Как се разширява вълнен пуловер?

  • 51 982
  • 69
  •   1
Отговори
# 60
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ами аз пера в пералнята по 5-6 на един път и им няма нищо..нямам съсипани до сега, всички са ми като нови. Та за мен си е слугуване да ги пера един по един Peace

ами аз нямам 5-6 пуловера наведнъж за пране Mr. Green
по един нося ...
важно е колко е голямо домакинството, аз пране не събирам  Wink

# 61
  • Мнения: 765
И на мен ми е хамалогия да пера на ръка. Вече доста перални съм ползвала, защото често се местим, и все под наем, и на всички перални е имало и програма за ръчно пране, или пране на вълна. Пускам пуловери от всички цветове на тези програми и не съм имала проблеми нито с деформиране, нито с боядисване. После суша хоризонтално, но те от центрофугата са добре изцедени и изсъхват бързо.
За пръв път ползвах сушилня, колкото и деликатна програма да избера, все се свиват малко. Но за стари и разпънати пуловери всъщност е идеално Wink.
Обикновено е достатъчно да се следват инструкциите на етикетите.

# 62
  • Мнения: 3 033
Изпрах едни вълнени пуловери -60 % вълна на програма за вълна, но вместо на 30 градуса, я поставих на снежинката, т.е. студена вода и май сгреших. Не съм ги центрофугирала. Оставих ги без центрофуга, че да не се съсипят, ама и студената вода май не е за предпочитане. Вече ще ги пуснам на 30 градуса. Иначе в упътването на моя модел пералня пише, че програмата за вълна предполага максимум 600 оборота. Пробвала съм я с тези обороти, както и с 400 оборота, ама за вълвени пуловери, които вече са на годининки, макар и хубави, и на които не държа особено.
Пера с Первол за вълнени дрехи. На мнение съм, че вълнените дрехи с каквото и да се перат рано или късно се степват. Правилната грижа за тях само им удължава малко живота..Ама, какво нали трябва и нови да се купуват.  Mr. Green

# 63
  • Мнения: 2 674
Ами тъй де, тя икономиката заради нас така не процъфтява в днешно време. Следващият път с ледена вода и бегом към магазина за нови пуловери. Mr. Green

# 64
  • Мнения: 33
прецаках жилетката на мъжът ми като я изпрах на 60гр. „вълнена е„и излезе детски размер така си седя близо година докато в едно предаване не казаха как можем да разширим свити плетени дрехи -тайната е следната в леген със студена вода слагате 2-3 супени лъжици шампоан и 2 капачки омекотител накисвате въпросната дреха поне за 5 часа а и повечко да престои нищо и няма изваждате и я слагате на закачалка и започвате да опъвате оставете я на сянка и когато се сетите примерно през час или 2 я опъвайте при мен се получи жилетката отново става на съпругът ми дано да съм била полезна Simple Smileвече я пера на ръка с хладка вода и малко шампоан а после я оставям да постои малко в омекотител без изстискване  Grinning

# 65
  • Мнения: 3 033
Наскоро четох една статия за пране на вълнени пуловери и ще се включа отново в темата с някои допълнения. Вълната не се пере прекалено често - все пак не е бельо. Освен това не поема много миризми в дълбочина. Понякога е достатъчно само да изнесете вълнения пуловер да се проветри и ще се изненадате, че има ефект. Не е необходимо да се кисне прекалено дълго време, защото се разтяга. Не трябва да се дърпа, търка интензивно, изтисква силно все едно е някой парцал. Температурата на водата трябва да е хладка. Дали студената пречи не съм сигурна, но за топлата съм убедена. Тя трябва да е хладка! След като се изпере, се оставя да се оцеди, попита се с мека хавлиена кърпа и се оставя да съхне в хоризонтално положение, далеч от пряка слънчева светлина и от топлинен източник. Ако перете в пералня на специална програма за пране на вълна и със специален препарат, то не използвайте центрофуга, моля! Според мен тя нанася най-голяма вреда на вълнените дрехи. Както споменах в предния си пост - прала съм вълнени дрехи и в пералня, и с центрофуга, но само такива, на които не държа особено много и ако се степат или повредят по някакъв начин няма да ме е яд изобщо.
Но всеки си преценява........

# 66
  • Варна
  • Мнения: 2 268
И аз все това казвам, ама на повечето не им се занимава. Simple Smile
Дълги години майка ми плетеше бутикови пуловери и полагаше точно такива грижи за тях- пране на ръка с качествен препарат, оставяне да се отцеди внимателно сгънати и хоризонтално сушене.
Хамалогия си е, но качествената дреха си иска качествена поддръжка- факт.

# 67
  • Мнения: 3 033
И аз все това казвам, ама на повечето не им се занимава. Simple Smile
Дълги години майка ми плетеше бутикови пуловери и полагаше точно такива грижи за тях- пране на ръка с качествен препарат, оставяне да се отцеди внимателно сгънати и хоризонтално сушене.
Хамалогия си е, но качествената дреха си иска качествена поддръжка- факт.
Някои питат, ние отговаряме. Вече всеки си решава как да постъпва със своите дрехи! Аз имам една позната, която ми се жалва, че си изпрала пуловерчето на 60 градуса и се степало..Еми, не съм изненадана. Като не знаеш попитай, прочети, ама после да казваш, че по другия начин ти е по-лесно и да очакваш твоите дрехи, за които не полагаш грижи да имат същия вид и да се ползват същото време, както моите няма как да стане..

# 68
  • Мнения: 8 229
Аз вълнените ги пера в пералнята с програма за вълна на 30'. Ползвам Первол за вълнени дрехи. Нямам съсипани дрехи по този начин. На една термоблузка на Ендура от мерионо доста и се чудих в началото, че ми беше най-ценната вълнена дреха... Накрая отиде в пералнята, защото реших, че няма да и слугувам. Нямаше проблеми. Вече 2 години най-интезивно си я нося.
Съсипала съм само един вълнен пуловер, който след едно пътуване се оказа в пералнята заедно с другите дрехи. След това излезе с два номера по-малък  Laughing

# 69
  • Мнения: 516
Аз пера вълнените дрехи на 30 градуса в пералнята с центрофуга 800 оборота,защото докато изсъхнат зимно време ще се размиришат на престояло или на мухъл даже,а навън ако ги оставя да изсъхнат на печки ще замиришат и зареди това ги центрогугирам и разбрах,че не от центрофугата е проблема а от градусите преди години,когато си взех първия вълнен пуловер без да се допитам до някого или да прочета етикета съм го сложила на 40 да го пера и се сви.....става ми,но ме стиска и е по мен и не ми е удобно да го нося.Сега пера само на 30 градуса и с прах на ДМ за вълна и съм много доволна,пробвах сега едно нещо,което в интернет пробвах за този пуловер,който провалих,но не знам дали ще подейства.....ето това:
Поправяне на степани дрехи 
Степаните дрехи могат да се възстановят, като ги оставите да киснат 24 часа в студена дъждовна или снежна вода.
След това ги изперете с хладка вода, като ги мачкате леко с пръсти. Изплакнете ги с вода със същата температура.
После ги накиснете за още 48 часа - пак в хладка вода, към която сте добавили на 1 литър 4 супени лъжици винена киселина. След престоя в разтвора изплакнете в чиста хладка вода.

Общи условия

Активация на акаунт