Относно приключването на предучилищната група в детската градина

  • 40 663
  • 109
  •   1
Отговори
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Понеже в детската градина на сина ми се готвеха да ни кажат, че децата от предучилищната група трябва да напуснат на 31 май детската градина, реших да питам в Столична община как е регламентиран този въпрос. Ето и отговорът, който получих:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Относно постъпило Ваше писмо в дирекция "Образование" Ви информирам следното:
Съгласно чл.26,ал.1 и чл.27,ал.4 от ППЗНП децата от предучилищна група не могат да бъдат изписани от детското заведение /ЦДГ или ОДЗ/ до постъпването им в 1 клас.
С уважение:
Гл.експерт дирекция"Образование"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Така че, ако някои родители се чудят какво ще трябва да правят с бъдещите първокласници, ако нямат баби и дядовци на разположение - нямат право да ви откажат от детската градина.

# 1
  • Мнения: 4 465
По закон е така, но никой не го спазва. Челни стойки ще направят, за да ти изпишат детето на 31 май. Ако ти направят на проблем когато му дойде времето, пиши жалба да дирекция Образование. Пиши и тук ако някой е в състояние да помогне и да раздуха нещата където трябва.

Масова практика, много родители роптаят, но за съжаление се примиряват и нещата винаги заглъхват без някакви ефективни действия.

# 2
  • sofia
  • Мнения: 8 936
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Така че, ако някои родители се чудят какво ще трябва да правят с бъдещите първокласници, ако нямат баби и дядовци на разположение - нямат право да ви откажат от детската градина.
Не искам да звуча грубо, но ще правиш това, което и ваканцията между 1-ви и 2-ри клас.....все възраст далече от самостоятелното стоене вкъщи по цял ден.

# 3
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Така че, ако някои родители се чудят какво ще трябва да правят с бъдещите първокласници, ако нямат баби и дядовци на разположение - нямат право да ви откажат от детската градина.
Не искам да звуча грубо, но ще правиш това, което и ваканцията между 1-ви и 2-ри клас.....все възраст далече от самостоятелното стоене вкъщи по цял ден.

Vesi, няма гарантирани права - те трябва да бъдат потърсени и изисквани. Именно затова споделих тази информация, защото ако само аз я знам тя е безполезна... Директорите на детските градини си правят каквото си поискат, а родителите безучастно вдигат рамене. Когато всички я знаем, за директорите би било по-трудно да ни изманипулират.

# 4
  • Мнения: 4 465
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Така че, ако някои родители се чудят какво ще трябва да правят с бъдещите първокласници, ако нямат баби и дядовци на разположение - нямат право да ви откажат от детската градина.
Не искам да звуча грубо, но ще правиш това, което и ваканцията между 1-ви и 2-ри клас.....все възраст далече от самостоятелното стоене вкъщи по цял ден.

Разликата е че между 1 и 2-ри клас детето е все пак по-голямо. Може да се намерят варианти за лагер, занималня (платена) и други форми на излизане от положението, а в ДГ бюджетите, вкл. и за подготвителните групи се формират на база 12 месеца и издръжката на дете в ПГ е по-висока от издръжката за останалите възрасти, вкл. и издръжката на ПГ в училище. Родителите имат право да ползват услугата, защото веднъж са я платили чрез своите данъци и втори път плащат такса за ползване. Не би следвало да се откаже.

В интерес на истината и училищата могат да въведат платени занимални за летния период в помощ на родителите и да изкарат някой лев, но нямат задължението за това и не го правят.

# 5
  • Мнения: 753
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Така че, ако някои родители се чудят какво ще трябва да правят с бъдещите първокласници, ако нямат баби и дядовци на разположение - нямат право да ви откажат от детската градина.
Не искам да звуча грубо, но ще правиш това, което и ваканцията между 1-ви и 2-ри клас.....все възраст далече от самостоятелното стоене вкъщи по цял ден.

В училищата/не знам дали всички, но повечето/ има лятна занималня, при нас беше 80лв/мес и спокойно може да си оставиш детето.Сутрин имат занимания, следобяд свободни игри.

