, честита ти цъфнала камбрия.
havaiskoto_dupe,
на моя дендробиум изсъхнаха две-три наранени листа. Сега гледам, че най-долното на едната булба е започнало да пожълтява, но не ми се вижда страшно.
Ето го в момента:



И да се оплача, вчера мъжът ми съборил едното фалче върху милтонията и счупил и двата и цвята Whistling Сега са натопени във вазичка. Добре, че цветоносите на фалчето не са пострадали.

# 66
  • Плевен
  • Мнения: 97
Таня може и да е така.Ще снимам довечера и ще покажа утре.Но започна да вехне Sad

# 67
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082
моите вандички и катлеята дойдоха

две ванди и катлеята са със свежи и твърди листенца, няколко листенца на  едната ванда са малко като смачкани  Confused от друга страна точно тя има най-свежи и дълги корени, а една от по-свежите има само един и то малък

катлеята е в нещо като малка кошника с кора и сфагнум  ooooh!

закрепила съм ги над съд с вода и ги пулверизирам всеки ден. не знам какво друго да правя.

 Blush малко ме е страх да ги сложа в кори  Blush няма да виждам какво става  Blush

# 68
  • София
  • Мнения: 13 169
Ако има именички в темата - честито! Да сте здрави и много щастливи!   bouquet

Goody, за катлеята не знам нищо. За вандите - тъй като знам, че се гледат във въздуха не смеех да заровя корените. Сложих ги върху влажен сфагнум, който мокрех. Всъщност за толкова месеци нямат почти никакво развитие. Наскоро ги зарових в сфагнума, който е много рехав. Дано намериш някакъв по-правилен подход и ако намериш - сподели преди да съм ги уморила  Grinning. Пафчето също е в рехав сфагнум. Наскоро се показа ново листенце и съм обнадеждена, но от старите са останали само листо и половина.

Ето цъфналата камбрия. Не знам ще се оцвети ли, но за момента почти няма лилаво, а е купена като на снимката в дясно.

 

Вижда се и къдравото ѝ листо, което показва, че нещо не ѝ е харесало, но се надявам, че щом веднъж се съвзе ще се развива тепърва. Ако някой търси същата камбрия или някой друг вид - преди 2-3 дни видях, че има в Баумакс, но бяха доста скъпи(по-дребните по 25, а по-едрите по 30лв)

Снимах и дендробиумите как са разцъфнали Embarassed :







На последната и окапаха 2 или 3 цветчета, с които я бях купила, но пък всички пъпки се разтвориха и много ѝ се радвам. И на разовата почти ѝ цъфна втория цветонос  Grinning.

# 69
  • Плевен
  • Мнения: 97
Ето две снимки това е.Май на него му трябва малко повече вода от на фалчето.Защото като го полях малко живнаха цветовете ама не съвсем.Жълвите листа ги махнах иначе едното беше долу до почвата където сега се вижда само едно листо,а другото беше на стъблото.Виждат се и изсъхналите пъпки.

# 70
  • Монреал
  • Мнения: 631
 Хавайското, и на мен ми се струва, че дендр. иска повече вода отколкото фалчетата, поне докато е в цъфтеж. Това ми е първия дендробиум, но пък искам  да споделя с вас нищожния си опит. Така, вече писах, че дендите го преместих в кори и саксия на дупки и понеже четох, че зимата не се полива, го оставих седмица без вода Embarassed, после видях, че цъфналите цветчета клюмнаха и веднага го полях, сега отваря останалите пъпки, но пък някои листенца отиват да пожълтяват.  Освен това корените ми се виждат много тънки и сплескани, не са месести като на фалчетата.

Днес мисля да му купя керамична кашпа и да го сложа вътре, надявам се така да задържа повече влага. Иначе трябва да го поливам през ден.

Цветчето стои наполовина отворено вече пети ден. Дали ще се отвори?

Уморих си първото фалче, сега дано не уморя и дендробиума Praynig

# 71
  • Варна
  • Мнения: 25 259
Моето пък е на сух режим, откакто е купено и пресадено. Като бръкна в корите ми изглеждат влажни и не съм поливала Confused Тази сутрин забелязах, че първите три цвята, които бяха отворени като го купих, завяхват, но ми се струва нормално прецъфтяване.

# 72
  • област Варна
  • Мнения: 270
И моя от както се застуди е на сух режим. Дали се сещам веднъж в месеца да го потопя за 15-20 мин във вода (топла), даже и торта съм му спряла. Иначе стои до един прозорец, които хваща конденз - може и от това да не му трябва много вода. А лятото го бях свикнала да го пулверизирам всеки ден и да го изнасям за половин час на чист въздух.

# 73
  • Мнения: 18 542
Здравейте!

Направо ви завиждам (благородно) за цъфналите красоти.
Искам да се оплача  Sad на едното ми фалче пъпките изсъхнаха и окапаха преди да са се отворили Sob
Всичките орхидеи са поставени до прозореца. Няма пряка слънчева светлина, но пък има радиатор между шкафа на който са и прозореца. Наредила съм саксиите в тавичка с вода (с чинийките и водата няма пряк достъп до саксиите), а партоно е силно. Поливам ги на две седмици и за всички се грижа еднакво. Другия фал който е с два цветоноса за сега е наред. В общи линии се развиваха едновременно и двата фала, обаче единия що така  newsm78
Поливам много или въздуха е сух? Ама единия фал е ок (той даже е с една идея по-близо до радиатора) а другия точно преди да започнат да разцъфват, съхнат и опадват пъпките.  Cry

п.п. на проблемното фалче от стъблото на цветоноса започва да излиза нещо. Има подутина на стъблото между две спящи пъпки.
Ето снимка

# 74
  • Мнения: 13 825
Момиченца здравейте
извинете за мълчанието но сами разбирате- ежедневието е ужасна въртележка

Първо: в Кауфланд има зареждане на фалчета- някой вече да е ходил- нека сподели впечатления, аз откак подминах един винен пелорик останал самотен там направо не си намирам място- все за него мечтая.


Второ- при мен обилие от цветоноси- да кажем от 46 фалчета - 15 имат цветоноси. Мъчно ми е че успеваемостта не е дори 50% но пък има два радостни факта които компенсират тъгата
- ще цъфтят двете ми редки фалчета- виолацеа беллина
- най-старото ми фалче е с 3 !!!!!! цветоноса.
Онак минитата все си растат на листа, както и двата ми екуестриса - нито помен от цветоноси вече 2-ра трета година.

Трето- отново трета поредна година ми цъфтинеотразимата Лудизия. Сега цъфти едно малко разклонение с доста страненна вид цвят- няма го дългото стъбло на цветоноса като житено а цъфти направо от розетката на листото , обаче виждам че на друго място пуска нов цветонос - ще ме зарадва по обичайното време- февруари.

И последно - отново ще цъфти енциклията ми октопуси, след като котаранката счупи стария цветонос сега форсирано расте нов - ще цъфне до месец два- немога да му се нарадвам.


Връщам се да ви чета и да се любувам на снимки...

Общи условия

Активация на акаунт