28 ясла на ул. "Христо Белчев" в София

  • 5 584
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 408
Аз ще похваля яслата, в която са ходили две от трите ми деца - 28 ясла на ул. "Христо Белчев" в София.
Малкият ми син тръгна на ясла там на 2 г. и беше почти безсловесен (само "мама", "тати", "ам" и "бау"). За по-малко от месец проговори, а после научи песнички и стихчета. Още ги помни. Помни и госпожите, макар че те вече не работят там. Но директорката си е същата и той страшно се радва, ако я срещнем на улицата.
Сега там ходи дъщеря ми. Още от втория ден (!) спря да плаче за мен и си влиза с усмивка в яслата. Даже в събота и неделя понякога се сърди, че няма ясла. Всеки ден, когато си тръгваме, си гушка госпожата и казва: "Асенова, обичам те". Това е абсолютно неподправен детски изблик на обич, което пък показва ясно как се грижи за нея тази жена. Там дъщеря ми се научи да се храни сама и да заспива сама (в къщи все още не иска да заспива без мен). Освен това там тя е без памперс и успяват да я опазят суха и чиста, докато в къщи тя неизменно успява да ме излъже и да свърши работата в гащите.  Grinning
Яслата е основно ремонтирана, мебелите са нови, чисто е, храната е хубава - щерката си е всеядна, но брат й беше много злояд, а там всичко му харесваше. Даже ме поставяше в доста неловко положение като заразправя колко хубаво и вкусно готви леля Пепи, а майка му не може така....  Embarassed
Никога, по никакъв повод не са ни искани пари (само таксата). Никога децата ми не са плакали, че не искат да ходят там. Винаги учителките и лелките са били приветливи и усмихнати (каквото и да им е коствало това - всички знаем, че не всеки ден ни е до усмивки). Винаги, когато съм я срещала, директорката е била внимателна, усмихната, отзивчива. Тя май е любимка на всички деца. И не защото ги глези, а защото успява да намери път към сърчицето на всяко от тях. Усмирява буйните, утешава разплаканите, решава проблемите им. С усмивка, с добра дума, с ласка. Какво повече му трябва на едно дете?!
Благодаря от сърце на тези жени: г-жа Куликова (директорката), г-жа Георгиева и г-жа Асенова (учителките на дъщеря ми), г-жа Атанасова и г-жа Колчева (учителките на сина ми - те вече не са там, от тогава мина много време).
   bouquet

И аз съм безумно доволна от тази ясла, от г-жа Радкова и г-ж Владимирова!!!




а по колко деца са в група? Аз мисля да запиша малкия там, но чувам, че били по 30 деца в група , но половината не ходели... и все пак ми се струват доста.

# 1
  • Мнения: 462
Ми, ти какво очакваш? Simple Smile Не знам по колко са в група, защото на списък и реално присъстващи е различно. Колкото и да са, не се съмнявай, че на детето ти ще бъде отделено нужното внимание!

Не ми е ясно как смогват тия жени ... невероятни са!

# 2
  • Мнения: 408
Ми, ти какво очакваш? Simple Smile Не знам по колко са в група, защото на списък и реално присъстващи е различно. Колкото и да са, не се съмнявай, че на детето ти ще бъде отделено нужното внимание!

Не ми е ясно как смогват тия жени ... невероятни са!
А твоето детенце, колко голямо го пусна там? Моят мъник съм писала в молбата, че ще тръгне Септември - ще е на 1,3г. и се чудя дали няма да е малък още. Той е много контактен и обича да общува и с деца, и с възрастни, но не знам дали ще се справя-да е самостоятелен.
Иначе за яслата съм чувала само добри неща и за това кандидатствахме там.