# 6
  • София
  • Мнения: 625
Моето  дете е подготвителна група и директорката ни каза, че на 24 май приключваме и ни "гонят"...Според Вас това редно ли е и има ли някакво законово основание? Защо да не можем да останем  с другите деца в сборни групи поне и юни месец? Какво да правим до първия учебен ден при положение, че и двамата работим? Споделете моля ви какъв е вашия опит.....

# 7
  • Мнения: 4 465
Моето  дете е подготвителна група и директорката ни каза, че на 24 май приключваме и ни "гонят"...Според Вас това редно ли е и има ли някакво законово основание? Защо да не можем да останем  с другите деца в сборни групи поне и юни месец? Какво да правим до първия учебен ден при положение, че и двамата работим? Споделете моля ви какъв е вашия опит.....

Нямам опит, но в Закона за народната просвета пише че ДГ са за деца от 3 г. до постъпването им в първи клас, т.е. нямат право да ти откажат равни условия с останалите деца и ако желаеш детето да ходи на ДГ до 14 септември - имаш право на това.

Да не говорим че издръжката на децата в подготвителна група е най-висока и че изплаща и за летните месеци.

# 8
  • Мнения: 13 274
Незнам, дали е редно, но учебната година наистина завършва на 24 май, и ако общината не им плаща за другото време до 15 септември сигурно няма да ги приемат всичко опира до пари според мен.

# 9
  • Мнения: 4 465
Незнам, дали е редно, но учебната година наистина завършва на 24 май, и ако общината не им плаща за другото време до 15 септември сигурно няма да ги приемат всичко опира до пари според мен.

В ДГ учебната година е условно понятие, т.е. не е регламентирана като такава, а издръжката е на 12 месечна база - към 1700 на дете на година. За сравнение за останалите групи е около 1300, т.е. хем е на 12 месечна база, хем е по-висока и въпреки това не се съобразяват със Закона.

Не мисля че като ги изпишат на 24 май, някой ще върне парите за летния период на държавния бюджет.

# 10
  • Мнения: 3 715
Миналата седмица имаше тема по въпроса, майката беше питала и официално й бяха отговорили, че не могат да спрат детето от градина. Ето намерих я http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=568846.0

# 11
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
По принцип е така - нямат право да отписват децата. И ако родителят се заинати може да отстоява правата си. И аз миналата година бях решила така.

Но... към 20 юни останаха 3 деца заедно с моето от подготвителната група и ги събраха с "бебетата" в сборна група. Беше истинско мъчение за детето и аз сама го отписах и потърсих друг вариант.

Има платени летни занимания в някои училища. За нашето е 160 лева, засега само за юни са го обявили, доколкото разбрах може и записани бъдещи първокласници да ходят, не съм сигурна за това обаче. Към читалищата има също платени езикови забавачки. От една майка разбрах и за вариант 2 - 3 деца да се гледат от една детегледачка и родителите да си поделят възнаграждението.

# 12
  • Мнения: 388
Благодаря за инфото. На мен ми предстои догодина да се сблъскам с този проблем.

# 13
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Копирам си пост от една друга тема, говорих с директор на ДГ по въпроса, ето какво ми обясни:
...

Децата от подготвителна група завършват уч.година на 24 май и до края на месеца се провеждат тържествата по изпращането и т.н.  От 1 юни госпожите на 4 група излизат в отпуска, но децата могат да продължат да посещават градината до 14 септември в сборни групи. За целта е нужно родителите да попълнят заявление, в което посочват до кога детето им ще бъде в градината. При изписването се дава "Удостоверение за прехвърляне" и едва след този ден, детето се счита за окончателно "изписано" от градината и няма право да я посещава повече. Но родителят решава дали това да стане на 1 юни, 15 юли или 14 септември например... Записването за училище става с Удостоверението за завършен подготвителен курс /бланката е еднаква, спуска се от министерството/, което се дава в края на уч.година, т.е. в края на май.

# 14
  • София
  • Мнения: 8 932
Имам опит, опитаха са по същият начин да ни изпишат преди 3 години. Не успяха, защото бяхме в голяма група, в която доста от родителите на децата нямаха варианти за отглеждане през лятото. Подадохме обща молба и до края на юли, когато градината затвори врати, не бяха изписали никой против волята му.

Общи условия

Активация на акаунт