# 3
  • Мнения: 462
Ами, моята дъщеря не е показателна в това отношение - тя тръгна на ясла (по принцип) на 9-месечна възраст, но в частна. Аз в това време бях подала документи за държавна и търпеливо чаках (десетина -единадесет месеца). Когато я приеха (септември 2010 г.), тя беше на година и 8-9 месеца и за мен беше супер притеснително дали ще свикне, дали няма да реагира зле на промяната (много си обичаше старата ясла). Обаче нямапе никакъв проблем! Simple Smile Толкова си обича госпожите, че не е истина. Simple Smile

Спокойно, не е нужно да е самостоятелен - само за месец-два ще видиш разликата Simple Smile Не се притеснявай. Simple Smile Най-ми харесва първоначалният адаптационен период ... Simple Smile Невероятни са Simple Smile

Успех! Simple Smile  Peace

# 4
  • Мнения: 408
С голямо закъснение (не можах да намеря темата след последната ми побликация) искам да ти благодаря за информацията. Сега съм по-спокойна, но точно адаптационният период ме притеснява. Не знам как ще го оставя, ако започне да плаче и само ще го мисля по цял ден. От скоро ме търси повече от колкото до сега. Даже само аз мога да го приспивам...при други много трудно. А позволяват ли си да им се карат, шамаросват и тем подобни за да ги накарат да спят, ядат и да има дисцплина или това са вече отживелици?
Колкото повече наближава, толкова повече въпросителни има... newsm78

# 5
  • Мнения: 462
Ами, наказват ги. Това със сигурност. Simple Smile Но няма насилие и не съм чула да им се карат, а моята всичко си казва ... Simple Smile Невероятна ясла, невероятни госпожи, не се двоуми! За яденето дисциплината им е желязна, без насилие, с много обяснение (дъщеря ми вкъщи преразказва всичко). Само ги плашат с Баба Яга, за да заспят, но не мисля, че е болка за умиране. Още повече, че на втората седмица дъщеря ми се върна и каза " Мамо, Баба Яга няма, само ме плашат, за да нанам" ... Simple Smile т.е. не е някакво стресиращо плашене и детето се усеща да не се страхува. Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 101
Мишолина Simple Smile, дали знаеш кога ще излезе класирането за тази година. Благодаря предварително.

# 7
  • Мнения: 408
Ами, наказват ги. Това със сигурност. Simple Smile Но няма насилие и не съм чула да им се карат, а моята всичко си казва ... Simple Smile Невероятна ясла, невероятни госпожи, не се двоуми! За яденето дисциплината им е желязна, без насилие, с много обяснение (дъщеря ми вкъщи преразказва всичко). Само ги плашат с Баба Яга, за да заспят, но не мисля, че е болка за умиране. Още повече, че на втората седмица дъщеря ми се върна и каза " Мамо, Баба Яга няма, само ме плашат, за да нанам" ... Simple Smile т.е. не е някакво стресиращо плашене и детето се усеща да не се страхува. Simple Smile

Благодря ти много отново  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 2 022
А твоето детенце, колко голямо го пусна там? Моят мъник съм писала в молбата, че ще тръгне Септември - ще е на 1,3г.

Миналата година имаха буквално бебе в групата - не можеше да ходи добре и го държаха в кошара.  Grinning След това порасна, проходи и вече е "ветеран", но все още всички му викат "бебето". Сега има едно момиченце на  1 годинка. Вярно, по-голямата му сестричка (на 3 г.) е в същата група и затова и мъничката е при нас. На есен тригодишните ще ги изпишат и тогава малката бебка ще се сдобие с връстници.
Така че, не се притеснявай. Няма изискване да са научени да се хранят или обличат сами, да са без памперс и т.н. И синът ми, и дъщеря ми тръгнаха на ясла на 2 годинки, но все още бяха с памперси. Той много бързо махна памперса, но на нея й трябваше повече време. Всъщност, тя там бързо се отказа от памперса, защото "вече е голяма", но в къщи продължаваше да се изживява като бебе.

Наказват ги, когато някой прекали много. Обикновено наказанието е провинилият се да си седне на столчето. Понякога (много рядко, но се е случвало) директорката взема някое дете при себе си в нейния кабинет – най-често, ако твърдо отказва да заспи. Не го насилват, но и не могат да го оставят да пречи на съня на другите. Вечерта това се обяснява подробно на майката.

Приемат всякакви "специални изисквания" на децата: любима играчка за гушкане и заспиване, начин на хранене (какво яде, какво не яде – имам предвид специални вкусове, а не медицински забрани за определени храни – те си се подразбират) и т.н. Постепенно, с течение на времето и след като детето се аклиматизира и свикне със средата, го насочват към общия режим. Моите деца си носеха играчки първите няколко месеца, а после сами се отказаха. Но има други дечица, които и досега си носят по някоя играчка сутрин. Grinning


а по колко деца са в група?

Днес специално проверих – в нашата група по списък за 32 деца. По принцип има достатъчно легла за всички, но в действителност рядко се случва групата да е с повече от 20-25 деца. Все има някой болен, отсъстващ и т.н.
Не знам кога е класирането – пише само, че молби се приемат непрекъснато.

Дано съм ви била полезна.


# 9
  • Мнения: 462
И аз не знам кога е класирането ... Sad Пише, че приемат молби целогодишно ... Куликова /директорката/ е там всеки ден, така че мини да питаш подробно. Simple Smile  Peace

Иначе съм напълно съгласна с Пролетната фея (интересно, че имаме идентични впечатления ... някои родители възприемат по съвсем различен начин яслата и считат, че госпожите там са им длъжни за всичко и вечно са недоволни ... ). Simple Smile  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 101
И аз не знам кога е класирането ... Sad Пише, че приемат молби целогодишно ... Куликова /директорката/ е там всеки ден, така че мини да питаш подробно. Simple Smile  Peace
....

Благодаря. Попитах защото доколкото разбрах от постовете ти, детето ти посещава яслата и преположих, че може да си видяла дали има списъци за класиране (въпреки че човек рядко обръща внимание на нещо, което не го касае Peace ).
Подали сме молба мин. година. Ще взема да мина тези дни покрай яслата да видя дали е изнесено нещо.
А вярно ли е че яслата е в карантина от варицела. Предния месец звъняхме, защото директорката ни каза да се обаждаме периодично да проверяваме за места и казаха, че са под карантина.

# 11
  • Мнения: 2 022
Да, има варицела в едната група, ама не съм обърнала внимание докога е карантината.  Embarassed

Подкрепям Мишолина - иди на място да провериш. Отвън няма списъци, ама то и няма табло, на което да се изнасят. Навремето (миналата година), когато ние кандидатствахме, аз звънях по телефона или ходех да питам периодично.
 Peace

Иначе съм напълно съгласна с Пролетната фея (интересно, че имаме идентични впечатления ... някои родители възприемат по съвсем различен начин яслата и считат, че госпожите там са им длъжни за всичко и вечно са недоволни ... ). Simple Smile  Peace

 Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 101
....
Подкрепям Мишолина - иди на място да провериш. Отвън няма списъци, ама то и няма табло, на което да се изнасят. Навремето (миналата година), когато ние кандидатствахме, аз звънях по телефона или ходех да питам периодично.
 Peace
....
Ок, благодаря и на теб. И последен въпрос, не ме  #2gunfire, че с тези ясли вече съвсем изтрещях- на вас кога ви казаха, че сте приети - май, юни ...?

# 13
  • Мнения: 462
Значи, аз молба не помня кога подадох, но бях изключително нахална и минавах през ден, а звънях през останалото време /без август, понеже са в почивка/  Embarassed

Септември /началото - 3-5-7, нещо такова беше/ като звъннах и директорката каза да дойда с детето, да ни види. Даде ми молба, каза ми за изследвания и всичко останало и няколко дни по-късно се записахме и тръгна на ясла. Тогава имаше списъци, но доколкото разбирам от някои майки и преди това са приемали деца /юни-юли/. Simple Smile  Peace

Мисля, че във всички групи има варицела вече, последната дата на заразено дете е от този месец. Започна февруари. По тази причина, едва ли ще се знае до кога точно е карантина.  Peace но нищо не ти пречи да звъниш по телефона или, ако има на кого да оставиш детенце, да минеш и лично.

# 14
  • Мнения: 57
Леле аз да ви попитам сега ако подам молба за септември дали ще имам шанс, още повече че живеем в лозенец? Ама като чета отзивите ви за тази градина направо падам  Hug
И още ли приемат на принципа кой превари?

Общи условия

Активация на акаунт